• Yıllardır yer hareketlerini gün be gün takip edip analizini çıkarıyorum. Uzun uzun yazacaktım ama kimseyi sıkmadan önümüzdeki günlerde ciddi deprem beklediğim bir kaç bölgeyi açıklamak istiyorum çünkü özellikle son günlerde inanılmaz bir hareketlilik var özellikle Yalova Gemlik arasında ki kimse bahsetmiyor ama orada ciddi bir enerji birikmesi var ve şu an alarm veriyor bu olan kücük depremciklele.

  1)Malatya - Kahraman Maraş arası
  2)Bursa Gemlik - Yalova hattı
  3)Tekirdağ Marmara denizi - Adalar
  4)Marmara Denizi Silivri kolu
  5)Hatay( +7.5 üstü)
  6)İzmir - Aydın arası
 • bir gül takıp da sevdalı her gece saçlarına
  çıktı mı deprem sanırdın ' kara kız ' kantosuna
  titreşir kadehler camlar kırılır alkışlardan
  muammer bey'in gözdesi karantina'lı despina

  çapkın gülüşü şöyle faytona binişi kordelia'dan
  ne kadar başkaydı her kadından her bakımdan
  sınırsız bir mutlulukta uyuturdu muammer bey'i
  ustalıkla damıttığı o tantanalı aşklarından

  işgal altüst etti nasıl da izmir'de her şeyi
  öğrendi kullanmasını despina bu yanlış geceyi
  körfez'de parıldayan yunan zırhlılarına karşı
  miralay zafiru'yla ispilandit palas'ta sevişmeyi

  gemi sinyallerinin gece bahçelere yansıması
  havuzda samanyolunun hisarbuselik şarkısı
  demlendikçe yalnızlığı aydınlanıyor muammer bey
  olmayacak şey bir insanın bir insanı anlaması
 • İzmir depreminin ardından, bina güçlendirme konusu gündeme gelirken, bina güçlendirme konusunda uzman olan İnşaat Mühendisi Vecih Horoz, 1999 yılından önce yapılan tüm binaların sıkıntılı olduğunu ifade ederek, yalnızca depremde çatlayan kolonları güçlendirmenin ev sahibi yatağına rahat yatırıp, kabus görmesini engellemekten başka bir işe yaramayacağını söyledi.
  İzmir'de yaşanan 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6'lık depremde birçok binada hasar oluşmasının ardından, bina sahiplerine hasarın boyutuna göre binada güçlendirme yapabilecekleri ifade edilirken, bina güçlendirme konusunda uzman olan İnşaat Mühendisi Vecih Horoz, önce binanın riskinin belirlemesi gerektiğini söyledi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı kuruluşlar tarafından yapılacak inceleme sonrası binanın riskinin belirlendiğini söyleyen Horoz, “Binadan beton numunesi alınıp bu şekilde binanın ne durumda olduğu tespit ediliyor. Ya bu binanın yıkılması gerekiyor ya da güçlendirerek kullanılabilir deniyor. Bu tespit yapıldıktan sonra güçlendirmeye karar verilirse projelendirip güçlendirme işi başlıyor. Bina güçlendirme işinde çeşitli yöntemler kullanılıyor. Ya kolonlar donatıyla çevriliyor ya da karbon lifleriyle güçlendirilebiliyor. Binanın her tarafını güçlendirmek mümkün” dedi.

  “O çatlak kolonları kapatmakla sadece içimizi rahatlatırız”

  1999 yılından önce yapılan tüm binaların sıkıntılı olduğunu dile getiren Vecih Horoz, “Deprem sonrası binaları dolaştığınız zaman bazı binalarda ufak tefek çatlaklar olabiliyor. Bunlar bile üzeri kapatılacak şeyler değil. 1-2 kolonda sıkıntı var diğerlerinde yok ise sadece bu kolonları güçlendirmek olmaz. O çatlak kolonları kapatmakla sadece içimizi rahatlatırız. Sadece bu çatlak kolonlar güçlendirilirse, ev sahibi yatağına rahat yatabilir, kabus görmeyebilir ama bu bir çözüm değil. Çözüm binanın komple riskini belirlemekle olur. Vatandaşların binanın riskini belirleme durumu yok. Belediyelerin bu konuda vatandaşlara yardımcı olması gerekir” diye konuştu.

  Kolon hacimleri 2 katına ulaşabiliyor

  Yapılan inceleme sonunda binalarını depreme dayanıklı hale getirmek için bina güçlendirmesine karar verilirse, farklı teknikler uygulanarak bina güçlendirilebiliyor. Bina güçlendirme işlemleri binanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterirken, bu işlem binayı baştan inşa eder gibi gerçekleştiriliyor. Binanın risk durumuna ve büyüklüğüne göre mevcut kolonların çevresine yapılan donatı ile kolon hacimleri 2 katına ulaşabiliyor.
 • Şu 6 saatte izmir de yüzlerce artcı deprem oldu ve hala yer titremeye devam ediyor, ben seferihisar sığacıkta yaşıyorum ve tsunamiyi birebir yaşadım, daha önce 7.2 gibi çok deprem tecrübesi yaşadığım halde böyle bir şey yaşamadım, ve depremden sonra sıcak su kaynakları çıkmaya başlamış ve büyük bir deprem olacak diye korkuyorum. Sanırım depremleri hissetmekten psikolojim bozulmaya başladı.
  Sonumuz hayrolsun bakalım