• Panama'dan iş teklifi geldi. Prison Break 2'de Scotfield'ın teknesini kaçırırken ölen bir Panamalıyı canlandıracağım. 100 dolar teklif ettiler. Pazarlık yapıp 75 dolara anlaştım. Ama yol parası yok. Mecbur yüzerek gideceğim. Böyle iş mi olur..
 • Ruh boşluktan korkar;ve eğer hiçbir pozitif
  yaratıcı içeriği yoksa,tıka-basa yanlışlıklarla,ilizyon ve korkularla dolar.
 • Gülse Birsel 'in 15.08.2018 Tarihli Köşe Yazısı:

  DOLAR yükseldi, şu an itibariyle biraz sakinleşip 6.5’e oturdu. Yazının yayınlanacağı an, yani 16 saat sonraya ne olur bilmem.

  Ama bu yükselmeyle haftada bir veya üç günde bir TL üzerinden fiyatlarını güncelleyen uluslararası markalarda izdiham oldu!

  Zira Türk Lirası değer kaybedince hepsi yüzde otuz-kırk indirim yapmış gibi bir vaziyet yaşandı elinde dövizi olan turistin gözünden. Buradan marka saymak reklama girer mi bilmiyorum ama Chanel’di, Bulgari’ydi, Louis Vuitton’du, hepsinin önü Ortadoğulu turist kuyruğu. Sanırsın ayakkabı-çanta-mücevher vs satmıyorlar, fakir mültecilere yemek ve çadır dağıtıyorlar. Kapıda öyle bir azimli bekleyiş, öyle bir kararlı izdiham.

  Muhtemelen bu uluslararası markalar Türkiye’deki stoklarını büyük ölçüde eritmiştir. Sanırım bugün-yarın fiyatlar dolar-Euro bazında güncellenir, turiste ‘ister istemez şok indirim’ biter.

  Her yerden yağan marka dükkânların önündeki kuyruk fotoğraflarını görünce “Bu kime yaradı acaba” diye düşündüm. O markaların Türkiye temsilcileri bu hafta iyi ciro yapmıştır, ama ithalatçının maliyeti sonuçta tamamen dövizle. Bundan sonra ne kazanacak, nasıl yürütecek, kim alacak o fiyatlara meçhul. Zira 8 bin lira olan çanta çıkacak 12 bin liraya. Peki ya Chanel Türk markası olsaydı? Louis Vuitton, “Lale Vatman”ın kurduğu bir çanta markası olsaydı? Ki bakınız, bu markaların sahteleri Türkiye’de tanesi “üç lira beş lira” maliyetle üretiliyor ve Coco Chanel mezarından kalkıp gelip kontrol etse kalite farkı göremez!
  Bu aralar yerli malı kullanma zamanı. Tabii mercimek bile ithalken nasıl becereceğim, bilemem. Ama dikkat etmeye çalışacağım.

  Ancak artık inşaatı filan biraz kendi haline bırakıp her sektörde uluslararası marka yaratma işine girmek zorundayız!

  Evet, “Böyle yapalım” filan değil, artık “zorundayız”!
   
  YER DEMİRSE GÖK NİYE MASMAVİ DEĞİL?

  TRUMP “Türkiye’den aldığımız demir ve çeliğin gümrük vergisini arttıracağız” deyince konudan hiç anlamayan sıradan vatandaş olarak merak ettim.
  Madem dışarıya demir çelik veriyoruz, inşaat sektörünün girdi maliyeti niye artıyordu? İnşaatçılar niye dolar arttı diye yastaydı?

  Efendim biz meğer 20 ayrı tesisle, çok da kâr marjı yüksek olmayan bir biçimde ithal hurda demiri işleyip ihraç ediyormuşuz. Yani hurda demir de dışarıdan dolarla geliyormuş. Demir cevheri ülkemizde var, ama hepsi işlenemiyor. Bir kere işleyen tesis sadece üç tane, yeni tesis kurmak büyük sermaye, belki devlet teşebbüsü istiyor. Ayrıca cevherin içeriği veya üzerindeki örtünün kalınlığı yüzünden çıkarması maliyetli denilerek toprağın altında yatan cevherler de var.

