• 375 syf.
  ·4 günde·8/10
  Gelirleriyle çocuklara kitap hediye edeceğim YouTube kanalımda Afrikalı Leo kitabını yorumladım :
  https://youtu.be/2BNzHTVG6ls

  İtiraf ediyorum Amin Maalouf'u vasat ve abartılmış bir yazar olarak bulacağımı düşünüyordum. Ama çok ilginç bir yazar bu adam. Bu kitabıyla birlikte beni kapak eden Amin Maalouf'u tek cümleyle özetleyecek olsaydım herhalde "Kızgın kumlardan serin sulara sonra yine kızgın kumlara" diye özetlerdim.

  Doğu'nun Limanları adlı kendim için tam bir edebi facia olarak bulduğum kitabından sonra Afrikalı Leo, içinde keşfedilmeyi bekleyen "Aman tadımız kaçmasın Ali Rıza Bey!" cinsinden ayrıntılar ve dönemin akılcılığı yok eden insanlarına karşı göndermelerle dolu. Bir de adamın ilk romanı bu. Şaşılacak iş. Ama kitabın diğer incelemelerinde gördüğüm kadarıyla kitabın içindeki ayrıntılara da eğilen hiç olmamış. O zaman kaçsın bakalım, tadımız...

  Geçenlerde Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabı okumamın eşliğinde aklımı "Neden yiyecek üretiminin ve siyasi örgütlenmelerin ilk olarak başladığı, bir zamanların en verimli yeri olan Türkiye-Suriye sınır bölgesi (Bereketli Hilal) şu an savaş ve yokluk içinde?" benzerinden sorular işgal etmişti. Zaten herhangi bir olguya, herhangi bir kişiye, herhangi bir nesneye karşı "Neden?" sorusunu yönelttiğiniz takdirde sizi ardı arkası kesilmeyen sonsuz cevaplar döngüsü bekliyor olacaktır.
  (Örnek: "Bir kuş ötüyor, neden ötüyor? Dişilerini etkilemek için. Neden dişilerini etkilemek istiyor? Evrimin cinsel seçilim mekanizmaları bu ötme özelliğini seçtiği için. Evrim neden bu özellikleri seçiyor? Canlıların üremesine avantaj sağladığı için. Canlılar neden üremek zorunda? Bir türün sürerlilik sağlayabilmesi için." cevaplarından sonra canlılık, fizik yasaları ve kimyasal reaksiyonlara kadar gidilerek devam edilebilir.)

  Her şeyi sorgulayabilmek için kullanılan bu yöntemi bu kitap için kullanalım. Afrikalı Leo kitabı neden yazıldı? Dönemin siyasetindeki ve toplumundaki insanların yozlaşmalarına, Endülüslerin çöküşünün sebeplerine ve psikolojik olarak vefasızlıklarına bakabilmemiz için. Peki neden bu insanların yozlaşmalarını ve vefasızlıklarını okumalıyız? Şu anda yaşadığımız toplumda oluşmuş bazı katı batıl gelenekleri daha iyi anlayabilmek için. Peki neden bu batıl gelenekler var? Zamanın bazı insanları düşünmeyi, aklı ve sorgulamayı savunmadığı için.

  Öncelikle Maalouf'un dönem toplumundaki ideal ve ufuk daralmasına ve dönem siyasetindeki sistem tıkanıklığına dair muhteşem bir tespitiyle başlamak isterim:

  "İnsanlar kendilerini Frenklerin düşüncelerine ve geleneklerine karşı korumak için Gelenek'i bir kale yapıp kendilerini bu kaleye kapattılar. Granada artık yalnızca yetenekten yoksun, korkak taklitçiler yetiştiriyordu." (s. 40)

  Düşünce bildiğimiz düşünce. Ama Gelenek bildiğimiz öyle masum geleneklerden değil işte. Şeyhlerin ve müritlerinin, tasavvufçuların "Dünyayı terk et" anlayışıyla birlikte gelen, bu anlayışın zamanla katılaşıp bir kale haline gelerek "kendilerini bu kaleye kapatmalarına sebep olan" bir anlayış işte bu. Yalnızca yetenekten yoksun, korkak taklitçiler yetiştirilmesinin sebebi de bu. Zaten kitapta Şeyh Estağfurullah adlı bir karakter var. Aman Allahım diyorum tam olarak. Yani Amin Maalouf yazarken bunları düşünmüş müydü bilmiyorum ama şeyh de düşünmeyi ve sorgulamayı savunmayan, tam tersine süpersonik kadercilik faşisti bir adam. Hatta bir cümlesinde şunu diyor:
  "Düşmanları yenecek olan askerlerin imanları ve şehadetleriydi."

