Habibe, Bozkırkurdu'yu inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabımız 3 bölümden oluşuyor. İlki baş karakter Harry'nin ev sahibesinin notları daha sonra karakterin kendi notları ve daha sonra da olayların geliştiği kısım yer alıyor. Belki zamanlama hatası belkide yazara yabancılıktan ötürü gelişme kısmına gelinceye değin hayli yoruldum ve bunaldım. Cümleler oldukça uzun ve üzerine düşünülmesi gereken türdendi. Alışkın olmadığım bir betimleme, çok sevemedim. Çok enteresan bir dünyası var yazarın. Bugüne dek alışkın olmadığınız, sizi inanılmaz derece sarsan bir tarz. Yazarla ilk tanışmamız ve şimdilik çok değişik olduğunu söyleyebilirim.
Karakterimizin bir ruh hastalığı var kendini bazen ciddi manada bir kurda bazense insana benzetiyor. Belki de sadece kuruntudur bilinmiyor.Hisleri, fikirleri içinde bulunduğu toplumdan hayli uzakta. Bu onu yalnızlaştırıyor. Bazı kısımlar iç sorgulama gibi. Okurken kendinizi sürekli karakter analizi yaparken bulacaksınız. Kitabımızın dönüm noktası 106.sayfa. Çok çarpıcı uzun bir konuşma geçiyor, tekrar tekrar okunası. Ve tekrar son 40 sayfaya geldiğimizde berrak bir zihin istiyor hatta kitabın başında olduğundan çok daha berrak. Sürekli simgeler ve göndermeler var.
Minik bir öneri kitabı kafanız rahatken okumalısınız. Öylesine bir kitap değil. Zihninizi meşgul edecek türde bir kitap..

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:10 · Kitabı okuyor

“Otuz yedi yaşına bastığı ve bir dönüm noktası yaşadığı o yıl Balzac, yanlış yaşadığını, çünkü çok az keyif aldığını, bütün yaşamını çalışmaya adayarak en içten arzularını tatminsiz bıraktığını fark eder.”

Balzac, Stefan ZweigBalzac, Stefan Zweig
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
20 Mar 00:28 · Kitabı okuyor

Sovyetler 'de yasaklandı / yayıncılar tehdit edildi
"Doktor Jivago 'nun 1957 de batı 'da yayınlanması ve ertesi yıl Nobel Edebiyat ödülüne Boris Pasternak'ın değer bulunması soğuk savaş döneminin kültür alanındaki en büyük fırtınalarından birini koparttı..
Romanın hiç eksilmeyen cazibesi ve David Lean'ın eserden uyarladiģi 1965 tarihli filmi sayesinde Doktor Jivago kurmacanın dönüm noktası olma özelliğini her daim korudu .
Gelgelelim romanın doğum sancılarını ve iki süper gücün rekabet halindeki ideolojileriyle büyük ölçüde bölünmüş bir dünyayı nasıl derinden sarstığını bilen okuyucu sayısı pek azdır .."

Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)Jivago Vakası, Peter Finn (Sayfa 22 - Yapı kredi yayınları..)
İnci Kayar, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“ HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI O GECE...
Babam gündüzleri eskicilik, hamallık yaparken geceleri ağabeyimi de yanına alıp sabahlara kadar diğer mesleklerini icra ederlerdi.
Bir gece evimizin önünde bağırışlar ve feryatlar ile uyandık annemle ikimiz. Son duyduğumuz silah sesiydi bakamadık dışarıya, ardından tüm mahallelinin sesi ve polis aracının siren sesinden dışarının bir anda kalabalık olduğunu anlamıştık.
Kapımız çalındı annem ve ben kapıyı açtığımızda iki polis memuru karşımızdaydı.
- Hanımefendi rahatsız ettik dışarıdaki kalabalıktan gördüğünüz gibi eşiniz sandığımız kişi maalesef öldürülmüş. Bizimle eşinizi teşhis için dışarıya kadar gelir misiniz?
Ben ve annem polisler eşliğinde dışarı çıktık ve evet yerdeki ceset babamdı. Annem hiçbir tepki vermedi sadece sanki kurtulmuş olduğuna dair bir ifade vardı yüzünde ki bu sessizliği polis memurunun sesi bozdu
- Hanımefendi yerdeki yatan sizin eşiniz mi? - Evet memur bey eşimdir
- Peki oğlunuz evde mi?
- Hayır gelmedi henüz eve
- Tamam teşekkür ederiz.
O geceyi karakolda geçiren annem ve ben sabaha kadar sorguya alındık hiç bilmediğimiz konularla ilgili. Zira o gece iki kişi daha öldürülmüştü. Bu olaylarda babamın ve ağabeyimin de içinde olduğundan şüpheleri dolayısıyla bizi bir süre gözaltında tuttular. Yorgunluktan bitmiş bir halde tutulduğumuz hücrede annemin dizine başımı koyup uykuya geçtikten bir süre sonra sert bir sesle uyandım.
Elindeki kilitle hücrenin kapısını açan polis memuru :
- Evet evinize gidin artık siz suçsuzsunuz
Nereye gidecektik mahallede duracak yüzümüz kalmamıştı. Artık herşeyi herkes öğrenmişlerdi. Karakoldan çıktık karanlıkta nereye gideceğimizi bilmeden meçhule doğru annemle yürümeye başladık.
Parka geldik gecenin soğuğu nedeniyle dışarıda durulacak gibi değildi. Üstümüzde ne varsa onunla çıktığımızdan soğuğu daha bir hisseder olmuştuk. Annem cebine baktı parasını almıştı yanına yatarken parasını genellikle cebine koyma alışkanlığı için ilk defa ikimizde sevindik. Çevremize baktığımızda gecenin içinde park pek tekin değildi. Kapalı bir ortama gidip sabaha kadar orada kalmalıydık. Küçük bir otele doğru yürümeye başladık yağmurun damlaları yavaş yavaş düşerken otelin önüne gelmiştik. Otel bayanların kalabileceği tarzda bir yer olmayıp üçüncü sınıf bir oteldi. Otel işletmecisi elinde sigara göbekli ve bakımsız bir adamdı ve uyukluyordu. Annem usulca masadaki zile dokununca adam birden silahını bize doğrultarak ayağa kalktı. Annem ve ben geri gidince arkamızdaki duvara çarparak durduk ve şaşkındık korkmuştuk. Adam silahı çekmeceye koyarak pantolonunu çekerek sarhoşvari bir davranışla
- Abla ne oluyor böyle gelinir mi? Hayırdır bu saatte iki bayan ne işiniz var sokakta böyle
Sözcükler ağzından net çıkmıyor, alkolün etkisiyle hıçkırırken gözlerini dahi açamaz durumda iken bir yandan da tükürükler saçıyor ağzından ve anlamsız mimiklerle ve bakışlarıyla adeta taciz ediyordu. Bir yandan da elinin tersiyle burnundan ve ağzından konuşurken çıkan tükürükleri siliyordu.
Annem ve ben birbirimize baktık adama baktık etrafa baktık ama başka çaremiz yoktu bu gece burada kalacaktık. Yerde gördüğümüz hamamböcekleri ve fare bile o geceyi orda geçirmekten bizi alıkoyamadı.
Adama parayı ödedik ve annemle kırık dökük ve gıcırdayan tahta merdivenlerden üst kata çıktık. Otelin içini havasızlıktan pis bir koku kaplamıştı. Ayrıca temiz olmaması nedeniyle de yaşanacak yer olmadığını bağırıyordu adeta. Hiç mi temizlenmezdi ya da denetlenmezdi burası ?
Odaya girdiğimizde pencerelerin kırık, perdelerinin de perde olmaktan çıktığını ve kapının da tam kapanmadığını bozuk olduğunu gördük. Kapının arkasına ayağı kırık sehpayı dayasak da nafile idi. Yerde tek yatak vardı çarşafsız yastık yoktu duvarlarda çeşitli resimler vardı. Tek kelimeyle çok ucuz bir yerdi burası. Ama çare yoktu bu geceyi burada geçirecektik. Sokak lambası olmadığı için dışarısı karanlıktı yağmurun sesi ve damlaları odanın içine giriyordu kırık camlardan. Annemle yatağa yatmadık kapanmayan kapıya sırtımızı verip sözde koruyorduk kendimizi birbirimize sarılarak uyumadan öylece sabahın olmasını bekledik. Sokaktan köpek havlamaları ve zaman zaman geçen polis arabasının lambası caddeyi ve odamızı kısa süreli aydınlatıyordu. Otelin içerisi sessizdi merdivenlerden inen çıkan vardı lakin sessizdi konuşmalar yoktu. Sabahın ilk ışıklarıyla hemen kalktık ve o izbe yerden kaçar gibi merdivenlerden indik. Adam yine uyukluyordu biz çıkarken sadece yine ağzından çıkan kelimeler anlaşılmaz halde idi;

