• 'Elimde bir demet çiçekle geçtim bütün sokakları. Bir delikanlı için bu ne demek bilemezsin.'
 • Biri tıpta okuyordu, öbürü mimarlıkta. O ilk karşılaşmadan sonra, bir kere, bir kere, bir kere daha karşılaşabilmek için, hep aynı saatte, aynı duraktan, aynı otobüse bindiler.

  Gençtiler, çok genç…

  Birbirleriyle konuşacak Cesareti bulmaları biraz zaman aldı ama sonunda başardılar. İkisi de her sabah otobüse bindikleri semtte oturmuyorlardı aslında.

  Delikanlı arkadaşında kaldığı için o duraktan binmişti otobüse, kız ise ablasında…. Sırf birbirlerini görebilmek için, her sabah erkenden evlerinden çıkıp, şehrin öbür ucundaki o durağa, onların durağına geldiklerini, gülerek itiraf ettiler bir süre sonra…

  Okullarını bitirince hemen evlendiler. Mutluydular hem de çok mutlu… Bazen işsiz, bazen parasız kaldılar ama öylesine sıkı kenetlenmişti ki yürekleri ve elleri hiçbir şeyi umursamadılar.

  Ayın sonunu zor getirdikleri günlerde de ünlü bir doktor ve ünlü bir mimar olduklarında da hep mutluydular. Zaman aşımına uğrayan, alışkanlıklara yenik düşen, banka hesabında para kalmadığı için ya da tam tersine o hesabı daha da kabarık hale getirmek uğuruna bitip-tükeniveren sevgilerden değildi onlarınki…

  Günler günleri, yıllar yılları kovaladıkça sevgileri de büyüdü, büyüdü… Tek eksikleri çocuklarının olmamasıydı. Zorlu bir tedavi sürecine rağmen çocuk sahibi olmayınca,

  – “bütün mutlulukların bizim olmasını beklemek, bencillik olur” diyerek devam ettiler hayatlarına. Çocuk yerine, sevgilerini büyüttüler…

  – “Senin için ölürüm” derdi kadın, sımsıkı sarılıp adama ve adam

  – “hayır, ben senin için ölürüm” diye yanıt verirdi hep…

  Bazen eve geldiğinde, aynanın üzerinde bir not görürdü kadın,

  – “Bir tanem, kütüphanenin ikinci rafına bak…” Kütüphanenin ikinci rafında başka bir not olurdu,

  – “Mutfaktaki masanın üzerine bak ve seni çok sevdiğimi sakın unutma” mutfaktaki masadan, salondaki dolaba sevgi dolu notları okuya okuya koşturan kadın, sonunda kimi zaman bir demet çiçek, kimi zaman en sevdiği çikolatalar, kimi zaman da pahalı armağanlarla karşılaşırdı…

  Aldığı hediyenin ne olduğu önemli değildi zaten… Hayat ne kadar hızlı akarsa aksın, işleri ne kadar yoğun olursa olsun hep birbirlerine ayıracak zaman buluyorlardı bulmasına ama kırklı yaşların ortalarına geldiklerinde, daha az çalışmaya karar verdiler.

  Adam, hastaneden ayrıldı ve muayenehanesinde hasta kabul etmeye başladı. Kadın da mimarlık bürosunu kapadı ve sadece özel projelerde görev aldı.

  Artık daha fazla beraber olabiliyorlardı. Bir Gün sahilde dolaşırken, harap durumda bir ev gördü kadın, üzerinde “satılık” levhası asılı olan.

  – “Ne dersin, bu evi alalım mı?” dedi adama.Bu viraneyi yıktırır, harika bir ev yaparız. Projeyi kafamda çizdim bile. Kocaman terası olan, martıları kahvaltıya davet edeceğimiz bir deniz evi yapalım burayı…”

  – “Sen istersin de ben hiç hayır diyebilir miyim?” diye yanıt verdi adam.“Amerika’da ki tıp kongresinden döner dönmez ararım emlakçıyı… Kaç para olursa olsun! burası bizimdir artık…”

  Sadece bir hafta ayrı kalacaklarını bildikleri halde, ayrılmaları zor oldu adam Amerika’ya giderken. Her gün, her saat konuştular telefonla. Gözyaşları içinde kucaklaştılar havaalanında.

  Fakat birkaç gün sonra, kocasında bir tuhaflık olduğunu fark etti kadın. Eskisi kadar mutlu görünmüyor, konuşmaktan kaçınıyordu. Onu neşelendirmek için, sahildeki evi hatırlattı. Ve çizdiği projeyi verdi kadın ama hiç beklemediği bir cevap aldı:

  – “Canım, o ev bizim bütçemizi aşıyor. Sen en iyisi o evi unut…”

  Mutsuzluk, mutluluğun tadına alışmış insanlara daha da acı, daha da çekilmez gelir.Kadın, hiç sevmedi bu beklenmedik misafiri. Derdini söylemesi için yalvardı adama.

