Damla Köseoğlu | Hermione'nin Kapak Resmi
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Alın teri dökmeden köşe dönme hevesi
Canına okur sonra, bak bizden söylemesi...

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 64 - Yapı Kredi Yayınları)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 64 - Yapı Kredi Yayınları)
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
Dün 12:43 · Kitabı okuyor

"Hagrid'e böylesine önemli bir şey için güvenmek - akıllıca mı sizce?"
"Hagrid'e canımı bile emanet ederim," dedi Dumbledore.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları)
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
Dün 12:34 · Kitabı okuyor

Dumbledore!
Bütün bu "Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen" saçmalığı, on bir yıldır söylüyorum herkese, onu gerçek adıyla anın diye, Voldemort deyin.

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)
Damla Köseoğlu | Hermione, Güz Alacarakanlığının Ejderhaları'ı inceledi.
17 Nis 19:34 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Yepyeni bir fantastik seri, yepyeni karakterler ve olaylar... Margaret Weis ve Tracy Hickman'ın ortaklaşa kaleme aldığı Ejderha Mızrağı Destanı serisinin ilk kitabı Güz Alacakaranlığının Ejderhaları bize bir fantastik kitaptan beklenebilecek tüm unsurları vadediyor: kitabın adından anlayabileceğimiz üzere ejderhalar, pegasuslar, elfler, cüceler, büyüler, aksiyon dolu olaylar ve daha birçok şey... Daha önce de listemde olan ancak hacmi nedeniyle bir türlü başlayamadığım seriye erkek arkadaşımın ilk kitabı alması, okuması ve beğenmesi üzerine ben de başladım, bitirdikten sonra ise iyi ki okumuşum dedim. Hacimli demişken Krynn isimli kocaman bir dünyada geçen bu seri diğer birkaç yazarın da bu evrene dair yazdığı kitaplarla birlikte yaklaşık elli kitaptan oluşuyor, tabii kendi içinde serilere bölünerek ve bu serilerin nasıl okunacağının sıralaması da internette mevcut. Bu kocaman dünyaya Güz Alacakaranlığının Ejderhaları ile adım attım ve macera dolu bir evrenin kapısını aralamış oldum.

Kitabımız eski dostlar Tanis, Flint, Tass, Caramon, Sturm ve Raistlin'in Solace'ta bulunan Son Yuva Hanı'nda beş yıllık bir aranın ardından tekrar bir araya gelmeleriyle başlıyor. Handa elinde kristal bir asa taşıyan Altınay ve sevgilisi Nehiryeli ile tanışan eski dostlar bu asanın başlarına açacakları sıkıntılardan bir haber. Ta ki bölgenin Yüksekamiri'nin içeri girip asayı zor kullanarak almak istemesi ve goblinlerin saldırıları sonucunda Solace'tan uzaklaşmak zorunda kalacakları ana kadar. Kadim Tanrıların insanlardan uzaklaştığı, insanların yeni Tanrı arayışlarına girdiği o günlerde kötülük yavaş yavaş yükselmeye başlıyor, gezginlerin amacı ise bu durumun önüne geçmek, ama bunun için kötü Tanrılara, ejderhalara, ejderanlara kadar birçok düşmanla karşı karşıya gelmeleri gerekiyor.

Serinin bu ilk kitabına başladığımda fantastik kitaplarda her zaman yaşanan bir durumu yaşadım. Çok sayıda karakter olması isimlerin zaman zaman karışmasına neden olurken, yepyeni bir dünyada yaşanan ilginç olayları anlama noktasında sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Bunun ardından ise yani tüm bunlara alıştıktan sonra Güz Alacakaranlığının Ejderhaları sürükleyiciliğinin de etkisiyle oldukça rahat okunabiliyor. Kitapta genel konu olarak karşımıza çıkan Kadim Tanrıların insanlarla bağlarının kopması ve insanların Yeni Tanrılar arayışına girmeleri durumunu da çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bu kitapla ilgili sevdiğim bir diğer şey kitabın karakterleri oldu. Özellikle Raistlin isimli bir karakter var ki bu karakter okuduğum kitaplardaki en gizemli ve dikkat çekici karakterlerden biri. Yorumlardan da okuduğum kadarıyla Raistlin gizemini daha çok çok uzun zaman sürdürecek. Kitap karakterlerinden bahsetmişken yukarda bahsettiğim isimlerden Tanis bir yarı elf, Sturm bir Solamniya Şövalyesi, Flint cüce, Tass kender, Raistlin büyücü, Caramon ise Raistlin'in kardeşi ve savaşçı bir insan. Karakterlerden bahsetmemin nedenlerinden biri Yüzüklerin Efendisi serisinin neden bu alan için bir mihenk taşı olduğunu göstermek. Cüce, büyücü bunları dışarda bırakacak olsam da Tanis dediğim gibi bir yarı elf ve bu, yazarların Tolkien'den ne denli etkilendiklerinin göstergesi; aynı şekilde daha da dikkat çekicisi Kender ırkı çünkü anladığımız kadarıyla bu ırk çok yakından tanıdığımız bir diğer ırka benziyor, Tolkien'in hobbitlerine. Güz Alacakaranlığının Ejderhaları'nda sevmediğim nokta ise bazı kısımlarda olayların çok fazla aynı şekilde sonuçlanması oldu, örnek vererek anlatamasam da aynı olayların birden fazla kez tekrarlanması zaman zaman hep aynı döngü dedirtmedi değil ancak buna da nazar boncuğu diyeyim dedim.

Sonuç olarak upuuuuzun soluklu olan bu serinin ilk kitabını okudum ve beğendim, Güz Alacakaranlığının Ejderhaları seriye güzel bir başlangıç diye düşünüyorum. Birkaç haftalık bir aranın ardından serinin ikinci kitabı olan Kış Gecesi Ejderhaları'nı okuyacağım. Raistlin ve dostlarının başına neler geleceğini ve Krynn evreninde yaşanacakları bir hayli merak ediyorum...

Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
 17 Nis 17:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Eğer dünyadaki büyük şeylere yakından bakacak olursan..." demişti, "onların aslında bir araya gelmiş küçük şeylerden oluştuğunu görürsün." ... "Farkı yaratan, küçük şeylerdir."

Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 406 - Laika Yayıncılık)Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 406 - Laika Yayıncılık)
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
 16 Nis 15:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fakat neredeyse her köle, efendisine ihanet etmeye isteklidir...

Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 197 - Laika Yayıncılık)Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 197 - Laika Yayıncılık)
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
14 Nis 15:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsanlar bir şeylere inanmak istiyorlar; içlerinde bir yerlerde sahte olduğunu bilseler bile."

Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 18 - Laika Yayıncılık)Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 18 - Laika Yayıncılık)
Damla Köseoğlu | Hermione, bir alıntı ekledi.
14 Nis 15:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Ölüm yaşamdaki en büyük kesinliktir Tanis."

Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 105 - Laika Yayıncılık)Güz Alacarakanlığının Ejderhaları, Margaret Weis (Sayfa 105 - Laika Yayıncılık)