Başak Yılmaz, bir alıntı ekledi.
22 May 21:30

Biz var ya, biz sevemeyiz küçüğüm. Aşk, yanılsamaların en tensel olanıdır. Dinle: Sevmek, sahip olmaktır. Peki, sevdiğimiz zaman neye sahip oluruz? Bir bedene mi? Bedene sahip olmak için maddesini kendimize mal etmemiz, onu yememiz, içimize sindirmemiz gerekir... Olmayacak şey ama, tut ki oldu, bu bile geçicidir, çünkü bedenimiz de devinir, dönüşür, hem biz kendi bedenimize değil, sadece onun verdiği duyguya sahibizdir; ve ayrıca sevdiğimiz o bedeni bir kere ele geçirdik mi o bizzat biz olur, bir başkası olmaktan çıkar ve öteki varlığın yok olmasıyla aşk da biter.
Peki, ruh bizim midir? –Sessizce dinle beni. Hayır, değildir. Kendi ruhumuz bize ait değildir. Hem zaten, bir ruha nasıl sahip olabilirsin? Bir ruhla bir ruh arasında dipsiz bir kuyu vardır: birer ruh olmalarının kuyusu.
Öyleyse, sonuç olarak neye sahibiz? Bizi sevmeye iten ne? Güzellik mi? Sevince güzelliğe sahip olur muyuz? En vahşice, en baskıcı şekilde sahiplenerek, bir bedenin nesine el konabilir? Ne o bedene, ne ruhuna, hatta ne de güzelliğine. Zarif bir bedene sahip olmakla güzelliği saramazsın, sadece hücrelerden oluşan, yağlı bir bedeni kucaklayabilirsin; öpüşme bir ağzın güzelliğine değil, ölümlü mukozadan olma dudakların nemli etine değer; cinsel birleşme bile basit bir temas, samimi bir sürtünmedir, ama gerçek bir iç içe geçme, bir bedenle bir başkasının iç içe geçmesi bile değil. Öyleyse neye sahibiz, evet, nedir sahip olduğumuz?
Yoksa duygularımız mı? En azından aşk, duygularımız aracılığıyla kendi kendimize sahip olmamızın bir yolu olabilir mi? Hiç değilse var olma hayalimizi daha şiddetle, dolayısıyla daha parlak olarak hayal etmenin bir biçimi midir? Ve en azından duygu söndükten sonra anısı sonsuza dek bizimle kalır, biz de işte böyle sahip olmuş oluruz...
Buna da aldanmayalım. Duygularımıza bile sahip değiliz. Hayır, hiçbir şey söyleme. İyi düşünecek olursak, anı, mazi duygusuna denir. Ve her duygu gibi, o da bir yanılsamadır...
Dinle beni, bir daha dinle. Pencereden, çarşaf gibi uzanan nehrin karşı yakasına, uzaklarda, bir tren düdüğüyle bölünen alacakaranlığa bakmadan dinle. – Sessizce dinle beni...
Duyumlarımıza sahip değiliz. Duyumlarımızın aracılığıyla kendimize sahip olamayız.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa

"Dinle küçüğüm, ağaca güvenebilirsin. Bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvanlara güvenebilirsin, çünkü aslan, aslan gibi davranır maymunluk etmez. Ama insana güvenemezsin. Zira o, yüzüne gülümserken arkasında hançer gizleyebilen tek yaratıktır."

Bizimmahalleninkitapcisi, bir alıntı ekledi.
05 May 14:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Dinle küçüğüm, herkes insanların hayatın çeşitli dönemlerine göre daha farklı olduğunu sanıyor. Herkes önce çocuk, sonra yetişkin ve nihayet yaşlı olduğumuzu düşünüyor ancak bu doğru değil. (...) gerçek şu ki insan hayatı boyunca hep bebek kalıyor. Bunu saklamak ve herkes gibi yapmak için farklı kostümler giyiyoruz: Ergen kostümü, yetişkin kostümü, ebeveyn kostümü ve bir gün rol yapmak için fazla yaşlandığımızda bütün kostümleri atıp nihayet gerçekte olduğumuz şeyi gösteriyoruz: bir bebek!"

Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın, Virginie GrimaldiBüyüdüğün Zaman Anlayacaksın, Virginie Grimaldi

Emine Supçin
" Dinle küçüğüm
Ağaca güvenebilirsin; bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvanlara güvenebilirsin; çünkü aslan, aslan gibi davranır maymunluk etmez. Ama insana güvenemezsin; zira o, yüzüne gülümserken arkasında hançer gizleyebilen tek yaratıktır...”

''Dinle küçüğüm, ağaca güvenebilirsin. Bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvanlara güvenebilirsin, çünkü aslan, aslan gibi davranır maymunluk etmez. Ama insana güvenemezsin. Zira o, yüzüne gülümserken arkasında hançer gizleyebilen tek yaratıktır...''

Emine Supçin

Dinle küçüğüm, ağaca güvenebilirsin. Bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvanlara güvenebilirsin, çünkü aslan,aslan gibi davranır maymunluk etmez. Ama insana güvenemezsin. Zira o, yüzüne gülümserken arkasında hançer gizleyebilen tek yaratıktır.
Emine Supçin

Ateş Fedya, bir alıntı ekledi.
05 Mar 17:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dinle beni Leksey, benim küçüğüm... Sana söyleyecekelerimi iyice kafana sok: Büyüklerin işine karışılmaz! Onların kalbi temiz değildir. Tanrı onları dener, ama seni
henüz denemez. Sen daha çocuksun. Tanrının seni de deneyeceği zaman gelecek. Ödevini bildirir, yolunu gösterir. Anladın mı? Suçluyu aramak senin işin değil, Tanrının işidir."

Çocukluğum, Maksim Gorki (Sayfa 101)Çocukluğum, Maksim Gorki (Sayfa 101)

Küçüklere Öğüt
Dinle küçüğüm,
Ağaca güvenebilirsin.
Bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvanlara güvenebilirsin, çünkü aslan aslan gibi davranır maymunluk etmez.
Ama insana güvenemezsin.
Zira o, yüzüne gülümserken arkasında hançer gizleyebilen tek yaratıktır.

Emine Supçin

Emine Supçin
Dinle küçüğüm; ağaca güvenebilirsin, bilirsin ki elma ağacı elma verir, erik değil. Hayvana güvenebilirsin; çünkü aslan, aslan gibi davranır, maymunluk etmez. Ama insana güvenemezsin; zira o yüzüne gülümserken arkasında hançer saklayabilen tek yaratıktır.