Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
54 sn. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümden öte köy var mı..?
Memleket mi, daha uzak,
gençliğim mi, yıldızlar mı?
Bayramoğlu, Bayramoğlu,
ölümden öte köy var mı?

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 77)Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 77)
Tek Umut Barış, bir alıntı ekledi.
1 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tarlakuşları, sevgilim,
Yağmurdan uzağa uçuyor...
Dünya bir daha yalnız.

Bütün Şiirleri 3, Şükrü Erbaş (Sayfa 194)Bütün Şiirleri 3, Şükrü Erbaş (Sayfa 194)
Mr. Schizophrenic, Amerika'yı inceledi.
3 dk. · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap bitti sıra geldi inceleme yapmaya, öyle bir inceleme olmalı ki kitabın bende bırakmış olduğu etkiyi karşı tarafa açıklayayım ve onlarında kitabı okumaya teşvik edeyim. Evet aslında benim inceleme yapma amacım bu. Kafka'nın bu eseri ortada hiçbir suç yokken, bir suç varmışçasına yargılayan onu sayısız suç işlemekle suçlayan hatta idam cezasına çarptırılmakla tehdit edilmesi bakımından Dava eserine benzemektedir. Farklı yani ise bu eserinde Dava'ya biraz daha umudun olması. Ayrıca Kafka bu bu eserinde işçilerin ne kadar çalışırlarsa da bir türlü müşterileri ve yöneticileri memnun edemediklerini vurgulamakta ve sanırım burada sosyalistliğini ifade etmek istemektedir. Bunu yanı sıra bir grup arkadaşın çalışacaklarında paralarını ortak bir kasaya koyup sonra onu eşit bir şekilde bölünmesine karşı çıkmaktadır çünkü usta ile çırağın aynı parayı almasının adeletli değildir işte burada Kafka komünizmi eleştirip sosyalizme desteklemektedir. Ve eğer yanlış anlamadıysam kitabın sonunda bir kadını memnun etmenin mümkün olmadığına vurgu yapmaktadır üç kişi ki bunlar erkek bir kadına gece gündüz hizmet etmekte ancak bir türlü kadını memnun edememektedirler. Sonuç olarak kitabı beğendiğimi söyleyebilirim okumanızı tavsiye ederim.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
4 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yemin ederim bir daha adını anmayacağım aşkın ya da
ölümün bir dam altındayken,
Yemin ederim açık havada benimle başbaşa kalmayan kadına kendimi anlatmayacağım bir daha.

Seçme Şiirler, Walt WhitmanSeçme Şiirler, Walt Whitman
Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okuyor

Hem dumanla boğulur, Ateşle yanar mı şairler?Yok canım, daha neler... Haydi şair kalk,

Gölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok AkatlıGölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok Akatlı
efla, bir alıntı ekledi.
10 dk.

Yahu şarz demek şarj demekten daha zor. Kim, neresinden çıkardı bu şarz lafını?

Kocan Kadar Konuş, Şebnem BurcuoğluKocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu
erdin süpür, bir alıntı ekledi.
20 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

son geri donus
zeytindagi 7 (son)
Anadolu hepimize hınç, şüphe ve güvensizlikle bakıyor. Yüz binlerce çocuğunu memesinden sökerek alıp götürdüğümüz bu anaya, şimdi kendimizi ve pişmanlığımızı getiriyoruz istasyonda bir kadın durmuş, gelene geçene:
- Benim Ahmed'i gördünüz mü? diyor. Hangi Ahmed'i? Yüz bin Ahmed'in hangisini? Yırtık basmasının altından kolunu çıkararak, trenin gideceği yolun, İstanbul yolunun aksini gösteriyor:
- Bu tarafa gitmişti, diyor. O tarafa? Aden'e mi, Medine'ye mi, Kanal'a mı, Sarıkamış'a mı, Bağdat'a mı?
Ahmed'ini buz mu, kum mu, su mu, skorpit yarası mı, tifüs biti mi yedi? Eğer hepsinden kurtulmuşsa, Ahmed'ini görsen, ona da soracaksın:
- Ahmed'imi gördün mü?
Hayır... Hiçbirimiz Ahmed'ini görmedik. Fakat Ahmed'in her şeyi gördü. Allah'ın Muhammed'e bile anlatamadığı cehennemi gördü.
Şimdi Anadolu'ya, batıdan, doğudan, sağdan, soldan bütün rüzgârlar bozgun haykırışarak esiyor. Anadolu, demiryoluna, şoseye, han ve çeşme başlarına inip çömelmiş, oğlunu arıyor.
Vagonlar, arabalar, kamyonlar, hepsi, ondan, Anadolu'dan utanır gibi, hepsi İstanbul'a doğru, perdelerini kapamış, gizli ve çabuk geçiyor. Anadolu Ahmed'ini soruyor. Ahmed, o daha dün bir kurşun istifinden daha ucuzlaşan Ahmed, şimdi onun pahasını kanadını kısmış, tırnaklarını büzmüş, bize dimdik bakan ana kartalın gözlerinde okuyoruz.
Ahmed'i ne için harcadığımızı bir söyleyebilsek, onunla ne kazandığımızı bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek... Fakat biz Ahmed'i kumarda kaybettik!
Silahlar, toplar, altınlar, develer ve erzak, hepsini, hepsini verdik. ( Arap emir ve şeyhlerine. ) Ve bütün seferden bize yine ve yalnız bir Türk çocuğunun isimsiz, nişansız, mezarından başka birşey kalmadı.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 125 - iletişim)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 125 - iletişim)
Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
20 dk. · Kitabı okuyor

Bağırsam neye yarar, nasılsa duymazlar / Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm / İçimde cesetler ve daha ölmemişler var. ” “Peki soruyorum-, şimdi ne olacak? / Benim bu elim eninde sonunda / Bir ölümü imzalayacak. ” “Kullanılmış eski bir ölüm için

Gölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok AkatlıGölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok Akatlı
erdin süpür, bir alıntı ekledi.
21 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

kudus dustu
zeytindagi 6
Karargâh içinde: Kudüs düştü! sözü ölüm haberi gibi yayıldı. Daha şimdiden Beyrut’a, Şam’a, Halep’e gözyaşlarımızı hazırlamak lâzımdı.
Artık yalnız Anadolu’yu ve İstanbul’u düşünüyorduk. İmparatorluğa, onun bütün rüyalarına ve hayallerine, Allahaısmarladık!
Zeytindağı’nın çamları arasından, güneşi hiç sönmeyecek, hiç akşam güneşi görmeyecek gibi bakan Lût çukuru, şimdi bütün İmparatorluğu içine çeken bir mezar gibi, genişleyip derinleşiyor. sabah kumandanın odasına girdiğim zaman, gözlerinin ağlamaktan yorulmuş olduğunu gördüm. Kudüs İngilizlerin elinde idi.
Oradaki son Türklerin nasıl kahramanca vuruştuklarını masanın üstünden aldığım şifreli telgraftan okudum. Kudüs'ü İsrailoğulları gibi bırakmadık. Türkler gibi bıraktık.
Kim kimi, kimin için ve niçin tutacaktı?
En sağlam sütunlar üstünde durduğu sanılan devir, bir karton kale gibi yıkılmıştı.

Tenha çöllerde Türklerin harbini görmeyenler Türklerin kahraman olduğunu nasıl anlaya bilir? Irak, Çanakkale, Kafkasya, Galiçya ve Romanya cephelerinde her mevsimde, her düşmana ve her iklime karşı harp eden bu cesur adamlar Herkül'ün on iki imtihanını verdiler.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 85 - iletişim)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 85 - iletişim)