• Bugün en sevdiğin Türk yazar kim diye sorsalar sanırım cevabım Hasan Ali Toptaş olur. Zaten Türk yazarlar arasında en çok okuduğum yazar kendisi. Herhalde bu bile bu cevabı vermeme yeterli olur.
  Ancak biraz daha açmak istiyorum.
  Gölgesizler ile giriş yapmıştım yazarın dünyasına. Açık söylemem gerekirse büyülü bir tarafı olmasına rağmen bir şeyler eksik demiştim. Ama ne olduğunu çözemedim. 3-4 ay sonrasında da Yalnızlıklar kitabı ile yazarla yollarımız bir daha kesişti. Bir şey vardı çünkü bu yazarda biliyordum ama çıkaramıyordum. Yalnızlıklar ı okuduktan sonra ise tamam dedim. Artık bu yazarın bütün kitaplarını okumalıyım.
  "Ve benim gözlerim gördüklerimden yaratılmıştı
  o yıllarda,
  ellerim dokunduklarımdan.
  Dilimi sormayın,
  konuşamadıklarımdandı
  ve kanlı bir kitap gibi yatıyordu ağzımda."
  diyordu yazar ben de okuduklarımla var olmuştum herhalde. Onun o sözgelimi diyerek cümleye başlaması ve o cümlenin bir türlü bitmemesi beni alıp götürüyordu bilmediğim yerlere. Cümlelerin o ahengi ile savrulup gidiyordum.
  Sonrasında ilk romanı olan Sonsuzluğa Nokta ile devam etti serüven. Artık daha da emindim. Bu yazar sanki benim için yazıyordu. Gerçi kendisi okur için yazmazdı okura yazardı ama olsun. Ve sırasıyla diğer kitapları derken elimde kala kala Başlarken Yalnızsın Bitirdiğinde Daha da Yalnız kitabı kaldı. Bu arada en sevdiğim kitabı da Heba

  Bir haber duymuştum yakın zamanda yeni kitabı geliyormuş. Gerçi Kuşlar Yasına Gider ve sonrasında çıkardığı Gecenin Gecesi kitabı ile benim tanıdığım HAT gitmişti sanki. Ondan dolayı bir hayal kırıklığı olmadı değil ama yine de çok seviyorum.
  Doğum günün kutlu olsun Hasan Ali Toptaş. Ömrün uzun olsun bol bol yaz.