Agatha Christie Etkinliği
AGATHA CHRSİTİE OKUMA ETKİNLİĞİ (5 Mayıs-1 Temmuz.)

Ben, dedektif. Sherlock holmes.
Dostum Hayalperestcik ile beraber düşündük taşındık, bir Agatha Christie etkinliği yapalım dedik. Sitede bir etkinlik akımı var ama kimse polisiyenin kraliçesi olan Agatha Christie etkinliği düzenlememiş ve birçoğumuz Agatha Christie okumadık. Ama okuyunca, Agatha teyzemin zekasına hayran kalacağınızdan eminiz. Ve bu kutsal görevi biz üstleniyoruz! Etkinlik tarihi boyunca, hepinize Agatha teyzemi okutturacak, onun zekasına sizi hayran bırakacağım, ben Sherlock, güvenin bana.
Kendimle övünmek için söylemiyorum ama, ben yani Sherlock bile Agatha teyzemin kitaplarının sonunu tahmin edemiyorum. Ağzım açık bakakalıyorum kitaba. Peki neden Agatha teyzem çok zeki?
Teyzem, yüzlerce kitap yazdı ama hiçbirinde kendini tekrarlamadı, çoğu kitaplarında mükemmel bir kurgu ve vurucu son, teyzemin kitaplarının vazgeçilmezi, soğukkanlılığıyla bilinen, Sherlock kadar zeki olamasa da Hercule Poirot ve onun dişi versiyonu Miss Marple’ın cinayeti araştırmasını zevkle okumak, teyzemin kullandığı edebi dil ve metaforları. Bu yüzden teyzem çok zeki. Peki, biz sizlerden neden Agatha Christie okumanızı istiyoruz? Tek bir nedeni var: polisiyeye olan bakış açınızı ve hayata olan genel bakış açınızı değiştirmek. Asla sığ görüşlü olmayın. Bardağın dolu tarafını görmeyin, boş tarafını da, ikisini birden görün. Bu yüzden bu etkinliğe katılmanızı tavsiye ediyorum.Sherlock olarak sizlere taviyem; bu etkinliği kaçırmayın. Bu etkinlikte gelecek var!

Etkinliğe katılmak için tek yapmanız gereken, 3310’a ‘etkinlige katılmak ıstıyorum’ diye mesaj atmak. Şaka. Sadece yorumlarda katıldığınızı belirtmek. Bu kadar. Etkinlik ile ilgili sorular, görüşler için başka bir ileti yazacağım ve oradan teyzeme yazılan incelemeleri vb. paylaşacağız. Rastgele!

Etkinlik tarihi; 5 Mayıs-1Temmuz olarak belirledik. Bu süre zarfında, eminim ki birkaç tane Agatha kitabını bitirebilirsiniz.1-On Küçük Zenci
2-Doğu Ekspresinde Cinayet
3-16.50 Treni
4-Acı Kahve
5-Nil'de Ölüm
6-Cinayet Alfabesi
7-Beklenmeyen Misafir
8-Briç Masasında Cinayet
9-Roger Ackroyd Cinayeti
10-Dersimiz Cinayet
11-Cinayetler Oteli
12-Köşkteki Esrar
13-Üç Yanlış Üç Ceset
14-Elmayı Yılan Isırdı
15-Beş Küçük Domuz
16-Cesetler Merdiveni
17-Noel'de Cinayet
18-Mavi Trenin Esrarı
19-Zehiri Kim Verdi
20-Fare Kapanı
21-Filler De Hatırlar
22-Ölüm Diken Üstünde
23-Porsuk Ağacı Cinayeti
24-İskemlede Beş Ceset
25-Ve Perde İndi
26-Ölüm Sessiz Geldi
27-Büyük Dörtler
28-Şampanyadaki Zehir
29-Ölüm Çığlığı
30-Çarpık Evdeki Cesetler
31-Üç Perdelik Cinayet
32-Ölüm Meleği
33-Ölüm Saatleri
34-Sıfıra Doğru
35-Üçüncü Kız
36-Cinayetler Kulübü
37-Sonuncu Kurban
38-Işıklar Sönünce
39-Ölümle Randevu
40-Ölüm Oyunu
41-Ölüm Adası
42-Sessiz Tanık
43-Kahverengi Elbiseli Adam
44-Cinayet İlanı
45-Şark Ekspresi'nde Cinayet - Gizli Düşman
46-Ve Ayna Kırıldı
47-Lord Edgware'i Kim Öldürdü
48-Esrarengiz Sanık
49-Hercule'ün On İki Görevi
50-N veya M?
51-Bağdat'a Geldiler
52-Nil'de Ölüm - Malikanedeki Esrar
53-Miss Marple'ın Son Maceraları
54-Bayan McGinty'nin Ölümü
55-Arka Sokaktaki Cinayet
56-Cenazeden Sonra
57-Briç Masasında Cinayet - Ölüm Çığlığı
58-Noel Kekinin Gizemi
59-Uyuyan Ölüm
60-Şeytan Dönemeci
61-Mezopotamya'da Cinayet
62-Hollow Malikanesi Cinayeti
63-Ölüm Büyüsü
64-Ölümün Tam Zamanı
65-Kanatların Çağrısı
66-Bilinmeyen Hedef
(Not: Teyzemin +100 kitabı var, hepsini eklemem mümkün değil, ama birçoğunu ekleyceğiz, eğer okumak istediğiniz kitap listede yoksa, yorumlarda bize belirtmeniz yeterli!)Okurlar:

