Damla Köseoğlu'nun Kapak Resmi
Damla Köseoğlu tekrar paylaştı. 9 saat önce
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Sein" sözcüğü Almancada iki anlama gelir: "Var olmak" ve "Onun olmak."

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
17 Ağu 16:13 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu dünya için kendini paralaman gülünç.

Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Aforizmalar, Franz Kafka (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
14 Ağu 14:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kaç bebek şu anda açlıktan ağlarken, bu yüzden dayak yiyordu? Kaçı dadılarının gözüne masumca bakarken kafalarına tokatlar yiyordu? Günde kaç tane saf, günahsız bebek doğuyor ve onları hayata getirenler tarafından emdikleri süt burunlarından getiriliyor?

Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 78 - Martı Yayınları)Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 78 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bence dürüstlük her şeye rağmen en uygun prensiptir.

Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 55 - Martı Yayınları)Tek Başına, Lisa Gardner (Sayfa 55 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu, Denemeler'i inceledi.
09 Ağu 15:52 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lise yıllarındaki edebiyat derslerinde öğrencilere aktarılan kalıp cümleler vardır. Roman, hikaye gibi türleri içinde barındıran konulara geçiş yapıldığında, Türk edebiyatındaki ilk tarihi roman Cezmi, ilk köy romanı Karabibik diye başlanır. Sonra daha evrensel boyuta geçilir, deneme türü gibi türler anlatılır ve denir ki "Dünyada deneme yazı türünün en önemli temsilcisi Montaigne'dir." Ortalama düzeyde olan her lise öğrencisi bilir bunu. Montaigne'e bu tanımlamayı kazandıran, ölümsüz yazarlar arasında yerini almasını ve bu türün tabiri caizse "babası" olarak anılmasını sağlayan eser işte bu eser. Les Essais yani  Denemeler. İçinde uzunlu kısalı onlarca denemeyi barındıran bu eser okurken ince eleyip sık dokunulması gereken bir eser. Denemeleri okumayı düşünüyorsanız yanınıza mutlaka kalem ve defter almalısınız, zira bu kitapta tartılacak düşünceler, not edilecek birçok cümle, altı çizilecek onlarca alıntı var.

Herhangi bir yazar ve o yazara ait bir kitap ele alınacaksa bu yapılırken, yazar doğduğu çevre ve dönemden ayrı olarak düşünülemez. Yani bir yazarı veya kitabı tam manası ile irdeleyebilmiş olmak için kitabın yazıldığı dönem hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Montaigne 1500'lü yılların Avrupa'sında yaşıyor. Orta Çağ'ın karanlığından sıyrılıp aydınlanmaya geçişin yaşandığı sancılı bir dönem diyebiliriz bu dönem için. Belki de o dönem özellikle, yaşanan din kaynaklı savaşlar, diğer toplumsal kaos olayları Montaigne'in birçok şeye kuşkucu yaklaşmasına neden olmuştur kim bilir... İşte böyle bir ortamda, Fransızca, Yunanca, Latince gibi dilleri bilen, felsefe eğitimi alan, kralın ordusunda yer alan, belediye başkanlığı yapan tarih-şiir gibi alanlarla da ilgilenen bir şahsiyet düşünün, ardından bu şahsiyetin kendine ve hayata dair düşüncelerini başlık başlık yazıya döktüğünü. Denemeler adlı eserde karşımıza çıkan şey tam olarak bu. Montaigne kitabın başında bu kitabı yazarken amacının yakınlarına kendisini tanıtmak için bir kolaylık sağlamak olduğunu söylüyor. Kusurlarıyla, iyi yanları ile kendini tam olarak aktarabilme amacı güdüyor. Kitabın çevirisini yapan ve Türk edebiyatının önemli kişiliklerinden biri olan Sabahattin Eyüboğlu önsözde, Montaigne'in türlü türlü düşünceleri destekliyormuş gibi görünen biri olduğunu, asla tek bir tarafa kayan, tutucu bir düşünce yapısı olmadığını söylüyor. Dolayısıyla bu sayede her okur kendi düşüncelerine ait bir şeyler bulabiliyor bu kitapta.

