• Eğer kitap ehli iman etseler ve Allah a karşı gelmekten sakinsalardı, muhakkak onların kötülüklerini örterdik ve onları naim cennetlerine koyardık.MAİDE 65.
 • Allah'a yakın olmaya yani kurbiyete/kurbana vesile olacak olan eylemler/ibadetler eğer samimiyet üzere değilse ve özünde TAKVA yoksa, insanın kendi arzularını ilah edinmesinden başka bir işe yaramayacaktır.
  Necmettin Şahinler
  Sayfa 32 - Hayy Kitap, 1. Baskı: İstanbul, Mayıs 2019
 • Eğer değişmek istiyorsanız, sizi Allah'a yakın olmaktan alıkoyan zehirlerin farkına varmalısınız.
  Omar Suleiman
 • 480 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Bu kitap Canan Tan'a ait okuduğum ilk kitap. Son olacağını düşünüyorum. Yorumlara baktım da hep aynı seyirdeymiş ve yakın karakterler varmış kitaplarında. ve bu kitap hayatımda okuduğum ilk aşk kitabı. Aşk kitapları hiç sevmem aslında.

  Bu kitabı okuma nedenim ise Canan Tan ismini çok duyduğum için merak ettim.Bir çok kitabı sollayarak en çok okunan ve satılanlar listesinde görüyordum. Canan Tan'ı. Nazan Bekiroğlu tarzında zannediyordum. Hiç alakası yokmuş. Çünkü Nazan Bekiroğlu'nun dili daha ağırdır. Okurken kolay okuyamazsın. Buram buram edebiyat kokar. Kitabı bitirincede aradan yıllar geçse de yazılanlar, betimlemeler, anlatılanlar akılda kalır. Canan Tan kitabında dilini sade ve akıcı buldum. Bu yüzden çok kolay ilerliyor ama belli bir süreden sonra sıkıyor.

  Eğer Nazım Hikmet hayranıysanız ve şiirleri seviyorsanız yaklaşık ilk 200 sayfa bu şekilde geçtiği için beğenilebilir. Yarısına kadar zevkle okudum bu yüzden. Aslı karakteri hırslı, tuttuğunu koparan ve gözü, gönlü üniversitedeyken derslerinde sonrasında kariyerinde olan bir genç kız. Üniversite dönemlerindeki aşkı ve derslerdeki başarısını, stajındaki başarısından, gayretinden staj yaptığı şirketten iş teklifi aldığını sonrasında Amerika'ya başvuru yaptığı masterın onaylandığı ve Amerikadaki acemiliklerini anlatıyor. İkinci yarısından sonra ise Amerika yı ve oradaki yaşantısını anlatmış. Sıkıldım okurken.Sanki turistler için hazırlanmış şehirleri tanıtan ve reklamını yapan kitapçıklardan okuyormuşum gibi hissettim. Amerikayı çok sevmiş yazar. Ballandıra ballandıra anlatıyor. Aslı karakteri de çok itici geldi. Hem çok idealize edilmiş bir karakter olduğundan her yönüyle mükemmel hem de mütevaziliğin zerresi yok. kibirli, gururlu. Herkes ona aşık. Nereye gitse aşık ediyor kendine. Amerikalılar bile sıraya geçmiş. Ve Amerikalıların bile eline geçmeyen iş fırsatları müslüman Türk Aslı'nın önüne serilmiş. Bir insan her yönden çok şanslı olabilir mi? Bir insan hayatında olumsuz hiç mi bir şeyle karşılaşmaz? (Robinle boşanması dışında) Buraları okurken Ayşe Kulin'in Adı Aylin kitabını hatırlattı bana. Çok zengin, çok güzel, çok zeki, çok başarılı,çok şanslı... Kitabı yarım bırakmayı sevmem. Hep böyle mi devam edecek diye düşündüm.

