Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şehir oğlanı okur
"Öbür oğullarıma hiç benzemezsin sen, " derdi babası sık sık hem öfke hem de belli belirsiz bir gurur sezilirdi sesinde -"Hiç benzemezsin. Zaten küçüklüğünden belliydi senin köylük yerde edemeyeceğin."
Öküzleri dürtemiyordu sözgelimi. Önce, işten kaytarmak için yalandan ağladığını sanmışlardı ama sonra inandılar. Hayvanların canını yakmayı içi götürmüyordu bu oğlanın. Duyulmuş şey değil. O yaştaki oğlanlar bayılırlardı öküz dürtmeye. "İçli çocuk bu," dediler tanışları babasına. "Bu, doğuştan, filmlerde gördüğümüz şehir oğlanı. Bize benzemiyor. İyisi mi, sen okut bunu."

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 30 - YKY Yayınları 8.Baskı)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 30 - YKY Yayınları 8.Baskı)
Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
02 Mar 23:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilfiil Yaşanmışlıktır
Yani yoksulluk anlatılmaz be ablam. Yoksulluk yaşanır anca. Gerisi puştluktur. Yani anlatıp. Kanına ekmek banıp o ekmekle semirmektir. Övünmek gibi bir şeydir anladın mı? Ayıptır.

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 9 - YKY Yayınları 8.Baskı)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 9 - YKY Yayınları 8.Baskı)
Enes Sezer İslamoğlu, bir alıntı ekledi.
13 Şub 17:42 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yoksullar, zaten güç kalıyor hayatta hanım kızım, güçlükle büyüyor, güç de inanıyor o yüzden.

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları)
buket ç, bir alıntı ekledi.
08 Oca 14:19 · İnceledi

Aykırı Dal Üstüne
"Emeğine sahip çık! Kimse boşuna beslemiyor seni. Hem neyin var ya yitirmekten korkuyorsun?" falan... Demesi kolay. İşte o son lokmayı da yitirmek var ya, ondan korkuyorum.

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 76 - YKY)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 76 - YKY)

Tomris Uyarla tanışmama vesile olan kitaptır. Çok güzel ve akıcı bir dille anlatılmış hikayeler barındıran kitapta, en çok, "yaz suyu" ve "şen ol bayburt" hikayelerini beğendim. Öykü seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Hakan Can, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Seni bir yana koy, kimse bakmadı gözlerimin içine... Ya korktular, ya sevmediklerinden. Kimse mecbur değil ya... Ama içim daraldı ablam. Kavak dalı gibi kurudu kaldı susuzluktan.

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 11)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 11)
Hakan Can, bir alıntı ekledi.
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günlük şöyle diyor: “Toplumun bünyesindeki aksaklıklar, fertlerde de kendini gösteriyor, genel bir laçkalığa yeşil ışık yakıyor.”

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 20)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 20)
d., bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017

Ankara'nın soğuğu gelir gelir vurur ama iliklere işlemeden, yalnızca yalazlayıp geçerek, burnu ve elleri kızartarak. Yüreğe, giysilere değmeden.

Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 52 - YKY)Dizboyu Papatyalar, Tomris Uyar (Sayfa 52 - YKY)