Uzay Heparı
küçüğüm daha çok küçüğüm bu yüzden sonsuz endişem
savunmam bu yüzden bu yüzden bir küçük iz bırakmak için didinmem
ne kadar az yol almışım ne kadar az yolun başındaymışım meğer
elimde yalandan kocaman rengârenk geçici oyuncak zaferler...

https://seyler.eksisozluk.com/...st&utm_term=post

Bir Gizli Teşekkür
Herkesin bu siteye bir giriş hikayesi vardır. Ya da kendi adıma konuşursam, en azından benim var. Anlatmaya değer gördüğüm bir hikaye hem de… Neden size bu hikayeyi anlatma gereği duyduğumu merak ettiyseniz, hiç merak etmeyin iletinin devamında gayet açık bir şekilde merakınızı gidereceğim. Çok uzun da yazıp sizleri sıkmayacağım. Zira bu bir teşekkür iletisidir.

Öncelikle sosyal medyalarda pek aktif olan birisi değilim. Ayıracak vaktim de yok zaten. Takıldığım birkaç site var ve https://eksisozluk.com bunlardan birisi. Ekşi Sözlük’te yazar falan değilim yanlış anlaşılmasın; yalnızca uzaktan takip ediyorum yazılanları. Tabii Sözlük’te girmekten en hoşlandığım başlıklardan birisi de “#edebiyat” başlığı, takdir edersiniz ki… Bir gün edebiyat başlığında dolanırken 1000Kitap isimli bir yazı gördüm ve ilgimi çekti. Daha önce adını sanını hiç duymadığım bir siteydi burası. 1000Kitap ile ilgili entrileri okuduğumda ise kendisini Ekşi Sözlük’ten takip ettiğim https://eksisozluk.com/...ecture-of-aggression kullanıcı adlı kişinin de bu sitede aktif olarak yer aldığını gördüm. O zamanlar bu kişinin kim olduğunu bilmiyordum tabii.

Sonra hemen siteye üye oldum ve belli bir süreden sonra bahsettiğim kişinin Oğuz Aktürk’ten başkası olmadığını gördüm. Zira profilinde sosyal medyalarda kullandığı isimleri paylaşmıştı ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde siteye girmeme sebep olan kişinin kim olduğunu bulmuştum. Fakat bu durumdan kendisine hiç bahsetmedim. Hiçbir zaman da bundan haberi olmadı. Ta ki bugüne kadar… Dolayısıyla kendisine teşekkür de edemedim. Bunca zaman sonra şimdi neden teşekkür ediyorum peki? Hemen onu da açıklayayım:

Oğuz Aktürk arkadaşımız 13 Mart itibarıyla sitede olmayacak ve vatani görevini gerçekleştirmek üzere askere gidecek. Acemi birliği, Kastamonu; usta birliği ise, Batman imiş. Yine Ekşi Sözlük’teki entrilerinden öğrendim bu bilgileri.

Oğuz askerden geldikten sonra hala bu sitede olursak birbirimize verdiğimiz yüz yüze görüşme sözümüzü yerine getireceğiz. Öyle umuyorum. Aksi bir durumda hala bu sitede olmazsak da bu teşekkürün omuzlarımda yük olmasını istemem. Her şey için teşekkürler Oğuz kardeşim. Güle güle git, güle güle gel.

Yazan : Romica | Ekşi Sözlük
35 YAŞINDA BEKAR KADIN OLMAK

20 gün sonra 36 yaşına girecek bir ablanız olarak kabul edin sözlerimi. Ben hayatı tersinden yaşadım. 18 yaşıma basana kadar barlara girmeye çalışıp, reşit olduğum gün duruldum. 19 yaşımda beraber yaşamaya başladığım adamla 21 yaşımda evlendim. 22 yaşımda anne oldum, 24 yaşımda ikinci çocuğum oldu. İkinci çocuğumu emzirirken üniversiteye döndüm. okudum, çalıştım, çocuklarımla ilgilendim. 30 yaşıma gelip yurt dışında burs kazandığımda, 1 yıllığına çocukları anneme emanet edip gittim. Döndükten bir süre sonra da boşandım.
En çok bana veriyorlardı bu mesajı: Boşandın, hayatın bitti, orta yaşlısın artık, iki çocuğun var diye… Ben de bu durumu kanıksamaya başlamıştım artık. Ne de olsa artık genç değildim. Bundan dolayı normalde özgüvenim yüksek olsa da hayatımdaki kişiyi memnun etmek için saçma sapan şeyler yaptım.
Şubat ayının sonunda birden bir aydınlanma yaşadım. Karşımdaki adam kaşımdan gözüme, kılığımdan kıyafetime, saçımdan makyajıma kadar her şeyimi eleştiriyordu. İncir çekirdeğini doldurmayacak bir “Ben kıvırcık saç sevmiyorum, o saçların hep toplu olacak!” tartışmasından sonra banyoya gittim. Aynaya baktım ve “ne yapıyorum ben?” diye sordum kendime… Bütün hayatını kendi dilediği gibi yaşamış, hep seven ve sevilen biri olmuştum. Aynanın karşısındaki kişi ise ben değildim artık. Yalnız kalmaktan korktuğu için sürekli taviz veren bir kadın vardı karşımda ve ben o kadından hiç hoşlanmadım.
O aynanın karşısında saçlarımı kökünden kazıdım. O “ne yaptın sen??!” diye bağırırken adamın karşısına geçip eline saçlarımı verdim ve dedim ki “İster fön çek topla, ister kıçına sok bunları, hadi hoşçakal!”
Sonrasında pişman olur muyum acaba diye düşünmüştüm ama açıkçası şu güne kadar herhangi bir pişmanlık yaşamadım. 36’ya merdiven dayamış, kocaman çocukları, 1,5 metrelik boyu, subay traşı saçları olan bir kadının bile her gün bir şekilde iltifat alabileceğini gördüm.
KİMSEYE MECBUR DEĞİLİZ HEMŞİRELERİM.
Hayatımız bitiyor falan değil. Özgüveninizi zedelemeye çalışan kara propagandalara aldanmayın. Biz kendimizi sevip beğenince başkalarının da beğeneceğini unutmayın. Özgüveninizi sağlam tutun, yürüyüşünüz bile değişir. 30 yaşında kadın genç kızlıktan kadınlığa daha yeni terfi etmiştir. kendini keşfetme sürecinin en başındadır. İyi insanlara karşı iyi ve mütevazi olurken, egosunu zedelemeye çalışan terbiyesizlere karşı da “bastığım toprağı, soluduğum havayı şereflendiriyorum!” mesajını vermelidir.
Ayrıca “30 yaşına gelmiş kadın çok rerörerö!!” diyen adamların hiçbiri bir biscolata erkeği değil, lütfen bunu unutmayın. Çoğu benim bakkal hüseyin efendi’ye benziyor…
– Ne yaptın hocam sen ya? yakışıyor mu hiç bu yaşta? "Bayan" dediğin uzun saçlı olur!
+ baymayan olmaya karar verdim.

