Film Tavsiyesi: Dead Poets Society (1989)
Zamanının ötesinde bir film Dead Poets Society. Robin Williams başta olmak üzere oyunculuklar harikaydı, görsel açıdan da 1989'a göre oldukça iyiydi. Eğitim sistemindeki hataları, gençlerin üzerindeki aile baskısını, edebiyatın önemini anlatan kitaptan uyarlama muhteşem bir yapım. Filmin temel felsefesi Carpe Diem (Anı yaşa). İyi seyirler.

Dipnot: http://www.filimadami.com/.../dead-poets-society/ filmle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dead Poets Society (1989, film)
Size kim ne derse desin, sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirebilir. Bay Pitts edebiyatın işletme ya da tıp okurken hiçbir işine yaramayacağını düşünüyor. Olabilir. Bay Hopkins de ona katılıyor. Bay Pritchard'ı işleyip kendi asil hedefimize sessizce devam etmeliyiz, diye düşünüyor. Size bir sır açıklayacağım. Toplanın! Toplanın! Biz hoş olduğu için şiir okuyup yazmıyoruz. İnsan ırkının birer ferdi olduğumuz için şiir okuyup, yazıyoruz. Çünkü insan ırkının içinde coşkular vardır. Tıp, hukuk, ticaret, mühendislik yaşamak için gerekli olan asil birer meslektir. Ancak şiir, güzellik, aşk, sevgi... biz bunlar için hayattayız. Whitman'dan bir şiir:

"Oh ben. Oh, hayatın anlamını arayan sorular.
İnançsızların sonsuz sırası.
Aptallarla dolu şehirler.
Bunlar arasında yaşamanın anlamı ne?"

Cevap: Siz buradasınız. Hayat var ve güçlülerin mizanseni devam ederken, sen de birkaç dize katkı yapabilirsin. Güçlüler mizanseni devam ederken, sen de birkaç dize katkı yapabilirsin. Sizin dizeniz ne olacak?

BuMesele.com, Ölü Ozanlar Derneği'yi inceledi.
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Genellikle filmler kitaplardan uyarlanır ancak bu filmde tam tersi yapılmış. Tiyatro sahnesine de aktarılan, orijinal adı ‘Dead Poets Society’ olan 1989 yapımı filmin başrolünde, filmdeki performansı ile Oscar adayı olan Robin Williams yer almıştı. Film ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar almıştır. http://www.bumesele.com/...rnegi-n-h-kleinbaum/