1000Kitap Logosu
Bir sınırlama, fiziksel özellikleri nedeniyle bir varlığın doğasında varsa, o varlık bu sınırlamayı nasıl aşabilir? İnsan doğuştan kör birine rengi, doğuştan sağır birine müziği nasıl anlatabilir?
Neden ışıktan daha hızlı hareket edemeyiz? Bizi durduran nedir? Yanıt olarak ileri sürülecek en iyi sav, bu sınırlamanın, varlığımızın olduğu gibi Evrenimizin de bir parçası olması nedeniyle bunu yapamayacağımızdır. Sınırlama olmasaydı ya da farklı nitelikte olsaydı, Evren yine var olabilirdi, ama bu bizim Evrenimiz olamazdı. Hatta, daha başka sınırlamaların olduğu bir Evrende, bizimkisi gibi bir yaşam belki de mümkün olmazdı.
Seni ah­mak Varlık ! dedim, gerçekte en kusurlu ve en aptal yaratık iken kendini varoluşun en mükemmel biçimi sanıyorsun. Noktadan başka hiçbir şey görmediğin halde, gördüğünü söylüyorsun !
Düzülke'nin başka hiçbir yerinde artık Renk mevcut değil. Renk imal etme sanatı yalnızca bir kişi tarafından, zamanın Başdairesi tarafından bilinmekte ve ölüm döşeğinde halefine devredilmek­tedir. Renk sadece bir imalathanede imal edilmekte ve sırra ihanet edilmesin diye her yıl orada çalışan işçiler öldürülerek yerlerine yenileri alınmaktadır. Aristokrasimiz, o çok uzaklarda kalmış Evrensel Renk Yasasının hüküm sürdüğü çalkantılı günlere bugün bile büyük bir dehşete düşmeden dönüp ba­kamamaktadır.
1
...
457 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.