1-Hayalperestcik
2-Pınar Y.
3-Sherlock Holmes
4-ismail salcan
5-Reina
6-Eda
7-İbrahim Demiroz
8-Haticezz
9-https://1000kitap.com/likeapanda
10-sunofhope
11-CEYLAN
12-Sarius
13-™ Parende
14-Umay
15-Mehmet Aldemir
16-Fox Mulder
17-Naziko
18-inci k.
19-yyaso
20-Murat Ç
21-Büşra A.
22-Eda
23-S.
24-Pavel Fyodoroviç Smerdyakov
25-ozge

Metin Kibar, Dersimiz Cinayet'i inceledi.
22 Nis 21:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk 30 sayfayı saymaz isek 1 günde bitirdim. Eline aldığın anda bitecek bir kitap. Zaten 160 sayfa. O yüzden övünülecek bir şey yok. :))


Kitaba gelince bir Hercule Poirot klasiği :) Bizim başkahraman dedektif bir mektup alır ve yollara düşer. Fakat çok gecikmiştir çoktan cinayet işlenmiştir bile. Kitabın sayfaları akıp giderken insanın aklındaki sorular cevap bulacağına yeni sorular eklenir. Her ipucunda olay daha da esrarengiz olur. Katil adayları git gide artar. Şok üstüne şok. Katili tahmin etmek, olayların nasıl geliştiğini anlamak mümkün değil. Agatha Christie bu duyguları verebilmiş bir yazar. Tekrar hayran kaldım. Kesinlikle tavsiye ederim, okuyun :)

ismail salcan, Dersimiz Cinayet'i inceledi.
03 Nis 16:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Doğu ekspresinde cinayet ile başlayan yolculuğumuz, dersimiz cinayet ile devam etmekte. Peki bayan Christie bende hangi dünyalara yelken açmamı sağladı derseniz şöyle sıralayabilirim; gizemli, esrarengiz, (sherlock holmes) kadar hareket ve olay olmasada akıl olarak ondan daha düşündürücü ve son olarak bence en önemlisi sonunun hep şaşırtması vay bee dedirtmesi..

Bu eserde klasik agatha christie eserleri gibi akıcı ve sürükleyici bir anlatımla ilerliyor. Sınavlarım biter bitmez Agatha'ya devamm...

Muharrem Armağan, Dersimiz Cinayet'i inceledi.
02 Nis 23:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dersimiz cinayet
Kitap seçimi kararsızlığım yüzünden uzun bi süre beni meşgul etmesi hem de olaylara bakış açımı değiştirmesi için Agatha Christie kitaplarını okumaya karar verdim. Kahramanımız Hercule Poirot ile tanışma ve başlangıç kitabı olması yönünden gayet iyi kurgulanmış bir kitaptı . Kitap Sherlock Holmes serisinden etkilenmiş izlenimi uyandırdı ben de tabi birebir olmaması için değişiklikler yapılmış ama yine de esin kaynağı çok belli. Kitabın olay kurgusu okuduğum Sherlock Holmes kitaplarıyla yarışır cinsteydi. Sanırım Hercule Poirot serisinin ikinci kitabı ama olay kurgusu farklı farklı olduğu için sıranın çok önemli olduğunu sanmıyorum.

Bundan sonraki kısım spoiler içerir.


Hasting karakteri bana çok itici geldi bunun en büyük nedenlerinden birisi kitaptaki tüm genç kızlara ilgi duyması sanırım bir de katili Külkedisi sanmasına rağmen yine de onu kaçırmaya çalışması. Her ne kadar katilimiz Külkedisi olmasa da yine de katil olduğunu varsayarsak adaleti engelleyecek şekilde onun kaçmasına yardım etti ve bu gösteriyor ki zayıf bir karakteri var ve bu aşk dediği şey 2 3 karşılaşmada oluyor. Kitabı okuyanlar bana hakverecektir.

Mehmet A., bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:22

"Herkes hayatında bir iki kez budalalık eder."

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 119 - Altın Kitaplar - (e-pub))Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 119 - Altın Kitaplar - (e-pub))
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:10

Usta bir katil her zaman basit bir, plan yapar.

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 115 - Altın Kitaplar - (e-pub))Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 115 - Altın Kitaplar - (e-pub))
Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
14 Mar 08:40

"..Bir kadın kimin için yalan söyler?
Bazen kendisi için.
Çoğu zaman sevdiği biri uğruna.
Ve her zaman çocukları için.."

Dersimiz Cinayet, Agatha ChristieDersimiz Cinayet, Agatha Christie
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:27

Bir özdeyişi tekrarladım. "Nefret sevgi demektir."

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 80 - Altın Kitaplar - (e-pub))Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 80 - Altın Kitaplar - (e-pub))
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:13

Bir kadın kimin için yalan söyler? Bazen kendisi için. Çoğu zaman sevdiği biri uğruna. Ve her zaman çocukları için.

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 78 - Altın Kitaplar - (e-pub))Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 78 - Altın Kitaplar - (e-pub))
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
12 Mar 12:29

"Belki ben eski kafalıyım, ama insanın dengi olan biriyle evlenmesi gerektiğine inanıyorum. Değişik şekillerde yetiştirilmiş insanların evlilikleri mutlu olmuyor."

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 57 - Altın Kitaplar - (e-pub))Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 57 - Altın Kitaplar - (e-pub))