Kuzgun, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
 16 Mar 12:15 · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Tanrının varlığı, babalık ve baba katilliğinin işlendiği kitapta Dostoyevski'nin felsefesi olan sevgi, dostluk ve bağlılığın önemi çıkıyor ortaya.. Fyodor Pavloviç Karamazov sorumsuz ve şehvet düşkünü bir babadır. Yaptığı ilk evlilikten, tıpkı babası gibi şehvet düşkünü Dimitri Pavloviç, ikinci evliliğinden iyi eğitim almış nihilist ve aileden kopuk yaşayan ikinci oğul İvan Fyodoroviç ve iyi yürekli hayırlı evlat Aleksey Fyodoroviç dünyaya gelmiştir. Fyodor Pavloviç'in meczup Lizaveta Smerdyaşçaya ile ilişkisinden doğduğu düşünülen, saralı gayrımeşru çocuk Pavel Smerdyakov vardır bir de.. Baba cinayetini hangi oğul veya oğullar işlemiş bunu ne sebeple yapmışlardır, suçlu bulunabilecek mi, Tanrı var mıdır, sorularına cevap veren insana sonsuz inandığı şeyleri bile sorgulatabilen kitabı herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.. İvan ve Alyoşa'nın Tanrı'nın varlığını tartıştığı ve Avukat Fetyukoviç'in Mitya'yı savunduğu kısımlar, İlyuşeçka'nın gururlu duruşu, Kolya'nın yetişkin bir adammışçasına bilge tavırları-ki yanlış hatırlamıyorsam 13-14 yaşlarındadır- beni benden aldı kesinlikle okunması gereken üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir kitap!.

S., Karamazov Kardeşler'i inceledi.
 02 Şub 12:36 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Vee kitap biter... Öyle bir biter ki hem de en başta bu tuğla gibi kitabı acaba anlayabilecek miyim diye düşünürken şimdi keşke hiç bitmeseydi diye düşünüyorum. Çünkü bir daha bu kadar mükemmel bir kitaba denk geleceğimi düşünmüyorum.

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak Fyodor Pavloviç neredeyse üzerinde bütün kötü özellikleri toplamış bir karakterdir. Oğulları Dimitri İvan ve Alyoşa'ya için yaptığı tek şey biyolojik babalıktır öyle ki çocukları doğduktan sonra bütün bakımlarını uşakları Grigori üstlenir. Dimitri'nin kafasındaki bitleri ayıklamak da buna dahil. Alyoşa ve İvan öz kardeşken Dimitri'nin annesi farklıdır buna rağmen Alyoşa ile çok iyi anlaşırlar. Kitabın ana olayını Dimitri'nin babasıyla aynı kadına yani Gruşenka'ya aşık olması ve aralarındaki miras mücadelesini konu alıyor. Ama ana olay derken yan olaylara haksızlık etmemek gerekiyor çünkü kitaptaki yan olaylar bile ayrı bir roman olabilecek kadar güçlü.

Kitapta en sevdiğim karakter Alyoşa oldu. Hayatımda gördüğüm en saf ve iyi kitap karakteri oydu. Sevdiğinin gözlerine bakamayacak kadar utangaç ve bir o kadar da iyi kalpli olan Alyoşa... Kitapta da denildiği gibi Alyoşa asla para ya da yiyecek sıkıntısı çekmez ve asla bunu dert etmez çünkü her zaman kendisine yardım edecek birileri çıkacaktır.

Her karakter o kadar güçlü çizilmiş ki romanda ve hepsi o kadar güçlü ki tek tek anlatmaya kalkarsam sanırım inceleme sayfalarca olacak. Sanırım kitaptaki en sıradan karakterler Grigori ve karısıydı. Onun dışında on dört yaşındaki Kolya'nın siyasi fikirkerinden tutun da Katherina İvanovna'ya kadar her karakter kendi içinde dev bir evren barındırıyordu.

