• 308 syf.
  ·3 günde·Beğendi·10/10
  Kitap İnceleme Yazısı
  Kitap Adı : Hukuk Politikası
  Yazarı : Kolektif Çalışma
  Editör : Prof. Dr. Ali Şafak Balı
  Yayınevi : Astana Yayınları
  Baskısı : 2016 / 301 Sayfa /16x24 Cm
  Barkodu: 9786059623032


  Politika deyince, günlük yaşamda hatıra ilk gelen siyasi çekişmeler, seçim, muhalefet ve iktidar söylemleridir. Oysa politika; bilimsel metodoloji gibi, yol, yöntem, planlama ve devamında harekete geçecek eylemleri içerir. Çok farklı kavramsal tanımları olsa da kısaca böyle özetleyebiliriz.
  Sosyal politika da, toplumsal planlama ve uygulamada çok önemlidir. Fakat, bu kavramın da içi boşaltılmış ve ilk hatıra gelen tanım, “muhtaçlara yardım” dır.
  Hukuk politikası ise, hukuk metodolojisi, felsefesi, tarihi ve sosyolojisinin uygulamaya dönüştüğü
  adeta meyvesidir. Hukuk politikası; yasaların yapımı ve uygulamasında izlenecek yol, yöntem ve ölçüler bütünüdür. Hukuk ve adalet anlayışının mutfağıdır.
  Kolektif çalışma kitaplar dikkatimi çekmiştir hep. Çünkü bir kitapta farklı kalemlerden farklı konuları toplu şekilde öğrenme imkanını buluyorsunuz.
  Bu kitapta, 11 farklı yazar, 11 konuyu detaylı şekilde anlatmış. Her konunun bitiminde ve kitabın en sonunda dikkatinizi çekebilecek, yararlanılan kaynaklar listesi var. Editörün 7 sayfalık önsözü ise kitabın özü, özeti ve amacını açıklayan nitelikte.
  Adalet kavramı, hukukun yaklaşık on amacından en önemlisidir, damarlarındaki kandır, kalbindeki duygudur, beynindeki nöronlardır. Hukuk politikası da öncelikle bu yolu düzenlemeyi, tamir etmeyi
  gaye edinmiştir. Kitabın muhatap alanı çok geniş; öğrenen-öğreten, seçen-seçilen, yöneten-yönetilen,
  suçlayan-savunan, suçlanan-hüküm veren gibi liste oluşturabiliriz.
  Ulusal ve evrensel ölçekte kanunun yapılışı, uygulanışı, toplumsal yansımaları, çelişkileri, çatışma alanları ve çözüm önerilerini bulacaksınız. Anayasa ve yasa yapımında; asli kurucu iktidar ve tali kurucu iktidar tanımları, denge-denetim mekanizmaları, toplumsal dayanışma ve ahenk arayışları
  dikkate alınarak yazılmış 11 farklı makale sizleri bekliyor kitapta.
  Kitap satışı yapılan mağazaları, kitabevlerini zaman zaman dolaşır, dikkatimi çeken kitapları alırım.
  Kitap stantlarında; edebiyat, tarih, roman, kişisel gelişim, sosyoloji, psikoloji, felsefe.. ve benzeri şekilde isimlendirilmiş raflar görebilirsiniz. Fakat “Hukuk” diye özel bir rafın olmamasına üzüldüm.
  Sordum ve mantıklı bir cevap verebilen çıkmadı. O kitapları, diğer raflara serpiştirmişler.
  Oysaki hukuk; ana bir sosyal bilim dalıdır.
  Onun da alt birimleri vardır. Hukuk sadece, Resmi Gazete’de yayınlanan kanunların kitaplaştırılmış şekli değildir. Yemek tariflerinin yapıldığı kitapların bile özel rafı var iken, “hukuk” için özel kitap rafı açılmamasına üzüldüm doğrusu. Ben çok farklı alanlarda yüzlerce kitap okuduktan sonra, 2019 yılını
  Kendime “hukuk ve adalet yılı” olarak belirleyip, okuma tercihlerimde buna yoğunlaştığımdan belki de bu hassasiyeti gösterdim. Yanılıyorsam düzeltiniz lütfen.
  Üçüncü kitabım yayınlanmak üzere ve dördüncü kitabımda ana tema; hukuk ve adalet olacak.
  İyi okumalar

