İsmi lâzım değil, bir alıntı ekledi.
23 May 15:15

Öteden beri işaret ettiğimiz üzere, İslâmi temsil kadrosunu lekeleyen üç tesir vardır: Yahudi, Bizans ve Fars...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek
Yunus özdemir, Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
 17 May 06:44 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

17.05.2018
* Eser, Doğru Yol başlığı ile iki hadisle, Peygamber (sav) ile sahabe arasındaki sağlam diyaloglar ile başlar. Bu diyaloglar: uyarı/silkeleniş manasındadır. Keza, o yollar "Doğru Yolun Sapık Kolları'"dir. Efendimiz, çubukla sahabesine yol çizer. İbretlik, hassas gerçekleri söyler. Hz. Musa'nin ümmeti 71, Hz. İsa'nın 72 ve benim ümmetim ise 73 fırka olacaktır. Gerçek manada bu üç büyük ümmetten sadece birer tane Hak/Doğru nurlu fırka olacaktır.

*Mezhep nedir? Sorusuyla başlayan yazısında, bu kavramın tanımı/açıklaması yapar. Sevgili Peygamberimiz (sav), dupduru berrak bir nehir gibi, bir tepenin noktasını aydınlatan güneş gibi hiç bir karışıklık/gölgelik bırakmamıştır. Doğru yolun, Doğru Yol acıcısıdır.
Necip Fazıl'ın söylemi ile Kuduz İslam düşmanı Leone Kayton, Hz. Muhammed'in o ne kuvvettir ki, çevrelediği insanlardan tek kişi bile gevşemedi, kopmadı, dönmedi!.. dediği ama " çünkü Resuldü!" diyemediği, tezatligin merkezine oturmuş bir adamdan bahseder. Keza, Kayton, İslam Tarihi 5 ciltlik bir eserin yazarı. Necip Fazıldan günümüze bir uyarı olarak: Doğru Yol'un sapık örneklerinden bir haberdir.

*Mısır, Basra ve Küfe her biri fitne çıkarmak için Hz. Osman'a karşı geldiler. Hz. Osman yerine Hz Ali'nin halife olmasını istediler. Neden Emevi soyununa karşı kin, Hz. Ali'yi tanrılaştırma ve İbni Sebe'nin fitnesi ile İslam ümmetini parçalama gayeleri birleşti. Bir siyasi ihtilaftan başlayarak, mezhep ayrılığına kadar gitti. Dahası modalaşan sapık kollar ilk örneği oldu.

*

Emre kocak, Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
17 Nis 22:43 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş bir kitap. Sapık fıkraları güzel bir dille anlatmış necip fazıl. Ehli sünnet itikadını güzel bir şekilde tasvir etmiş. Kesinlikle okunmaya değer.

Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
06 Mar 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ya ol, ya öl!

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 163 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 163 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
05 Mar 23:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah hem kulunu muhtar olarak yaratmak, hem de önceden kuşatmış olmak gibi, akıl almaz tezadı birleştiren kudrettir.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 85 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 85 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
05 Mar 22:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah'ın Resulü buyurmuşlar:
"Yakında öyle bir fitne kopacak ki, o fitnede insanların bedenleri ölürken kalpleri de ölecek... İnsan o fitneye mümin olarak girip sabaha kafir çıkacak...Aksine, kafir olarak girip mümin de çıkacak..."

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
05 Mar 20:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber buyruğu:
"Ben her günaha şefaat ederim; ille Sahabilerime dil uzatana etmem."

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 53 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 53 - Büyük Doğu Yayınları)
Sema Sönmez, bir alıntı ekledi.
05 Mar 14:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne Ebubekir dünyayı istedi, ne de dünya onu... Dünya Ömer'e yöneldi ama, Ömer onu kovdu. Bizse büsbütün dünyaya bulaştık.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu Yayınları)
Pyria, bir alıntı ekledi.
22 Şub 23:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İhtilal
Hz.Muaviye : Ne Ebubekir dünyayı istedi, ne de dünya onu ... Dünya Ömer'e yöneldi ama , Ömer onu kovdu . Osman'a dünyadan bir parçacık bulaştı . Bizse büsbütün dünyaya bulaştık .

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)
salih, Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

İbn Sebe'den günümüze kadar gelen İslamiyete en büyük zarar olan içeriden dini yıpratma ve yıkmaya ya da değiştirmeye çalışan kişi ve grupların anlatıldığı güzel bir kitap olmuş. İkinci Asrın Sonuna Kadar, Orta Zamanlarda ve Yeni Zamanlarda olmak üzere üç bölüme ayrılmış kitap. Necip Fazıl'ın yine aykırı ve sert fikirleriyle karşılaşabilirsiniz. Hamidullah ve Seyyid Kutup ile ilgili yazdıklarına şaşırdım biraz.