Üzerinde ayırca durulması gereken bir karakter daha varsa o da İvan bence. Onun şeytanla olan konuşmaları ve Büyük Engizisyoncu kısmı mükelmmeldi. Kitapta en çok felsefe yapan karakter İvan olmasına rağmen felsefe yapmayan biri de yoktu bence.

En etkilendiğim kısım mahkeme sahnesiydi. Savcı ve avukatın konuşmaları o kadar mükemmeldi ki... Bir an kendimi bir izleyici olarak hissettim mahkemede oturuyordum ve acaba karar ne olacak sanık suçlu bulunacak mı diye merak ediyordum. Bir yandan umarım jüri üyeleri affeder sanığı diye düşünüyordum.

Karamazov kardeşler karakter sayısı fazla olan bir kitap. Benim gibi siz de isimleri ve ikinci isimleri karıştıracağınızı düşünüyorsanız kağıda not olarak okumanız faydalı olabilir.

Vedat, bir alıntı ekledi.
22 Oca 17:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dimitri Karamazov
Ya gerçekten yoksa Tanrı ya bu düşünceyi insanların yarattığını söyleyen Rakitin haklıysa?

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 788 - Iş kültür)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 788 - Iş kültür)
Vedat, bir alıntı ekledi.
22 Oca 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dimitri Karamazov
Tanrısız mümkün mü? Bu durumda her şeye izin verilmiş, her şey yapılabilir demektir.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 784 - IŞ kültür)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 784 - IŞ kültür)
Vedat, bir alıntı ekledi.
19 Oca 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dimitri Fyodoroviç
Keder içindeyim! diye bağırdı.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 513 - Iş kültür)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 513 - Iş kültür)
Anıl, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
 31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uzun bir aradan sonra tekrardan aranızdayım. Bu uzun arayı oldukça tuhaf bir adamla beraber geçirdim. Müsade ederseniz bu yeni arkadaşımın hikayesini sizlere anlatmak isterim. İsmini vermeyeceğim, lakin siz onu, hikayemde 'Yabancı' olarak bileceksiniz...

Gözaltındaki yedinci günümüz...

Küçük bir pencere, epeyce uzun bir koridor ve koridor boyunca konumlanmış kafes şeklinde sayısız nezarethaneler. Biz Yabancı ile beraber tuvaletin karşısındaki, diğerleri gibi karanlık ve yalnızca koridor florasanlarının yeteri kadar aydınlatamadığı 17 numaralı nezarethane odasındayız ya da hücresindeyiz... "Nefes alamıyorum Yabancı, neden zaman geçmiyor? Şu lanet kediye bakar mısın, hala bizi izliyor... Bizi ne zaman bırakacaklar dersin? -Bırakacaklarından emin değilim dostum hem ne istiyorsun şu güzelim kediden, baksana şunun güzelliğine yaklaş bakalım, aferin, işte böyle, ne olursa olsun çevrene öfke ile bakmamalısın. Öfke, yolunu kaybetmiş bir kurşun gibidir. Asla istediğin hedefe varmaz. Seninki de bak bu güzelim hayvana isabet etti yazık değil mi. -Nefes alamıyorum Yabancı anlıyor musun? Öğrencilerim var benim! Merak etmişlerdir hem yeni öğretmen oldum ben lanet olsun, gözümün önünden çocukların gülüşleri gitmiyor. Bir gün, insan sevmemin bedelini, demir parmaklıklar ardına tıkılıp yapayalnız bırakılarak mı ödeyecektim. -İnsan sevmenin bedeli her zaman ağır olmuştur dostum, bu senin yaratılışında var. Vaz mı geçeceksin. Elbette hayır. Bu sebeple biraz daha sakin kalmanı öneririm. Evet gelelim zaman hususuna. Zaman gerçek gibi değil mi, aslında zaman, sadece bizim zihnimizin ürünü. Lakin dokunulamaz bir şimdisi var. Zamanı bizde gerçek kılan şimdisidir. Şimdi ise tamamen görecelidir dostum. İşte tamda bu nedenden dolayı bize ve şu an dışarıda özgür bir insan için zaman olgusu farklı işler. Senden koskocaman, çalışan bir duvar saati düşünmeni istiyorum. Bu saatin üzerinde de yine aynı orantıda akrep ve yelkovan olduğunu varsayalım. Buraya dikkat et lütfen! Zannediyorum ki biz şu an akrebin üzerindeyiz, özgür insanlar ise yelkovanın. Bir saatlik zaman zarfında biz sadece iki sayı arasındaki mesafeyi katederken özgür bir insan sadece bir dakikada tüm alanı dolaşacak ve bir saatte tam altmış defa tüm alanı turlamış olacaktır. -Oldukça farklı bir yaklaşım bu hiç böylesine düşünmemiştim. -İşin güzel yanı ise zaman bizim için verimli durumda ve değerlendirmek gerek, aklını daha fazla bu konularla meşgul etme de şu Knut Hamsun'un kitabına başla. -Haklısın belki orada zaman daha hızlı ilerliyordur..."

