• 167 syf.
  ·3 günde·Beğendi·9/10
  Kitap İnceleme Yazısı

  Kitap Adı: Devlet ve Toplum Felsefesi
  Yazarı : Ayşe Yaşar Ümütlü
  Yayıncı : Mana Yayınları
  Baskısı : 1.Baskı/Ekim 2017/167 Sayfa

  Farklı medya organlarında, farklı zamanlarda yazılmış, duyarlı bir akademisyen hassasiyetiyle
  kaleme alınmış denemeler içermektedir kitap.
  Yaşanılabilir, ortak bir medeniyet arayışı, öngörüsü ve önerisi, bu kitapta da karşımıza çıkıyor.
  Siyaset felsefesi, daha iyiye ulaşmak için sorgulama, fikir üretme ve yan yana gelebilme, temel toplumsal sorunlar, farklı açılardan çok güzel irdelenmiş.
  Doğu medeniyetlerinin, paternalizm kıskacında nasıl can çekiştiğini 22. Sayfada kısa ve öz bir tahlilini bulacaksınız. Paternalizm, yani “baba devlet”, “her şeyi düşünen devlet” “her şeye sahip devlet”
  “her gücü elinde bulunduran devlet” anlamında bir tanımlama. Geriye, toplumda bireyin yapabileceği, üretebileceği bir şey kalmıyor, fikir dahil.
  Ahlaki ve zihinsel arınma olmadan, bir toplumda kalıcı bir medeniyet inşası mümkün değildir.
  Kitapta geçen, Gazali’nin, “mantık bilmeyenin fetvasına/hükmüne güvenilmez” sözü beni çok düşündürdü. Hele 117. Sayfada işlenen, “hased ve düşmanlık” konusu, başlı başına ayrı bir kitap niteliğinde. “Başkasında olmasın da bende de olmamasına razıyım” haset, fesat, kıskançlık ve çekememezliği; toplumun tüm sistemlerini alt üst eden, tedavisi zor bir hastalık değil midir?
  Liyakat, adalet, eşitlik, yeterlilik tanımlarının; hakkaniyet, mantık ve felsefe gözüyle, en sevimli halini bulacaksınız kitapta.
  Günlük yaşamda; ilkesel, bireysel ve toplumsal hatalara, özellikle dikkat çekiyor yazar.
  “Daimi Barış Teorisi” adlı kitabını da okuma listeme aldım.
  Yüksek sesle alıcı bulan, düşünce ürünü olmayan, uzun vadeli bir hedefi olmayan, kitlesel mesaj verenlerin; Düşünceyi önemsemediklerini, içerisindeki endişe, yetersizlik ve cehaleti bastırmak için, en ilkel/ilkesiz ifade sanatını seçtiklerini vurguluyor adeta.
  Retorik, mübalağa, belagat ve mügalata ile topluma sosyal ve düşünsel hizmet sunmanın ne kadar
  yanıltıcı olduğunu, bu eserle daha iyi idrak edebilirsiniz.
  Konu güzel, örnekler harika, içerik muhteşem, anlatım dili akıcı ve güncel.
  Bir kitabı okumak için başka ne gerekiyor ki zaten?
  Okunup, anlaşılması, yaşanması, önerilmesi dileğiyle.
  19.11.2018
  Ali Rıza Malkoç
  #armozdeyis
 • Ellerimiz ne güzeldi ikindi vakitlerinde
  Bir olduğunda iki el biz olduğunda
  Ve tuttuğunda umudu bütünleşerek
  Bir ayağı kırık sandalye gibi şimdi düşlerimiz
  Gülüyorken arkamızda bıraktığımız virgüllerle
  Noktalayamadığımız yarım cümlelerde
  Yoruluyoruz eksik aksak aksanımızla
  Bir bakıyoruz ki baktığımız yerde yokuz
  O yol hiç yürünmemiş sanki birlikte
  Gülüşlerimiz başka başka yüzlerde.
  Selçuk Aydın / Ekim 2017
 • 136 syf.
  ·4 günde·Beğendi·8/10
  Sabahattin Ali'nin 'Yeni Dünya' adındaki öykü kitabında, uzaklardan olmayan hemen yanıbaşımızdan veya çevremizden
  hikayeleri bulabilirsiniz. 13 öykü var kitabın içinde.

