Cansu Sancaktar, Demiryolu Çocukları'ı inceledi.
08 Şub 05:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeni taşınılan bir ev. Evin babası suçsuz yere hapiste, 3 kardeş bir anne. Evin yakınında bir tren yolu. Geçip giden trenlerin içinde güzel insanlar. Yaşamlar an an birleşiyor ve kitap tekrar iyilik yapmak için tanışmanın gerekmediğini hatırlatıyor. Sıcacık güzel bir kitap.

Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
16 Oca 18:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

(Lawrence) Çölden geçen, Medine'den kuzeye doğru giden demiryolu katarlarına aşiretleri saldırtmak, sadece askerleri değil sivil halkı da hatta memurları, kadın ve çocukları öldürtmek, yağmaya izin vermek, sabotaj faaliyetlerine girişmek gibi her türlü melaneti ifa etmiştir.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 161)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 161)
Hayrunnisa SEYHAN, Demiryolu Çocukları'ı inceledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Çok beğendiğim bir kitap değil ,okurken sıkılmıştım .okuyabilirsiniz ama pek tavsiye etmiyorum . Sürükleyici değil. İnsanı gerçekten sıkıyor .okursanız bile pek begenmeyebilirsiniz. Okuyan larda bana hak verebilir.

Mustafa Oner, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gabriel Garcia Marquez, Yüzyıllık Yalnızlık eserinde, Macondo kasabasında yaşayan Buendia Ailesi’nin yedi kuşağının hikayesi anlatır. Romanda ana tema, Macondo'daki malum ve kaçınılmaz tarihin tekerrürüdür. Ana karakterler mazileri ve zaman karmaşıklığı çerçevesinde kontrol edilirler. Macondo'nun kaderi hem önceden bellidir hem de varlığı lanetlidir. Yazar, renkleri semboller olarak kullanmıştır. Sarı ve altın rengi en çok kullanılan renklerdir ve emperyalizmin ve İspanyol Altın Çağının simgeleridir. Altın, ekonomik refah arayışını, buna karşılık sarı ölüm, değişim ve yıkımı temsil eder. Cam şehir, Jose Arcadio Buendia'nın rüyasında gördüğü bir görüntüdür. Macondo'nun kuruluş yerinin nedeni budur, ancak aynı zamanda Macondo'nun kötü kaderinin de simgesidir. Genel itibariyle, Yüzyıllık Yalnızlık'ta temel bir Latin Amerika tarihi modeli yer alınmıştır. Teknik açıdan ise, Yüzyıllık Yalnızlık'ta belirli tarihi olaylar ve karakterler kullanılarak ilginç bir hikaye anlatılırken yüzyıllarca sebep ve sonuç ilişkisini sıkıştıran büyülü ve örnek bir gerçekçilik eseri ortaya çıkarılır.
Bu kitap aşağıdaki şekilde özetlenebilir: Macondo'nun kurucusu Jose Arcadio Buendia ve karısı (ve ilk kuzeni) olan Ursula Iguaran, daha iyi bir yaşam ve yeni bir yuva kurmak için Kolombiya’da Riohacha'yı terk ederler. Göç yolculuğunda bir gece nehir kıyısında kamp yaparken Jose Arcadio Buendia, "Macondo"’yu düşünde görür: Aynen dünyayı yansıtan bir aynalar şehridir. Uyandığında nehir kenarında Macondo’yu kurmaya karar verir. Jon Arcadio Buendia ormanda günlerce dolaştıktan sonra, Macondo'nun kuruluşu ütopik olur.
Kurucu Jose Arcadio Buendia, Macondo'nun sularla çevrili olduğuna inanıyordur ve bu adadan dünyayı algılarına göre yaratır. Kuruluşundan kısa bir süre sonra, Macondo, çeşitli (çoğunlukla kendi kendine cereyan eden) talihsiz durumlarından kaçamayan veya kaçmayı istemeyen Buendia ailesinin nesillerinin karıştığı olağandışı ve olağanüstü olaylarla dolu bir kasaba haline gelir. Kasaba, mıknatıslar, teleskoplar ve buz gibi kasaba halkına teknolojiyi gösteren bir grup çingenenin yıllık ziyareti dışında yıllardır kasvetli ve dış dünyayla bağlantısızdır. Çingenelerin lideri Melquiades, çingeneler tarafından kendisine sunulan evrenin gizemlerini araştırmayı takıntı haline getirilen Jose Arcadio Buendia ile yakın bir dostluk yürütür. Sonunda sadece delicesine yalnızca Latince konuşur ve ölümüne dek yıllarca ailesince kestane ağacına bağlanır.
Nihayetinde, Macondo, dış dünya ve yeni bağımsızlık kazanan Kolombiya hükümetiyle etkileşime girer. Kasabada Muhafazakar parti ile Liberal parti arasında ciddi bir seçim yapılır ve Aureliano Buendía'nın Muhafazakar hükümete karşı bir iç savaş başlatmasına yol açar. Uzun yıllar savaşan ve birçok teşebbüse karşın hayatta kalmayı başaran simgesel bir devrimci lider haline gelir ama sonunda savaşmaktan yorulur ve Muhafazakarlarla barış anlaşması imzalar. Hayal kırıklığına uğramış bir şekilde Macondo'ya geri döner ve hayatının geri kalanını atölyesinde altın balıklar yaparak geçirir.
Macondo'ya yeni teknoloji ve pek çok yabancı yerleşimciyi yanına alarak demiryolu getirilir. Bir Amerikan meyve şirketi kasabanın dışında bir muz plantasyonu kurar ve nehir boyunca kendine ayrı bir köy inşa eder. Burada 1928 yılında cereyan eden gerçek muz katliamı içerilir. Kolombiya ordusu tarafından binlerce grev yapan muz işçisinin katledildiği bir trajedidir. Katliamdan tek kurtulan Jose Arcadio Segundo olur ama katliama dair hiçbir kanıt sağlayamaz ve hayatta kalan kasaba halkı onun olduğuna inanmayı reddeder.
Romanın sonuna gelindiğinde, Macondo, kalan tek Buendias'ın Amaranta Ursula ve yeğeni Aureliano’nun olduğu, yıpranmış ve terk edilmiş bir hale gelir. Aureliano'nun soyu büyükannesi Fernanda tarafından saklanır ve Amaranta Ursula ile farkında olmadan ensest bir ilişkiye girerler. Ölüp gitmiş anaerkil Ursula'nın ömür boyu korkusu domuz kuyruğu taşıyan bir çocukları olur. Amaranta Ursula doğum sırasında ölür ve çocuğu Aureliano'yu ailenin son üyesi olarak bırakır ama karıncalar tarafından yok edilir. Melquiades’ın nesiller önce bıraktığı bir el yazmasının şifresini çözer. Bu gizli mesaj, Buendia ailesinin nesiller boyunca yaşadığı her talih ve talihsizliği bildiriyordur. El yazmasını okurken, bir kasırga Macondo'nun varlığına ilişkin tüm izleri siler.