Gözaltındaki ondördüncü günümüz...

Açlık, Frenkeştayn, Köpek Kalbi, Altıncı Koğuş, Satranç kitapları bitti. Ölmeden önce her kitabın bir hikayesi olmalı derdim ama ben böyle bir hikayeyi kastetmemiştim. Bir dakika, ben ölmeden önce mi dedim. Hayır ölmüş olamam. Polisler gelip tuvalet için kapıları açıyorlar, her öğün bir kap, köpeğin önüne atarcasına, yemek veriyorlar ve ayrıca Yabancı da var yoksa onunla konuşuyor olur muydum. Gerçeklik algımı yitirmek üzreyim burada. Bu nezarethane tam bir mezar gibi, yerin bilmem kaç kat altındayız. Güneş! evet güneş, hala eskisi gibi doğuyor mu acaba!

Mahkeme günü...

Birazdan sulh ceza da hakim karşısına çıkacağız. Ne diyeceğim ben şimdi? Hakim Bey, ben adam öldürmedim, hırsızlık yapmadım, kimseye tecavüz etmedim neden burada beni tutyorsunuz bırakın gideyim. Evet evet güzel bir savunma kesin bırakır beni, gerçi Yabancı, bize Silivri yolu gözüktü, diyor ama ben onun kadar karamsar değilim. İyi yürekli bir hakim, suçsuz olduğumu anlayıp beni bırakacaktır. Yabancı'yı da öyle ve biz bu sefer, dışarıda test edeceğiz zamanın hızını... Asansör beşinci katta durdu. O da nesi? Ağlayan, fenalık geçiren, bağıran bir aileler topluluğu. Annemle babamda orada olsa gerek. Lanet olsun sanki yüreğimin eli var, pençe atıp boğazımı sıkıyor, nefesime engel oluyor, ağlamak üzereyim. Saçmalama seni ağlatacak kadar yavaş geçme önlerinden. Hızlı adımlarla uzaklaştım oradan. En nihayetinde o geçmek bilmez on dört günün ardından mahkemedeyiz ve ben buradan çıkıp öğrencilerime kavuşacağım...

Sesler epeyce boğuk geliyor, tam olarak anlayamadım ama yolunda gitmeyen bir şeyler olmalı. Bir dakika evet ismim okunuyor... Tutuklanmasına mı dedi? Hayır bir yanlışlık olmalı...

Silivri Günleri...

Tam üç ay oldu öğrencilerim beni unutmuş olmalı. Yapayalnız kitaplarla kalıverdim. Sanırım bu gidişatın en güzel yanı, Yabancı ile aynı koğuşa düşmüş olmamız. Ben bu koğuşta kimsesizlikten ölürüm sanıyordum. Oysa ki, geceleri Sait Faik ile İstanbul'un 1900lü yıllarına yolculuk ediyor, Hasan Ali Toptaş ile Anadolu'nun ücra köylerinde çay içiyor, Zweig ile savaş yıllarını konuşuyoruz. Ve daha bir sürü yazar kimsesizliğime ket vuruyor...

