Selim TURAN, Anlamaktan Yoruldum'u inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pessoa 91 sayfa gibi ince bir kitaba inanılmaz kavramları çatışmaları sığdırmış. Keyifle okunacak bir başucu kitabı.
Kitabın özeti:
Anlamak için, kendimi yok ettim. Anlamak sevmekle ilgili herşeyi unutmaktır.
Leonardo da Vinci,
"Bir şeyi anlayana kadar onu ne sevebiliriz ne de ondan nefret edebiliriz," demiş.
Bu kadar yanlış hem de bu kadar doğru bir söz duymadım...

Kişisel değişimi çok iyi özetleyen bir yapıt diyeceğim, izninizle. Zaten bu sözleri de anlatıyor:
Yaşamak bir başkası olmaktır.
Eğer bugün de dünkü gibi hissediyorsak,
biz de duygu diye birşey yok demektir;
dün hissettiğimiz duyguların tıpatıp
aynısını hissetmek hiçbir şekilde hissetmemek anlamına gelir;
dün hissettiğimiz şeyleri bugün hatırlamaktan ibarettir bizim yaptığımız
çünkü biz bugün, dünkü kayıp hayatımızın
yaşayan kadavralarıyız...
Kalp düşünse atmaktan vazgeçer ve size verilenle yetiniyorsanız köleden farkınız ne? Diyerek sizi düşünmeye, değişim ve gelişime davet ediyor...

Keyifli okumalar

Selim TURAN, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anlamak için, kendimi yok ettim. Anlamak sevmekle ilgili herşeyi unutmaktır.
Leonardo da Vinci,
"Bir şeyi anlayana kadar onu ne sevebiliriz ne de ondan nefret edebiliriz," demiş.
Bu kadar yanlış hem de bu kadar doğru bir söz duymadım...

Anlamaktan Yoruldum, Fernando PessoaAnlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa
siyal, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi

Garip, ama ben şimdiye kadar hiç tek el atış duymadım, hep birden fazlaydı, yaramaz bir çocuk ayağını inatla yere vuruyormuş gibi, ya da fazla şişirilen bir balon patlıyormuş gibi, hatta, mademki benzetmelere daldım, Tanrı öksürüyormuş gibi, Tanrı Herschel'e öksürdü.

Yalancı Jakob, Jurek Becker (Sayfa 111)Yalancı Jakob, Jurek Becker (Sayfa 111)
Karen, bir alıntı ekledi.
Dün 00:14

"Sherlock Holmes'un bir kadının zekasına yenilmesinin hikayesiydi bu. O günden beri bir daha kadınların zekası ile ilgili espriler yaptığını duymadım."

Akıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan DoyleAkıl Oyunlarının Gölgesinde, Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes
"sherlock holmes'un bir kadının zekasına yenilmesinin hikayesiydi bu. o günden beri bir daha kadınların zekasıyla ilgili espriler yaptığını duymadım."

SeNDeyi, bir alıntı ekledi.
14 Mar 13:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Belki de hiç duymadım seni, oysa
hayatım hayatına bağlı, ayrılmazcasına...”

Sonsuz Gül, Jorge Luis BorgesSonsuz Gül, Jorge Luis Borges
Mr.Kuralay, Dr. Jekyll ile Bay Hyde'yi inceledi.
 13 Mar 22:21 · Kitabı okudu · 2 günde

BİLİNÇALTI SORUNUMUZA DİKKAT ÇEKEN GARİP BİR ÖYKÜ
SPOILER UYARISI !!!

Sosyal hayatımızda hani erdemli insan olarak yaşamaya çalışırız, örnek birey profili çizeriz ya aynı zamanda da içimizdeki kötü yanı bastırmaya çalışırız. Uygar bir toplumun bireyi olmak bunu gerektirir.

Aslında hepimizin içerisinde (amiyane tabirle) hayvansı duygular, şiddet yanlısı, acımasız, ahlaksız, sapkın bir tarafı vardır. Bu duygulara zaman zaman teslim oluruz ve yapma isteğine karşı koyamayız. Ya da istemeye istemeye vazgeçeriz. Çünkü bu tür duygular içinde bulunduğumuz toplum tarafından kabul edilmez, hor görülür ve dışlanma yaptırımına sebep olur.

Hikayede Dr.Jekyll de bizim gibi ahlaklı, çaba sarfeden, erdemli olmaya çalışan, hayatı boyunca çabalayıp iyi yerlere gelmiş saygın bir doktordur. Aynı zamanda da içindeki kötü yanımız diye tabir ettiğimiz ikinci kişiliğe de sahiptir. Bir farkla, o bu durumdan oldukça rahatsızdır.
Bu sanırım insanoğlunun doğasında var. Halk arasında 'İnsanoğlu çiğ süt emmiştir' sözü tam da bu durumu açıklar niteliktedir.

