Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Türkistan, Türkistan, canım Türkistan! Ey güzel Türkistan, sana ne oldu? Bir selam da mı yok Tanrı Dağı'ndan! Özgürlük çiçeğin hepten mi soldu?
1
GÖK BAYRAĞIN VEFALI BEYİ:İSA YUSUF ALPTEKİN
1984 yılından başlayarak Türkçe (Uygur Türkçesi de dâhil) İngilizce, Arapça olmak üzere üç dilli mevsimlik "Doğu Türkistan Sesi" dergisini çıkardı ve 1993 yılında da aylık "Doğu Türkistan Gazetesi'ni neşretti.
Alperen Aydın
Sayfa 224 - Çınaraltı
GÖK BAYRAĞIN VEFALI BEYİ: İSA YUSUF ALPTEKİN
Kendisini dinleyen herkese Doğu Türkistan davası ve Çin zulmünü anlatır, yardım talep eder. Ancak dönemin müsait olmaması nedeniyle ve birtakım kaygılar yüzünden beklediği neticileri elde edemeden dönmek zorunda kalır. Fakat İsa Yusuf Alptekin olumlu cevaplar almasa da kabul...
Alperen Aydın
Sayfa 223 - Çınaraltı
GÖK BAYRAĞIN VEFALI BEYİ: İSA YUSUF ALPTEKİN
İsa beyinde 1938 yılında, birçok İslâm ülkesini ziyaret ederek bu ülkelerin devlet büyüklerinden Doğu Türkistan mücadelesine destek talep eder. 6 Mayıs 1939 günü İstanbul'a gelir ve önce bir avuç Doğu Türkistanlılarla görüşür. 16 Mayıs 1939'da Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanı Şükrü Saraçoğlu ve birçok devlet adamıyla görüşmelerde bulunur.
Alperen Aydın
Sayfa 222 - Çınaraltı
GÖK BAYRAĞIN VEFALI BEYİ:İSA YUSUF ALPTEKİN
İsa Yusuf Alptekin, 1901'de Doğu Türkistan'ın Kaşgar Şehrine bağlı Yenihisar kazasında dünyaya geldi. Kaşgar, ey güzel vatan, mücahidler yurdu! İsa Yusuf Alptekin Yakupahan Molla Mektebinde dini tahsil gördükten sonra babası "Bey" olduğu için Şotang adı...
Alperen Aydın
Sayfa 221 - Çınaraltı
234493
4.921 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.