instagrmkahvecisi, Demiryolu Çocukları'ı inceledi.
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Öncelikle ailelerin okuması gerektiğine inandığım bir kitap. Çocuk kitabı asla diyemem ancak bu kategoride değerlendiriliyor. Erdemli ve duyarlı bir çocuk yetiştirmeyi konu alan kitabı büyüklere tavsiye ediyorum.

Betül Öztürk, bir alıntı ekledi.
 20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insan emek harcamalıdır. Kim olursa olsun, öylesine çalışmalıdır ki terler aksın yüzünden. Yaşamın anlamı, amacı, mutluluk, coşku, sevinç, bundadir sadece... Ne güzel bir şey, şafakla birlikte kalkıp da sokakta taş kıran bir işçi olmak, ya da bir çoban, ya da çocukları eğiten bir ögretmen, ya da bir demiryolu makinisti...

Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 5 - Turkiye Iş Bankasi Kultur Yayinlari)Üç Kız Kardeş, Anton Çehov (Sayfa 5 - Turkiye Iş Bankasi Kultur Yayinlari)
selcan akın, Demiryolu Çocukları'ı inceledi.
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

üç kardeşin bababaları birden suçsuzca hapse atılmasından sonra anneleriyle birlikte kötü bir evde yaşamaya başlamışlar.
ev tren yoluna ve istasyona yakın olduğu için üç kardeş trenlere merak duymuşlar.onlara trenden el sallayan baydan ara sıra yardım istemişler adamda onlara seve seve yardım etmiş. bir gün üç kardeş onun torunun hayatını kurtarmış bundan çok memnun kalan adam babalarını hapisten çıkarmayı başarmış
ben kitabı okuduktan sonra aiemle daha iyi anlaşmaya çalıştım çünkü kitapta o kötü evde kalmalarına rağmen birbirleriyle dayanışma içinde kalmayı başarmışlar

Mehmet Kesdal, Demiryolu Çocukları'ı inceledi.
30 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aile bağlarının, mutluluğun, yaşamın ve dayanışmanın kaynağı olduğunun örneğini sunan kitap, ilk ve veya orta okul çocuklarına tavsiye edilmelidir.