  Şimdi, ben işin uzmanı değilim. Ama ülkede 90-95 farklı sektörü etkileyen, ekonominin temel taşı konumuna getirilmiş inşaat sektörünün en pahalı ithal girdisi, yani demir çelik niye bu zamana kadar ‘yerli ve milli’leştirilmedi? Olmadık yerlere para harcadı devlet. Şu demir cevherlerini çıkarma ve işlemeye yatırım yapsaydı da en azından inşaat sektörünü tamamen ‘iç yapım’ haline getirip sağlama alsaydık? İnşaata bayıldığımdan da değil ha! Keşke başka bir kalkınma sektörü seçseydik. Ama madem bu uygun görüldü, bari kendi içimizde, tamamen kendi girdimizle anahtar teslim edecek hale gelseydik. (Daha çok bilgisi, karşı tezi olan uzman varsa lütfen aydınlatsın.)

  Bu arada tamamen kendimiz ekip, biçip, yediğimiz gıda sektörünün de son yıllarda tohumdan itibaren dışa bağımlı hale geldiğinden, hayvan yeminin ithal olduğundan, hatta Putin’in ‘reca ettiği’ gibi şu an Rusya etlerinden kebap yaptığımızdan bahsetmiyorum bile.

  Hadi inşaata bayılmıyoruz ama ben et seviyorum şahsen. Yarın ruble yükselirse folik aside hasret kalacağımız günler mi yaşayacağız? O yoo!

  Kaynak: http://m.hurriyet.com.tr/...di-gulumse-40928687/
 • İbni Suud o savaşların sonunda Arap yarımadasından Türkleri çıkarmayı başarmış, İngilizler dönemini atlatmış, ailesinin rakibi olan Hâşimîleri de Hicaz’dan sürmüştü. Bir ulus yaratmıştı İbni Suud. Ve hiç tevazu göstermeksizin o ulusa kendi ailesinin adını vermişti. 1930’ların başlarında Amerikalılarla işbirliği yaparak petrol aramalarına başlamış, o girişimin sonucu olarak hâzineye şimdi milyarlarca dolar akar olmuştu.
  Leon Uris
  Sayfa 462 - İnkılap - 1985
 • Güncel-i // Vuku; Kafkas Haber.& İktisadiyat of Economics;

  Bismillahir'Rahmanir'Rahim,,
  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.. Cuma, yani Yevmul-Cumua 29 Zilkade 1439 // 10 Ağustos 2018.. Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu ve Mağfiratuhu Ebeden ve Daimen,, Bizi bilmeyen ne bilsin,, Rüşvet değil bilenlere Selam,.
  - Dışişleri Bakanlığı: Gerekli karşılık verilecektir. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, 'ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla iş birliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye'ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir.' dedi.
  - Erdoğan: Saldırılara rağmen büyümeye devam edeceğiz
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.
  (ABD Başkanı Trump, Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını belirterek Türkiye'den ithal edilen alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi getirildiğini açıkladı.).
  - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükselen döviz kurlarıyla ilgili, 'Dolar molar bizim yollarımızı kesmez, hiç endişe etmeyin' dedi. Erdoğan halkın yastık altındaki döviz ve altınlarını bozdurmasını istedi: 'Yastık altındaki dövizleri, varsa altınlarınızı gelin yerli parayla değiştirin ve bunlara karşı en önemli cevabı milletçe hep birlikte verelim.
  (Fitch'ten Türkiye'ye acil müdahale çağrısı. Türkiye'nin kredi puanları üzerinde devamlı olarak spekülatif hareketler gerçekleştiren Fitch, bu sefer de Merkez Bankası'nı dolara acil müdahaleye çağırdı.).
  - Erdoğan: Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İnşallah bu felaketleri de atlatacağız ama ekonomik savaşı da başarılı bir şekilde vereceğiz.' dedi.
  (Bankacılık endeksi yüzde 6,48 değer kaybetti.).
 • Analiz ve Ekonomi // Vuku/ Haber.& İktisadiyat of Economics;

