Genel Kültür
NevruzBayramı: Türklerin Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk yurtları ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl kutlanır.

Sena Nur, Bir Değirmendir Bu Dünya'yı inceledi.
 07 Mar 16:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken sanki Cahit Zarifoğlu bugünü anlatıyormuş gibi hissettim. Ne yazık ki buna pek sevinmedim. Filistin aynı, Suriye aynı, Doğu Türkistan aynı. Hala müslümanlar insanlık dışı işkencelere maruz kalıyor, öldürülüyor.
Öyle ustalıkla yazılmış bir eser ki hangi düşünceler de olursanız olun sizi konunun içine çekmeyi başarıyor. Kitap okuyor gibi değil de sanki Cahit Zarifoğlu'nu dinliyormuş gibi hissediyorsunuz.
Kalemi de, kendisi de zor ‘Zarif bir adam..’

Kitabın orijinali "Boukhara L'Interdite 1830-1888" adıyla Fransızca olarak 1997'de yayınlanmıştır. Yazarı olan Thierry Zarcone, CNRS'nin (Centre National de la Recherche Scientifique) tarih bölümünde araştırma görevlisidir. Uzmanlık alanı Türkiye, İran, Orta AsyaTürk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan'dır. Bölgede de çalışmaktadır. Kitabın içeriği konu olarak ikiye ayırabiliriz; ilk bölüm özellikle 19. yüzyılın sonlarına kadar batı dünyası için gizemli bir bölge olan Orta Asya (Türkistan) bölgesine yapılan keşifleri anlatır, ikinci bölüm ise Buhara şehrinin 19. yüzyıldaki özelliklerini inceler. İlk bölüm özellikle Desmaisons ve Vambery'nin yazdıklarına odaklanarak; Orta Asya'da Büyük Oyun adı verilen politikacılar ve casuslar savaşında bölgeye "sızan", genellikle Müslüman derviş kılığına girmiş olan batılı bilginlerin yaşadıkları inanılmaz olayları anlatır. Bu bilginler bölge dillerine ve Arapça'ya hakim, bölge tarihini ve İslamiyeti çok iyi bilen kişilerdir. Orta Asya'daki keşif ve casusluk faaliyetlerinden sonra batı ülkelerine geri dönmüş ve çokça sayılan tarihçilere dönüşmüşlerdir. Kitabın ikinci bölümü ise yine bir kısım gezginlerin yazdıklarından hareketle çok eski zamanlardan 19. yüzyıla kadar İslami öğretim merkezlerinden biri olan Buhara'nın 1830-1888 yılları arasındaki görünümünü yansıtmıştır. Bölgeyle ilgili olan herkesin bu kitabı ve kitapta bahsedilen gezginlerin yazdıklarını okumalarını şiddetle tavsiye ederim.

Bu kitabı Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Bölümü(bkz. http://turkish.cri.cn), orijinali olan Çince'den Türkçe'ye çevirerek yayınlamış. Kitap, 2006 yılında bahsettiğim sitede online olarak yayınlanmış ve düzenlemeler yapılarak kitaba dönüştürülmüş. Yayınlanma amacı olarak iki toplum arasındaki ilişkiyi geliştirmek ve "Çin'i daha yakınımıza getirmek" olarak belirtilmiş. Kitapta genel olarak kültür mirasları, etnik yapı ve dinler, mimari, eğitim, teknoloji gibi kategoriler var. Bunların dışında bana ilginç gelen; Taiwan, Tibet ve Sincan(Xinjiang) hakkında da 3 ayrı bölüm bulunması(?). Merak edenler olursa; "Doğu Türkistan" ifadesi geçmiyor, aynı zamanda Xinjiang'da Din başlıklı bölümde de "birçok dinin kaynaştığı bölge" olarak anlatılıyor(?). Yer isimlerinin Uygurcası değil, Çincesi kullanılıyor. Herhangi bir kaynak gösterme girişimi olmadığı gibi; rahatlıkla farkedilebilecek bilgi hataları yer alıyor (Henry Kissinger'ın resminin altına "Richard Nixon" yazmak gibi...). Çin hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenleriniz için çok daha iyi kitaplar olduğunu düşünüyorum, tavsiye etmem.

