NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okuyor

Ne biçim bir lakırtı huh
<<Sen bunun tersini düşünüyorsun, öyle mi, üstat? Yani sana göre dünyayı güzellik, Ortaçağın dini piyesleri, Tolstoy gibi düşünmiyen Rozanov'la Dostoyevskiy kurtaracak öyle mi?>>

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 48 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 48 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)
NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
16 dk. · Kitabı okuyor

Vivoloçnov da Lev Tolstoy'un çömezlerinden biriydi. Tolstoy gibi bir dahinin daima kaynaşma halinde olan düşünceleri onun kafasında da yer etmişti ama, hemen durgunlaşmış, felah bulmaz şekilde incelip ufalmıştı.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 47 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 47 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)
Leyl_im, bir alıntı ekledi.
20 dk.

Bebekleri düşünün , onlar emeklemeye başladığında önüne birkaç nesne koyarlar. Sonra bebek bir nesneye yönelir. Bazen arabaya, bazen gemiye, bazen eve, bazen doktor kıyafeti giyen bir adama, bazen polise... Çocuğumuz doktor olacak diye sevinen aileler olur. Gemi seçtiğinde hemen çocuğunu kaptan yapanlar olur, çocuğun gemide garson olma ihtimali düşünülmez...

Sabah Uykum, Ahmet BatmanSabah Uykum, Ahmet Batman
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
28 dk. · Kitabı okuyor

Sovyetler 'de yasaklandı / yayıncılar tehdit edildi
"Doktor Jivago 'nun 1957 de batı 'da yayınlanması ve ertesi yıl Nobel Edebiyat ödülüne Boris Pasternak'ın değer bulunması soğuk savaş döneminin kültür alanındaki en büyük fırtınalarından birini koparttı..
Romanın hiç eksilmeyen cazibesi ve David Lean'ın eserden uyarladiģi 1965 tarihli filmi sayesinde Doktor Jivago kurmacanın dönüm noktası olma özelliğini her daim korudu .
Gelgelelim romanın doğum sancılarını ve iki süper gücün rekabet halindeki ideolojileriyle büyük ölçüde bölünmüş bir dünyayı nasıl derinden sarstığını bilen okuyucu sayısı pek azdır .."

Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)
NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
39 dk. · Kitabı okuyor

Tolstoy her yerde
Yalnız, tam o sırada birden hatırladı : Tolstoy'culardan Vivoloçnov kendisini ziyarete gelecekti.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 45 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 45 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
53 dk. · Kitabı okuyor

Izin isteyip ..evine girdi..
"Pasternak çok geçmeden elinde gazete sayfalarına sarılıp sarmalanmış büyük bir paketle daça 'dan çıktı. .
Elyazması beş kısma ayrılmış ve sık aralıklarla daktilo edilmiş 433 adet sayfadan oluşmaktaydı ..pelüş kağıtla ya da kartonla ciltenmiş her bir kısım ...sayfalara açılmış kalın deliklerden geçirildikten sonra düğümlenmiş sicim parçalarıyla bir araya getirilmişti ..ilk bölüm 1948 tarihliydi ..ve eserin üzerinde hâlâ Pasternak 'ın el yazısıyla yaptığı düzeltmelerin lekeleri durmaktaydı ..

" _Bu ..Doktor Jivago dedi..Pasternak
"_Yolu açık olsun ve bütün dünyayı dolaşsın.

Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Yeryüzündeki her şey onun sözlüğünü oluşturan birer sözcüktü.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)
deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Nasıl olur da bir doktor, bir kadının deliliğine sırf ona günaydın demekle ve serbest bırakılması için yalvarmalarını işitmezlikten gelmekle karar verebilir?

Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz (Sayfa 102 - aylak kitap)Yalanlar Bilimi Psikiyatri, Thomas Szasz (Sayfa 102 - aylak kitap)
NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanın amacına erişebilmesi için, herkeste iyi bir iz yaratması lazımdı.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 31 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 31 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)
Ramazan, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir tımarhanedesin sanki ve başka bir hasta da doktor kılığında üstüne gelmiş, nabzını mabzını tutuyor senin, bunun gibi bir şey işte... Resmen korkunç bir durum. Konuşuyor konuşuyor konuşuyor.

Franny ve Zooey, J. D. SalingerFranny ve Zooey, J. D. Salinger