Dr.Jekyll, duyduğu vicdan azabı neticesinde ruhsal anlamda düştüğü bu ikilemden kurtulmak, iyi kişiliği olan haliyle kötü olan kişiliğini birbirinden ayırmak için (fantastik olan öykünün ana kaynağı bu olaydır) bir ilaç icat eder ama işler sandığı gibi gitmeyecektir.

İçtiğinde kötü yanını temsil eden kişiye Mr.Hyde'e dönüşür. Hyde, Dr.Jekyll (uzun boylu, yapılı, gösterişli) den daha zayıf, kısa ve çelimsiz aynı zamanda çirkin, korkunç suratlı biçimsiz bir bedene sahiptir. Doktor bu bedendeyken bilinçaltında bastırdığı kötü olan ve aşırı istek duyduğu bütün kötü davranışları yapmaya başlar.
Bir süre sonra olaylar yaptıklarından ötürü işin içinden çıkılmaz bir hal alır ve pişman olur eski haline dönmek ister. Bunun için ilaç almak zorundadır.

Bu şekilde istediği zaman Hyde veya Jekyll olabiliyor. Bir süre sonra bu durumdan haz almaya başlayınca başına umulmadık olaylar açar.

Artık Dr.Jekyll isteklerindeki ikiliğin pençesinde kurtulamaz.

" Birinin alnında iyilik ne denli parlıyorsa, ötekinin yüzünde de kötülük o denli açık okunuyordu. Ruhtaki kötülük - hâlâ insanın tehlikeli ve öldürücü yanı olduğunu kabul etmekte direttiğim-bedene de çirkinlik ve kötülük damgasını vurmuştu; ama yine de, o çirkinlik simgesini aynada görünce, hiçbir nefret duymadım; çünkü bu da bendim. "

Kitabın birçok çeşidi ve çevirisi var. Size önerim 112 sayfalık (Zarife Laçinler çevirisi, 1998) versiyonunu okumanızdır. Zira 79 sayfalık basit bir versiyonu da var buna dikkat ediniz

Ahlak üzerine zekice kurgulanmış bu simgesel anlatımı bana göre herkesin okuması gerekir.

Tüm insanların kendi benliğinde yaşadığı bu ahlak ikilemi bundan daha güzel anlatılamazdı.

Beyza, bir alıntı ekledi.
13 Mar 18:43 · Kitabı okuyor

Ben, ömrümde hiçbir edebiyat eserinde, ordulara ilk hedeflerinin Akdeniz olduğunu bildiren günlük emri okurken duyduğum zevki duymadım.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 393)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 393)
M.Yusuf Mert, Suat’ın Mektubu'yu inceledi.
12 Mar 23:14 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Başta Handan İnci’nin öncülüğünü yaptığı Tanpınar Merkezi’nin gayretleriyle İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nde Tanpınar’a ait arşivlerden çıkan bir eserdir.Gün geçtikte Türk Edebiyatı’nda Ahmet Hamdi TANPINAR sevgisi artmakla birlikte yazarla ilgili inceleme ve araştırmalarda süratle ilerlemekte; her geçen gün Tanpınar’la ilgili yeni yayınlar çıkmaktadır.Bu çalışma da bunun bir göstergesidir.Tanpınar’ın en önemli eserlerinden biri olan Huzur romanının karakterinden birisidir Suat.Tanpınar, Suat’ın Mektupları ile Huzur üzerinde çeşitli ilave düzenlemeler yaparak romanı zenginleştirdiği görülüyor.Hayatı boyunca hocası Yahya Kemal gibi mükemmelliğin peşinde olan Tanpınar daima eserlerinde edebî ve ebedî saadeti yakalama gayreti içerisindedir.Suat’ın intihar etmeden önceki bu mektubu bana Türk Edebiyatı’nın ilk pozitivist ve Natüralist’i olan Beşir Fuat’ın intihar anındaki mektubunu anımsattı.Beşir Fuat’ın intiharı sırasında yazdığı iddia edilen mektup:

“Ameliyatımı icra ettim, hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. Yazı yazıyorum kapıyı kapadım diyerek geriye savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı.”
bu şekildedir.

Aklıma şöyle bir soru geliyor:Tanpınar, “Suat’ın Mektubu” isimli çalışmasında, Beşir Fuat’ın intihar mektubundan esinlenmiş midir acaba?

Buse Alparslan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''-Ben hiçbir şeye inanmadım galiba, inandıysam bile şimdi hatırlayamayacağım kadar erken kaybetmişim onu. Ama ben böyle bir şeye ihtiyaç da duymadım zaten. Gezdim, dolaştım, çalıştım, eğlendim, belki biraz da acı çektim. Hepsi o kadar. Başka bir şey de istemedim. Ben sizin gibi değilim: Aramızdaki farkın ne olduğunu hissediyorum, ama nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Ben... ben kendi yaşamımdan başka bir yaşam yaratmaya çalışmadım, galiba aramızdaki fark bu. Kendi yaşamım yetti bana. Her zaman da yetecek herhalde.''

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 178)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 178)