• 2013 yılında İzmir kitap fuarında arkadaşımdan borç para alarak satın almıştım. Kürtçemi daha çok geliştirmek ve bu dilin şaheserlerini okumak ve talandan yıkımdan sağ kalabilmiş tarihi eserleri okumaktı amacım. Son yıllarda yeni basılan bir kaç kitapla beraber 20 eser oldu. 5 yılda 16 eseri okumak nasip oldu. Bazılarını ikişer defa okumak kısmet oldu.

  Kürtçe klasikler bu kadar mı diye soracak olanlara bu sadece bir yayın evinde set olarak basılanlar. Ve henüz bazı eserler el hattı ile basılmayı bekliyor.

  Bu 20 temel klasik eseri paylaşmak istiyorum burda:

  1. Baba Tahirê Uryan - Dubeytî
  2. Seyîd Eliyê Findikî - Dîwan
  3. Ehmedê Xanî - Mem û Zîn
  4. Feqîyê Teyran - hemû berhem
  5. Mela Huseynê Bateyî - hemû berhem
  6. Qewlê Newala Sîsebanê
  7. Ehmedê Xasî - Mewlidê Kirdî
  8. Mela Mihemedê Liceyî- Dîwana Hadî
  9. Mela Beşîrê Bedewî - Dîwana Bêxew
  10. Mela Nezîrê Bedewî - Dîwana Dahî
  11. Dîwana Wedaî
  12. Mela Fethûllah Hezroyî- Dîwana Fethî
  13. Seyîd Qedrî Haşimî - Dîwana İrfan
  14. Şêx Şemsedînê Exlatî - Dîwan
  15. Siyahpoş - Seyful Miluk û Bediul Cemal
  16. Perto Begê Hekarî - Dîwan
  17. Mela Mehmûdê Bazîdî- Adat û Rusumatnameyê Ekradiye
  18. Selîmîyê Hîzanî - Yûsuf û Zuleyxa
  19. Şêx Ehmedê Feqîr - Dîwan
  20. Melayê Cizîrî - Dîwan
 • Delal herdu çavê min qesrên te ne
  Nav herdu çavê min cîhê pîyên te ne
  Ditirsim tu bi xafil gav biavêjî
  Û bi mijangên min biêşin pîyên te
 • Eger dil dilber be, mavi dilber kî ye
  Eger dilber dil be, navé dil çi ye
  Ez dil û dilber tevlihev dibînim
  Nizanim ki dil kî ye û dilber kî ye
  Baba Tahirê Uryan
  Sayfa 13 - Nûbihar, 3. Baskı
 • Ez wek mu'minkî me li kafiristan
  Û wek li mu'ministané kâfir im
  Baba Tahirê Uryan
  Sayfa 157 - Nûbihar, 3. Baskı
 • Güzel her iki gözüm senin sarayındır
  İki gözümün arası senin ayaklarının yeridir
  Korkarım gafil bir adım atarsin
  Ve kirpiklerim senin ayaklarını acıtır..
 • gözlerimin üstü ayaklarımın yeridir
  ben gözlerimin incinmesinden degil
  kirpiklerimin ayaklarina batıp
  incinmesinden korkarım
  Baba Tahir üryan
 • Dîwana Dûbeytî...
  Baba Tahirê Uryan, Ömer Hayyam’dan 150 yıl, Yunus Emre ve Mevlana’dan 200 yıl önce yaşamış bir şairdir. Batılı araştırmacılar onu “Kürtlerin Ömer Hayyam’ı”, “Ömer Hayyam’dan daha derinlikli” olarak nitelendiriyor.

  Şeyhmus Diken
  İstanbul - BİA Haber Merkezi
  14 Temmuz 2017, Cuma 15:37

  Bin yıl evvel İran’ın Hemedan şehrinde yaşamış Baba Tahirê Uryan der ki: “Nezanîn kêmasîyek e, hînnebûn kêmasîyeke dubare ye”.

  Hayli uzun zamandır performanslarını yakından izlediğim sanatçı dostlarım, adına “Dîwana Dûbeytî” dedikleri ve Baba Tahire Hemedanî’nin bir dolu eseri içinden 13 parça seçerek bir müzik CD’si yapmışlar. Çıkar çıkmaz da CD’yi ulaştırdılar.*

  Birkaç yıl öncesinde bir orkestrasyon kurgusu içinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sahnesinde izlemiş dinlemiştim kendilerini. O gece bir buçuk saatlik zaman dilimi içinde adeta bin yıl ötesine, o sözün ve sesin altın kıymetinde olduğu devranlara giderek dehşetli huşu içinde derin deryalara dalarak izleyip dinlediğimi biliyorum, ötesini değil.