  Birinci öykü olan 'Asfalt Yol'da, özveriyle köyün yolunun yapılmasını isteyen bir öğretmenin sıcak hikayesini okuyoruz. 'Görevinin dışındaki' işlere karışmaması konusunda uyarılan ama buna rağmen köylüler için çocuklarını okutmak haricinde yollarını da yaptırmakla uğraşırken sonunda işin nerelere gittiğini gördüğünüzde şaşırıp kalırsınız.

  Çaydanlık diyerek geçmeyin. Bir devlet meselesi bile olabilecek kadar möhim bir şey...

  Kitaba adını veren 'Yeni Dünya'yı farklı tahmin etmiştim ama bambaşka bir şey çıktı karşıma. Yine bizden bir hikaye
  ile karşı karşıyayız. Yabancı gelmeyecek bir hikaye ile 'bize' konuk oluyor.

  Her hikaye kendi içinde güzellikler barındırıyor. Örneğin, 'Bir mesleğin başlangıcı'da bunlardan biri. 'Halk türkülerinin' nasıl derlendiğini anlatması anlamında güzel bir örnek.

  Bir çeşit 'Memleketimden İnsan Manzaraları' gibi farklı yörelerden farklı tatlar içeriyor. Sanki bizi bir geziye çıkartıyor gibi.

  Konular yaşanan hayatın içinden olduğundan anlatım da o şekilde ilerliyor. Etrafın, kişilerin, binaların tasviri yapılıp, iyi ve kötü yanlar da belirtilir.

  Düşkün, fakir, ezilmiş, yoksul, köylü yani çoğunluğun sesini aktarmaya çalışıyor. Hikayeler hayatın içinden doğrudan bize aktarılıyor. Öyle derin anlamlar, derin düşünceler, gizli, açık mesajlar içermiyor; olduğu gibi olanı, yaşamı anlatıyor.

  Anlatılan hikayelerde hem anlatıcının hem de yerel de yaşayanların bakışına da yer veriliyor. Birbirlerini anlatışı, kişi ve olaylara bakışları gösteriliyor.

  S.Ali ile yaşamın içinden çıkıp gelen hikayeler okuyoruz. Evet bunlar 1940'lı yılların havası ama olsun yine de 'Memleketimden İnsan Manzaraları' diyebiliriz.

  Kısaca bizden olan ve birçoğu hala devam eden hikayeleri okumayı tavsiye ederim. Birşey kaybetmez, kazanırsınız.

  Ezcümle: YKB - 24.Baskı, Ekim 2017 tarihli kitabı 19-22 Eylül 2018 tarihleri arasında okuyup, notlar çıkartıp,
  11/10/2018 tarihinde yazıya dökerek, siteye eklenmiştir.
 • Yazar: özlem
  Hikaye Adı : Oblivion
  Link: #31185532
  Müzik Parçası : Oblivion

  Saat gecenin üçü. Gece dahi uykuya dalıp beklerken sabahı ve muhakkak ki biriktirirken ışığı, varlığım yağmur tanelerinin misafir olduğu bir pencerenin ardından dünyayı seyrediyor. Görebildiğimce ve gözlerimden ruhuma süzülebildiğince yaşamı…
  Oysa ne çok tortu var, yağmurların bile aklayamadığı…

  Oturduğunda pamuk tarlasına alabildiğine uzanma hissini veren koltuğumda, elimde bez bebeğimle bu saat olmuş düşünüyorum. Uykunun huzurlu halinin ses ve nefes olduğu sesler eşliğinde. Elimde bez bebeğim; gün ışıyınca, dinlenince, ışık taneleriyle verilmeyi bekleyen…
  Gözleri tamam.. iki küçük zeytin tanesi.
  Saçları ise renksiz, ne uzun, ne kısa..
  Yüzü bir çocuğu mutlu edebilecek kadar mutlu!
  Yanakları bulutsu bir kiraz renginde.