Hikayeye Kramazov Kardeşler arası...

Ölmeden önce, bu kitabı ne zaman ve nerede okuyacağım diye aklımı kısa bir zaman meşgul ettiğimi hatırlıyorum. Silivriye kısmetmiş. Kısmet, tesadüf, tevafuk ne derseniz deyin, bu kitabı anlamak bir yana, hissetmek için ceza evinde okumak gerekirmiş. Dimitri'nin iç dünyasını, hücrelerimin her zerresince hissettim. Sonrasında adalet, adalet, adalet diye bağırdım. Kimse duymadı. Hayır Yabancı duydu. Ah Dostoyevski! Çocuklara karşı hassas olduğumu bilmezmişsin gibi İlyuşka'nın hikayesini anlatıverdin sanki. Kendisinin yaramazlığı yüzünden ölen köpek için hastalanıp ölen Eyyy İlyuşka! Sana sesleniyorum, bende artık ölü sayılırım. Ölüler, ölülerin sesini duyarmış. Ne kadarda göz yaşı döktüm ardından bir bilsen. Ah bilsen.Yabancı mı? Hayır Yabancı da okudu ama o ağlamadı. Bu Yabancı, hisleri alınmış tamamen mantık abidesi bir insan gibi davranıyor, sinirlerimi bozuyor. Koğuşta bir tutuklunun annesi öldüğünde de tüm koğuş hıçkırıklarla ağlarken o yine ağlamamıştı. Hayır sormayacağım neden ağlamadığını.

Ağır Ceza Mahkemesi...

Yabancı ile beraber yarın duruşmamız var erken yatmalıyız ancak ne o ne de ben elimizdeki kitapları bitirmeden uyumaya niyetimiz yok... Sabah oldu. Bekledik gelmediler.

Gerçekleşmesi gereken ancak hiç gerçekleşmemiş duruşmadan bir ay sonra gardiyanlar Yabancı ile mahkemeniz var hazır olun sabaha dediler. Hazır olduk Mahkeme nezarethanesine kadar götürdüler ancak yine mahkeme olmadı.

Neyse ki artık Yabancı ile alıştık bu durumlara. Bekliyoruz elbet çıkacağız bir gün mahkemeye.

Tahliye Günü...

28 Aralık Perşembe günü tahliye olduk. Koğuştakiler Yabancı ve ben için sevindiler ancak biz ise onlar için üzüldük. Silivri'den apar topar kapı dışarı ettiler bizi. Müthiş bir kalabalık var. Bakıyorum, tanıdık kimse yok. Bir taksi tutup eve yollandık. Araçtan indik ve yürümeye başladık. Yabancı son zamanlarda konuşmamaya başladı. Bir gariplik seziyorum. Yol boyunca sisli havada yürüdük ve bir zaman sonra yabancı sokak ışığının tam olarak aydınlatamadığı bir yerden geçerken silikleşti ve tek bedende yola devam ettik...

Kapı açıldı. Annem şaşkın.

Ben geldim...

Süreyya Can, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynı kadına aşık olan baba-ogulun bu aşk uğruna yaptığı ihtiraslari anlatan kitap. Bir kadın nasıl olur da çocuğun babadan nefret etmesine kadar giden sürecin baş kahramanı olur? Kitabı okuduğunuzda o nefreti iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
Küçük yaşta anneleri ölen 3 çocuğun zevk ve eğlence düşkünü bir babanın elinde nasıl şekillendiğini harika tespitlerle anlatıyor Dostoyevski. Cocuklardan Alyosa dini ve vicdani, Ivan dinsizliği, Dimitri ise kadın düşkünlüğünü temsil eden sembolik kahramanlar.
Din vurgusu her romanında olduğu gibi burda da ön planda. Aslında insanların kafalarında oluşturdukları yanlış din duygusu klise ve papazlık kavramları üzerinden anlatılmış. Dindarlığın kliseye kapanıp perhiz yaparak olmadığını asıl dindarlığın halkın arasına karışarak olacağını Alyoşa üzerinden anlatılıyor.Staretz'in cesedinin kokması din adamların putlaştırılması gibi bir yanlışa düşen insanlara verilen en büyük cevaplardan birisi olmus.
Kisaca insan ruhunu en ince ayrıntılarına kadar anlatan harika bir kitap...

