• 320 syf.
  ·15 günde·Beğendi·7/10
  Kitap kendini şöyle tanımlıyor: "Bu kitap bir eğitim-öğretim kitabı değil, bir öğrenme kitabı. Öğrenme sorumluluğu kişinin kendisindeyken eğitim ve öğretim sorumluluğu toplumsal kurumlardadır."
  Sekiz bölümden oluşan eserin, ilk bölümünde, öğrenmeyle ilgili yanlış bilinenlerden bahsediliyor ki buradaki en önemli nokta, "blok çalışma" adı verilen, bir bilginin tekrar tekrar okunarak öğrenileceği iddiasının bilimsel deneylerle çürütülmesi. Yazarlar, kalıcı öğrenme için şunları öneriyorlar: 1.Öğrendiklerinizi kendinize sorular sorarak sürekli "geri çağırın". 2.Aynı anda tek bir konu yerine, birbiriyle bağlantılı olabilecek konuları birlikte çalışın. Yani "harmanlayın". 3.Öğrenirken ne kadar zorlanırsanız bilgi o nispette kalıcı olur; "zorlukları kucaklayın". 4.Bir metne aşina olmak başka, o metni kalıcı olarak öğrenmek başkadır; "bilme yanılsamalarından kaçının". 5.Zekâya ya da doğuştan gelen yeteneklere takılmayın. Yeterince çalışılırsa herkes bir konuda uzman olabilir; "öğrenme stillerinin ötesine geçin". 6.Kendi öğrenme yönteminizi keşfedin; "becerilerinizi geliştirin".
  Eserde pek çok kimsenin öğrenme hikâyesine yer verilmiş. Her bölümün sonunda yer alan "Faydalı Bilgiler" başlığı altında, o bölümde bahsedilen konular özetlenmiş. Bu uygulamayı başarılı buldum. "Aklında Kalsın" isimli son bölümde ise öğrenci, öğretici ve eğitimcilerin kullanabileceği yöntemler anlatılmış.
  Öğrenilen bilgileri hafızadan geri çağırmakla ilgili olarak, "Mnemonic yöntem" adı verilen uygulama ilgi çekici. Mnemonic kelimesi Yunanca'da "bellek" anlamına geliyormuş. Mnemonic araçlardan biri, Sherlock Holmes dizisinde, kahramanımızın kullandığı yöntem olan "hafıza sarayı" aracı. Bu araçla ilgili olarak kitabın 7. bölümünden sonra birkaç örnek paylaşılmış. Mark Twain'in yöntemini ilginç buldum.
  Kitap çok akıcı değil. Sıkıcı da sayılmaz. Öğrenmeye meraklıysanız sayfalar birer birer bitecektir. Benim için faydalı bir okuma oldu.
 • "Bilgi elle tutulabulen bir servettir, hatta çok defa işimizin en önemli aletidir. Piyasada gecen bilgileriniz ne kadar fazla ise, o kadar hürsünüz demektir. Çünkü bu altın bileziği kimse kolunuzdan çıkaramaz. Bu kafanızda taşıdığınız bir alettir."
  Nüvit Osmay
  Sayfa 286 - undefined