  - ABD yaptırımına karşı Ruhani'den Erdoğan'a destek mesajı İran haber ajansı IRNA, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Temsilcisi Mahmud Vaizi'nin Ankara'da yaptığı temaslarla ilgili bilgi verdi.. Erdoğan da Ruhani’nin mesajını almaktan memnuniyetini dile getirerek İran ile işbirliğini devam ettirme iradesini teyit etti. İkili ilişkilerin gelişmesi ve muhtemel engellerin giderilmesine vurgu yapan Erdoğan, yakın gelecekte Ruhani ile görüşme temennisinde bulundu.
  1- (1 ABD Doları = 43 162.33 İran riyali.).
  2- (Trump Türkiye'ye yönelik vergileri ikiye katlıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den yapılacak çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması için talimat verdi.).
  - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe'de saat 14.30'da düzenlenecek toplantıyla Yeni Ekonomik Model'in çerçevesini açıkladı. = Trump'ın 'Türkiye tweeti' doları uçurdu. Sert hareketlerin yaşandığı Dolar/TL, ABD Başkanı Trump'ın 'Türkiye tweeti' sonrası ise 6.40 zirvesini gördü.
  - Hafter'in sözcüsünden Rusya'ya çağrı: Libya'ya müdahale edin, Türkiye'yi çıkarın. Libya'nın doğusunda faaliyet gösteren Hafter milislerinin sözcüsü Ahmed Mismari açıklamalarda bulundu. Mismari, Libya'nın zor zamanlardan geçtiğini ve Rusya gibi güçlü bir müttefike ihtiyaç duyduklarını söyleyerek, Hafter'in de Rusya ile güvenlik ve askeriye gibi alanlarda işbirliğini artırmak istediğini vurguladı. Oluşumun sözcüsü, Türkiye ve Katar'ı hedef alan ifadeler de sarf etti. Mismari, "Rusya ve bizzat Devlet Başkanı Vladimir Putin, Libya sorununa müdahale etmeli ve Libya'dan Türkiye, Katar ve özellikle de İtalya gibi dış aktörlerin çıkarılması konusuyla ilgilenmeli." şeklinde konuştu. Halife Hafter son üç yılda iki kere Rusya'yı ziyaret etti. Aynı zamanda Rusya Savunma Bakanı ile de telekonferans yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirdi. Hafter öncülüğündeki güçler Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa, Rusya gibi farklı odaklarca destekleniyor. Hafter, birliklerinin ülkede "aşırıcılara karşı savaştığını" öne sürüyor.
  - YPG/PKK Suriye'de azınlık okullarını da kapattı. Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyinde işgal ettiği bölgelerde Süryanilere ait okulları da kapatmaya başladı.
 • Güncel-i // Vuku /Haber.& İktisadiyat of
  Economics

  Bismillahir'Rahmanir'Rahim,, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.. Cumartesi, yani Yevmul-Sebt 30 Zilkade 1439 // 11 Ağustos 2018.. Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu ve Mağfiratuhu Ebeden ve Daimen,, Bizi bilmeyen ne bilsin,, Rüşvet değil bilenlere Selam,.
  - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da sel felaketinin yaşandığı yerleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Erdoğan Ünye'de vatandaşlara seslendi. Erdoğan şunları söyledi: Bizim işimizin dolarla molarla alakası yok. Onların doları varsa bizim Allah'ımız var. Diyorum ki, gelin yastığınızın altında dolarlar varsa bu dolarları çıkarın. Altınlarınız varsa çıkarın. Hemen bunları bankalara vererek Türk Lirası'na çevirelim. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da sel felaketinin yaşandığı yerleri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Bu konuda kimsenin rahatsızlığı olmasın neyse bunun neticesi Türkiye Cumhuriyeti devleti bunları ödeyecek zenginlik ve kabiliyettedir.
  (Lekad erselnâ rusulenâ bil beyyinâti ve enzelnâ meahumul kitâbe vel mîzâne li yekûmen nâsu bil kıst(kıstı), ve enzelnâl HADİDE fîhi be’sun şedîdun ve menâfiu lin nâsi ve li ya’lemallâhu men yansuruhu ve rusulehu bil gayb(gaybi), innallâhe kavîyyun azîz(azîzun).
  - Apple, ABD'ye büyük miktarda dolar kazandırdı. Dünyanın piyasa değeri en yüksek olan firması Apple, geçtiğimiz haftalarda 1 trilyon dolar değere ulaşarak tarihi bir rekor kaydetti. ABD’li firmanın Steve Jobs’tan sonraki CEO’su olan Tim Cook ise finansal zaferin ödülünü, son günlerde Türkiye’ye yaptırımlarıyla gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump’tan alıyor.
  - AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, yerel seçimlerin erkene alınmayacağını ve 31 Mart 2019 tarihinde yapılacağını vurgulayarak, 'Her gittiğim yerde bana soruluyor 'yerel seçimler erkene alınacak mı ?' diye, hayır alınmayacak' dedi.