İsmail | Synergy, Sadece Aptallar 8 Saat Uyur'u inceledi.
 07 May 20:48 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

İnsanoğlu kaç saat uykuya ihtiyaç duyar? Bu soru hep sorulmuştur ve hep farklı veya aynı cevaplar verilmiştir. Peki hangisi doğrudur? İdeal denilen 8 saat mı yoksa Albert Einstein'ın yaptığı gibi 10-12 saat mı veyahut da kibar bir 4 saat mı? Evet doktorlara soracak olursak, onlar da ne uykusuz kalmayacağımızı ne de deli gibi uyumamız gerektiğini söylüyorlar.

Erdal Demirkıran ise bu tür söylentilerin hepsine kızıyor. Onun bir ölçütü var: İnsan gerektiği kadar uyur. Tabii kitabı da okuduğumuzda, bu ölçü çokluk azlık manasında değil. Şöyle açıklarsam, kendisi bir çizelge, çetele yapmamızı istiyor. Mesela 8 saat uykumuzu 15 dakika azaltıp, her 3 günde de bir 15 dakika daha azaltmamızı, bir de bu 3 günün yanında, yani devrettiğinde, 1 gün de eski uyku saati ile uyumamızı telkin ediyor. Ben gayet olumlu buldum.

Aslında çok uyuyarak hayatımızın 3'te 1'ni veya daha fazlasını heder ettiğimizi belirtiyor. Dostoyevski, Newton gibi ünlü kişilerin az uyuyarak başarı elde ettiklerini söylüyor. Tabii buna katılan oluyor, reddeden oluyor. Şahsen ben kendimden örnek verecek olursam en az 9 saat uyuyorum. Kitaba göre aptal oluyorum o halde?:) İşin garibi herkes aptal o halde. Zaten aptallıktan ziyade boşa giden hayatın değerini ima etmiş oluyor yazar. Fakat gerçekten hak verdim. Özellikle niye, niçin az uyumalıyız, çok uykunun önüne nasıl geçilir gibi soruları cevaplayarak bizleri tatmin ediyor. Örneğin; yatay durursan kitap oku veya televizyon izle farketmez, uykunun hemen geldiğini ve böylelikle tembel bir uykuya geçtiğimizi anlatıyor. Haklı tabii. Özellikle akşam yatarken müzik dinlemek de vücudu epey yoruyor ve sabah kalktığımızda zinde olamıyoruz. Ve sabah mutlaka güneş doğuşuyla kalkmamız biz insanlar için gerçekten önemli. Öğle uykusu da var tabii. Peygamberimizin meşhur uykusu olan öğleden önce veya sonrasında yarım saat gibi bir uykusu ne kadar da güzel elbette. Kısacası az uyumak bizleri hep bir adım öne taşıyacaktır.