Nazlı Yavuz, İnsan Ruhunun Haritası'ı inceledi.
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

“İnsan ruhu mükemmel değil. Hiçbirimizin ruhu salt iyilikten, salt güzellikten, salt yücelikten oluşmuyor; hiç kimse masum değil, hiçbir zaman da değildi. Bakmayın geçmişteki yaşamların daha anlamlı olduğunu söyleyenlere, biz her zaman böyleydik. Şeytan ve melek, cellat ve kurban, kurnaz ve saf, yaratıcı ve yıkıcı, cesur ve korkak...”

Ahmet Ümit, romanlarında bir neşter gibi kullandığı kalemini, bu kez derinden etkilendiği yazarların üzerinde gezdiriyor. Dostoyevski’den Sophokles’e, Mevlana’dan Kafka’ya, Orhan Kemal’den Yusuf Atılgan’a...
Edebiyatın, insan ruhunda kurgusal bir gezi olduğu gerçeğinden yola çıkan Ümit, Oidupus, Hamlet, Madam Bovary, Dimitri Karamazov, Dracula, İnce Memed, Zebercet ve Frankenstein gibi roman kahramanlarını eksene alarak, insanoğlunun evrensel niteliklerini örten kabuğu soymaya çalışıyor.
Eleştiri değil bu yazılar, yazmanın sıkıntı, sevinç ve acılarını bilen birinin yazgıdaşları hakkındaki içten duyguları... Sırrı ve sınırları hiçbir zaman tam açıklanamayacak olan insan ruhunu tanımlama çabası...

