• 160 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  ''Yazar olma aşkı, geçim sıkıntısı, savurganlık, manevi ruh, alışıla gelmişliğin dışında gelişen kibir, tutku, ego, adayış, aşağılama, aşk tüm bunlarla karakterimiz; Arturo Bandini.
  Beden ve aklının doğrultusuyla yitik kadını; Camilla.
  Yaşanmışlığıyla sayfalara biriktirdiği ilk romanın kadını; Vera Rivken.
  Sorgulama. Kaç kişiydik benliğimizde. Aşk, sevgi, tutku ne denli farklılaştırır davranışları. Hangi noktada biz olmadığımızı fark ederiz. Ya da anlamadan akıp gideriz kısa süreli yaşamımızda.
  Düşünürüz ama hissetmeyle düşüncelerimizi unuturuz.
  Beklentilerimize göre insanları sokuşturduğumuz zihinlerimiz. Karşılığı uyuşmayan kişiliklerinin bizde oluşturduğu hüsran.
  Arturo Bandini' nin; hüzün, öfke, adayış, sayıklamalar, anlama içgüdüsüyle yaşanmışlığının, yaşamlarımızın içinden hikayesi.
 • ""Kendini mutlu et." yahut "Kendin için bir iyilik yap." gibi reklam sloganları ile kibrimiz besleniyor sürekli.. Kendimizi çok sevince başkasını sevemez oluyoruz. Oysa insanı güzelleştiren şey Yaradan'ına ve yaratılanlara duyduğu sevgidir. Sevgisiz insan hırçındır, durulamaz. Sükuna ermek istiyorsak kin ve kibirden arınmış temiz bir kalple sevmeyi ögrenmemiz lazım."
 • "Ego ve ruh. Kibir ve tevazu. Benlik ve sevgi. Her birimizin bedeni de bu ikiliklere ev sahipliği yapan bir yer değil mi? Biz de içimizde bu zıtları bir arada barındırmiyor muyuz?"
 • 652 syf.
  ·13 günde·Beğendi·10/10
  Gerçek ismi Marie -Henre Beyle bize kendisini Stendhal olarak tanıtmıştır. Şöhretine uzun yıllar kavuşamayan Stendhal 1880 yıllarından sonra beklediği ilgiye ancak kavuşur, bunu açık ve net kendisi ile ilgili daha önceden öngörmüştür.

  Stendhal sadece üç yılı gerektiren çalışmalarının sonucunda sıradan adli bir vakayı sanat eserine dönüştürülmeyi başarmıştı. Fransız devriminden sonraki Restorasyon dönemine ait gerçek olayların üzerinden de bu kitabı yazmıştı. Fransa’nın o döneminde sık rastlanan ve gazetelere düşen olaylardan bir tanesini kaleme almıştır; birey ve toplum çatışmasını resmetmiştir.

  Kitap küçük bölümlerden oluşuyor, uzun monologlar içermeyen, sıkıcı anlatı olmayan paragraflarlar ve sayfalar bir birini takip ediyor. Ayrıntılara zaman harcamadan yazar kahramanların en önemli olaylarına konsantre oluyor. Kitaba epigraf olarak Danton’un ‘’Gerçek, şu buruk gerçek’’ kullanılan bu sözleri doğru ve sadece doğru anlatacağını söz vermiş gibi yazar.


  Julien, genç bir erkek, büyük kariyer ve büyük servet yapmak ister ve bunun için büyük çabalar harcayarak zengin ve üst tabaka insanlara karışır ve istediklerine varmasına ramak kala hayata veda eder. Henüz 23 yaşında iken… Julien; kerestecinin üç oğularından en küçüğüdür, eğitime yatkınlığı da vardır, din adamlığı veya askeri kariyerinde başarılı olursa kendi hayatı ile yaptığı planlarını gerçekleşmiş olur diye düşünür. Kendisi Napoleon hayranıdır maalesef ki yaşadığı zaman Napoleon zamanı değil ve bundan dolayı hayatındaki amacına varabilmesi için bulunduğu çevreyi küçümseyip, her insanın doğasında olduğu gibi sevgi ve dürüstlüğü yok edip yerine içindeki ego, kibir, ikiyüzlülüğü ve insanlara karşı güvensizliğini büyütüp tüm fırsatları kullanıyor. 19 yaşında olmasına rağmen ne istediğini bilen, yaşının verdiği toyluğuğu yaşar iken hayal ettiklerine ilk adımlarını atmaya başlıyor. Madam de Renal ve Matmazel Mathilde arasında Julien’in kısacık hayatı sıçrayarak geçiyor. Çok kısa zaman diliminde onun alt tabakadan gelme, kilise ve üst tabakaya ilerleme, yükselişini ailesinden kendisine göremediği güvenini sağlamış oluyor. (Bu yükselişin ruh katılaşması ile ters orantılıdır diye söylemeden geçemiyorum.)

  Hızlı yükseliş, trajik son…

  Kitabın ismi ile ilgili tartışmaların sona ermediğine göre bende kilise ile askerlikten yana düşünmekten vazgeçip kırmızının aşk siyahın ölümü simgelendiğini neden olmasın diyorum… Yüzleri pudralı, peruklu, uzun elbiseli o zamanki üst tabakanın kibarları gözümün önünde hüzünlü canlandırma ile kitabın son yaprağını çevirmiş oldum.

  Klasik her zaman klasiktir .