  Ama bir şey eksik bu ifadede, mutluluğun dokunduğu bir şey…
  Gülüşünü, acısını, duygularını simgeleyen; dudakları.

  … Elime iğne ipliği alıyorum bir ifade, belirginlik oluşturabilmek için. Mutlaka güleç olmalı. Onu gören her çocuk gülüşünün gölgesinden dahi uzak bulmamalı bebeği.
  İğne ipliği elime alıyorum ki;

  O çok eskiyen ve yenisine lüzum görmediğim televizyonum açılıyor birdenbire.
  Minik sarı bir kutu, haberlerde duruyor!!
  Dünün özeti, dünlerin özetini sunuyor...
  Bugünü.
  Günün ışığına seslenen haliyle…

  Şöyle diyor, haberleri sunan spiker kadın cızırtılar ve altyazısında siyasetin, polemiklerin ve elbet magazin bülteninin eksik olmadığı yayın karesinde...
  En fazla 3 dakika ve süre başlıyor:

  “ . Ağrı'da dedesiyle bayramlaşmak üzere ailesiyle birlikte köye giden 4 yaşındaki Leyla Aydemir kayboldu Sayın Seyirciler.
  18 günlük arama çalışmalarının ardından dün kötü haber geldi; Leyla dere yatağının ağzında yüzü suya dönük olarak ve sırtında şiddet izleriyle bulundu. Otopsi raporları aç bırakılarak öldüğünüde göstermekte.

  . Ankara'nın Polatlı ilçesinde 22 Haziran günü kaybolan Eylül Yağlıkara ölü bulundu. Otopsisinde vücudunda kesici delici alet izlerine rastlandı, cinsel istismar sonrası boğularak öldürüldüğü de belirlendi. Katil zanlısı, Eylül'ü arama operasyonlarınada katılmıştı. Sezdirmedi ki büyük bir başarı ve unutmadan Sayın Seyirciler, kendisi şu an hapishanede.

  Korkmayın.. Yakında çıkar.

  . 12 yaşındayken dayısının oğlu tarafından kaçırılan ve alıkonulduktan sonra 18 yaşına girmeden iki çocuk sahibi olan Pelda, kalbinden vurularak öldürüldü. Pelda'nın hayalleri vardı, hepimiz gibi.. Öğretmen olmak istiyordu. Ama annelik zorla da olsa bir nevi öğretmenliktir değil mi? Okumaya ne gerek var...

  Evet seslerinizi tüm o kuru gürültüsüyle duyuyorum.  Bir saniye.. Magazin bültenine bağlanıyoruz.
  SON DAKİKA!!!

  “ Ünlü Model, yurtdışından şu saatlerde uçakla dönüyor Sayın Seyirciler. Nefesler tutulmuş. Tüm duygularımız, insanlık dahil konuya yoğunlaşmakta.. Kendisi " İ " dizisinde toplumumuzun ahlak, kültür ve etnik yapısını karalayarak yükselen ve içi çürümüş bir güzellikle ve tabii bizimde yücelttiğimiz ve yitirdiğimiz değerlerle; öldürülen ve haberlerini sunduğum çocuklara destek için burada olduğu söylüyor.
  .. Yoğun olmasaydı muhakkak o topuklu ayakkabıları, çocuklarımızın öldürüldüğü, tecavüz edildiği ve çamura bulandığı topraklara ulaşırdı…
  Ama destek oluyor değil mi?
  “ Reklamın iyisi kötüsü olmaz. “

  Bize böyle öğrettiler ve biz de ellerine sağlık demekten geri durmadık. Her neyse Sayın Seyirciler; Modelimiz gelene kadar haberimize dönelim..


  1 dakika 1 dakikadır..  Biraz geçmişe gidelim diyorum ve kesinlikle,
  derinleşmeden tabii...