Neyla, İnci Kayar (Sayfa 4 - Artı Farma yayınları)Neyla, İnci Kayar (Sayfa 4 - Artı Farma yayınları)
booboo, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 17:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Platon'un, Sokrates'in sonunda ölüme mahkum edildiği davadan etkilenmesi felsefe açısından bir dönüm noktası olmuştur. Sokrates'in ölüme mahkum olması, yani o denli haklı olmasına karşın yargıçları ikna edememesi, Platon'un ''ikna''dan ve dolayısıyla da polis yaşamından ümidini kesmesine yol açar. Çünkü, Atina'da adına tapınak inşa edilmiş olan Peitho -İkna tanrıçası- polis'i polis yapan ''politika''nın temel dayanağıdır. Politika, zora ve şiddete değil, söze ve iknaya dayanır. Peithein-İkna- özel olarak politik bir söylem biçimidir. (Atinlılara göre, onları ''barbarlar'' dan ayıran şey!). Oysa, Sokrates'in savunması bu söylemin en parlak örneklerinden biri olduğu halde, işe yaramamıştır; demek ki artık polis'te söze ve iknaya yer yoktur.
Platon'dan itibaren bütün siyasal filozoflar, artık öncelikle filozofturlar ve bu da onların temel sorunudur: Eylemin dünyasına, siyasal yaşamın karmaşasına sırtlarını çevirmiştirler. Siyasal dünyayla, tarihsel dünyayla, değişen dünyayla yüz yüze geldiklerinde hepsi de onun ''melankolik rastgeleliğinden'', düzensizliğinden, istikrarsızlığından umutsuzluğa kapılmışlar ve gökyüzündeki idealar dünyasının, ''ebedi ve değişmez hakikatler'' dünyasının soyut kavramsal açık seçikliğine sığınmışlardır. Bu durumda filozof için temel sorun, eğer polis'te yaşamaya devam edecekse politika dışında nasıl kalabileceği sorusuna dönüşür.

Politikanın Çağrısı, Fatmagül Berktay (Sayfa 43 - İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)Politikanın Çağrısı, Fatmagül Berktay (Sayfa 43 - İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)
BAHAR KAYA, Bozkurtların Ölümü'ü inceledi.
16 Mar 16:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayatının dönüm noktası olur bazı kitaplar. Benimki "Bozkurtlar". Bu da onun iki bölümden oluşan halinin birinci bölümü. Eline alınca bırakmak istemiyor insan. Kürşad ve yiğitleri ile gülüyor, ağlıyor, heyecanlanıyor, paniğe kapılıyor; resmen kitabı yaşıyor insan. Çok şey anlatılır ama yine de yetersiz kalır. Abartı değil, gerçekten mükemmel. Okuyun.

BAHAR KAYA, Bozkurtlar Diriliyor'u inceledi.
16 Mar 16:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayatının dönüm noktası olur bazı kitaplar. Benimki "Bozkurtlar". Bu da onun iki bölümden oluşan halinin ikinci bölümü. Eline alınca bırakmak istemiyor insan. Kürşad ve yiğitleri ile gülüyor, ağlıyor, heyecanlanıyor, paniğe kapılıyor; resmen kitabı yaşıyor insan. Çok şey anlatılır ama yine de yetersiz kalır. Abartı değil, gerçekten mükemmel. Okuyun.

Gül Basaran, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
16 Mar 10:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okudugum en etkileyici kişisel gelişim kitabı. Yaşamımda bir dönüm noktası oluşturdu diyebilirim. Bu tür kitapları sevenlerin mutlaka kütüphanelerinde bulundurmaları ve ara ara alıp okumaları gerektiğini dusunuyorum.

NAZAN BEKİROĞLU - YA BASILMAMIŞ OLSAYDI?
Hüseyin Cahid, neredeyse çocuk denecek çağda, bir hevesle kaleme aldığı Nadide’yi basmaya yanaşmayan Bab-ı Ali kitapçılarına hayretle, “hiçbiri kendilerine getirilen mücevherin kıymetini takdir edemiyordu, böyle büyük bir fırsatı kaçırıyorlardı” demektedir. Nihayetinde, Nadide, başında Ahmed Midhat Efendi’nin bu genç yazara “parlak bir istikbal” vaad eden takriziyle yayımlanır.
Hangisi haklı? Hüseyin Cahid’in ilk kitaplarını basmaya yanaşmayan Bab-ı Ali kitapçıları mı, ona bir romancı olarak parlak bir istikbal vaad eden Ahmet Midhat mi?