  Aslı'nın müslüman olduğunu vurguluyor yazar. Kitabın bir çok yerinde domuz eti yemediğini ve buna çok dikkat ettiğini vurguluyor. Amerika'daki çevresindeki insanlarda Aslı için buna özellikle dikkat ediyorlar. Ama içkiyi rahat bir şekilde içiyor. Şarap, bira ve dahası. Müslümanlığı sadece domuz eti yememek zannediyor yazarımız galiba. Öyle ki Allah bile diyemiyor. Tanrı diye söz ediyor.


  Kütüphaneden almıştım Canan Tan'ın iki kitabını. Yüreğim Seni Çok Sevdi ve Piraye. Yüreğim Seni çok Sevdi den sonra Pirayeyi okumaya gerek duymadan geri vereceğim.


  Bu Türkiye'deki çok okunan yazarlar nasıl çok okunanlar listesinde anlayamıyorum. Bu bana Türk insanının okuma kültüründe henüz ilerlemediğini anlatıyor yalnızca. Çünkü bu kitaba sığ bir şekilde ve klasik Türk sineması şeklinde sadece Aslı Murat aşkı olarak bakanlar var. Ama Murat ve Aslı'nın dışında kalanlar önemli asıl. Bu yazanlar Canan Tan'ın yaşama bakış şeklini, gezdiği gördüğü yerleri, beğenilerini, yaşam tarzını, ahlakını, dünya görüşünü, dine bakışını yansıtıyor bir bakıma. İlk kitabıyla bu belki çözemeyiz ancak diğer kitapların yorumlarına baktığımda bunu anlayabiliyorum. Kitapta Aslı ile ilgili aklımda kalmasını istediğim tek şey Türkiyedeki yurdum insanının torpil bulma çabasına karşı kimsenin ardına sığınmadan kendi ayakları üstünde durma çabası. Babasının ve ailesinin imkanlarını reddederek hem yoğun bir şekilde çalışıp hem de okuması. Ama tabi herkes Aslı gibi ilk başvurduğu yerden çağrılmayabilir :))))
 • 186. Mallarınız ve canlarınız husûsunda mutlaka imtihan edileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve müşriklerden
  birçok üzücü sözler işiteceksiniz. Eğer sabreder ve günahlardan sakınırsanız, elbette bu davranış, yapılmasında azimli ve kararlı olunma
  gereken en mühim işlerdendir.

  Cenâb-ı Hak, mü'minleri malları ve canları hususunda devamlı imtihana tâbi tutar. Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

  "Erkek olsun, kadın olsun mü'min, Allah'a günahsız olarak kavuşuncaya kadar kendisinden, çoluk çocuğundan ve malından belâ eksik olmaz. " (Tirmizî, Zühd 57/2399; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 287, 450;
  Muvatta', Cenâiz 40)
  (...)
  Ehl-i kitap ve müşrikler Rasûl-i Ekrem Efendimiz'e ve ashâbına bu şekilde eziyet ederlerken Allah Teâlâ, onlara sabrı, takvâyı ve affı emretmişti.

  Kötülüğe, aynıyla karşılık vermek, kötülüklerin artmasına sebep olur. Bundan dolayı Allah Teâlâ, dünya zararlarını azaltmak için sabrı, âhiret zararlarını azaltmak için de takvâyı emretmiştir. Bu durumda âyet-i kerîme, dünya ve âhiretin tüm âdâbını öz olarak ifade etmektedir. (Fahreddin er-Râzi,Mefatihu'l-gayb, IX, 105)

  Ister nakli ister akli ister tecrübî olsun faydalı ilim sahibi olmak çok önemli ve faziletli bir iştir. Bundan daha önemlisi, o ilmi amele yansıtmak
  ve özellikle buna ihtiyacı olan başka insanlara da öğretmektir.
  Ömer Çelik
  Sayfa 522 - Erkam Yayınları, 1. Cilt, Âl-i İmrân Sûresi tefsiri
 • Ey iman edenler! Eğer siz Allah' a (dinine) yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı sağlamlaştırır. (Muhammed 7)