Serap.., Unutmak'ı inceledi.
20 Mar 00:02 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Dün gittiğimiz Çakabey Kitap Günlerinde tanıştık İnci Aral'la.. geleceğini bildiğim için yanıma bende olan tek kitabı "ruhumu öpmeyi unuttun" u da almıştım denk gelirsem imzalatırım anısı kalır düşüncesi ile.. kitap standına geldiğimizde mucize gibi hiç sıra yoktu ve hemen yaklasiverdik eşimle birlikte İnci Hanımın bulunduğu standın önüne.. selamlastiktan sonra kitabımı çıkardım çantamdan hemen ve imzalatmak için uzattım eski tarihli bir kitabı vermiş olmam dikkatini çekmişti..sohbet etmeye başladık, açıkçası daha önce İnci Arala dair hiç bir fikrim yoktu diyebilirim sadece bir kitabını kısmen okumuş ve fotoğrafını görmüş olmam ve bir kaç kitabını duymuş ve okumak istemiş olmam dışında.. kitap ölüm kurgusuyla yazılmış olduğu için yarım kalanlardandı vaktini bekleyenlerden.. sohbetimiz esnasında yazmaya nasıl başladığını sordum, ilham mı beklerdi yazmak için yoksa çalışarak mı ilhamını çağırırdı bunun merakındaydım son zamanlarda yazmanın yetenek değilde çalışma işi olduğunun ağırlık kazandığı yaygın düşünceden dolayı bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim bu işin erbabı olan bir insana.. öyle narin ve zarif karşıladı ki bizi sorularıma içten cevap verdi ve tavsiyesi üzerine kendi hayatını türüne kendisinin de karar veremediği bir Tolga Meriç çalışmasıyla birlikte kitaplastirarak okuruyla paylaştığı eserini aldım.. hakkındaki sorduğum soruların yanıtını Unutmak adlı kitabında bulabileceğimi belirtti, hatta zaman zaman kendisinin de bu kitaptan parcalar okudugunu okurken keyif aldığını kolay okunur olduğunu ekledi.. merakla ve heyecanla aldım ve hep kulağımda kalan Orhan Kemal edebiyat ödülü almış olan Mor kitabını da aldım imzalarıýla birlikte.. ve unutmak'ı okumaya başladım hemen ancak derler ya hani göz yaşlarım sel oldu diye.. 60. Sayfaya geldim ve ben sayfa sayfa nerdeyse satır satır ağladım.. eğer okumuş olsaydım daha önceden Inci Aralı yanına gittiğimde onunla tokalaşmak yerine sımsıkı sarılmak isterdim.. zarafeti duruşu ile bizi zaten çok etkilemişti ancak yaşadıkları ve yazdıkları ile beni can evimden vurdu diyebilirim.. hakkinda bilgi edinmeden mor sayfaları görünce kapağın altında sezmiştim bir akrep kadını olabileceğini yanılmamışım.. beni çok derinden etkiledi daha şimdiden hislerimi buldum onda yıllardır görmediğim bir tanıdığa rastlarcasına.. sohbetten kalanlardan yazacağım yine ancak çok büyük bir kapı aralandı benim için hayatımda.. yeni bir anakara keşfetmiş gibi hissediyorum kendimi.. ve keşfettiğim anakaranin zaten keşfedilmiş olduğunu ve benim aslında geç kalmış olduğumu pişmanlık hissine kapılmamak için şimdilik bilmezden görmezden geliyorum..

özlem, bir alıntı ekledi.
10 Oca 14:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Viktoria dönemi orta sınıfı, normalliği tutumluluk, sağduyu, sabır, iffet, uysallık, özdisiplin ve çalışkanlık şeklinde tanımladığından beri, bütün eğlencenin şeytana kalacağı belliydi.

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 61)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 61)
özlem, bir alıntı ekledi.
10 Oca 14:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorun şu ki, eğer bütün erdemler normal karakterlere gidiyorsa, hayatın bütün renkleri de ucubelerin oluyor. Kimse Fagin'le biraları yuvarlamak varken Oliwer Twist'le portakal suyu içmek istemez.