  Peki bir şeyh neden bunu diyor olabilir? Zamanında Mutezile ve devamında gelen Ahi Evren akımının da etkisiyle bol bol okuma, araştırma, deney ve gözlem yapan Yunan filozoflarının evrimleşmiş hali Müslümanlar varken, diğer bir tarafta tam tersine kafası çalışmayan, Töton şövalyeleri gibi tarikatlarla beyinleri yıkanarak savaş alanlarına akın eden Haçlı askerlerinin karşısında yine onlar gibi düşünmeyen ve sorgulamayan Gazali tipi adamların beynini yıkadığı Müslümanların savaştırılması gerektiği için. Tuco Herrera Mutezile'yi sever. Gazali de https://1000kitap.com/readthink'yi. Çünkü ellerindeki akılcılığı yok eden, Müslümanların yine ta kendisidir. İslam'da Bilimin Yükselişi ve Çöküşü Bu konuyu detaylı merak edenler için önerebileceğim bir kitap olabilir.

  Neyse, konumuza dönelim.

  Dedim ya, Maalouf ilginç bir yazar. Cidden öyle. Şeyhin haklılığına inanan, başarısızlıklara ve kadere sürekli boyun eğen, entelektüel çöküşün bas bas bağırarak geldiğini bilmesine rağmen hala düşünüp sorgulamayan bir toplum imajı var burada. Kitaptaki mekan sıralaması da Endülüs zamanlarından sonra sırasıyla Fas, Kahire ve Roma'ya kadar gidiyor hatta. Amin Maalouf'un kitabı yazarken düşünüp düşünmediğini bilmediğim bir başka konu, Afrikalı Leo adlı baş karakterin Endülüs Devleti olarak görülüp onun zamanla yozlaşmasını ve dini bir parabol misali Hristiyanların "megalo idea"sının gerçekleşmiş haliyle birlikte karakterin din grafiğinin Müslümanlıktan Hristiyanlığa evrilmesini yansıtmak istemiş olabilir. Yani Afrikalı Leo = Endülüs Emevi Devleti tarihinin reenkarne-ütopya hali bile olabilir.

  Akılcılığı terk edip kendini düşünmemeye ve sorgulamamaya adayanlar vardı. Hah işte, bu anlayış zamanla İslam'ın eşitlik anlayışını bir tarafa bırakıp Arapçılık anlayışıyla her toplumdaki Müslümanları Araplarla birbirine düşman hale getirmesiyle sonuçlanmadı mı? Müslümanların salaklaştığını gören Hristiyanlar Asturias, Navar Krallığı ve Barcelona Kontluğu gibi küçük azınlık grupları kurmadı mı? Düşünmeyen ve sorgulamayan adamların başa geçirilmesiyle deneyimsiz otoriteler, otorite boşluğuna yol açmadı mı? Güçlü iktidar + güçlü ordu + kaynaşmış toplum anlayışı zedelenmedi mi? Bölünmeler ve darbeler olmadı mı? Aç oku kardeşim, ben demiyorum tarih diyor bunları: http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/37/781/10026.pdf

  Düşünmeyi ve sorgulamayı yok eden tarikatların, tasavvufçuların, Endülüs'ün siyasi düzenini yerle bir eden insanların başarısı bir Hristiyan komutana şunu dedirtebilmesidir:

  "Biz cesaretin, dindarlığın ve hakkın hep Kurtuba halkı (aslında Endülüslüleri kastediyor) ile birlikte olduğunu zannederdik. Oysa ne görelim, ne dinleri, ne cesaretleri ne de akıllı önderleri var. Onların kaydettikleri gelişme ve zaferler, aslında geçmiş hükümdarları sayesindeymiş. Ne zaman ki bu hükümdarlar gittiler, Endülüslülerin gerçek yüzleri ortaya çıktı."

  Müslümanların birbirlerine düşmelerinin ardından gelen sistem tıkanmaları, bölünmelerin başlaması, ufak çaplı darbelerin olması, Müslümanlarda meydana gelen ideal ve ufuk daralmaları da zaten en sonunda kendine "Reconquista" adıyla yer buluyor. Reconquista da zaten siyasi olarak, Endülüs'de veya İspanya'da İslam hakimiyetine son verilmesi. Dini olarak da İslam'ın akılcılıkla birlikte tanık olunan kültür yükselişine engel olabilmek. YERSEN.

  Akılcılar savaşmaz ama içlerinden akılları alınırsa onlar da savaşır. Haçlıların istediği de tam olarak buydu. Amin Maalouf'a bunları anlattığı için teşekkür ediyorum buradan. Bravo Afrikalı Leo. Bravo akılcılığı yok edenler. Bu eser hepinizin. Mutezile ekolünün, Ahi Evren'in gerektirdiği okuma, deney, sorgulama ve araştırmayı yok eden Mevlanalar, Gazaliler, dünyayı terk eden muhteşem ilhamcı ve keşifçi arkadaşların hepsinin üzerinde şu Granadalı çiftçinin dediklerinin vebali var:

