1000Kitap Logosu
Elif Çöküç⠀ོ
Elif Çöküç⠀ོ
Elif Çöküç⠀ོ
TAKİP ET
Elif Çöküç⠀ོ
@elifcokuc
24 okur puanı
27 Şub 03:41 tarihinde katıldı.
42
Kitap
0
İnceleme
83
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Alamut
"Hatırlıyorum, İbni Sabbah. Şöyle bir şey söylemiştim : 'Eğer kişi insanların mutluluk, sevgi, Sevinç olarak tanımladıkları şeylerin tamamı ile yanlış Temeller üzerine inşa edilmiş varsayımlar olduğunu keşfederse yüreğinde derin bir boşluk bulunur. Onun için bu büyük boşluğu doldurmanın yegane çaresi de sadece kendinin gerekse de başkalarının kaderlerinin üzerine kumar oynamasıdır. Bunu başarabilecek yeteneğe sahip birinin gücü herşeye kadirdir."
12
Alamut
"Dünyada adalet sağlamak ve yabancı hükümdarı görevlerinden uzaklaştırmak amacı güden dini ve tarikate mensup olduğunuzu anlatın. Kafasını karıştırıncaya dek ateşli tartışmalara girin, merakını körükleyin, gizemli sırlara vakıf biri gibi görünün. Sonra da söyleyeceklerinizi kimseye anlatmayacağına dair yemin ettirip yedi imam öğretisinden bahsedin. Eğer kur'an'a inanıyorsa inancını zedeleyin. Sonra da davamızdan ve sultana saldırmak üzere hazırda bekleyen muhteşem ordumuz dan bahsedin. Bir kez daha yemin ettirip, Alamut'ta etrafında on binlerce müridin toplandığı büyük bir peygamber olduğunu anlatın. Böylece onu iyiden iyiye şaşkına çevirmiş olacaksınız. "
5
"Fatma'nın Kur'an'dan alıntılayıp kendi tarzında yeniden biçimlendirdiği hikâyelere bayılıyorlardı. ne zaman Kıtfır'ın karısının Züleyha'nın Yusuf'a nasıl aşık olduğunu anlatmaya koyulsa herkes hemen arkadaşları Züleyha'ya bakarak gülümsüyordu. Fatma'nın hikâyesinde Mısırlı bir genç kız alçak ve günahkar değil, yalnızca Yusuf'u gözlerine bakmaya cesaret edemediği samimi bir aşık olarak resmediliyordu. "
7