Tek Umut Barış, bir alıntı ekledi.
14 Mar 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Get up, stand up, don't give up the fight!
Biz insanlar, doğamız gereği ölümlü yaratıklar olmamıza rağmen, ölümün kovanına çomak sokmadan duramayız. Bu bizim için adeta bir onur meselesidir. Mücadele etmeden teslim olsak, hemencecik pes etsek yaşamanın ne anlamı kalır ki?

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)
Meltem Tekeli, İntihar Dükkanı'ı inceledi.
 08 Şub 15:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Unutulmuş Renkler isimli bir masal kitabı vardı. Dünyanın tamamen siyah-beyaz olduğu, renklerin bulunamadığı bir dünyada birkaç boya kalemi bulup resim çizmeye başlayan bir kız ve dünyanın durumu anlatılıyordu. Yine öyle bir dünya düşünün. Özellikle kent takımı maçı kaybettiği günlerde sitede bir yıldız yağmuru oluyor tabiri caizse. Gökten yerlere dökülen akın akın yıldızlar. Kendilerini atmaya cesaret edemeyenler yahut daha farklı ölümler düşleyenler içinse her daim hizmet veren bir İntihar Dükkânı var. Neler neler yok ki bu intihar dükkânında? Zehirler, ipler, zehirli hayvanlar, siyanürlü elma bile var. Hatta intihar etmek isteyen minikler için şekerler kasanın yanında minik müşterilerini bekliyor… Ama tabii ki bu şeker kavanozunda her iki şekerden bir tanesi temiz, bir tanesi zehirli. Devlet, çocuklara bir şans verilmesi gerektiği kanısında çünkü. Öyle de düşünürler halkı tabii. Peki ya günün birinde gülen bir çocukları olursa bu ömrünü intihara adamış ve bir kez bile gülmemiş İntihar Dükkanı’nın sahiplerinin?

Hani Yeşilçam filmleri vardır ya, izlememiş olsak bile olayların nasıl gelişeceğini bilsek de izlemeden duramayız. Öyle bir kitap İntihar Dükkanı. Nasıl desem, insanı kendisine çeken bir havası var. Neşeli olduğunu iddia edenlere bile durup sorgulatacak gibi. Öyle edebi betimlemelerle, felsefi bakışlar ile sorgulatmak değil bu. Samimiyet var yalnızca. Samimiyetle anlatılan bir öykü. Çok uçuk görünse de çok uzak değil bize, inanın. Sokakta gülümseyerek dolaşan kaç insan görüyoruz ki artık? Birbirine selam veren, hiç tanımadığı insanlara iltifat eden, teselli eden kaç insan kaldı? Peki ya biz? Ne zaman dert yanmayı bırakıp da dostlarımıza “o değil de, hayatımda olduğun için çok şanslıyım” diyebiliyoruz? Birisi ne zaman bir derdini anlatsa, “bir de bana sor” diye başlayıp kendi dertlerimi anlatmaya geçiveriyoruz. Nasıl desem, küçük çocukların birlikte oyun oynadıkları zaman konuştukları konuları dinlediniz mi hiç? Her biri bambaşka şeylerden konuşur, diğerinin ne söylediğini duymaz asla. İnanın, artık tüm diyaloglar böyle. Sanki en kötü durumda olmak özel ödüller getirecekmiş gibi bir ruh halindeyiz.

Mutluluk çok zor değil dostlar. Kafanızı kaldırınca gördüğünüz güneş var ya, işte mutluluğun kaynağı oradan geliyor. Güneş yok mu havada? Bulutlar deseniz en güzel bulmaca. Bakın bakalım şu sağ taraftaki bulut neye benziyor? Bir tavşan mı, sayfaları rüzgarda uçuşan bir kitap mı yoksa? Hele bir de yağmur yağıyorsa… Ne güzeldir o yağmurda ıslanmak, yağmurdan sonra gökyüzünün ne kadar temiz olduğuna dikkat etmiş miydiniz hiç? Kar varsa bir de, ondan hiç bahsetmeyeceğim bile. Yanınızda biri varsa, sevdiğiniz/sevildiğiniz bir kişi olsa yeter, gününüz kurtulmuş olmaz mı? Sevdiğinizi söyleyin, ihmal etmeyin sakın. “Çok şükür diyebiliyorum ya, çok şükür!” diyin bir kez. İçinizin nasıl da gökkuşağının müthiş renkleri ile doluverdiğini göreceksiniz. Bir parça çikolata, radyoda çalan bir parça, iğde çiçeklerinin kokusu, bir çocuk gülüşü, bir sevdiğinizin sesi. Mutluluk daha karmaşık değildir. Mutluluk içimizde, kdv de dahil :) Hadi kocaman bir gülümseme ile bakın şimdi aynaya. Kendinizi, kendiniz olduğu için sevin. Üstelik ne kadar şanslı değil miyiz, kitaplar var durup dinlendiğimiz limanımız. 1k var üstelik, o limanda yaşadıklarımızı paylaşabildiğimiz. Az mutluluk mu?

Not: Müzikal tarzdaki animasyon filmi de görülmeye değer.

İarea, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Duramayız*
"Hipnotize eden kişinin kim olduğunu, fark ettiğimiz zaman eksiklik hissine saplanıp kalmaktan uzak duramayız."

Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 11)Grup Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 11)
Buket Tımaç, Big Boss'u inceledi.
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Mustafa Hoş'u tanımama vesile olan Big Boss kitabı,siyasi bir kitap Recep Tayip Erdoğan'ı tanımak isteyenler bir göz atsın derim.Öyle kutsal kitaplardan değil yalnız onu da diyeyim.Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka alacağım. Ve kitaptan bir alıntıyla veda edeyim. "Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki çok sayıda eğitimli,vasıflı insan gerçeği saygı duymaya değer bir şey olarak görmüyor. Politikacılar ve halkla ilişkiler mensupları tipik olarak saçmalığın,yalanın ve diğer tür sahtekarlıkların, dolandırıcılığın en üretken mensupları...Gerçek olmadan yaşayamayız.Gerçeğe sadece nasıl iyi yaşayabileceğimizi anlamak için ihtiyaç duymayız,hayatta kalabilmek için de ona ihtiyacımız var. Ayrıca gerçek öyle kolayca gözardı edebileceğimiz bir şey de değil. Gerçeğe kayıtsız kalmak sadece ihmalkâr bir düşüncesizlik değildir.Böylesi bir tutumun ölümcül sonuçları olduğu kısa zamanda anlaşılır.Gerçeğin bizim için neden önemli olduğunu anladığımız müddetçe,makul olarak, gerçeği istemek ve onu elde etmek çabasından uzak duramayız. "

Buket Tımaç, bir alıntı ekledi.
 21 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki çok sayıda eğitimli,vasıflı insan gerçeği saygı duymaya değer bir şey olarak görmüyor.Politikacılar ve halkla ilişkiler mensupları tipik olarak saçmalığın,yalanın ve diğer tür sahtekarlıkların, dolandırıcılığın en üretken mensupları...Gerçek olmadan yaşayamayız. Gerçeğe sadece nasıl iyi yaşayabileceğimizi anlamak için ihtiyaç duymayız,hayatta kalabilmek için de ona ihtiyacımız var. Ayrıca gerçek öyle kolayca gözardı edebileceğimiz bir şey de değil. Gerçeğe kayıtsız kalmak sadece ihmalkâr bir düşüncesizlik değildir.Böylesi bir tutumun ölümcül sonuçları olduğu kısa zamanda anlaşılır.Gerçeğin bizim için neden önemli olduğunu anladığımız müddetçe,makul olarak, gerçeği istemek ve onu elde etmek çabasından uzak duramayız. "

Big Boss, Mustafa Hoş (Sayfa 277 - Destek Yayınları)Big Boss, Mustafa Hoş (Sayfa 277 - Destek Yayınları)
Derya Sara, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biz insanlar, doğası gereği ölümlü yaratıklar olmamıza rağmen, ölümün kovanına çomak sokmadan duramayız. Bu bizim için adeta bir onur meselesidir: mücadele etmeden teslim olsak, hemencecik pes etsek yaşamanın ne anlamı kalır ki?

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Onur Değer, bir alıntı ekledi.
02 Eki 2017 · 10/10 puan

Şimdiki zamanı asla muhafaza edemeyiz; geçer gider. Geçmişin geri gelmesini isteriz. Geleceği, sanki hemen geliyormuş gibi, sanki onu derhal getirmeye gücümüz yetiyormuş gibi, merakla bekleriz. Geçmiş de, önümüzden hızla uçup gidişini durdurmak sanki elindeymiş gibi, geri gelsin isteriz. Hikmetten o denli uzak ve öylesine hikmetsiz bir haldeyiz ki, bize ait olmayan zamanlar üzerinde kafa yoruyor; bize ait olan biricik zamanı ise asla düşünmüyoruz. Olmayan zamanların rüyasını kurarken, elimizdeki biricik zaman körü körüne elimizden uçup gidiyor. Yaptığımız şey, o kadar boş ve anlamsız!  Şimdiki zamanın insanı genellikle incittiği, acılara garkettiği doğrudur. Onu bir an önce nazarımızdan kaçırıyoruz, çünkü bize ızdırap veriyor. Bize ızdırap vermese, aksine çok hoş duygular yaşatsa bile, bu kez elimizden kayıp gidişini görerek kahroluyoruz. Bu duruma karşı gelecek zamandan medet umuyor, şimdiki zamanı onunla desteklemeye çalışıyoruz. Ama bu kez, gerçekten geleceğinden asla emin olamadığımız bir zamanda, üstünde hiçbir güç ve kontrol sahibi olmadığımız şeyleri bir düzene koymamızın nasıl mümkün olacağı sorusuyla karşılaşıyoruz.
   Herkes, şimdiki zamanla ilgili düşüncelerini şöyle bir gözden geçirsin; onların tam anlamıyla geçmiş ve gelecek ile de tamamen ilgili olduğunu görecektir. Neredeyse hiçbir zaman geçmişi düşünmeden duramayız. Geçmişi düşünürsek, gelecekle ilgili planlarımız aydınlanır; geçmiş, geleceğin aynası olur. Bizim sonumuz, kesinlikle şimdiki zaman değildir. Geçmiş ve şimdiki zaman bizim araçlarımızdır, sonumuz ancak geleceğimizdir. Bu bakımdan, hiçbir zaman fiilen şu anda yaşıyor sayılmayız; daima yaşamayı ümit ediyor ve ileride nasıl mutlu olacağımızı planlayıp duruyoruz. Böyle yapmamız da, kaçınılmazdır.
Blaise Pascal-Düşünceler

Düşünceler, Blaise PascalDüşünceler, Blaise Pascal