Özcan Babaarslan, Atsız'ı inceledi.
24 Şub 11:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ATSIZ beğ üzerine yazılmış en anlaşılır en özel bilgileri bulacağınız kaynak. Öyle ki bir roman tadında kitabı bitiriyosunuz. Nihal Atsız beyi merak eden fikri temellerini oluşturanlar kesinlikle bir şekilde okumali kütüphanesinde bulundurmalı. Kitaplarında ki karakterleri gerçekte kim olduklarını bilmek mutlu ediyor. Bozkurlari yazarken ki Bedriye hanımla olan munakasalarida çok güzeldi. :)

CAN DEMİREL, bir alıntı ekledi.
12 Şub 20:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahlâk, millet yapısının temelidir.O olmadan hiçbir şey olmaz.Ordu,bilgi,teşkilât gibi şeyler ahlâktan sonra gelir.Biz,Türk ahlâkına tam olarak sahip bulunduğumuz zaman yükseldik. Yabancıların ahlâkını alarak bozulduğumuz zaman ise geriledik.

Atsız,"Milli ahlâk",Atsız Mecmua,6.sayı,Ekim 1931.

Atsız, Altan DeliormanAtsız, Altan Deliorman
CAN DEMİREL, bir alıntı ekledi.
12 Şub 17:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüksek tepelere kartal da çıkar,bazen yılan da çıkar, ama kartal yükselerek yılan sürünerek çıkar.

Atsız, Altan DeliormanAtsız, Altan Deliorman
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
 29 Ara 2017

Ahmet Kabaklı'nın "Türk münevveri" tanımı
Münevver dediğimiz Türk aydının bir ayağı bu memleketinin toprağında kök salmalıdır. Ama diğer ayağı pergelin öteki ucu gibi dolaşmalı, aramalı,araştırmalıdır.
Ahmet KABAKLI

Türk Yurdunun Bilgeleri, Altan Deliorman (Sayfa 42 - Timaş yayınları)Türk Yurdunun Bilgeleri, Altan Deliorman (Sayfa 42 - Timaş yayınları)
Mehmet Y., Tuna'nın Türküsü'ü inceledi.
 18 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tuna'nın Türküsü Üzerine

Merhum Yahya Kemal, ‘Türk’ün gönlünde bir dağ varsa Balkan, bir nehir varsa Tuna’dır’ der. Büyük ölçüde öyledir. Halbuki o mübarek Tuna, bizim sınırımızda değil artık. Tuna Nehrinin akmam, etrafımı yıkmam dediği o 93 Harbinde kaybettik oraları…

Tamam, coğrafi/siyasi sınırlarımız içinde değil ama gönül coğrafyamızın her daim başköşesinde o Tuna. Tıpkı Balkanlar gibi…

Bu girizgahı yapmamın sebebi son romanım Tuna’nın Türküsü. Tuna’nın Türküsü'nü Balkan ve Kırım Türklerine ithaf ettim. Deliorman kökenli bir Türk ailesinin Anadolu’da biten ama Kırım, Bosna ve Dobruca ile de kesişen yüz yıllık bir aile hikayesini anlatmaya çalıştım.

Romanı yazma fikrim ise bir Romanya seyahatim sırasında, Tuna Nehrini ilk defa görmemle başladı. Orada Romen bir rehber bize Tuna’yı anlatıyordu. Bense bir tarafı Teleorman karşı kıyısı ise Niğbolu olan Tuna’ya bakarken çok farklı hisler taşıyordum. Anlattığı nehir zaten bizdendi; ben onu ilk defa görmüş olmama rağmen tanıyordum.

İşte bu sularda akıncı beylerimiz atlarını sulamışlardı. Tam karşı kıyıda duran ve Bulgarların Nikopol dedikleri Niğbolu Kalesi ise sanki halen daha kale komutanı Doğan Bey’in hayaletini yıkık surlarında taşıyordu. O düşünceler içindeyken Romanyalı rehberimize bir şey sordum;

- Siz çocuklarınıza Tuna adını veriyor musunuz?

Şaşırdı önce ve sonra ‘hayır’ dedi. Biz çocuklarımıza nehir adını vermeyiz.

‘Ama biz veriyoruz. Üstelik aradan geçen yüzlerce yıla rağmen…’

O yüzden bana Tuna’yı anlatmasına gerek yoktu. Ben Tuna’yı ondan daha iyi biliyordum; ilk defa dünya gözü ile görsem bile böyleydi bu…

Bükreş’te ise Birinci Dünya Savaşında, bu civarda şehit düşmüş askerlerimizin yattığı bir Türk Şehitliği vardı. Oraya da gittim. Türkiye’ye döndükten sonra ise karşıma bir fotoğraf çıktı. Alman bir gazetecinin çektiği bu fotoğrafta Romanya Cephesinde çarpışan Mehmetçikler vardı.

İşte o anda kurguyu kafamda tamamladım. Romanya Cephesinde şehit düşen büyük dedesinden bir iz bulabilmek için Romanya’ya giden bir gencin hikayesini yazacaktım. Ancak onun kaderi Tuna’nın suları ile kesişmeliydi. Nitekim öyle oldu.

Romanda evlilik yoluyla o Balkanlı aileye dahil olan bir Kırım Tatarın da hikayesi var. Çoğumuzun habersiz olduğu 18 Mayıs 1944 Kırım Türk sürgününü de barındıran bir hikaye…

Güzel bir yolculuk vaat ediyorum sizlere; inşallah beğenerek okursunuz…

Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

'Deliorman, Balkanlar'da yer alan bir bölgenin adıdır. Osmanlı zamanında çok sayıda Türk yaşarmış orada. Ancak çoğu daha sonra Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmış.

Tuna'nın Türküsü, Mehmet Yılmaz (Sayfa 13)Tuna'nın Türküsü, Mehmet Yılmaz (Sayfa 13)