  Samsun, 23.01.2019
  Ali Rıza Malkoç
  http://www.arm.web.tr
  #armozdeyis
 • 196 syf.
  ·2 günde·Beğendi·9/10
  Hayalleri süsleyen muhteşem hatta cennet denilebilecek bir ada yaşantısı, insanların birlik, beraberlik ve dostluğu, bu dostluk içerisinde sadece insan değil aynı zaman da doğa ve hayvan dostluğu, yaşama alanına saygı ile yola çıkılan bir ada ile başlıyor yolculuk. Fakat netice başkanlık ihtirası ile yapmak istediği herşeyi ortak karar adı altında yapan bozulan ekolojik denge, doğaya ve hayvana verilen zarar... kurgu o kadar harika ki kendimizi sorgulamamız ve böyle bir hikayede ben hangi karakterde olurdum ve alınacak çok ders var.
 • Bir konuşmamızda size sokağımız, dünyanın tamamıdır demiştim. Siz bu sözümden basit bir insanın bir sokağı bütün bir dünya gibi gördüğü sonucunu çıkarmıştınız. Oysa ben bu sözü şöyle söylemek istemiştim. Vücutta hücre nasıl bağımsız bir varlıksa, nasıl ezelî denge kanununa göre o vücutsuz, vücut onsuz olamazsa, benim sokağım da odur dünya için. Bu sebebten dünyada olan şeyler sokağımı ve sokağımda olan şeyler dünyayı yakından ilgilendirir. Yine aynı denge kanununun gereğidir bu.
 • 224 syf.
  ·Beğendi·10/10
  بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
  ١﴾ وَالْعَصْرِۙ ﴿٢﴾ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَف۪ي خُسْرٍۙ ﴿٣﴾ اِلَّا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
  -Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

  1- Asr´a yemin olsun ki,

  2- insan mutlaka bir ziyandadır.