  – “Senin için ölürüm, biliyorsun, ne olur anlat” diye dil döktü boş yere…

  Yıllardır sevdiği adam, duyarsız ve sevgisiz biriyle yer değiştirmişti sanki. Ona ulaşmaya çalıştıkça, beton duvarlara çarpıyordu kadın, her çarpmada daha fazla kanıyordu yüreği…

  Bir gün, çocukluğunun, gençliğinin ve bütün hayatının birlikte geçtiği arkadaşına dert yanarken,

  – “Artık dayanamıyorum, sana söylemek zorundayım” diye sözünü kesti arkadaşı.

  – “O, seni aldatıyor. İş yerimin tam karşısındaki restoranda genç bir kadınla yemek yiyor her öğlen. Sonra sarmaş dolaş biniyorlar arabaya…”

  – “Sus, sus çabuk, duymak istemiyorum bu yalanları” diye bağırdı kadın. Onca yıllık arkadaşını, kendisini kıskanmakla suçladı…

  Ertesi gün, öğle vakti o restoranın hemen karşısında bir köşeye sindi sessizce ve peri masallarının sadece masal olduğunu anladı…

  Kocasının eskiden aynı Hastanede çalıştığı genç çocuk doktorunu tanıdı hemen. Bazen evlerinde ağırladıkları kadına nasıl sarıldığını gördü adamın…

  Akşam kocası eve gelir gelmez, bazen bağırıp, bazen ağlayarak, bazen ona sımsıkı sarılıp bazen de yumruklayarak haykırdı suratına her şeyi.

  İnkar etmedi adam. Zamanla duyguların değişebildiği, insanların orta yaşa geldiklerinde farklılık aradığı gibi bir şeyler geveledi ağzında ve bavulunu alıp gitti evden.

  Kapıdan çıkarken,

  – “Son bir kez kucaklamak isterim seni” diyecek oldu ama kadın,

  – “Defol!” dedi nefretle…

  İlk celsede boşandılar… Modern bir aşk hikayesinin böyle son bulmasına kimse inanamadı.

  Arkadaşlarının desteğiyle ayakta kalmaya çalıştı kadın. Adamın, sevgilisiyle birlikte Amerika’ya yerleştiğini öğrendi. Bazen yalnız kaldığında, onu hala sevdiğini hissedince, ağlama nöbetleri geçiriyor, aşkın yerini, en az onun kadar yoğun bir duygu olan nefretin alması için dua ediyordu.

  Aradan bir yıl geçti… Her şeyin ilacı olduğu söylenen zaman bile, kadının derdine çare olamamıştı.Bir sabah, ısrarla çalan zilin sesiyle uyandı. Kapıyı açtığında, karşısında o kadını gördü.

  – “Sen, buraya ne yüzle geliyorsun” diye bağırmak istedi ama sesi çıkmadı.

  -“Lütfen, içeri girmeme izin ver, mutlaka konuşmamız gerekiyor.” dedi genç kadın.

  Kanepeye ilişti ve zor duyulan bir sesle konuşmaya başladı:

  – “Hiçbir şey göründüğü gibi değil aslında. Çok üzgünüm ama o bir gün önce öldü.

  Geçen yıl Amerika’da ki kongre sırasında öğrendi hastalığını ve yaklaşık bir senelik ömrü kaldığını.Buna dayanamayacağını, hep söylediğin gibi onunla birlikte ölmek isteyeceğini biliyordu. Seni kendinden uzaklaştırmak için, benden sevgilisi rolünü oynamamı istedi.

  Ailesine de haber vermedi. Birlikte Amerika’ya yerleştiğimiz yalanını yaydı. Oysa ilk karşılaştığınız otobüs durağının karşısında bir ev tutmuştu. Tedavi görüyor ve kurtulacağına inanıyordu ama olmadı.

  Gece fenalaşmış, bakıcısı beni aradı, son anda yetiştim. Sana bu kutuyu vermemi istedi…Gözlerinden akan yaşları durduramayacağını biliyordu kadın. Hemen oracıkta ölmek istiyordu. Eline tutuşturulan kutuyu açmayı neden sonra akıl edebildi. İtinayla katlanmış bir sürü kağıt duruyordu kutuda. İlk kağıtta,

  “Lütfen bütün notları sırayla oku bir tanem”diyordu…Sırayla okudu;

  – “Seni çok sevdim”,– “Seni sevmekten hiç vazgeçmedim”,– “Senin için ölürüm derdin hep, doğru söylediğini bilirdim.”– “Fakat benim için ölmeni istemedim”– “Şimdi bana söz vermeni istiyorum.”– “Benim için yaşayacaksın, anlaştık mı?”

