Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İktidar bir araç değil, bir amaçtır.
Kimse devrimi korumak için diktatörlük kurmaz; diktatörlük kurmak için devrim yapar.
Zulmün amacı zulümdür.
İşkencenin amacı işkencedir.
İktidarın amacı iktidardır."

1984, George Orwell (Can Yayınları)1984, George Orwell (Can Yayınları)
Evren Erarslan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Demokrasi ile diktatörlük arasındaki fark, demokraside önce oy kullanıp sonra emir alırsın, diktatörlük de seçimle filan zaman kaybedilmez."

Kasabanın En Güzel Kızı, Charles BukowskiKasabanın En Güzel Kızı, Charles Bukowski

Kemalist diktatörlük, sözde demokratik, gerçekte askeri faşist bir diktatörlüktür. İbrahim kaypakkaya

Assassin10, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
 24 May 18:35 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Denizkabuğu bende... Sineklerin Tanrısı : Melek diye nitelendirilen masum çocukların bile iktidar mücadelesi adına ne denli canavarlaştığını göstererek kötülüğün insanın içinde doğuştan var olduğu fikrini bizlere sunar.İnsanlığın doyumsuz açlığını ve toplumsallaşma sürecinde oluşan hiyerarşi,iktidar ve iktidarın kaynağının şekillendirilmesi döneminde ne denli ilkelleştiğini , Demokrasi(Ralph) ve Diktatörlük(Jack Merridew) biçimleri arasınıdaki çekişmeyi,bu çekişmede Filozofların(Simon) ve Bilim İnsanlarının(Domuzcuk) yerini ele alan alegorik ve distopik bir eser.

ANIL AKCAN, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 23 May 14:39 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

~STALİN ÇİFTLİĞİ~

Sevgili 1K üyeleri, incelememe başlamadan şunu belirtmek isterim ki böylesi önemli bir kitabı değerlendirmek herkes için zor olsa gerek. Sözüm ona kitabın nesnel degerlendirilmesini çok güç bulmaktayım. Çünkü George Orwell' da kitabını yaşadığı talihsiz olaylar sonrası yazması ve onun bir nevî Rusya (Stalin) yüzünden "genel ideoloji" ye taşlamada bulunması yazarın da gayet öznel bir yaklaşım gösterdiğinin kanıtı olduğunu düşünüyorum. Zira o da bunun farkındaymış ki Çapski' nin (Orwell' ın Sovyetler Birliği' ndeki çalışma kampından ve Katin Kıyımı' ndan kurtulmuş, Paris' e gelen bir arkadaşı) anlattıklarından etkilenip kitabında daha sonradan yaptığı bir değişikliktir. Bu değişiklik şudur. Komün rejimini benimseyen çiftlik saldırıya uğrar, hayvanlar korkuya kapılmıştır. [Güvercinler uçuştular, Napoléon (Stalin) da dahil bütün hayvanlar kendilerini karınüstü yere atıp yüzlerini kapattılar]. --> [ Güvercinler havaya uçuştular, +Napoléon dışında+ bütün hayvanlar kendilerini karınüstü yere atıp yüzlerini kapattılar....]

Burdaki değişiklik Sovyetler Birliğinden kaçan ve rejime karşı olan Orwell' ın arkadaşı Çapski' nin onca acılar yaşamasına karşın Rusya' yı Alman boyunduruğundan" Stalin' in kişiliğinin ve büyüklüğünün" kurtardığını söyler.
"Almanlar, Moskova' yı ele geçirmek üzereyken Stalin kentte kaldı. Moskova' yı onun gözü pekliği kurtardı" der.