  . 2016 yılının Ekim ayında evinin önünde oynarken kaybolan Irmak Kupalı, komşuları Himmet Aktürk tarafından tecavüze uğradıktan sonra vahşi bir şekilde öldürüldü. Himmet Bey (!?!) şuan nerede? Ne durumda? Tahminleri zorlayın.. Himmet Bey, o masum kişiliklerden biri, hangi güzel ve huzurlu gökyüzünü solumakta?

  . 31 Mayıs 2017 günü evden çıkan (6) yaşındaki Eylül'ün cesedi terk edilmiş bir inşaatta, bir bavulun içinde bulundu; tecavüz edildikten sonra boğazı sıkılarak öldürüldü. Ve dikkat edin buraya.. Boğazı sıkılarak… Acaba cezasında bu bir anlık öfke ve tabii pişmanlık, ne kadar indirim sağlar??
  Eylül mü? Sanıyorum ki kemiklerinin tozu kalmamıştır…
  Ailesine hiç girmiyorum, konumuz derinlik değil!!

  Tüm çocuklar dahil ve Bey'den ayrı " Çocuklar "lafım için; siz genel olarak kabul edin...
  Özür dilerim.


  Saniyeler kaldı... ve lütfen kahvelerinizi, çaylarınızı yudumlayın.

  Boş gitmez.

  “ Yardımcı olacaktır seyrinize. “


  Vee.. yeni haberler var elimizde…
  Son dakika diyebilir miyiz Seyirciler???

  " Arkadaşlar, 1 dakika daha lütfen!! "

  … .Hatay'ın Hassa ilçesinde, dün amcasıyla kaynaktan içme suyu almaya gittiği Amanos Dağları eteklerinde kaybolan, konuşma engelli Ufuk Tatar'ı (6) arama çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Tüm ilçe merkezinde ve köylerdeki camiilerde Ufuğun kaybolduğu gün üzerinde bulunan kıyafetler tarif edilerek anons edildi.

  . Diyarbakır'da 14 yaşındaki bir çocuk, hayvan otlattığı sırada kayboldu. Kayıp çocuğu bulmak için ekipler seferber oldu. Ancak henüz bir sonuç alınamadı. Dikkat edin " bir çocuk " diye tabir ediyoruz.. Bize ulaşan bilgi bu ama biz ona yinede Yusuf Yılmaz diyelim.

  Bulunur maazallah..
  Suçlular cezalandırılmalı öyle değil mi?

  . Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Güleçler Köyü'nde dün odun toplamak için eşekle yakındaki ormanlık ve dağlık alana giden zihinsel engelli 15 yaşındaki Salih Oral'dan haber alınamıyor.

  Neler oluyor sayın seyirciler?
  Neden bu haldeyiz?

  Çocuklarımız kaçırılıyor. Tecavüz ediliyor ve tecavüz edenin bir hakkı, cevabı varmış gibi serbest bırakılıyor. Kaç gün sürüyor acı? Bedelinde ne ödeniyor ki unutuluyor...
  Satılıyor.. Kişiliğimiz, ahlakımız, insanlığımız?

  Peki satın alan kim??

  Tecavüzcünün tezgahından uzak değil bu piyasa muhakkak.

  ...

  - Kestik –
  Cızırtılar..
  Kararan bir ekran, sonra tekrar açılan…
  Güleç yüzlü, yakışıklı bir spiker, özürleriyle kamera karşısına geçiyor.

  Tam açıklama yapacağı sırada yayın donuyor ve tuhaf olan o ki tüm bu haberin konusu eşliğinde; o magazin ve siyaset bülteninin üst karesi olarak çocuk resimleri ve kayıp ilanlarıyla..
  Spikerle sanatsal bir tablo gibi.


  Kapının telaşla çalışıyla irkiliyorum ve korkuyla kapıyı açıyorum. Zira biraz önceki televizyon rehavetini üzerimden atamadım..
  Kapının eşiğini tutmuş nefes nefese şunları söylüyor karşımda duran arkadaşım:
  - Özlem, duydun mu?
  Türkiye dahil Dünya'nın iletişim ağı çökmeye başlamış. Düzeltemiyorlar ve sorun bulunamıyor…

  Nasıl? Demeden.. bir çocuk geçiyor merdivenlerden..
  Apartmanda ise kaynağını nereden aldığını bilmediğim bir müzik çalıyor, sanki duyuru gibi… https://www.youtube.com/watch?v=oB-RS000NLs

  ... Çocuğa odaklanıyorum, müzik eşliğinde.
  Beni gören arkadaşımda bakışlarını ona çeviriyor yalnız baktığımız aynı şey mi bilmiyorum....

