Devrim Keşoğlu

Devrim Keşoğlu
@devrimkesoglu
𝄞 𝟏𝟑
1642 okur puanı
10 Oca 2019 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Seçimin SENSİN!
Bu korku ve atalet cinleri, bizi her gün anksiyete ve depresyon arasında seçim yapmaya zorlar zira her ikisini de tetikleyen gündelik hayat seçimlerinin yarattığı çelişkilerdir. Yolculuğumuzun bir sonraki aşamasını göze alırsak endişe, almazsak depresyon bize eşlik edecektir.
Sayfa 54
kork ki çabuk ölesin....
Hayattan sürekli olarak korkmak, ruhsal bir yok olma biçimidir. Diğer cephede ise, atalet fısıltıyla konuşarak bizi baştan çıkarır: Geri çekil, rahatla, hissizleş, bir süreliğine ağırdan al, bazen uzun bir süreliğine, bazen bir ömür boyu, bazen de ruhunu unutana dek ...
Sayfa 53
Anksiyete
Her sabah, korku ve ataletin ikiz cinleri yatak ucumuza oturup bize sırıtır.
Sayfa 53

Okur takip önerileri

Tümünü gör
Bilinç olgusu, hem travmatik hem de büyük bir armağandır ve bu zıtlık sonsuza kadar yoldaş olmaya devam eder.
Sayfa 52
Anne arketipi....
Hayatlarımız her zaman pamuk ipliğine bağlıdır. Bilinçten önce, bu ip kaynağımıza, yani annemize bağlı olduğumuz göbek bağıdır.
Sayfa 51
Şimdi kendime sakince bakmaya ve içsel olarak harekete geçmeye başlayacağım, çünkü nasıl bir çocuk ancak ilk bilinçli eylemiyle kendine "Ben" olarak atıfta bulunabilirse, ben de ancak bu yolla kendimi daha derin bir anlamda "Ben" olarak adlandırabilirim.
Sayfa 51 - - S0REN KIERKEGAARD, Günlükler ve Makaleler
İlişkilerimizin kalitesi, ebeveynliğimizin kalitesi, yurttaşlığımızın kalitesi ve yaşam yolculuğunun kalitesi, asla kişisel gelişim düzeyinizden yüksek olamaz.
Sayfa 49
Sorgulanmanın olmadığı bir yaşam daha kolay olduğu için değil, istemediğimiz bir acıyı deneyimlediğimiz için gelişiriz.
Sayfa 49
Yaşamın sorunsallarına yanlış cevaplar bulmuş ve onlarla yetişmiş ve bu nedenle nevrotik olmuş çok insan tanıdım. Mevki, para, evlilik ya da ün peşinde koşarlar; bulunca da mutsuzlukları sürer. Çogu insan çok kısıtlı ruhsal sınırlar içinde kalır. Yaşamlarında ne yeterince içerik ne de anlam vardır. Kişiliklerinin gelişmesine yardımcı olunursa nevrozları çogu zaman yok olur.
Sayfa 48 - Cari Gustav jung, Anılar, Düşler, Düşünceler, s.118
Yaşamın ikinci yarısı, farklı gerçeklerle yaşanan devamlı ve diyalektik bir karşılaşmadır ve zorlanmadığımız sürece bu gerçeklerin bilinç seviyesine çıkması genellikle oldukça zordur.
Sayfa 47
Kendimizi ciddiye almak, bizim dışımızdaki kişiler için bariz olan ancak günlük hayatı idare ettiğimiz o güvensiz ego için korkutucu olan bazı gerçeklerin kökten kabulüyle başlar.
Sayfa 47
Kendini değerli hissedebilmek için başkalarına hizmet etmenin sıkıntısıyla hareket eden eski egonun eski gündemi bırakması, doğal olarak biraz zaman aldı...
Sayfa 45
Hangisi evlâydı, sükûn mu sökün mü?
figüran
Kendi oyunumuzda hangi rolü oynuyoruz? Başrol oyuncusu muyuz yoksa bir başkasının senaryosunda yan rolde miyiz? Eğer öyleyse, bu kimin senaryosu ve bu hikaye nedir?
Sayfa 38
Belleğin dağınık yatağında pahalı hayaletler sürükler dururuz.
Sayfa 31 - PAUL HOOVER, "Sınırlar Kuramı"
12bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.