Hüseyin Cahid, ilk romanı Nadide’nin arka kapağında “muharririn der-dest-i asarı”, diğer eserleri başlığı altında bir yığın eser adı sıralar ve “kamilen basılmıştır” notunu düşer sahife altına. Henüz on altı yaşındadır. Olgunluk çağında kaleme aldığı Edebi Hatıralar’ında ise şöyle demektedir: “Çok şükür ki bunların hiçbiri basılmadı.”

Dünyaca ünlü Gürcistanlı şair Mayakovski hapishaneden çıkarken, şiirlerini gardiyanlar elinden alır. O zaman üzülmüş olmalı. Lakin sonraları, şiir dilini oluşturmaya çalıştığı bu ilk örnekleri gardiyanlara kaptırdığı için memnundur, “Sağ olsunlar” der ve sorar kendi kendine: “Ya basılmış olsaydı?”

Madalyonun bir de başka yüzü var ama.

Dostoyevski, para için Kumarbaz’ı yazarken Ecinniler diye bir şey “çiziktirdiğinden” söz etmektedir küçümser bir edayla. Oysa Dostoyevski’yi asıl bulacağımız yer Kumarbaz’dan önce Ecinniler’dir kuşkusuz.

Turgeniev Dosto’ya yazdığı bir mektupta Babalar ve Oğullar’dan bahisle “Çok sevdiğim kimseler eserimi ateşe atmamı salık verdiler.” demektedir. Babalar ve Oğullar dünya romanının baş eserlerinden. Turgeniev ya o çok sevdiği kimselere inanmış olsaydı?

İlk yazdıklarını gösterdiği eleştirmenler, Balzac’a, yazmaktan vazgeçmesini öğütlerler. Peki Balzac, bu öğütleri tutmuş olsaydı?

Kafka aralarında Dava’nın da bulunduğu eserlerini yakılması vasiyetiyle dostu Maks Brod’a bırakır. Ya Brod Kafka’ya kansaydı, ya aralarında Dava’nın da bulunduğu eserler ateşle tanışsaydı? Aman Allah’ım!

Yahya Kemal sağlığında kitap yayımlamaz. Ölümünden sonra kimse kitaplarını basmasaydı?

Halit Ziya, edebiyata, tiyatro merakı ile bağlandığı çocukluk yıllarında, okuduğu Macer a-yı Aşk, Esrar-ı Aşk ve sonu aşk sözcüğü ile biten bir yığın eser karşısında babasının kızdığını anlatır. Çamaşır kazanının altında çıtır çıtır yanan bu eserler ona unutulamayacak bir iç ezikliği armağan eder. Halit Ziya babasına inanıp da edebiyattan vaz geçseydi?

Bir yığın soruya bir yığın cevap.

Dostoyevski’nin Ecinniler’i şaheser.

Babalar ve Oğullar dünya romanının baş kitaplarından.

Balzac, dünya romanının iki büyüğünden biri.

Kafka, Dava’sıyla modern romanın mihenk taşı.

Halit Ziya, Türk romanının dönüm noktası.

Yahya Kemal’in, Türk şiirinin neresinde durduğu çokça malum.

Deha ve eser hakkındaki yanılgı; edebiyat tarihinin, okur ve eleştirmen beğenisinin şaşırtıcı yanı. Shakespeare’i bile döneminde büyük kılan şey, ona bizim şu noktadan baktığımızda büyük bulmamızı sağlayan şey değil. Dönemi Shakespeare’in sonnet’lerinin peşindedir. Şair Shakespeare. Oysa Shakespeare tiyatrolarıyla dehadır.

Eser bize gelinceye kadar ne kadar çok tehlikenin arasından süzülüp geçiyor. Deha biraz da kendi farkında olmak ve direnmek. Tehlikelerin en büyüğü, dehanın kendi üzerindeki yanılgısı.

Demek istediğim, bir yerlerde yırtılmış, yakılmış bir Ecinniler, Dava, Babalar ve Oğullar var mıdır? Ölü doğanlar değil doğup da ölenler, aklımın kaldıkları. Dahası, ateşe değmesiyle içimizi yakan eserler de biliyoruz, değil mi?

Fakat hayır. Her şey gibi kitabın da kaderi var. Yazılması “yazılmış” olanın önüne kimsenin geçmesi mümkün değil. Kuvveden fiile çıkacak yazının sevinci ve çilesi, görünmeyenden görünüre geçiş hikayesi. İki alem arasındaki geçiş yazgısı. Yazı orada, bulunmayı ve yazılmayı bekliyor. Şarkılar ve şiirler gibi kitapların da sayısı mahdud. Yazara düşen kendisine yazdırılacak olanı kaleme almaktan ve vermekten ibaret. Yanma ve yitme tehlikesi yok. Varsa, bu da yazının kaderi. Yazgısı “yazılmamak” olan… Amenna!