  O geceden sonra kendilerine demiştim, keşke bu performansın kayıtları yapılıp sevenleriyle paylaşılsa...  İşte 2010 yılında Serhat Kural, Zelal Gökçe, Meral Tekçi, Nurcan Değirmenci, Sabır Erdinç, Serhat Ertuna ve Yeşim Coşkun’la başlayıp yedi ay süreyle Baba Tahir eserleri üzerinde yoğun bir tarama yapmış grup.

  Sonra birçok ilde performanslar, akabinde izleyici dinleyici tepkilerini ölçüp biçmeler ve başladıklarının yedinci yılında “Dîwana Dubeytî”nin kayıtlarının görücüye çıkması...

  Nedendir bilemem çok özgün geleneksel motiflerimiz işlenmeyi ve paylaşılmayı beklerken çoğu kez küçümsenir. Bu sadece musikide değil edebiyatta da böyledir. Oysa içine girildiğinde görülür ki koca bir ummandır geleneksel ve organik Kürt edebiyatı, musikisi, folkloru...

  Baba Tahirê Uryan’ın (Hemedanî) dîwan’ından oluşturulan “Dîwana Dubeytî” gibi geleneksel organik kültürel birikimler paylaşıldıkça ve kültürler birbirlerini sahada tanıdıkça, sırların çözüleceğine, buzların eriyeceğine yürekten inananlardanım.

  Baba Tahirê Ûryan’ın doğum ve ölüm tarihleri tartışmalı olsa da genel kanı 940-1020 yılları arasında yaşadığıdır. İran’ın Lorîstan – Hemedan şehrinde doğmuş, yaşamış ve orada hakka yürümüştür. Türbesi Hemedan’da kendi adıyla anılan bir tepede bulunmaktadır.

  Baba Tahir, bir Yarêsan Ehli Haq şairidir. Şiirlerini Kürtçenin Lor (Lûrî, Lorî – Goranî) lehçesinde yazmış. Kimi şiirleri Yarêsanların kutsal kitabı “Serencam”da yer almıştır.

  Baba Tahirê Uryan, Ömer Hayyam’dan 150 yıl, Yunus Emre ve Mevlana’dan 200 yıl önce yaşamış bir şairdir. Batılı araştırmacılar onu “Kürtlerin Ömer Hayyam’ı”, “Ömer Hayyam’dan daha derinlikli” olarak nitelendiriyor. Bu manada Hayyam, Yunus ve Mevlana’nın şiir ve düşünce babası olarak kabul görür.

  Baba Tahirê Uryan ismine ilk kez Sabah Kara’nın 1997 veya 1998 yıllarında Nubihar Yayınları’nda çıkmış olan "Dubeytî" kitabında rastladım. Baba Tahir’in çarînleri; Farsça, Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçede yayımlandı. Yani dünyada tanınan bir şair.

  İşte bu sebeple tekrar “Dîwana Dubeytî” CD’sine dönersek! Kezeb Pirderd, Bêwefa, Behar, Perîşanê, Nalan, Şaş û Gêj, Sebir Sebir, Tu ji min dûr î, Bêqerarî, Dîlber, Teyr, Lî dinyayê, Aşiq 13 parçadan oluşan bir eser...

  Ufkun, ruhun, yaşam alanlarının daraldığı “zor zamanlar”da bin yıl evvelinin nefesi...

  Baba Tahirê Uryan û Hemedanî; Âşık dediğin ölümden, zincirden, zulümden, zindandan korkmayandır. Çoban’ın kuru gürültüsüne pabuç bırakmaz âşık. Çünkü âşık’ın gönlü, aç kurt gibi aşka susamıştır demeye getiriyor.

  Bin sene öncesinden seslenen ve kendisinden sonraki kuşaktan olan Ömer Hayyam’a hayranlıkla ilham veren Baba Tahirê Uryan’a selam etmekten başka elimizden ne gelir...

  Not: Dîwana Dûbeytî üzerine çok daha geniş bir yazıyı bu yılın başında kültür servisi'nde yazmıştım. Bu yazı o metnin güncellenmiş halidir...(ŞD/NV)

  * Dîwana Dubeytî, KOM Müzik yapım...