Soner Polat, uzun süre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev yapmış bir askerdir. Bu kitabı almadan önce çok yerde tavsiyesini gördüm ve okumaya değeceğini düşündüm. Türkiye'de jeopolitika üzerine yazı yazan insan azdır, bu yüzden değerlidir. Fakat kitabın içeriği benim için hayal kırıklığı oldu. Avrasyacı temelde oluşturulmuş bir jeopolitik tezi var. Türkiye-Suriye-Irak-İran-Azerbaycan'dan oluşan bir bölgesel birliği savunuyor. Bu birliğin Rusya ve Çin cephelerinden nasıl görüneceğinin analizini de yapıyor. Fakat bence büyük bir hatası var. Kitabın ilk bölümlerinde sürekli "batı" devletlerinin bireysel çıkarlarından bahsederek bunlara karşı savunma yapılmasını söylerken, sonraki bölümlerde ise Türkiye'nin kendi çıkarlarının neredeyse tamamını görmezden geliyor. Üstelik, İran'da yaşayan Azerbaycanlı Türklerin veya Doğu Türkistan Uygur Türkleri'nin durumlarından bahsederken, Türkiye'nin bu bölgelerdeki insanlara "susun, çok ses yapmayın, sizi ezen devletlere sadık kalın" demesini öneriyor. Bu sosyolojik, tarihi veya jeopolitik, hangi açıdan bakarsanız bakın, bir hatadır.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; Türkiye'de Turancılık kavramının içeriği anlam ile bu fikri sahiplenmiş diğer ülkelerdeki tanım biraz farklıdır. Bu kitap aslında bir politik ideoloji olan Turancılık fikrinin Japonya'daki algısını anlatmaktadır. 1. Dünya Savaşı öncesinde Rusları yenerek hem bir Asya uyanışı yaratmış hem de yayılmacı fikirlere daha cesaretli bakmaya başlamış bir Japonya yaratmıştır. Meiji Dönemi ile birlikte modernleşerek özellikle Mançurya üzerinde hakimiyet ilan etmiş olan Japonya'nın yönetici takımı olan askerlerin de Turancılık gibi bir ideolojiye ihtiyacı doğmuştur. Bu ideolojiye göre doğuda bir Tunguz milleti olan Japonlardan başlayarak, kısa vadede Doğu Türkistan'a ve uzun vadede Macaristan'a kadar uzayacak olan bir politik- ekonomik birlik oluşturulmalıdır. Bu ideoloji Japonya'da 1920'li yıllarda bireysel çabalarla başlamış, daha sonra kısa bir duraklama yaşadıktan sonra yeni kurulan cemiyetlerle 1930'larda askeri tabakanın desteğini almıştır. Bu politika, zaman zaman Doğu Asya Birliği gibi fikirlerle çelişse de dikkate değer bir harekettir. Bu kitap, bir tarih yada ideoloji kitabı olmaktan ziyade, gelecekte de Japonların kullanabileceği bir politik hareketin 20. yüzyıllardaki temellerini anlatıyor. Hem Turancılık tarihi ile ilgilenen hem de modern Doğu Asya politikaları üzerine çalışmalar yapan kişilere önerimdir.

"Hüznün toprağı Balkanlar'dan, geleceğin gücü Avrasya'ya" diye başlıyor kitap. Aynı görüş ile de devam ediyor, kanıt arıyor. Biraz Türklük meselesi de var tabi içinde, biraz ama. Banu Avar, lise yıllarımda takip ettiğim biriydi. O zamanlar bilgiliydi, maceracıydı, ezilmiş olan insanların yanındaydı, muhalifti. Bir zaman geçti, artık sadece maceracıydı. Zaytung'dan haber almalar, Doğu Türkistan fotoğraflarına montaj yapmalar ve peşinden de, teröre bulaşmamış halkı için mücadele edeni ajan saymalar, benim için son noktayı teşkil etti. Bu kitabı okursanız, size tavsiyem, gösterdiği değil, göstermediği şeyleri görmeye çalışın, çok da zor değil zaten.

Mustafa Balbay'ı, Cumhuriyet Gazetesi'ndeki yazılarından tanıyorum. Ergenekon'dan hapse girdi, haksızlık edildi. Fakat çok benimsediğim biri değildir. Bu kitap, Balbay'ın Çin ziyaretinin seyahatnamesi gibi bir yazı. Önsözünde Çin'in 1970'lerden bu yana nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü anlatacağını söylemiş, fakat "Çin komünizmi" dışında pek bir politik sebep vermemiş. Gezi yazısı olarak değerlendirecek olursam; çok renkli. Özellikle Doğu Türkistan'ın anlatıldığı bölümleri didikleyerek okudum. Burada da bir sorun var ki; bugünlerde Çin'in el altından katliam yaptığı Doğu Türkistan'ı tamamen Çin'in gözüyle anlatıyor.. Oruç tuttuğu için öldürülenler, caminin girişine Çin bayrağı asarak her girişte selamlama zorunluluğu getirilenler, köle olarak doğuya götürülenler, ezilenler, Tohti gibi susturulanlar.. Bunları bekledim biraz da..

Hızır Bey, aslen Kazakistanlı olup, gençliğini Doğu Türkistan’da geçirmiş, kızıl Çin’in baskısından sonra Türkiye’ye zorunlu olarak göç etmiştir. Sürgünde kurulan Doğu Türkistan Hükümeti’nin Başbakan Yardımcısı’dır. Gazetecilik, dernekçilik, politikacılık yapmıştır. Bu kitapta makalelerini toplamıştır. Her makaleden beklediğim kaliteyi alamadım fakat Osman Batur hakkında ve Kazak-Uygur günlük yaşamı hakkındaki makalelerini dikkatle okudum. İlgilenenlere tavsiye edebilirim.

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
26 Oca 02:45

Orta Asya Neresidir
Orta Asya denince hatrımıza neresi gelir? Bu coğrafya tabiri her ilim bölümü tarafından ayrı şekilde tarif ve izah edilmiştir. Tabiidir ki bu mefhum bir Türk kültürü tarihi yazarı için de başka şekilde sınırlanmış bir sahayı ifade etmektedir. Bu saha, Tanrı dağlarının güneyinde ve kuzeyinde olmak üzere iki bölüme ayrılarak mütalaa edilebilir. Tanrı dağlarının güneyindeki kısım, bugünkü Doğu Türkistan'dır. Kuzeyinde kalan kısımlar ise Çungurya stepleri, İrtiş havzası ile Altay dağlarıdır.

Türk Kültür Tarihine Giriş, Bahaeddin ÖgelTürk Kültür Tarihine Giriş, Bahaeddin Ögel