  "Hiçbir halk, Granada Müslümanları kadar acı gözyaşları dökmemiştir. Ben gördüklerimi anlatıyorum, sözümde mübalağa yoktur. Daha dün, üç yüz müslüman kadın ve kızın esir pazarında satılığa çıkarıldığını gördüm. Kadınlarımız tecavüze uğradılar. Bizzat ben, üç oğlumu ve iki kızımı kaybettim; elimde sadece altı aylık şu ufacık kızcağızım kaldı. Ben mazi için ağlamıyorum; zira mazi geçti, artık geri de dönmeyecek; fakat bundan sonra göreceklerimiz için ağlıyorum. Bu gördüklerimize tahammül edemiyorsak, bundan sonra göreceklerimize nasıl tahammül edeceğiz? Bize taahhüdlerde bulunan kralın bizzat kendisi bu taahhüdlerini bozuyorsa, onun yerine oturacaklardan ne bekleyebiliriz?"
 • 183 syf.
  ·9/10
  Amin Maalouf'un Semerkand kitabında Magrib'de dolaşmıştım. Doğunun limanlarında ise Adana'dan başlayan hikaye güneye doğru inerek Beyrut ve Hayfa'ya kadar ilerliyor. Osmanlıda soylu bir aileden gelen İsyan Adında bir gencin babasının lider olması umuduyla gönderdiği Fransa'da savaş döneminde aldığı görevler ve yaşamının sonrasını heyecanlı bir şekilde anlatıyor. Semerkand kadar ilgi uyandırmasa da sonuna kadar okuma isteği duyacaksınız.
 • 167 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Bu eserin ilk 20 sayfası size sıkıcı gelebilir fakat asla bırakmayın son sayfasini okuduktan sonra bazi anlar vardır kitap biter bitmez gözlerinizi kapatir ve derin düşüncelere dalarsiniz . işte bu kitap size bu ambiyansı yaratacak . savaşların, kaoslarin icinde yeşeren aşk ve dostlugun öyküleri. Kesinlikle okuyun .
 • 184 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Yazarin okuduğum ilk kitabı fakat son kitabı da olmayacak. Eğer yazarla tanışmayanınız varsa eger Doğunun Limanları ile başlamanızı öneririm.
  Osmanlı'nın son dönemi 1. Ve 2. Dünya Savaşı, İsrail Devleti'nin kurulması sirasında ve sonrasında Arap-İsrail savaşlarını da icine alan dramatik bir konuyu çok akıci bir dille anlatarak okuyanını icine hapsediyor. Önce tahttan indirilen sonra da bilekleri kesilmiş halde bulunan, intihar mı ettiği yoksa öldürüldü mü bilinmeyen bir Osmanlı padişahının hikâyesiyle kitap başlayıp olağanüstü bir kavuşmayla son buluyor.
 • 167 syf.
  ·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
  yine bir amin maalouf eseri. kitabın sonunu çok seveceksiniz. kardeşlik, sevgi, savaş dönemin acizlikleri herşeyi açık seçik görüp o zamanları birebir yaşayacaksınız. 
  tekrar tekrar okunası kitap.bir kitap düşünün film şeridi gibi akıp gitsin. şimdiye kadar okuduğum en etkileyici kitaplardan birisi. üstelik dili akıcı, betimlemeler dozunda. çevirisini yapan kişiyi de tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum. ağlamak isteyen, mazoşist bünyelerin tam ihtiyaç duyacağı kitap..tek kelimeyle; etkileyici..
 • 167 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Maalouf kalemine hiçte yabancı olmadığım bir yazar. Ama bu kitabında bambaşka bi kalemle karşılaştım. Her şey su gibi aktı gitti kitapta. Biri anlatırken birisi dinledi notlar aldı. Kitap içinde birden fazla savaşı barındırmıyor. Ama savaştan ziyade öne çıkan şey savaşın arkasında bıraktığı dramlar yarım kalan hayatlar. Uzun yıllar anlatılmasına rağmen kitapta o upuzun yollar yaklaşık olarak 190 sayfaya sığdırılmış. Çok fazla betimleme tasvir psikolojik tahlil vs yok. Her şey olduğu gibi dümdüz anlatılmış. Her türlü suçu işleyen kardeşin bir anda her şeye sahip çıkması çok adaletsiz hatta çok acımasız. Arada kaynayan bir karı koca ilişkisi hatta bir bebek var. Her şey bir Osmanlı padişahının intiharı ile başlayıp bir kavuşma ile bitiyor. Çok fazla derin psikolojik tahliller yok. Her şey üstün körü anlatılmış. Ama bu kitaba kapılıp gitmenize engel değil. Okunup geçilen su gibi akıp giden bir kitap en azından yazarın diğer kitaplarına göre okunması daha kolay. Eğer yazarla tanışmadıysanız daha önce bu tanışma kitabınız olabilir. En azından yazarın diline alışmak için uygun bir kitap.
 • 167 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Amin maalouf'tan okudugum ikinci eser ve beni en cok etkileyeni. Daha once bir kac sefer baslayip bıraksam da şimdi tek seferde bitirdim. Kitap öyle akıcı öyle guzel anlatılmıştı bitirmeden duramadim. Beni etkileyen ve en cok beğendiğim kitaplar arasina girdi kendisi. Olaylarin bir birine baglantisi kurgu hikaye tek kelimeyle muhtesem.