  Çocuğun bir ağzı yok, ne kız ne oğlan diyebilirim..
  Hafif kirlenmiş beyaz kıyafetlerin içinde ve gözleri iri birer zeytin gibi.
  Elinde de bez bebek…
  Sadece bir ifadesiyle…
  Bulutsuluğu düşmüş nar kırmızı bir iple örselenerek dikilmiş bir ağız ve dikkatle bakıldığında ise bir gülüşü andırıyor bebekte.


  Çocuk gidiyor başını çevirip ve ben bez bebeğime doğru koşuyorum.

  İğne ipliğin hemen yanındaki.

  Gülüş olmalı diyorum..
  İncitmeden, dokunmadan kırmızıya...

  Yapamıyorum…
  Onun yerine gülüşümü, sözlerimi, söyleyemediklerimi bez bebeğin tam ağız kısmına dikiyorum.

  Ve işte..
  Şimdi, tamam.

  ...

  özlem.  ... Çocukların olmadığı bir gelecek inanıyorum ki yok ve gözlerim geleceğe, yaşamın tadını daha çok çıkarmaya yönelik değil muhakkak. Gelecek onlarla ve onların olsun kafi.


  Çocuklarımıza sahip çıkalım.
  Küçücük bir ihmal onları bizden alır...
  Bu, İnsanla İnsanın mücadelesi
  En çetin ve belki...
  En lekeli haliyle.

  Vaktiniz, varlığınız için teşekkür ederim…
  Sevgiyle kalın.

  ⚝⚝⚝

  → (Mutlaka bakmalı, bilgi edinmeli ve bu bilgiyi paylaşmalıyız: http://www.mynet.com/...lara-uyari-4242998-1) ←

  ⚝⚝⚝
 • Saat gecenin üçü. Gece dahi uykuya dalıp beklerken sabahı ve muhakkak ki biriktirirken ışığı, varlığım yağmur tanelerinin misafir olduğu bir pencerenin ardından dünyayı seyrediyor. Görebildiğimce ve gözlerimden ruhuma süzülebildiğince yaşamı…
  Oysa ne çok tortu var, yağmurların bile aklayamadığı…

  Oturduğunda pamuk tarlasına alabildiğine uzanma hissini veren koltuğumda, elimde bez bebeğimle bu saat olmuş düşünüyorum. Uykunun huzurlu halinin ses ve nefes olduğu sesler eşliğinde. Elimde bez bebeğim; gün ışıyınca, dinlenince, ışık taneleriyle verilmeyi bekleyen…
  Gözleri tamam.. iki küçük zeytin tanesi.
  Saçları ise renksiz, ne uzun, ne kısa..
  Yüzü bir çocuğu mutlu edebilecek kadar mutlu!
  Yanakları bulutsu bir kiraz renginde.

  Ama bir şey eksik bu ifadede, mutluluğun dokunduğu bir şey…
  Gülüşünü, acısını, duygularını simgeleyen; dudakları.

  … Elime iğne ipliği alıyorum bir ifade, belirginlik oluşturabilmek için. Mutlaka güleç olmalı. Onu gören her çocuk gülüşünün gölgesinden dahi uzak bulmamalı bebeği.
  İğne ipliği elime alıyorum ki;

  O çok eskiyen ve yenisine lüzum görmediğim televizyonum açılıyor birdenbire.
  Minik sarı bir kutu, haberlerde duruyor!!
  Dünün özeti, dünlerin özetini sunuyor...
  Bugünü.
  Günün ışığına seslenen haliyle…

