• HOCALI DÜNYA BASININDA

    Ermeni-Rus birleşik kuvvetlerinin Hocalı'da sivil Azerbaycanlı nüfusa karşı emsali görülmeyen vahşeti bir süre sonra dünya medyasına da düşmüştür. ,

    Fransız “Le Monde” gazetesinde Ermenilerin yaptıkları vahşete ilişkin şu ifadeler geçmektedir: “Ağdam'ı ziyaret eden yabancı basın mensupları Hocalı'da katledilen kadınlar ve çocuklar arasında kafa derisi soyulan, tırnakları sökülen üç ceset görmüşlerdir. Bu, Azerbaycanlıların bir propagandası değil, gerçeğin kendisidir”.

    Vahşetle ilgili İngiltere'nin “The Sunday Times” gazetesi 1 Mart 1992 tarihli sayısında, hayatta kalmayı başaran Hocalıların dilinden şöyle nakletmiştir: “Ermeni askerler yüzlerce aileyi mahvetti. Hayatta kalanların anlattıklarına bakılırsa, Ermeniler 450 kişiyi aşkın Azerbaycanlıyı kurşuna dizmişlerdir ki bunların çoğunu kadınlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Yüzlerce, belki binlerce kişi kayıplara karışmış durumdadır. Hocalı'dan kaçan diğer kadın ve çocuklarla beraber Ağdam'a ulaşan Raziye Aslanova, kendilerine durmadan ateş edildiğini anlatmaktadır. İnsanlar canlı canlı yakılmış, kafa derileri soyulmuştur.

    Rus basınından“İzvestiya” gazetesinin 13 Mart 1992 tarihli sayısında bir Rus askerin dilinden şu bilgiler aktarılmıştır: “Binbaşı Leonid Kravets anlatıyor: Tepenin üzerinde yaklaşık 100 cesedi kendi gözlerimle gördüm. Bu erkek çocuğun kafası yoktu. Her yerde özellikle amansızca katledilmiş olan kadınların, çocukların ve yaşlıların cesetleri vardı.”