Hocalı Katliamı
26 Şubat 1992'de hocalı köyünde 613 sivil; çoluk çocuk, yaşlı demeden ermenistan'a bağlı askeri güçler tarafından hunharca katledildi.
https://seyler.eksisozluk.com/...st&utm_term=post

Hayatımda bazı ritüeller var. Mesela her sabah kahvemi alıp gazetemi okuduğum bank da bunlardan biri. Biraz Amerikanvari evet, ama olsun.

Son iki aydır, tahminimce 60 yaşlarında, dişlerinin yarısını kaybetmiş, ağır adımlarla yürüyen, inceden beli eğilmiş, başından şapkası hiç eksik olmayan, sevimli bir amca geliyor her sabah yanıma. Alman disiplini işte, her sabah 7:40-45'te yanımda oluyor. Tanımıyorum. İki aydır hiç konuşmadık; ama her sabah yanıma gelip oturuyor. Yaptığı tek şey, oturduktan on saniye sonra başını hafifçe gazeteme çevirip göz ucuyla tarihe bakıyor oluşu. Kısık bir sesle Dienstag(salı) diyor ve gidiyor. Samstag(cumartesi) diyor ve gidiyor. Haftanın yedi günü böyle. Güne bakmaya geliyor. Ben de arkasından gülümsüyorum sadece.

Ne olduysa dün oldu. Saat 7:55 olmuştu. Hala gelmemişti. İki aydır ilk defa böyle bir şey oluyordu. Ne okuduğum gazeteye odaklanabiliyordum, ne de kahveden tat alabiliyordum. Gözüm sadece onu arıyordu. Niye gelmemişti? Endişe ediyordum. Başına bir şey mi gelmişti? Gün boyunca aklımdan çıkmadı. "Montag" demesi gerekiyordu o gün. O kadar kafama takmıştım ki, rüyama bile girdi gece.

Bugün sabah oldu. Ben yine gazetemi ve kahvemi alıp banka oturdum. Sadece gelmesini bekledim, adını bile bilmediğim o adamın. Kahve içiyordum; ama gazete okumuyordum. Saat tam 7:43'te belirdi kendisi. Uzun zamandır böyle mutlu olduğumu hatırlamıyorum. Öyle bir heyecanla açtım ki gazeteyi. Bu defa o başını çevirmeye zahmet etmesin diye epey sağ tarafa doğru okuyordum. Oturdu, on saniye geçti, yine başını çevirdi, baktı, "Dienstag" dedi ve kalkıp gitti.

(Ekşisözlük)

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.
#ekşisözlük

Hayal kırıklığı
"Tek suçlusunun kendim olduğu koca bir yanlış anlamanın ürünü"
Hayal kırıklığını anlatan en iyi cümle belki de. Kafamızda yarattığımız olayların, kişilerin; aslında gerçekte öyle olmadığını, olmayacağını anladığımız o an oluşan his. Kendimizi kandırmanın ve bir yalana inandırmanın sonucu. Bizim suçumuz.
#ekşisözlük

1000Kitap'ı kurtarma projesi adı altında...
Şu son günlerde saçma sapan iletiler fazlasıyla paylaşılıyor. Yok ben intihar edecem de, yok sevgililer günüymüş de, yok görücü usulü mü falan filan, yeter arkadaşım sıktı artık böyle saçma ve gereksiz konular. Böyle bir siteye gelme amacım diğer sosyal platformlarda olmayan bir nezih ortam vardı. Ancak son zamanlarda popüler kültürün bir parçası olmaya başladı.

Bu yüzden bu tür kullanıcılara tavsiyem; amacınız dikkat çekmekse, bu tür iletileri paylaşmak ya da ciddiyseniz o sorduğunuz sorularda (ki sanmıyorum ciddi olduğunuzu) dolayısıyla bu tür iletilerinizi Twitter ve sorularınızı da ekşi sözlük gibi mecralarda araştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben çok yoruldum, diğer site kullanıcıları da ve moderatörler de...

(Bunu konuda uyarı üslubumun biraz ağır olduğunun farkındayım ne yazık ki genel olarak mizacım böyle, ancak böyle olmasının daha etkili olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla tepki toplayacağımı biliyorum ama hiç umrumda değil.)