  Şöyle diyor, haberleri sunan spiker kadın cızırtılar ve altyazısında siyasetin, polemiklerin ve elbet magazin bülteninin eksik olmadığı yayın karesinde...
  En fazla 3 dakika ve süre başlıyor:

  “ . Ağrı'da dedesiyle bayramlaşmak üzere ailesiyle birlikte köye giden 4 yaşındaki Leyla Aydemir kayboldu Sayın Seyirciler.
  18 günlük arama çalışmalarının ardından dün kötü haber geldi; Leyla dere yatağının ağzında yüzü suya dönük olarak ve sırtında şiddet izleriyle bulundu. Otopsi raporları aç bırakılarak öldüğünüde göstermekte.

  . Ankara'nın Polatlı ilçesinde 22 Haziran günü kaybolan Eylül Yağlıkara ölü bulundu. Otopsisinde vücudunda kesici delici alet izlerine rastlandı, cinsel istismar sonrası boğularak öldürüldüğü de belirlendi. Katil zanlısı, Eylül'ü arama operasyonlarınada katılmıştı. Sezdirmedi ki büyük bir başarı ve unutmadan Sayın Seyirciler, kendisi şu an hapishanede.

  Korkmayın.. Yakında çıkar.

  . 12 yaşındayken dayısının oğlu tarafından kaçırılan ve alıkonulduktan sonra 18 yaşına girmeden iki çocuk sahibi olan Pelda, kalbinden vurularak öldürüldü. Pelda'nın hayalleri vardı, hepimiz gibi.. Öğretmen olmak istiyordu. Ama annelik zorla da olsa bir nevi öğretmenliktir değil mi? Okumaya ne gerek var...

  Evet seslerinizi tüm o kuru gürültüsüyle duyuyorum.  Bir saniye.. Magazin bültenine bağlanıyoruz.
  SON DAKİKA!!!

  “ Ünlü Model, yurtdışından şu saatlerde uçakla dönüyor Sayın Seyirciler. Nefesler tutulmuş. Tüm duygularımız, insanlık dahil konuya yoğunlaşmakta.. Kendisi " İ " dizisinde toplumumuzun ahlak, kültür ve etnik yapısını karalayarak yükselen ve içi çürümüş bir güzellikle ve tabii bizimde yücelttiğimiz ve yitirdiğimiz değerlerle; öldürülen ve haberlerini sunduğum çocuklara destek için burada olduğu söylüyor.
  .. Yoğun olmasaydı muhakkak o topuklu ayakkabıları, çocuklarımızın öldürüldüğü, tecavüz edildiği ve çamura bulandığı topraklara ulaşırdı…
  Ama destek oluyor değil mi?
  “ Reklamın iyisi kötüsü olmaz. “

  Bize böyle öğrettiler ve biz de ellerine sağlık demekten geri durmadık. Her neyse Sayın Seyirciler; Modelimiz gelene kadar haberimize dönelim..


  1 dakika 1 dakikadır..  Biraz geçmişe gidelim diyorum ve kesinlikle,
  derinleşmeden tabii...

  . 2016 yılının Ekim ayında evinin önünde oynarken kaybolan Irmak Kupalı, (4) komşuları Himmet Aktürk tarafından tecavüze uğradıktan sonra vahşi bir şekilde öldürüldü. Himmet Bey (!?!) şu an nerede? Ne durumda? Tahminleri zorlayın.. Himmet Bey, o masum kişiliklerden biri, hangi güzel ve huzurlu gökyüzünü solumakta?

  . 31 Mayıs 2017 günü evden çıkan (6) yaşındaki Eylül'ün cesedi terk edilmiş bir inşaatta, bir bavulun içinde bulundu; tecavüz edildikten sonra boğazı sıkılarak öldürüldü. Ve dikkat edin buraya.. Boğazı sıkılarak… Acaba cezasında bu bir anlık öfke ve tabii pişmanlık, ne kadar indirim sağlar??
  Eylül mü? Sanıyorum ki kemiklerinin tozu kalmamıştır…
  Ailesine hiç girmiyorum, konumuz derinlik değil!!

