Sudesuuu, bir alıntı ekledi.
14 dk.

Bu akılsızlıkla, bu akılsızlığın egemen olduğu bir dünyada savaşmak imkansızdı.

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 23)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 23)
Siyasi Filozof, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Se­çi­len he­def, ege­men sı­nıf­lar ara­sın­da bö­lün­me­ler ve ça­tış­ma­lar ya­ra­ta­bil­me­li, on­la­rın bir­li­ği­ni par­ça­la­ya­bil­me­li­dir.

Marksizmde Temel Kavramlar, İlhan Akdere (Sayfa 145 - Ebup, Evrensel basın yayın)Marksizmde Temel Kavramlar, İlhan Akdere (Sayfa 145 - Ebup, Evrensel basın yayın)
Furkan ÇANKIR, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Komünistler, görüş ve niyetlerini gizlemeyi reddederler. Amaçlarına ancak bugüne kadarki tüm toplumsal düzenin zorla yıkılmasıyla ulaşabileceklerini açıkça bildirirler. Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim ürküntüsüyle tir tir titresinler. Proleterlerin, zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yok. Bir dünya var kazanacakları.

Bütün ülkelerin proleterleri, birleşin!

Komünist Manifesto, Karl MarxKomünist Manifesto, Karl Marx
Hilal Vardar, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Geç Ödenen Borç
İnsan kalbi öylesine acayip ki, bir zamanlar tüm aklıma egemen olan ve tüm ruhumu dolduran bu insanı onca yıl boyunca bir kez olsun aklıma getirmemiştim.Ona ne olduğunu hiç merak etmeden ölmüş olabilirdim veya o ölmüş olabilirdi ve benim haberim bile olmazdı.

Mürebbiye, Stefan Zweig (Sayfa 45)Mürebbiye, Stefan Zweig (Sayfa 45)

Ah gençlik ahhh....
Kadınlar" lan,nan?dan sonra amk" diye biten cümleler kurmaya başladı ya!Korkunç bir şey!Dolaşımdaki egemen lümpen erkek dil,kültürel-anacıl kadınlığı yok ediyor. Erkek üslubu o kadar baskın,hegemonik ve tacizkar ki bir çok kadının (feministler de dahil) bu oksimoron durumu alıp kopya ettiklerini görüyorum. Salt amk demek filan değil, erkek gibi bakış atmak,ses tonunu ayarlamak, maç izleme modası ("kafa kızdır" desinler diye) hatta küfürle maç izlemek, yeni absürdlüklerden. Bir de bu eklenti,'cool' olmanın yolu gibi görülüyor.Kadınlığıyla barışık ve barışçı; sevgi,ilgi ve merak dolu o dingin hal değil, erkek gibi eyleyip söylemek geçer akçe oluyor. Kent odaklı çok ilginç bir eğilim...

Gogol'un Paltosu, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Kurt yavrusu hiç insan görmemişti ama insana dair bir içgüdüsü vardı. İnsanda, yabani hayatın diğer bütün hayvanlarına egemen olmak için mücadele eden hayvanı görüyordu küçük yavru, kendine özgü belirsiz yöntemiyle.

Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 90)Beyaz Diş, Jack London (Sayfa 90)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 22:33 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kadın vücudunun 'zınet' olarak düşünülmesine dayanak olacak hiçbir Kur'an ayeti yoktur. Bunlar, egemen anlayışın hesabına uygun geldiği için dinleştirilmiş yorumlardır. İsteyen din adına bu yorumları elbette ki izler, ama başkalarının bunları din yapmasını isteyemez. Din, Kur'an'dakidir.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 191 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 191 - Yeni Boyut Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 21:48 · Kitabı okuyor · Beğendi

Resmi mabet; resmi din sınıfı, din kıyafeti ve nihayet ruhban hegemonyası getirir. Bunun sonu ise engizisyondur. Yani din sınıfının tedhiş hegemonyası.
Engizisyon, mabedi kin ve çıkarlara paravan yapanları insanın kaderine egemen kılarak yeryüzünü cehenneme çevirir. Bu cehenneme yuvarlanmaktan kurtulmanın tek güvencesi vardır: Toplum düzenini laik sisteme oturtmak.
...Yani laiklik, gerçek dindarların sığınağıdır.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 174 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 174 - Yeni Boyut Yayınları)
Yağmur., bir alıntı ekledi.
Dün 16:38 · Kitabı okudu

Özgürlüğü ve huzuru buldum meczupluğumda; yalnızlığın özgürlüğünü ve anlaşılmamıș olmanın huzurunu. Çünkü bizi anlayanlar içimizdeki bir şeye de egemen olurlar.

Meczup, Halil Cibran (Sayfa 1 - TİB Kültür Yayınları, Çev: Kenan Sarıalioğlu, 6. Basım)Meczup, Halil Cibran (Sayfa 1 - TİB Kültür Yayınları, Çev: Kenan Sarıalioğlu, 6. Basım)
Küçük kara balık, bir alıntı ekledi.
Dün 16:17 · Kitabı okuyor

Gelecek kimsenin umurunda olmayan, ilgisiz bir boşluktur, geçmiş ise yaşam doludur, kızdırır, başkaldırtır, yaralar, o kadar ki, bu yüzden onu yok etmek ya da yeniden yaratmak isteriz. Geleceğe egemen olmak istenilmesinin nedeni, geçmişi değiştirecek güce sahip olmaktan başka bir şey değildir.

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı, Milan KunderaGülüşün ve Unutuşun Kitabı, Milan Kundera