Mehmet A., bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okuyor

"(...) Aşk ulaşamayacağın birini abartarak, onun kafandaki ideal kişi olduğunu sanarak tutkuyla bağlanmaktır. Aradaki engeller ne kadar artarsa bu yanılsama o kadar tutkulu olacaktır. Nasıl Tarihöncesi atalarımız doğum olayını çözemediği için kadınlardan tanrı yaratmışsa, biz de yolumuzun kesiştiği birini yaşamımızın vazgeçilmez kişisi sanarak, neredeyse ona tapınmaya kadar varan bir bağlılık yaratmışız. Kanımca aşk, o ilkel abartma duygusunun günümüze kadar gelmiş halidir."

Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 289 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 289 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)
Resul Üstünbaş, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Henüz tanışmamıştık ama o günler de gelecekti. İlk harfi morfin son harfi sülfattı. Ve doğum yerimiz aynıydı: Acı. Çünkü beni, annem değil, ama doğum sancıları getirmişti dünyaya. İstendiğim için değil, sancıdan doğmuştum. Kasılmalar ve ağrıların arasından geçip ilk nefesimi öyle almıştım. Hepsinin de üzerimde lekesi kalmıştı. Bütün o sancıların ve ağrıların... Her yanım, doğum lekesiydi. İçim, dışım, her yerim. Morfin sülfatı damarlarımda hisseder hissetmez anlayacaktım her şeyi. Ben, beni kendi acısından doğuran kadının çocuğu değildim, hayır! Gerçek annemin, morfin sülfat olduğunu anlayacaktım. Kırmızı reçeteyle satılan bir melek tarafından evlat edinilmeme az kalmıştı! O da aramıza katılınca, benim de bir ailem olacaktı sonunda! Hem de müthiş bir aile:

Artık var olmayan iki Buda heykeli,
O heykellerden çok önce ölmüş olan, Dordor ve Harmin adındaki gölgeleri,
Morfin sülfat diye bilinen bir opioid,
Bir daha ne zaman duyacağımı bilmediğim Cuma'nın sesi,
Beşinci bir mevsim gibi girdiği hayatımdan sonsuza dek çıkıp gitmiş olan Felat'tan kalan bir boşluk...
Ve ben!

Olağanüstü bir aile! Mükemmel bir aile! Evcil bir hayvanımız bile vardı. Kâğıttan bir kurbağaydı, ama vardı!

Daha, Hakan Günday (Sayfa 246)Daha, Hakan Günday (Sayfa 246)

Bugün benim doğum günüm,
Hem sarhoşum hem yastayım.
Bir bar taburesi üstünde,
Babamın öldüğü yaştayım.
~Teoman Yakupoğlu~

SiYahAşKıNa.., bir alıntı ekledi.
 Dün 13:16 · Kitabı okuyor

Bu cümle, yazmayı öğrendiğimin kanıtıdır. Bu cümleyse, okumaya devam ettiğinin kanıtı. Birlikte, iki kanıtı olan bir suç işleyeceğiz. Bir hayata son vereceğiz. Ancak korkma. Do­ğum yeri belli olmayan ölümün serpilişi o kadar yavaş olacak ki ölenin kim olduğunu anlamayacaksın, işlediğin bir suçtan ötürü, belki de ilk kez pişmanlık duymayacaksın. Belki de o gün geldiğinde, bir hayata son vermenin suç olmadığına inanacaksın. Ancak şimdi titrediğini biliyorum. Elindeki kâğıdı tutmayı sürdürmekle yırtıp atmak arasında hangi hızla gi­dip geldiğini rüzgârından hissedebiliyorum.

Azil, Hakan Günday (Sayfa 15 - doğan)Azil, Hakan Günday (Sayfa 15 - doğan)

Qetlîama Helepçeyê
Halepçe Katliamı – Komkujiya Helepçeyê

Halepçe Katliamı (Kürtçe: Komkujiya Helepçeyê) ya da Kanlı Cuma olarak da bilinen Halepçe zehirli gaz saldırısı (Kürtçe: کیمیابارانی ھەڵەبجە Kîmyabarana Helebce), İran-Irak Savaşının son günlerinde, 16 Mart 1988 tarihinde, Irak hükümet güçlerinin Güney Kürdistan’daki Kürt kasabası Halepçe’de kimyasal silah kullanarak gerçekleştirdikleri Kürt halkına karşı bir soykırım katliamı.

Saldırı, çoğu sivil 3.200 ile 5.000 arasında kişinin ölümü ve 7.000 ile 10.000 arasında kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı; daha binlerce insan saldırı sonrası yıllarda komplikasyonlar, hastalık ve doğum kusurlarından hayatını kaybetti. Saldırı, resmen Irak’taki Kürt halkına karşı bir soykırım eylemi olarak tanımlanmıştır, ve hala sivil nüfusun yaşadığı bir bölgeye yönelik en büyük kimyasal silah saldırısı olarak tarihteki yerini korumaktadır.

