1000Kitap Logosu
(...) tanrı'nın adını sürekli tekrarlarsan bir şey olur diyorlar. (...) tanrı'yı görmeye başlıyorsun. kalbin kesinlikle fiziki olmayan kesiminde -hindulara göre atman'ın bulunduğu bölümünde- bir şey oluyor ve sen de tanrı'yı görüyorsun, hepsi bu.
Emekli Tümgeneral Cihat Yaycı: Mavi Vatan bir devlet politikasıdır. Ancak içeride Türkiye'nin aleyhinde çalışan lobiler var. Hepsi dışarıdan fonlanıyor. Bunların içerisinde bazı akademisyenler de var. Kendilerine 'Türk' diyorlar ama ben Türk olduklarına inanmıyorum." ? ? ? ? ?
Mayakovski diyor ki: "Toutes les femmes sont collantes et assommantes. Tous les hommes sont des vauriens." "Bütün kadınlar yapışkan ve öldürücüdür. Bütün erkekler ise hiçtir." O büyük devrimci şairi, Nâzım Hikmet'i "hiç" olmaktan çıkaran ve aynı zamanda kadınlarla ilişkilerinde yine "hiç" kılan şey, aşk değilse, ne?
NAZIM HİKMET.
Yıllar sonra biyografisini, mektuplarını, şiirlerini okuduğumda, onun önce âşık, sonra devrimci bir şair olduğunu düşündüm. Aşk olmadan devrim olmayacağına inandığımdan belki de.
Aşk padişahının vefası yoktur diyorlar; yalan. Senin gecenin sabahı yoktur, gündüzü göremezsin diyorlar; yalan. Diyorlar ki: Aşk için ne diye öldürüyorsun kendini, beden yok olduktan sonra hayat yok; yalan. Aşk yüzünden gözyaşı dökmen abes, gözünü yumdun mu görmek, buluşmak yok diyorlar; yalan. Diyorlar ki: Şu zaman geçip gitti, biz de zamanımızı doldurduk mu can o yana gitmez, buna imkân yok; yalan. Hayale kapılanlar, hayalden vazgeçmeyenler, peygamberlerin bütün hikâyeleri düzme, hayalden ibaret diyorlar; yalan. Doğru yolu tutmayanlar diyorlar ki: Kulun, Tanrı kapısına varması mümkün değil; yalan. Gönül sırrını bilenler diyorlar ki: Sırları, gayb sırrını Tanrı, kuluna vasıtasız söylemez; yalan. Diyorlar ki: Kula gönül sırrını açmazlar, lûtfedip kulu göğe almazlar; yalan. Balçıktan meydana gelen insan, gök ehliyle âşinâ olamaz diyorlar; yalan. Diyorlar ki: Tertemiz can, şu yuvadan aşk kanadıyla uçup havalanamaz; yalan. Halkın zerre zerre iyiliğine, kötülüğüne, o gerçek güneş mükâfat vermez, ceza vermez diyorlar; yalan. Sus; eğer birisi sana harfsiz, sessiz söz olamaz derse de ki: Yalan.
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.