Athena, bir alıntı ekledi.
 24 Nis 19:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ben ki Allah'ın kulu ve yeryüzünün sultanı olup , Allah'ın inayeti ile Ümmet-i Muhammed'in başında olan , adına Mekke ve Medine'de hutbe okunan Sultan Süleymanım.Ben Bağdat'ta şah, Roma Diyarında kayser , Mısır'da sultanım. Donanmalarını Akdeniz,Mağrip ve Hind'e yollayan, Macar taht ve tacını alan ve onları bir kuluna bağışlayanım."

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 165 - TİMAŞ YAYINLARI)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 165 - TİMAŞ YAYINLARI)
Athena, bir alıntı ekledi.
24 Nis 19:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sultan Süleyman'ın tahta geçtiği ilk yıllar , sanıldığının aksine onun kuzu değil nasıl bir arslan olduğunu açıkça göstermekteydi.İlk yıl Orta Avrupa'nın kilidi Belgrad'ın Fethi , hemen akabinde alınması mümkün görülmeyen Rodos Adası'nın ele geçirilmesi Avrupa'da ciddi bir endişe uyandırmıştır.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 153 - TİMAŞ YAYINLARI)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 153 - TİMAŞ YAYINLARI)
Athena, bir alıntı ekledi.
17 Nis 22:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Allah'ın gölgesi , devranın hükümdarı, zamanın Süleyman'ı , İran ve Tuna ülkelerinin Hüsrev'i , cihan mülkünün maliki, yüce iktidar sâhibi Sultan Süleyman Hazretlerinin saadetlü dünyaya gelişleri, Hicret tarihinden sene başı ki, 900/1494 yılında dâhil olmuş idi, âleme ayak bastı."

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 38 - TİMAŞ YAYINLARI)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 38 - TİMAŞ YAYINLARI)
Bahattin Meydancı, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni'yi inceledi.
11 Mar 06:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muhatesem bir kitaptı kanuninin akıl oyunlarini anlatan ve hayatindan kesitler veren tabi talha hocanin da heyecanla anlatmasiyla tek solukla okudugum bir kitapti

Emre Köse, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni'yi inceledi.
 06 Mar 18:06 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Kitabın beğendiğim noktasından başlayayım. Su gibi aktı resmen, dün aldım kütüphaneden bugün teslim ettim. Dili güzel, okuması zevkli. Gelgelelim benim bir tarih kitabından beklediğim kolay okunması değil, objektiflik ve kaynaklardır.

Bir sayfada Molla Kabız kıssası anlatır. Şeyhülislam İbni Kemal'in bilgisiyle onu ezdiğinden bahseder durur. Fakat asıl noktayı kaçırmış olacak ki bu adamın fikri yüzünden idam edilmesi çok normal bir şeymiş gibi yazılıp geçilir. İşin garibi bir kaç sayfa sonra Şah İsmail'i şu sözlerle yerin dibine gömer:"Şiiliği bir devlet politikası haline getirmiş, diğer görüş ve inanışlara hayat hakkı tanımayarak kitleleri önce etkileme sonra da hegomonyasına alıp içinde eritme politikası izlemiştir"

Kitapta bunun gibi çok çelişki var. Bu bir deneme kitabı olsaydı kabul edebilirdim. Fakat kapağına kocaman Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı yazıyorsan ben senden çok farklı şeyler beklerim.

Osmanlı ve Avrupa'da yaşayıp da en alt tabakada olan insanların ne gibi bir farkı olabilir? Sırf müslüman olmadıkları için binlerce insanın savaşta ölümünü "imha edilmek" olarak betimleten o vahşi gurur nereden geliyor?

Bunun gibi okurken irrite olduğum çok fazla şey oldu.

Olmamış bu kitap. Maalesef beğenmedim. İkinci kitabını da almıştım kütüphaneden, sırf meraktan okuyacağım. Tarih falan öğreneceğimden değil.

Arslan erol özler, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni'yi inceledi.
23 Şub 15:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihimi ispatlı, belgeli ve doğru kaynaklardan alınarak, görsel ve güzel anlatımı ile yazarımız bize sunmuş. Kitap aslında 2 cilt çünkü yetmemiş sayfalar.. sonuçta cihan sultanını anlatmaya 2 cilt de yetmez degil mi? Bu bilgileri güvenle okumanın mutluluğu içerisindeyim. Siz hep yazın biz okuyalım talha Hocam....

Hârizmî, Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni'yi inceledi.
28 Oca 19:55 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Selâmun Aleyküm. :)

Kitabı bitirmem biraz uzun sürdü ama bir yandan da güzel oldu diye düşünüyorum. Sindire sindire okumak iyi oluyor. Tarih ile ilgilenen arkadaşların bu kitabı mutlaka okumasını öneririm. Yanlış bildiğimiz çok fazla şeyin var olduğunu okuyunca anlayacaksınız. Kitabın 2.si de varmış. Kitabı okurken 2. Kısım olarak bahsediyor bundan. Bazı konuları burada açıklayacağını söylüyor. İnşallah onu da en kısa sürede okumak nasip olur. Velhasıl kelam okuyun arkadaşlar. Faydasını göreceksiniz inşallah. Esen kalın.. :)

Hârizmî, bir alıntı ekledi.
28 Oca 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir saatlik adalet yetmiş yıllık ibadetten hayırlıdır."

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 231 - Timaş Yayınları)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 231 - Timaş Yayınları)
Hârizmî, bir alıntı ekledi.
28 Oca 19:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hikmetin başı Allah korkusudur."

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 230 - Timaş Yayınları)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 230 - Timaş Yayınları)
Hârizmî, bir alıntı ekledi.
28 Oca 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok doğru..
Bir kere bir kişi gözde bir yerde uzun süre kaldığında o zatın dostu kadar düşmanı da çoğalmaktadır.

Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 223 - Timaş Yayınları)Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni, Talha Uğurluel (Sayfa 223 - Timaş Yayınları)