  3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

  Nouman Ali Khan'ı tanımayanınız varsa bir an önce tanımaya çalışsınlar..
  YouTube'da tefsir veyahut bir konu hakkındaki düşüncelerinden oluşan videolarından tanımıştım yazarı.. Atatürk Havaalanı'da görmüştüm bu kitabı ama almak nasip olmamıştı.. Neyse ki Enise 'de varmış..
  Kitabın incelemesine gelirsek ben, kitabı kim, hangi dinden olursa olsun kesinlikle okumasını istiyorum.. Kitapta bazı ayetlerin içinde saklı duran o edebi özleri görmemizi sağladı Khan.. Hem düşündürdü hem de tavsiyelerde bulundu.. Açıkçası taraf gözetmeksizin bu kitabı okuyan herhangi bir bireyin bu kitabı sevmeme olasılığı yoktur..
  Arap dili ve edebiyatına dair fikirler de ediniyorsunuz.. O zaman işte İcazetül Kuran'ı anlıyorsunuz.. Bizler dümdüz meali okuyunca neresi edebi diye düşünüyoruz oysa ki biz kifayesiz kalan kelimelerle çevirmişiz Kuranı..
  Mesajlar o kadar güncel ki hangi dinde olursanız olun bu düşünceler kendiniz tarafınızdan da kabul edilecektir..
  Asr Suresinin özelliklerini, bize ne anlatmak istediğini ve bazı Arap Edebiyatı özelliklerini anlatıyor.. Bu yüzden ilk başa Asr Suresini yazdım.. Tabi ki başka ayetlerin özellikleri ve denmek istenilen evrensel mesajları da aktarmıştı..
  Allah'ın Nahl Suresinde hanımefendilere ne denli değer verdiğini okudukça anlıyoruz.. Kitap baştan sona muazzamdı.. Hatta bir an için cilt cilt kitap yazsa da okusaydım dedirtti Khan.. İnşAllah cilt cilt tefsir kitapları yazar da okurum.. O derece alanında iyi.. Akla ve çağa uygunluğu muazzam bir dengede.. Şimdiki çoğu Müslüman size pis pis bakar, canınızı sıkar ama Khan öyle bir denge kuruyor ki kalbiniz hemen onu seviyor ve tavsiyelerine kulak kabartıyorsunuz..
  Açıkçası uzun uzun alıntılar almayı çok istedim ama yeni kitaplar için buna pek vaktim olmadı.. Kitap anlatmaya pek kelimeler yeterli olmuyor.. Okuyun, okutun..
 • 292 syf.
  ·Puan vermedi
  Kitap Yorum
  Filiz AYGÜNDÜZ
  #prensprensesisevmedi Sevmedi
  @dogan_kitap Deniz ve Ömer'in Hikayesi Sarhoş olma isteğiyle oturup bir gece bir şişe viski içip ama sarhoş olmak bir yana daha ayık bir kafayla ortada gezen Deniz'in sabah kalp çarpıntısiyla soluğu hastanede almasıyla başlıyor hikaye... Doğru söyleyin doktor bey birseyim yok değil de mi ? Deyince o müthiş gülümsemesiyle Ömer geliyor ve hayır Deniz Hanım ama illa teşhis istiyorsanız Viski taşikardisi diyebiliriz diyerek konuşma günlere aylara ve yıllara yayılıyor.
  Ömer ilişkiden korkan , ilişki yaşamak istemeyen ama illa yanında biri olsun diyen bir karakter. Deniz ona aşık olmuştur. Hatta tanrı katına getirmiştir. Ne yaparsa yapsın bir türlü ilişkilerini yürütemediler. Deniz çok.buyuk buhranlar geçirdi ve sonunda psikaytriye başvurdu. Ve aslında Ömer'e duyduğu sevgi sevgi değil. Çocukluğundan gelen baba travmasinin Ömer'e devam etmesi. Aslında Ömer'e duyulan bağımlılık. Ve bunu yenmeyi sonunda başardı. Kendi gibi bir çok kadına ve erkeğe yardımcı oldu . 🦋Okuduğumda çok noktada kendimi buldum. Hatta bazı noktalarda kendimi çok sorguladım... Acabalarım çocukluk hatıralarım vs vs . Çok beğendim kitabı tavsiyen ederim. Gitmek isteyenin önünde hiç birşey duramaz ... her şey kendi ruhumuz da Alıntılar
  🦋Dengede duran bir tahterevallinin üzerinde iki kis kafesi. Beyaz güvercinden biri kafesin içinde diğeri kafesin üstünde. Özgür olan güvercin uçarsa, denge bozulacak, kafesteki bağımlı güvercin denize düşecek. Amacımız şu olmalı özgür kuşu uçurmak yerine bağımlı kuşu kafesten kurtarmak.
  🦋Her defasında koklayarak öperdim ben Ömer'i kokusunu içime çekerek. O koku ki şükrettirdi beni.dunyaya geldiğine, onu tanıdığıma, kadın olduğuma. @get_repost #repost #oku #okudumbitti #okudumbitti #okudumokuyun #kitapsözleri #kitapyorum
 • Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz... Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…
  Burak Aksak
  Sayfa 272 - Küsüratyayınları
 • 224 syf.
  ·51 günde·Beğendi·10/10
  İnsan iman/küfür seçim imtihanından imanı yani hakikati seçtiğinde onu bir imtihan daha karşılar: denge. İşte bu kitap, bu dengeyi ancak Efendimiz aleyhissalatu vesselamın hayatı, sünneti ve duruşuyla bulabileceğimizi örneklerle, hadislerle gösterir. Ben çok beğendim, her konuyu tadında açıklayarak bırakmış. Hakikatin Dengesi’ ni bulabilenlerden olabilme duası ile iyi okumalar..