• Şeytanın bir vesevesesi vardır; hani kul dua eder, bir istekte bulunur ama bakar ki isteği yerine gelmez. Allah muhafaza etsin hepimizi; bu düşünceyle imanından şüphe edenler dahi olabilir. Ne de kötü bir vesvesedir, haşa Allah'ın bizi duymadığını, görmediğini düşündürerek yüreğimizi yaka yaka beynimize çöreklenir bu düşünce.
    Allah kulunu duyar da görür de. Allah Es-Semi'dir, kulunun en sessiz halinde bile içten içe olan feryadını işitir. Allah El-Basir'dir, koca alemde zaten zerre gibiyiz ama bizim için zerre her ne anlam ifade ediyorsa Allah onu da görür. Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde geçer ama bir örnek vermek gerekirse "Şüphesiz Allah, işitendir, görendir." (Mümin, 20). Bize bu teminatı Kur'an-ı Kerim veriyor o halde biz de ibadetimizi yaparken Allah'ın bizi görüp duyduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.
    Peki şu ayeti okuduktan sonra nasıl olur da vesveseye kapılabiliriz: "Halbuki Rabbiniz: "Bana yalvarın, dua edin ki size karşılık vereyim. Çünkü bana ibadet etmekten kibirlenip yüz çevirenler yarın horlanmış olarak cehenneme gireceklerdir." buyurdu." (Mumin-60). Bizim dua etmemizi ve dualarımıza karşılık vermek isteyen bir Rabbimiz var. Bundan daha güzel ne olabilir ki? Allah muhafaza şeytanın verdiği vesveseye kapılıp dua etmeyi bırakmamız sonumuzu ne de kötü bir sonuca vardırır.
    El-Mucib, Allah'ın en güzel isimlerinden biridir. El-Mucib ismi Kur'an-ı Kerim'de de Hud suresinde şu şekilde geçmektedir: Semud kavmine de kardeşleri Salih'i gönderdik. Dedi ki, "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin O'ndan başka bir tanrınız daha yoktur. Sizi topraktan O meydana getirdi. Sizi orada ömür sürmeye O memur etti. Bu sebepten O'nun mağfiretini isteyin, sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz Rabbim yakındır, dualarınızı kabul eder." Hiç ümidini kaybetmemesi gereken Müslüman'ın ümidine ümit katan bir ayettir. Çünkü Rabbi, kendisine edilen dualara karşılık vereceğini buyurmuştur. Yeter ki Rabbimize kulluk edelim, O dualarımızı kabul edendir. Hiç ümidini kaybetmemesi gereken Müslüman'ın ümidine ümit katan bir isimdir. Çünkü Rabbi Müslüman'a dua et ki icabet edeyim buyurmuştur.
    Rabbim ümidimizi kaybetmeden samimiyetle dua etmeyi bizlere nasip etsin, Allah'a emanet olunuz.