Bitirirken; deha, ne yazdığının farkında olmak.

Fakat deha biraz da ne yazamadığının farkında olmak galiba. Yakılıp yırtılması gerekirken yayımlanan onca yazı? Mayakovski’nin gardiyanlara kaptırdığı şiirleri hakkında hüküm verme şansımız yok. Ama ya Hüseyin Cahid, Nadide’nin arkasındaki listeyle arz-ı endam etseydi roman dünyasında?

Ferya Fertelli, Peygamberin Son Beş Günü'ü inceledi.
14 Mar 21:08 · Beğendi · 10/10 puan

TAHSİN YÜCELPeygamberin Son Beş Günü

Biri uzlaşmaz bir marksçı ozan Rahmi Sönmez,diğeri yola marksçı başlayıp büyük bir kapitalist olan Fehmi Gülmez’in yaşam öykülerini anlatıyor kitap.
Aynı mahallede yan yana iki evde büyüyüp,aynı üniversitenin iktisat fakültesini okuyan,birbirlerini tamamlayan iki arkadaştılar.İktisat fakültesinde Karl Marx’la ve Feride’yle tanışmaları dönüm noktası oldu.
Çiçek pasajında devrimci arkadaşlarıyla her akşam şiirli,felsefeli söyleşilerin arkasından Rahmi Sönmez’in şiir okuması ona Peygamber ünvanını getirdi.Peygamber,dosdoğru yürüdü,Nazımın şiirleriyle,yürüdü,zamanla kendi devrimini yarattı,soyutlandı.Fehmi Gülmezse,bir zaman daha peygamberle yol aldı ve sonradan büyük bir kapitalist oldu.
Tahsin Yücel,bir kısım solcuların nasıl değişip,patron koltuğuna oturduklarını,sermayenin uşaklığının cazibesini,kapitalizmin çarkları içinde nasıl düzene ayak uydurdukları,bir kısım solcularında etrafındaki değişikliklere nasıl kayıtsız kaldığını,yeniliklere ayak uyduramadıklarını ve yaşadıkları ortama yabancılaştıklarını,ironik bir dille anlatmış.
Kitabın özellikle ikinci bölüm,(iki bölümden oluşuyor,birinci bölümde Peygamberin kısa yaşam öyküsü,ikinci bölüm ise Peygamberin son beş günü)torun Nazım’la düşsel karşılaşması,aynı döngüde defalarca döndüğü fakat dümdüz yol aldığını sandığı kısımlardaki sohbeti muhteşemdi.Dede torunun konuşmalarından alıntılar paylaşmak istiyorum.Devrimcilik biraz da DEĞERBİLİRLİK demektir.s/316
Kitaplardan,dergilerden,söylevlerden,üniversitelerden bildiğimiz bütün o devrimciler neredeler?
“Kestirmeden söyleyim sana ;o Yaman devrimciler,o mangaldaki kül bırakmayan kuramcılar en güzel arabalara binip gittiler,” dedi.
“Çokları yeni efendilere bağlandı,bağlanmayanlarda öldü ya da içerde,” dedi.
“Peki,proleterler?diye kekeledi Peygamber.”Türk proletaryasının o yiğit insanları?Onlar ne oldu?...
“O yiğit insanlar Almanya’da,Hollanda’da,Belçika’da,Fransa’da sokakları süpürüyorlar,o güzel arabalara binip buraya geldikleri zaman da patron ayaklarına yatıyorlar,”
Anlıyorum şu lümpenleri söylüyorsun.Peki burada kalanlar,yani gerçek Türk proleterleri?”
“Ha onlar mı?Onlar da, kendilerine proleter demeye kalkarsan,”Sen soylu Türk işçisine nasıl proleter dersin?” Diye üstüne yürürler,belki de mahkemelerde süründürürler seni.”

AMA MARKSÇI TERMİNOLOJİYİ BİLMEMELERİ DEVRİMCİ OLMALARINI ÖNLEMEZ HERHALDE.”
Onlar yalnız ellerine geçecek paraya bakarlar,Nazım Baba.s/317.318
Akın var
Güneşe akın!
Güneşi zaaaaptedeğiz
Güneş’in zaptı yakın!

Kitapta bolca Nazım Hikmet şiirleri var ki bu ayrıca bir lezzetti.
Bu lezzeti bozansa kitabı okuduğumda tanıdık solculara rast gelmem oldu,bu tanımlara Ne güzel uyuyorlardı,duygular ,duygular...