  Son kağıdı eline alırken, kutuda bir anahtar olduğunu gördü kadın… Ve son kağıtta şunlar yazılıydı:

  – “Sahildeki evimizi senin çizdiğin projeye göre yaptırdım. Kocaman terasta martılarla kahvaltı ederken, ben hep seni izliyor olacağım…”
 • Suskun saatlerden sürüklenen
  Deli kızın gözleri
  Ve mum üstü bırakılan avuç içi...
  Kabuk bağlamayan sessizliğiyle
  Bir sevda mevsimini sığdırır
  Karanlık geceye.
  Yenik düşmez açık pencerelerden
  Sızıp gelen deli rüzgarlara
  Gündüzün gurbetini yaşatan gecenin
  Karabasanlarına yenik düşmez
  Deli kızın gözleri...

  Demet Delikanlı
  08.01.2018
 • Çok kötüydü. 1000kitap' ta beğenilmesine şaşırdım. Berbattı. Eskiden şiir okuyamama kabuslarımdan biriydi böyle şiirlerle karşılaşmak. Aklıma gelen başıma geldi. En azından iki kitap çıkarmayarak bana bir iyilik etmiş oldu şiirin sadece aşk la mı yazılabilir olduğunu söyleyen kadın :)
 • Kitap okumak bir hobimdir. Roman, hikaye, şiir vs. Okuduğum her kitap beni başka diyarlara, farklı duygulara, yeni hayatlara götürüyor... Şiirin bende başka bir yeri vardır. Okuduğum bu şiir kitabınında benim için ayrı yeri var. İki yazarın iki kitabını okumaktan zevk duydum. Okuduğumda beni farklı duygularla sardı her iki kitap . Yazarların mürekkebi ancak bu kadar güzel akar dedim kendi kendime ve kitapların imzalı olması bambaşka bir duygu ve heyecan verdi. Herkesin okuması gereken bir kitaplar diye düşünüyorum. Yazarların emeğine sağlık diyorum dua ve selametle ...
 • İki ayrı şiir kitabı birleştirilmiş; ama isim olarak güzel bir uyum sağlanmış "Yar Hüznüyle Geldi, Vedasız Gitti…"
  "Yakınlar uzaklaştıkça", "olmayan sevgiliye gelme" diyecek kırgınlıklar yaşandığında, "dil sessizlik mührüne vurulduğunda", "akıldaki kelimeler gönle ağır geldiğinde" bu şiirler dökülüyor demek ki yürekten... Ayrılık, yalnızlık, hüzün ve bazen mutluluk içeren şiirleriyle Demet Delikanlı'ya; ve hayat üzerine kısa - öz nasihatler içeren, aşk, özlem, sevgi duygularını yürekten bize yansıtan Sevil Kıran Arslanoğlu'na bir okur olarak teşekkür ediyorum. Tüm şiir severlere tavsiye edebileceğim eserlerinin devamının gelmesi dileklerimle...
 • Kitap iki bölümden oluşmakta. Demet Hanımın şiirlerini okurken onun duygularına kapılıp gidiyorsunuz. Ne demek istediğini anlamaktan çok hissediyorsunuz sanırım. Bu yüzden tebrik ediyor ve kaleminin, yüreğinin sesine kulak vererek devamının geleceğini ümit ediyorum.
 • Nefesin göğsüne batar gibi oldu mu hiç
  Hani o özlem ve acı arasında kalınan arafta
  Uykusuz olunan uzun ve karanlık gecelerde
  Aldığın nefes çivi gibi battı mı yüreğine

  Çatladı mı dudakların, tuzlu gözyaşının değdiği yerden
  Yanaklarına konan tebessümleri misafir bildin mi
  Dilin ben gibi sadece kağıtlara mı çözüldü
  Sancılı kalbin kaç isimsiz şiire gebe kaldı

  Aah! Ne de zordur kelimeleri giydirmesi bir bir
  Ama sinene sarıp, alınca o müptelası olduğun kokuyu
  İşte o zaman yeniden esiri olursun sevmenin, sevilmenin
  Bin yerinden vurulur, bin kere yeniden doğarsın.
 • Tek kitap,iki yazar.Aşk,özlem ve acı dolu şiirler.Bazı şiirler gerçekten yüreğime dokundu ama bazısı beni etkilemedi.İki yazarın özelliği ile kitabı şöyle anlatmak gerekirse genç ve yaşlı iki kişinin aşka bakış tarzları diyebilirim.

  Şiir kitaplarında sevmediğim bir konu bu kitapta da var.4 satırlık şiiri tek sayfaya yaymak.Belki şiirin özelliği budur,bilemedim. :)