Damla Köseoğlu'nun Kapak Resmi
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Yoluna çıkan her engelin aklını çelmesine izin veremezsin.

Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 240 - Novella Yayınları)Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 240 - Novella Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
16 Eki 22:56 · Kitabı okuyor

İnsanlar aptalca şeyler yapıyor ve sonra mahkeme karşısına çıkarıldıklarında şoke olmuş gibi görünüyorlardı.

Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 113 - Novella Yayınları)Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 113 - Novella Yayınları)
Damla Köseoğlu, Terapi'yi inceledi.
15 Eki 12:01 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Terapi, kitap sayfalarında gezinirken tesadüfen karşıma çıkan ve yorumları vasıtasıyla dikkatimi fazlasıyla çeken bir kitaptı. Oldukça ilginç bir konuya da sahip olan Terapi için yapılan yorumlarda olumsuz yorum neredeyse hiç yok. Kitabı okuyup bitirdikten sonra, okumaya karar vermekle ne kadar doğru bir tercih yaptığımı anladım. Terapi ilgi çekici bir konu ve kurguya sahip olmakla birlikte son derece akıcı, sürükleyici. Henüz ilk sayfasından okuru içine alıyor ve bir daha kolay kolay bırakmıyor, ta ki kitabın son sayfasını çevirene kadar. Terapi'nin konusu kısaca şu sekilde: Henüz on iki yaşında olan Josy teşhis edilemeyen bir hastalığa sahiptir ve gittikleri sayısız hastane, doktor sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamamıştır. Baba Viktor Larenz kızını yeni bir doktora götürür ancak kızı bir anda ortadan kaybolur ve Josy'den bir daha haber alınamaz. Bu olayla oldukça zor başa çıkan baba Larenz, dört yıl sonra bir adada inzivaya çekilir. Bir gün kapısı çalınır ve şizofreni hastası bir kadın, psikolog Larenz'den yardım ister. Çocuk kitapları yazan bu kadının son kitabının konusu tanımlanamayan bir hastalığa sahip bir çocuğun ortadan kayboluş hikayesidir. Peki Josy'nin ortadan kaybolmasıyla, adaya gelen kadının yazdığı son kitap arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Terapi'yi okurken çok keyif aldım. Kitaba başlıyor, yirmi-otuz sayfa okuyor ve daha en başından hemen kitabın sonunu merak ediyorsunuz. Akıcılık sayesinde sayfalar göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Genel itibariyle psikolojik gerilim türündeki kitapları sever, ilgi çekici bulurum. Bu alanda özellikle Wulf Dorn aklıma gelen ilk yazardır. Bu türde yazan Sebastian Fitzek de bir gerilim kitabından bekleyeceğiniz tüm noktaları Terapi'de kullanmış. Karakterlerin duygu durumlarını okura gayet iyi aktarmış. Bu tarz yazarlar ve kitaplar bana göre daha çok okunma oranı ve övgüyü hak ediyor. Terapi'de tempo neredeyse hiç düşmüyor, bölümlerin kısa tutulması okumayı daha da kolaylaştırıyor. Kitabı okurken bir sayfasında bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Terapi'yi okurken bir taraftan gerildim, merak ettim, keyif aldım; bir taraftan da çeşitli psikolojik durumlarla ilgili bilgi sahibi oldum.

Sebastian Fitzek'in Terapi dışında ülkemizde yayınlanmış iki kitabı daha var: Kıymık ve Uyurgezer. İlerleyen zamanlarda Fitzek'in bu kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Özellikle bu tür kitaplardan hoşlanan okurlar bence Terapi'yi kesinlikle okumalı. Terapi gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim psikolojik gerilim kitapları arasında üst sıralarda yerini almış bulunuyor.

Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
13 Eki 23:38 · Kitabı okuyor

Sevgi, karşımızdakini ön planda tutmamızı sağlıyor.

Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 51 - Novella Yayınları)Kıvılcım Sahili, Debbie Macomber (Sayfa 51 - Novella Yayınları)