Post Mortem, bir alıntı ekledi.
Dün 08:27

Moore yasasına göre, bilgisayar oyunlarınız her yılbaşında, bir yıl öncesine göre (transistör sayısı bakımından) neredeyse
iki kat daha güçlüdür. Üstelik yıllar geçtikçe, bu devamlı artan güç kazanımı devasa bir boyut alır. Örneğin, postadan aldığınız
bir doğum günü kartı genellikle "Mutlu Yıllar" şarkısını çalan bir çip içerir. Hayret verici olan ise bu çipin tüm Müttefik Kuvvetlerin 1945'te sahip olduğu bilgisayar gücünden daha fazlasına sahip olduğu gerçeğidir. Hitler, Churchill ya da Roosevelt bu çipi elde edebilmek için adam öldürmüş olabilirlerdi. Peki onunla ne yapabiliriz? Doğum gününden sonra, kartı ve çipi çöpe atar geçeriz. Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot
gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir. Üç boyutlu görüntüleri simüle etmek için muazzam miktarlarda bilgisayar gücü harcayan video oyunları, bir önceki on yılın sistem bilgisayarlarından daha çok
bilgisayar gücü kullanırlar. Bugünün 300 dolara mal olan Sony PlayStation'ı, milyonlarca dolara mal olan 1997'nin askeri sü­perbilgisayarının gücüne sahiptir.

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 25)Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 25)

Şov Devam Etmeli Güzel Kardeşim
Yatağıma yatıp uykuya daldığımda rüya görmeye başlıyorum.
Her şey çok net, bilincim uyanık olduğum kadar açık.
Yol kenarında uyanıyorum. Sanki geceden orada uymuş gibi.
Bir sürü terslik var. Her şey çok farklı, eski gibi.
İnsanlar niye böyle giyiniyor.
Yoldan geçen birine tarihi soruyorum.
Nasıl yani?
Doğduğum gün!
.
.
.
Az önce kardeşimle bu konu üzerine hayaller kurduk. Daha doğrusu ben bunun üzerine konuşmaya başlamış bulundum, o da "Abi ben de geleyim mi?" diye sordu. :D dedim "atla". Başladık kurgulamaya.
Ne yapardık böyle bir şey olsaydı?
Şöyle olur, böyle olmamalı diye de kendimizce kurallar koyarak devam ettik.
(geçmişteki bize etki edemeyiz, izleyebiliriz sadece.
geçmişteki biz 2018'e gelene kadar rüyayı yaşayacağız, 2018'de o gece uykuya daldığında bizde uyuduğumuzda, ilk gecenin sabahına uyanacağız. rüya bitecek vs.)

Ortaya çıkan istekler ve muhtemel durumlar:
-Rüya biterken iki katı yaşlanmış olacağız, rüyada bile olsa çok uzak, ürkütücü.
-Ee babamdan daha büyüğüm ben :)
-Bu arada senin(kardeşimin) doğmana daha 4 sene var.
(-"Ben n'olcam? Herkes doğduğu zamana gidiyorsa bana anlatırsın olanları". "-Ahahaha anlatırım")
-Ailemiz bizi tanımazdı. Onlarla nasıl tanışırdık? Aile dostu olmaya çalışırdık. Diğer türlü nasıl yakın olabiliriz ki?
-En mutlu anları yaşamak. Kendimizi izlemek, doğum günlerini görmek, gezmek, düğünlere katılmak (herkes orada).
-Kardeşim bebekliğinden beri kendisinin videolarının olması talebinde bulundu. kayıtları rüya sonunda getiremeyeceğimizi hatırlayınca yıkıldı.
-Şimdi hayatta olmayan akrabalarımız, tanıdıklarımız, dostlarımız... Ağlamadan duramazdık ki, hemen boyunlarına atlayıp ağlardık büyük ihtimalle. Durumu da açıklayamazdık. Dedem, babaannem, anneannem, eniştem, daha 30'unda dünyadan gideceğini bilerek. of !
-Belki de en iyisi o zamanları yaşamaya çalışmak, böylesi insanı daha az üzer.Keşke uyumadan o zamanın sayısal sonuçlarına baksaydık rüyada da çalışacağız. Sonra ilk sayısal loto çekilişinin 1996'da olduğunu öğrendik, bu ihtimal de iptal oldu. Kolay paraya amma da meraklıymışız yahu. Neyse zaten uyumadan önce bakmamış olurduk sayısal sonuçlarına.
-Daha onlarcası...

Biraz "Groundhog Day", biraz "Inception", biraz "Regular Show" tadında oldu ama keyifliydi.

Bir anlığına da olsa geçmişe gitme ihtimaliyle 1 saate yakın konuştuk. Başlarda keyifli şeylerden bahsetsek de sonra gerçekçi yaklaşmaya başladık. Geçmişe gidemeyecek olmamızın hüznü çökünce midemiz bulandı. Üzüldük.

Geçmişe olan özlem, küçükken farkında olamadığımız değerler, anın değerini bilememek, romantizm, bencillik... ne derseniz artık. Elden bir şey gelmiyor oluşu çaresiz hissettirdi. Bir kere yaşıyoruz. Geri dönüş yok. Şu andan başka gerçek yok. Ne dün var, ne de yarın.

Varoluşun çaresizliğini bir kez daha bu şekilde hissettik.
Niye böyle bir şey yaptık ki biz?
Sanırım öğreniyoruz.
Şov devam etmeli.
https://www.youtube.com/watch?v=uKLMYZlbIb8
bonus:
https://www.youtube.com/watch?v=_Jtpf8N5IDE