Phaesphoros, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

6. Bölüm: Av
"Daha önce hiç satranç oynadın mı Kitty?"
"Pek sayılmaz."
"Bir gün oynamalıyız. Bence hoşuna gidecektir. Aslında bu bir strateji oyunu. Güçlü taşlar arkada tek sıra halinde dururken zayıf taşlar yani piyonlar da saldırının şiddetini üstlenmek üzere öne sıralanır. Hareketlerinin kısıtlılığından ve savunmasız olmalarından dolayı çoğu insan onları küçümser ve yalnızca güçlü taşları korumak için kullanır. Fakat ben oynarken piyonlarımı korurum."
"Neden? Eğer zayıflarsa, bunun mantığı ne?"
"Oyun başladığında zayıf olabilirler ama potansiyelleri dikkate değerdir. Çoğunlukla karşıdaki oyuncu tarafından ele geçirilir ve oyun bitene kadar tutsak olurlar. Fakat eğer dikkatli biriyse, gözlerini dört açar ve karşıdaki oyuncunun hareketlerini yakından takip eder ve bir de piyonlarının korursan, oyun tahtasının diğer ucuna ulaştıklarında ne olduğunu biliyor musun?
Başımı hayır anlamında salladım ve gülümsedi.
"Piyonun Kraliçe(Şah) olur. İlerlemeye devam ettikleri ve tuhaf imkansızlıkların üstesinden geldikleri için oyundaki en güçlü taş olurlar. Bunu sakın unutma, olur mu? Tek bir piyonun bütün oyunu değiştirme potansiyelini aklından çıkartma."

Piyon, Aimee Carter (Sayfa 121 - 122 - Celia Hart)Piyon, Aimee Carter (Sayfa 121 - 122 - Celia Hart)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Zinadan sakının. Çünkü onda dört kötülük vardır:
a) Yüzden İslam nurunu söndürür.
b) Rızkı keser.
c) Allah'ı gazaplandırır.
d) Helal kabul edilirse ebedi cehennemde kalmayı gerektir.

3003 Hadis, Nuri Tatlıdede (Sayfa 350)3003 Hadis, Nuri Tatlıdede (Sayfa 350)

Ya sen! ey sen! Esen dallar arasından
Bir parıltı gibi görünüp kaybolan
Ne istersin benden akşam saatinde?
Bir gülüşü olsun görülmemiş kadın,
Nasıl ölümsüzsün aynasında aşkın;
Hatıraların bu uyanma vaktinde
Sensin hep, sen, esen dallar arasından..

Ey unutuş! kapat artık pencereni,
Çoktan derinliğine çekmiş deniz beni;
Çıkmaz artık sular altından o dünya.
Bir duman yükselir gibidir kederden
Macerası çoktan bitmiş o şeylerden.
Amansız gecenle yayıl dört yanıma
Ey unutuş! kurtar bu gamlardan beni..

(Ahmet muhip DRANAS - Olvido)

Hümeyra Eroğlu, Gulliver'in Seyahatleri'ni inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ütopya ve Anti Ütopya (Distopya) okumayı çok seviyorum. İnsan bazen kendisinin yaşadığı hayat dışında bir yaşam düzenini okumayı sever çünkü. Aslında evet ortada bir gerçek var ve onu kabul ediyorum: insan, ortak özelliği bulunan kendisine benzeyen kahramanlarla tanışmayı ister kitaplarda. Bazen farklılık iyi gelebilir :)
Kitap tam anlamıyla ütopik bir eserdi. Zaten klasiklerin tadının ne kadar damakta kaldığını değinmeme gerek bile yok. Toplamda dört bölümden oluşuyor ve her bölümde yazarımız farklı bir adaya düşüyor. Her 4 adada farklı yaşam tarzlarıyla karşılaşan yazar orada yaşadıklarını anlatıyor. Kitabı iş bankası yayınlarından okumuştum, malesef ki burada bulamadım. İlginç!?

Hande Yavaş, bir alıntı ekledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama dediğim gibi bütün acılar korkaktır, yaşama karşı duyulan aşırı arzu karşısında acı geriler; çünkü yaşama arzusu, düşüncelerimizde var olan ölüm arzusundan çok daha güçlü şekilde bedenimizin her zerresinde mevcuttur.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (undefined)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (undefined)
Hande Yavaş, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

...bulunduğum mekanda birbirine karışan ışıklar, gülüşmeler, insanlar ve bakışlar gibi başka her şey, sarı bir duman gibi etrafımı gelişigüzel sarmıştı, bunun ortasında da alevler arasında bir ateş parçası gibi onun yüzü duruyordu.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig
Hande Yavaş, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine de o, kimseye bakmadan önümüzden geçip okuma odasındaki ışığı söndürecek kadar güç buldu kendinde; ağır ve devasa bedeni bilincini yitirmişçesine bir koltuğa yığıldı, ancak hiç ağlamamış bir erkeğinki kadar şiddetli ve korkunç bir hıçkırık sesi duyuldu. Bu derin acı, hepimizin, hatta en alçağımızın üzerinde bile, bir tür uyuşturucu etki uyandırdı.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig
Hande Yavaş, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Davranışların aşırıya kaçtığı anlarda insanın şiddetle gerilen doğası öyle trajik bir ifadeye bürünür ki bunu genellikle ne bir resim ne de bir söz yıldırım düşmesine benzer bir güçle aktarabilir.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig
erkam, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün hepimiz geçmişte tükettiğimiz şeylerin parasını ödemek için çalışmıyor muyuz? Bu, insanın hayattan geri kalmasıdır; bu gerisin geriye ilerlemedir!

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)
Bikotti, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

KOVUN O KADINI GİTSİN
On yedi yaşındayken sevdalandığı Ata’ya yakın olmak için, savaş yıllarında Ankara’ya gidip Çankaya Köşkü’nü çekip çeviren Fikriye, çok değil dört yıl sonra aynı evin kapısından kovulmayı gururuna yediremedi... Sevgilinin yerine ölümün kollarına gitti.

Aşk Ölüm Getirir, Necati Aydın (Sayfa 33)Aşk Ölüm Getirir, Necati Aydın (Sayfa 33)