Arzu, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
 15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karamazov Kardeşler bitti.
Bir yazarın üretebileceği eserde zirvedir bu kitap. Bir sanat eseridir!
Kitap karakterlerin gerçekliğinin, kitaba sığmadığı görülmüş şey mi? Ama öyle. O kadar derin ve canlı portrelerle karşımıza geliyorlar ki, gerçek insanlarla maceradan maceraya sürükleniyor gibi nefesimizi tutarak okuyoruz. Hiç ard arda 50 sayfanın altını çizmek istememiştim ta ki bu kitaba kadar... İsyan ve Büyük Engizisyoncu bölümleri o kadar 'dolu'ydu ki. Doğru kelime belki de dolu değil fakat bu bölümleri okuduğumda koskoca bir felsefeyi yalayıp yutmuş gibi oldum. Hani karnesi kötü olan bir çocuk halının desenlerini inceler ya, bundan önce hiç kitap okumamışım -okudum zannetmişim- 'boş'muşum meğer, ne çok geç kalmışım dedirtti. İnsanın hayata bakışını değiştiren bir eser oldu. Belki de 2 - 3 yıl önce beğenerek okuduğum bir kitap, bu okumadan sonra hayal kırıklığı yaratacak. Artık okuyacaklarımı daha dikkatli seçmem gerekiyor..
Dostoyevski'nin kendi kaleminden bir önsözle başlıyor olması çok farklıydı. Sanki karşımda oturmuş, çaylarımızı yudumlardan bana yazacağı kitaptan söz eden bir dostum gibiydi. Böylesine içten ve samimi oluşuna bayıldım. Kitap devam ederken de ara ara bizle konuşarak, ne hissettiğimizi yokladı sanki. Ömrüme eşlik edecek kişilerle tanışmış oldum. Hepsi (Dimitri, Aleksey, İvan, Smerdyakov) Dostoyevski'nin kişiliğinin bir yönünü yansıtıyorlar. Dmitri; vatan sevgisi - askerlik ve ölümün kıyısından döndüğü zamanları, Alyoşa; inancı ve sevgiyi, İvan; nihilizmi ve psikolojik yanını, Smerdyakov ise sara hastalığını. Hatta Fyodor Pavloviç'te babasının gölgesini... Karakterin birbirleriyle diyalogları enfesti. Özellikle Ivan'ın Alyoşa' ya kendinden bahsettiği kısım. Hikayemizin en sessiz kahramanı İvan'ı benim gibi Dostoyevski de diğerlerinden ayrı bir yere koyuyor sanki. Herkesin kitapta adının bir kısaltması, canımlı cicimli sevimli halleri varken ,Mitenka/Mitya, Katya, Gruşenka gibi, o hep İvan'dı. Hikayenin ana kahramanının Alyoşa olduğunu en baştan Dostoyevski söylüyor bizlere. Bence sebebi bunca kötülük içinde, iyi kalabilmesi. Bu Dünya'da bir Superman değiliz belki, ama her şeye rağmen iyi kalmak bile yeter kahraman olmamız için.
*
Mutlu insanın hikayesi olmazmış derler. Keşke herkes acı çektiğinde böyle saheserler üretebilseydi. 1025 sayfa... Dile kolay! Karakterler gerçek gibi, kurguda en ufak bir boşluk yok, felsefesi çoğu filozofa taş çıkartır, psikoloji alanında Nietzsche'ye "Bana ruhbilim konusunda bir şeyler öğreten tek kişidir. Onu keşfetmek benim için Stendhal'i keşfetmekten çok daha önemliydi"dedirtmiş,  polisiye desen türe yeni bir soluk getirmiş belli. Çaresizlikle kıvrandım resmen sayfalar boyu. Mahkeme bölümlerinde avukatı alkışlayanlar arasında bende vardım. Evet! Dostoyevski'nin yanındaki koltukta heyecandan nefes almayarak kararı bekliyordum. (Spoiler Uyarısı) Dmitri suçsuz, belki mükemmel bir insan değil ama masum demek isterdim. Kötü biri değil o, hadi ama. Affedin onu!!  Ama olmadı. Yine mujikler yaptı yapacağını. Ayrıca "baba nedir?" anlatılan kısım... Yazarımız yaralarından bahsetti bize.
Ve bittiğinde tepkim:' Hayır, böyle bitmesin! İvan iyileşti mi? Katya ile mutlu mu şimdi? Alyoşa nerededir, neler yaptı, Dimitri kaçabildi mi, mutlu oldular mı, kendi dünyalarında huzura kavuştular mı?'  uzar da gider bu liste...
Sonuç olarak; tekrar tekrar okuyacağım bir kitap. Dostoyevskinin şaheseri. Kitap denince aklıma gelecek olan budur artık.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Büyük beklentilerle başladığım ancak beklentilerimi tam anlamıyla karşılamayan Novella Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat. Kitap elbette güzel ama Kafka'nın da söylediği gibi 'Eğer okuduğumuz kitap kafamıza vurulan bir darbe gibi bizi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?' cümlesindeki sarsılmayı pek hissedemedim. Ülkemizde bu kadar popüler olmasını ise ince olmasıyla bağdaştırıyorum.

Eserin beğendiğim yönleri de olmadı değil elbet. Ben bu kitapta Dostoyevski hayranı bir yazar gördüm. Gerçekten Dostoyevski ile bağdaşan kısımlar,esinlenildiği, etkilenildiği kısımlar hoşuma gitti. Mesela; baş karakterimiz olan mrs.c. , Dimitri
Karamazov 'un kadın versiyonudur. Mesela kitabın kumar sahneleri, kumara olan tutku, bağımlılık Dostoyevski'yi anımsatmak, onun hatırasını yaşatmaktan öte bir şey değildir.