Okur
Avrupa kültürünün On Emir'de toplanmış yasalarından biri, öldürme, der. Eğer kitle katliamı günlük uygulamaya, hatta sıradan işe dönüşmüşse, o zaman Avrupa'da ilk okuldan başlayarak hepimize katillere de masumlara da öğretilen ve değer yargıları asla gerçekleşmeyecek bu kültürün geçerli olup olmadığına karar vermek gerekir.
Imre Kertesz
Sayfa 162 - Can Yayınları, Çev. Gün Benderli, birinci basım, Ekim 2010
3
Aşkın fırsatlarının değeri bilinmediğinde, kalpte öyle bir delik açılırdı ki o fırsatı değerlendirememiş olmanın ıstırabı hayata yayılır, geri kalan her şeyi zamanla anlamsızlaştırırdı. Anlamsızlık içinde geçen bir hayata dönüşürdü, aşkı kaçırmış ya da feda etmişler için yaşam. Çünkü insanın canı her zaman yarasındaydı ve aşk eğer yaraya dönüşmüşse en büyük yaraydı.
15
hiç
bir alıntı ekledi.
Ne zaman gösteri yapsan, içsel yoksulluğunu gösterirsin. Sannyas’ın bir gösteriye dönüşmüşse, meditatif değilsin; çünkü gerçeği var olduğunda öyle bir ışıktır ki onu göstermeye gerek yoktur. Evin aydınlandığında, bir ışık varken, komşulara gidip, “Bakın, bizim evimizde lamba var” demezsin. Fakat evin karanlıktayken komşularını aydınlık olduğuna ikna etmeyi çalışırsın. Onları ikna ederken kendini de bunun gerçek olduğuna ikna etmeye çalışırsın. Neden göstermek istiyorsun? Çünkü eğer diğeri ikna olursa, onun inancı senin de ikna olmanı sağlayacak.
5