Tabi bu değişiklik üzerine Orwell' ın da bir çift sözü vardır. "Böylelikle, Alman saldırısı sırasında Moskova' dan ayrılmayan Stalin' e haksızlık etmemiş oldum. "

Sayın 1K üyeleri... Naçizane görüşüm şudur ki bir toplumun rejim değişikliğinin tamamlanması için ciddi bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Hele ki bu rejim komün rejimi ise. Rusya' da komünizm tam manada başarılı olamadıysa bunun sebeplerini yüzlerce belgeyle ispatlamak mümkündür ama benim için özet niteliğinde bir sebep vardır ki Komünizm' e giden yol sosyalizmden geçmektedir. Das Kapital' i okumuş her insanın komünizm' in kötü bir şey olmadığını zaten anlamıştır. Dedelerimizin Komün rejimini bizlere "dinsizlik" ve dolaysıyla "şeytan işi" söylemlerini dikkate almazsak tabi...

Ben bu açıdan da Orwell' ın komünizmi anlamadığını, kötü bir örnek olan Rusya' nın sadece içinde bulunduğu kötü şartların
dünyaya yansıtılmasının ve yine Orwell' ın kitabını yazmasına esin kaynağı olduğunu düşünüyorum. Yani Orwell, bugün Türkiye' de yaşamış olsaydı, Cumhuriyet ile yönetilen Diktatörlük rejimi karşısında ciddi bir Cumhuriyet düşmanı olabilirdi...

(Spoiler) Çiftlik sahibi çiftlikten ilk kovulduğu zaman komün rejimiyle birlikte hayvanların eşit oldukları ile ilgili ilkeler vardı... Napoléon çiftlik başına geçmeden önce her insanın içinde yaşamak istediği bir distopyadan bahseder... Bunun neresi kötüdür anlamıyorum. Yani rejimin tukaka olmasının nedeni Napoléon ise, bence kötü olan rejim değil, kişilerin kendisidir. Stalin' i eleştirmek eğer rejimi eleştirmekse konuşmamın başında olduğu gibi nesnel bir değerlendirmeden söz edilemez.

Stalin 1927’de kolektivizasyon kararı verdiğinde işlerin trajikleşmesindeki nedene bakacak olursak NEP döneminde zenginleşen köylüleri yani kulakları görürüz. NEP dönemi, bir zorunluluk olarak, Savaş Komünizmi sonrası gelmiş, bu dönemde köylülüğün ticaret yapmasının önü açılmıştır. Bir geri adım olan ve köylülüğün önünü açan NEP’i Lenin önermişti ancak Bolşevik Parti içindeki “işçi muhalefetini” oluşturan Şliyapnikov, Kollontay ve Stalin’i eleştirenlerin dillerden düşürmediği Trotsky eleştirmiş ve NEP’e karşı çıkmıştı. Ama kolektivizasyonu başlatan Stalin NEP’i savunmuştu. Yani, köylülüğe savaş açtığı iddia edilen Stalin aynı zamanda köylülüğün önünü açan NEP’in uygulanmasını sağlamıştı.

Yani kısacası (Lenin toprakları herkese dağıttı. Ama herkes tarlayı ekmedi. 10 birim tarladan 3 birim ürün elde edildi. Bu durum Rusya' da açlık ölümlerine yol açtı. Uzun vadede Rusya' nın sefalet içinde dışa bağımlı olmasına neden olacaktı. Stalin bunu fark etti, toprakları geri aldı, sadece topraktan gelen köylüye verdi arazileri. 10 birim tarladan 10 birim ürün elde edildi. Tabi bu geri alımın nasıl olduğu da aşikar...)

Ben yine de haksızlık etmeyeceğim, kitabı çok fazla beğendim. Akıcı dili, lafı dolandırmaması hoşuma gitti. Edebî derinliği olmamasına karşın ciddi bir hayranlık beslediğimi söyleyebilirim yazara karşı. 1984 etkisi olsa gerek.
Ayrıca kitabı 3 ayda yazmış. Teşekkürler George Orwell.

İyi okumalar...

Diktatörlük zamanı,
Uruguay'da en büyük hapishanenin adı Özgürlük,
Şili'de toplama kampının adı Haysiyet,
Kolombiya'da devlet kontraların adı Ortak Yaşam,
Zapataların köyünde 45 çocuk-kadını katleden askeri örgütün adı Barış ve Adalet'ti.