Denemeler, Montaigne tarafından yazılıp o haliyle bırakılmamıştır. Montaigne 1579 yılında kaleme almaya başladığı Denemeler'e on yıl boyunca, 1589'a kadar çeşitli eklemeler yapmış kitap son ve en olgun haline bu yılda ulaşmıştır. Denemeler'i okurken bir taraftan Montaigne'in duygu, düşünce dünyasında sonu gelmez bir yolculuğa çıkıyor, bir taraftan da birçok yerde kendinizden bir şeyler de buluyorsunuz. Montaigne kendini anlatırken tüm insanlığa ışık tutuyor aslında. Yaklaşık beş asır önce yazılmış bir kitapta bugüne uyan yüzlerce düşünce bulmak da işin ilginç yanlarından biri. Zaten bu nedenle Denemeler yüzyıllardır okunuyor ve okunmaya devam edecek. Okur bu kitabı 2017 yılında da okusa, 2117 yılında da okusa "Aaaa ne kadar doğru!" diyerek birçok cümlenin altını çizecek. Yaşamdan ölüme, savaştan hastalıklara, aşktan dostluğa birçok kavram ile ilgili yazıların olduğu bu kitapta Montaigne kendini anlatırken birçok şey de öğretiyor okura. İnsana insanı çok iyi anlatıyor.

Bazı kitapları okursunuz, çok beğenirsiniz ardından neden daha önce okumamışım diye düşünürsünüz. Denemeler'i beğenmeme rağmen neden daha önce okumadım şeklinde düşünmedim çünkü tam olarak iyi bir şekilde anlayabileceğim bir dönemde okuduğumu düşünüyorum. Ki zaten Denemeler okuduktan sonra kitaplığın bir köşesine bırakılacak bir kitap değil, her zaman açıp denemelerden birer ikişer okunabilecek ve her seferinde farklı anlamlar çıkarılabilecek bir kitap. Kitapta hemen her sayfada özellikleri Latince şiirler ve Türkçe çevirileri vardı, yapılan bu serpiştirmeleri de sevdim, oldukça hoş şiirler mevcuttu.

Montaigne yaşadığı dönemin çok çok ilerisinde bir düşünce yapısına sahip bir isim. Denemeler'in birçok sayfasında da bunu görüyorsunuz. Farklı düşüncelerin dile getirilemediği bir ortamda bu denli esnek bir zihin yapısına sahip olup, düşüncelerini bu şekilde ifade edebilmek saygı duyulması gereken bir nokta. İçinde yüzlerce fikri barındıran bir kitap okuyorsanız doğal olarak bu fikirlerden katılmadıklarınız da oluyor. Özellikle aşk, cinsellik ve yaratıcı ile ilgili düşüncelerine katılmasam da Montaigne'in farklı bakış açısını da görmüş oldum. Neredeyse her sayfasında altı çizilecek bir noktayı içinde barındıran bu kitap, her kitaplıkta bulunması gereken bir kitap bana göre. Montaigne kendini, kendi aracılığıyla dünyayı, insanları çok iyi bir şekilde ele alıp anlatıyor, Sabahattin Eyüboğlu çevirisi de mükemmel. Denemeler'i henüz okumadıysanız bence biran önce okumalısınız, size çok şey katacağına eminim. Keyifli okumalar...

Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 17:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamımızı ölüm kaygısıyla, ölümümüzü de yaşama kaygısıyla bulandırıyoruz.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 188 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 188 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 15:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yiğitlik, kolun bacağın değil; yüreğin ruhun sağlamlığındadır.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 149 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 149 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Damla Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 13:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sokrates'in karısı: "Ah! Bu insafsız yargıçlar! Seni haksız yere öldürüyorlar," diye ağlayıp sızlanırken, Sokrates: " Ya haklı olarak öldürseler daha mı iyi olurdu?" demiş.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)