  Tüm çocuklar dahil ve Bey'den ayrı " Çocuklar "lafım için; siz genel olarak kabul edin...
  Özür dilerim.


  Saniyeler kaldı... ve lütfen kahvelerinizi, çaylarınızı yudumlayın.

  Boş gitmez.

  “ Yardımcı olacaktır seyrinize. “


  Vee.. yeni haberler var elimizde…
  Son dakika diyebilir miyiz Seyirciler???

  " Arkadaşlar, 1 dakika daha lütfen!! "

  … .Hatay'ın Hassa ilçesinde, amcasıyla kaynaktan içme suyu almaya gittiği Amanos Dağları eteklerinde kaybolan, konuşma engelli Ufuk Tatar'ı (6) arama çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Tüm ilçe merkezinde ve köylerdeki camiilerde Ufuğun kaybolduğu gün üzerinde bulunan kıyafetler tarif edilerek anons edildi.

  . Diyarbakır'da 14 yaşındaki bir çocuk, hayvan otlattığı sırada kayboldu. Kayıp çocuğu bulmak için ekipler seferber oldu. Ancak henüz bir sonuç alınamadı. Dikkat edin " bir çocuk " diye tabir ediyoruz.. Bize ulaşan bilgi bu ama biz ona yinede Yusuf Yılmaz diyelim.

  Bulunur maazallah..
  Suçlular cezalandırılmalı öyle değil mi?

  . Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Güleçler Köyü'nde odun toplamak için eşekle yakındaki ormanlık ve dağlık alana giden zihinsel engelli 15 yaşındaki Salih Oral'dan haber alınamıyor.

  Neler oluyor sayın seyirciler?
  Neden bu haldeyiz?

  Çocuklarımız kaçırılıyor. Tecavüz ediliyor ve tecavüz edenin bir hakkı, cevabı varmış gibi serbest bırakılıyor. Kaç gün sürüyor acı? Bedelinde ne ödeniyor ki unutuluyor...
  Satılıyor.. Kişiliğimiz, ahlakımız, insanlığımız.

  Peki satın alan kim??

  Tecavüzcünün tezgahından uzak değil bu piyasa muhakkak.

  ...

  - Kestik –
  Cızırtılar..
  Kararan bir ekran, sonra tekrar açılan…
  Güleç yüzlü, yakışıklı bir spiker, özürleriyle kamera karşısına geçiyor.

  Tam açıklama yapacağı sırada yayın donuyor ve tuhaf olan o ki tüm bu haberlerin konusu eşliğinde; o magazin ve siyaset bülteninin üst karesi olarak çocuk resimleri ve kayıp ilanlarıyla ekran kaplanıyor...
  Spikerle sanatsal bir tablo gibi.


  Kapının telaşla çalışıyla irkiliyorum ve korkuyla kapıyı açıyorum. Zira biraz önceki televizyon rehavetini üzerimden atamadım..
  Kapının eşiğini tutmuş nefes nefese şunları söylüyor karşımda duran arkadaşım:
  - Özlem, duydun mu?
  Türkiye dahil Dünya'nın iletişim ağı çökmeye başlamış. Düzeltemiyorlar ve sorun bulunamıyor…

  Nasıl? Demeden.. bir çocuk geçiyor merdivenlerden..
  Apartmanda ise kaynağını nereden aldığını bilmediğim bir müzik çalıyor, sanki duyuru gibi… https://www.youtube.com/watch?v=oB-RS000NLs

  ... Çocuğa odaklanıyorum, müzik eşliğinde.
  Beni gören arkadaşımda bakışlarını ona çeviriyor yalnız baktığımız aynı şey mi bilmiyorum....

  Çocuğun bir ağzı yok, ne kız ne oğlan diyebilirim..
  Hafif kirlenmiş beyaz kıyafetlerin içinde ve gözleri iri birer zeytin gibi.
  Elinde de bez bebek…
  Sadece bir ifadesiyle…
  Bulutsuluğu düşmüş nar kırmızı bir iple örselenerek dikilmiş bir ağız ve dikkatle bakıldığında ise bir gülüşü andırıyor bebekte.