Yemyeşil, Gorgias'ı inceledi.
 19 May 02:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap ince bir kitap olabilir ama içerik bakımından ansiklopedi kadar kalın. Kitapta 4-5 karakter var bunların diyalogları şeklinde Plato kendi düşüncelerini karakterlere aktarmış ( ki kimse platoyu bu düşünceler yüzünden suçlayamasın). Kitaptaki karakterler devlet, yönetim, tiranlık, diktatörlük, adalet, eşitlik gibi konulara değinirken soru-cevap şeklinde iletişim sağlanıyor. 2500-3000 yıl öncesinden bugüne ışık tutan bu kitap hakikaten de okumaya değer.

Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
18 May 02:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Weimar Cumhuriyeti
İki savaş arası Almanya'ya dair algımızın Nazizmden kaçan, II. Dünya Savaşı ve diktatörlük travmalarını üzerinde taşıyan bir tarihçi kuşağı tarafından belirlendiğine dikkat çeken ve yakın tarihli bazı araştırmalar sayesinde Almanya'nın ilk demokratik cumhuriyetine yönelik olumsuz ve karamsar tablonun biraz olsun hafiflediğini söyleyen Storer, dönemin olumsuzluklarının yanı sıra şunların da göz önünde bulundurulmasının daha doğru olduğunu savunuyor:

1-) Weimar Cumhuriyeti, Britanya, Fransa ve ABD'den önce kadınlara eşit oy hakkı tanıdı ve 1920'lerin ortalarında yerleşik demokrasilerden çok daha fazla kadın parlamentere sahipti.
2-) Eşcinselliği yasaklayan yasa neredeyse kaldırılıyordu. Avrupa'nın birçok yerinden eşcinselin, o dönem daha özgür oldukları Almanya'ya taşınması bunun kanıtı.
3-) Ayrıca Weimar Cumhuriyeti rakipsiz bir bilimsel ve sanatsal güce sahipti; kuramsal fizik ve felsefe alanında geliştirilen yeni kuramlar insanlığa büyük fayda sağladılar.
4-) Weimar Cumhuriyeti, son derece etkili yeni müzik, mimari ve görsel sanat tarzları da sağladı. Dönemin Alman sineması Hollywood'la yarışıyordu ve sinemanın bir sanat biçimine dönüşmesine yardımcı olan, teknik ve biçimsel yenilikler getirdi.

#Tarih Dergi 18. Sayı, Kolektif (Sayfa 98 - Weimar Cumhuriyeti'nin Kısa Tarihi-Colin Storer (kitap tanıtımı))#Tarih Dergi 18. Sayı, Kolektif (Sayfa 98 - Weimar Cumhuriyeti'nin Kısa Tarihi-Colin Storer (kitap tanıtımı))
İsa ©, bir alıntı ekledi.
 17 May 23:05 · Kitabı okumayı düşünüyor

Ortada halkın çoğunluğunun onayı olmadan gücü eline geçi­rip hükmetmeye heveslenen ve buna muktedir olan bir diktatör Adayı bulunması halinde diktatörlük mümkün olabilir.

Diktatörlüğün Psikolojisi, Fathali M. Moghaddam (giriş)Diktatörlüğün Psikolojisi, Fathali M. Moghaddam (giriş)
Miray merve, bir alıntı ekledi.
16 May 22:41 · Kitabı okuyor

Ragion di stato
Modern öncesinde de ragion di stato rasyonellik ile bağlantılıdır. Plato'nun gece Konseyi Roma'da diktatörlük ve Aristo da Tiran hep rasyonel bir çözüm olarak ragion di stato mantığını kullanır. Nasıl ki modern devlet de kutsallıklar varsa, modern olmayan devletlerde de rasyonellikler yer alır.

Kutsal Canavar Devlet, Abdurrahman Saygılı (Sayfa 72 - Imaj)Kutsal Canavar Devlet, Abdurrahman Saygılı (Sayfa 72 - Imaj)