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 61)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 61)
özlem, bir alıntı ekledi.
10 Oca 14:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elde bir norm yoksa, sapma da olmaz.Nevi şahsına münhasır insanlar inatla kendileri olmaktan gurur duyabilirler, ancak başına buyruklukları "normal" insanların varlığına bağlıdır bir bakıma.

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 60)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 60)
özlem, bir alıntı ekledi.
10 Oca 14:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir oyunun ya da romanın "edebiliğini"göz ardı etmenin en yaygın yollarından biri, karakterlerini gerçek insanlarmış gibi ele almaktır.

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 55)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 55)
RAŞİT ÇAYIRLI, Edebiyat Nasıl Okunur?'u inceledi.
10 Oca 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Edebi metinlerin nasıl okunması gerektiğiyle ilgili temel bilgi ve yöntemleri tartışmacı bir anlatımla ve somut örnekler üzerinden veren bir başlangıç kitabı. Fazla terime boğmayan akıcı bir kitap. Bilinçli bir okur olmak isteyenlerin okumasını tavsiye ederim.

özlem, bir alıntı ekledi.
09 Oca 10:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir senfoni gibi titizlikle bestelenmiş; hışır hışır s sesleri ve mırıl mırıl mırıl m'lerle dolu.Hepsi ıslıklı ve yumuşak

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 36)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 36)
Rogojin, Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı'ı inceledi.
 11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Mustafa Kutlu çok iyi bir yazar olarak biliniyor diye hatırlıyorum. Her sene yanılmıyorsam eylül ayında çıkarıyor kitaplarını. Bu kitabını da 2009 yılında yazmış. Açıkçası çok güzel başlayan, ilerleyen ve sonra da kendini öldüren bir kitap bu. Gerçekten çok kolay yazılmış ve kolay yazılması sanki sadık okuru tarafından nasıl olsa okunur düşüncesinden kaynaklı gibi. Çünkü o kadar kötü yerler okudum ki inanamadım. Yazarın kitabın ilk iki bölümünde hikâyeye çok güzel başladığını, ikinci bölümde bir adım ileri atarak hikâyesini güzel kurguladığını söyleyebiliriz. Hikâye anlatıcımız Mustafa, Tahir Sami beyle tanışıyor ve onun hikâyesini anlatıyor, önce Mustafa'nın hikâyesine dahil oluyoruz, sonra Tahir Sami beyle tanışıyoruz, ardından Tahir Sami'nin hikâyesini yazmaya başlıyor Mustafa, ardından hikâyeye arada bir Tahir Sami müdahale ediyor, yanlışları düzeltiyor; ardından günümüze dönerek hikâyenin sondan bir önceki hâlini okuyoruz, ardından son bölüme geçiyoruz. Yazar bunu neden yapıyor? Herhalde ilginç olsun diye. Ancak kitaba dahil olan hiç kimse, Tahir Sami'nin ataları hariç bir gerçeklik hissi yaratamıyor. Herşey ama herşey; herkes ama herkes inanılmaz klişe ve suni bir his veriyor. Aşk öyle, arkadaşlık öyle, edebiyatla ve özellikle edeple edebiyat arasında bağ kurmalar ve bizi düşünmeye sevketmeler hepsi zorlama bir his yaratıyor. Araya serpiştirilmiş islâmi cümleler, edebiyatla edep arasında bağlardan söz etmek, herşey ... ne anlatılırsa anlatılsın bir ikna ediciliği olması gerek yazarın. Korku ve gerilim kitaplarında bile olamayacak olaylara inanmamızın sebebi yazarın bizi ikna edebilmesinden kaynaklanıyor. Mustafa Kutlu ise hepimizin ona inanacağına çok emin gibi geldi bana.

Ercan Çakır, bir alıntı ekledi.
 07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eserler de ticari girişimler gibi kapanıp sonra yeniden açılabilirler. Değişen tarihi koşullara göre göze girebilir ya da gözden düşebilirler. 18. Yüzyıl eleştirmenlerinden bazıları Shakespeare ya da Donne karşısında bizim duyduğumuz heyecanı duymuyordu. Hatta içlerinden pek çoğu tiyatro oyunlarını bırakın iyi edebiyattan saymayı, edebiyat bile saymıyordu.

Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 198 - İletişim Yayınları)Edebiyat Nasıl Okunur?, Terry Eagleton (Sayfa 198 - İletişim Yayınları)