  Çocuk gidiyor başını çevirip ve ben bez bebeğime doğru koşuyorum.

  İğne ipliğin hemen yanındaki.

  Gülüş olmalı diyorum..
  İncitmeden, dokunmadan kırmızıya...

  Yapamıyorum…
  Onun yerine gülüşümü, sözlerimi, söyleyemediklerimi bez bebeğin tam ağız kısmına dikiyorum.

  Ve işte..
  Şimdi, tamam.

  ...

  özlem.  ... Çocukların olmadığı bir gelecek inanıyorum ki yok ve gözlerim geleceğe, yaşamın tadını daha çok çıkarmaya yönelik değil muhakkak. Gelecek onlarla ve onların olsun kafi.


  Çocuklarımıza sahip çıkalım.
  Küçücük bir ihmal onları bizden alır...
  Bu, İnsanla İnsanın mücadelesi
  En çetin ve belki...
  En lekeli haliyle.

  Vaktiniz, varlığınız için teşekkür ederim…
  Sevgiyle kalın.

  ⚝⚝⚝

  → (Mutlaka bakmalı, bilgi edinmeli ve bu bilgiyi paylaşmalıyız: http://www.mynet.com/...lara-uyari-4242998-1) ←

  ⚝⚝⚝
 • Ne mi yapabiliriz?
  Farlılıklarımıza hoşgörü içerisinde bakabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Bir kişi hakkında kesin hüküm vermeden önce o kişiye de söz hakkı tanıyabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Sonunda bizim gururumuz kaybedecek ama toplum kazanacaksa yapacağımız işi tekrar gözden geçirebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Her fikri, her görüşü dinleyebilir, ölçüp-tartabilir vicdan muhasebemizden geçirerek karar verebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Doğaya, insana, inanana, inanmayana, çocuğa, kadına, yoksula, garibe, muhtaç insana saygı gösterebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Yemek yerken açlığı hissetmemek için erkenden yatan aileleri de düşünebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Sahip olduklarımıza şükredebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Atalarımızdan bize miras kalan kültürümüze, örfümüze, ananemize sahip çıkabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Zor durumda olan bir insanı görmemezlikten vazgeçebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncılıktan, nemelazımcılıktan vazgeçebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Büyüklerimize saygıyla, küçüklerimize sevgiyle ve sevecen bir gönülle yaklaşabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Sadece cebimize giren parayı düşünmekten vazgeçebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  İnsan olmanın onurunu koruyabilir, vicdanı elimizden bırakmayabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Bize miras kalan bu güzelim doğayı koruyabilir hatta fidanlar dikebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Trafikte saygılı olabilir, lüzumsuz yere korna çalmayabiliriz. (Mümkünse kaza durumu vuku bulmayacaksa hiç çalmayabiliriz.)

  Ne mi yapabiliriz?
  Daha çok kitap okuyabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Çocuklarımıza ve büyüklerimize hayatımızda daha çok zaman ayırabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Evimizin önünü temiz tutabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Televizyona hayatımızda daha az zaman verebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Sevdiğimiz insanlarla daha çok karşılıklı konuşabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Malayani şeylerle zihnimizi meşgul etmeyebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Daha az ben diyebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Her hatadan bir ders çıkarabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Her düşünceyi saygıyla dinleyebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Yetim ve öksüzleri mutlu edebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Muhtaç insanlara karşılıksız destek çıkabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Geçmişimizden ve tarihimizden dersler çıkarabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Güzel bir resim ve tabloya bakabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Doğayla daha çok buluşabiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Akşam yatmadan önce günümüzün muhasebesini yapabilir, bir gün daha yaşlandığımızı düşünebiliriz.

  Ne mi yapabiliriz?
  Çok şey yapabiliriz, hepsi de yapabileceğimiz şeyler ama en önemlisi de sevebiliriz birbirimizi ve gülümseyebiliriz birbirimize :)
  Sevgiyle..

  Ömer yaşar
  02 Ekim 2017 23.22