Elif Naz Yıldız'ın Kapak Resmi
Elif Naz Yıldız, Tatyana ve Alexander'i inceledi.
 07 Mar 17:55 · Beğendi · 10/10 puan

Yorumun Goodreads üzerinden okumak için: https://www.goodreads.com/...ok_show_action=false

***Goodreads üzerinden yorumu okumak için arkadaşlık isteği göndermeniz icap ederse istek 6 saat içinde kabul edilir.***


'-Keşke insanın inanç duyması daha kolay olsaydı.
-Neye inanç?
-Bu hayata. Kendime. Yapmam gerekeni yapmaya dair inanç.'

Tatyana ve Alexander biri çok karamsar diğeri ise çok umut dolu olan iki gencin mücadelelerle dolu aşk hikayesini okuyoruz bu kitapta. En çok Alexander'ı okuyoruz çünkü olması gereken bu. Serinin ilk kitabı olan Bronz Atlı'yı çok sevmiştim, o kadar sevmiştim ki 2018'in Favori Kitapları listesine eklemiştim. Kim ne derse desin ben bu kitabı da çok sevdim. Böyle diyorum çünkü herkes kitabın çok durağan olduğundan, beklentiyi karşılamadığından bahsetmiş. Neden? İlk kitapta yazar tabi ki kitabıyla kendini okurlarına tanıtıp,sevdirecek sonra bir geriye dönüp, yarattığı karakterlerin altında ne yatıyor bunu gösterecek. Bize ne anlatmak istemiş, bu karakter böylesine güçlü hale nasıl gelmiş, nasıl yaşantılardan geçmişler? Bunları eğer seri bir kitap yazıyorsa tabi ki anlatmak zorunda.
Evet, kabul kitabın bazı mantık hatası kısımları vardı. Verem, karahumma hastalığı gibi ancak bu kitap bir hayal dünyasının ürünü. Tatyana ve Alex birer kukla ve o kuklaların ipi Paullina Simons'a ait. Nasıl isterse o şekilde yönetir oyunu. Sizin yapmanız gereken hikayeyi okumak.

Kitabın en sevmediğim noktası <spoiler>sonunun yarım bir şekilde bitmesiydi.<spoiler> Kitap biraz daha uzun olmalıydı. Ticari bir amaç olduğu çok belli. Bu sebepler kitabı 2018 Favori listeme almıyorum yine de tabi ki 5 yıldız veriyorum. Eğer serinin son kitabı bir doruk noktası olmazsa gerçekten çok üzülürüm. 3. kitap çok güçlü olmalı ve hikaye kaldığı yerden kayıpsızca devam etmeli.
Eğer öyle olmazsa o sefer ben de kitabı sevmeyenler kervanına katılırım.
Bu kitap içinse fikrim aynı, evet iki ana karakteri pek fazla yakın göremiyoruz ama iç yapılarınıı inceliyoruz ve tabi ki OKUNMAYA DEĞER!!

Elif Naz Yıldız, Izabel'i inceledi.
04 Mar 16:44 · 6/10 puan

'Yüzmeyi kitaplardan öğrenemezsin. Öğren­menin en iyi yolu bu, Sarai. Hatalarından ders almak. Hatalarından ders alıp onları düzeltmeyi öğrenmek. Hiç­bir antrenman, kurgulanmış hiçbir senaryo sana haya­tın kendisinden daha çok şey öğretemez.'

Serinin ikinci kitabı olan Izabel'i ben pek sevemedim. Birinci kitap, Sarai, o kadar sürükleyici ve heyecan doluydu ki Izabel biraz onun yanında sönük kalmış.
Kurgu veya olay örgüsü bakımından Sarai ne ise Izabel de o şekilde. Extrem bir durum yok.
Kitabın dili çok basit, hiç işiniz olmasın ve 1 saat ayırın, eminim ki bitirirsiniz.
Sarai'den aldığım tadı bu kitaptan alamadım. Bu kitap biraz fırtınadan önceki sessizlik gibi geldi. Umarım öyledir de, bir sonraki kitap daha heyecanlı olur. Bu tarz kitaplarla da aram pek iyi değil ama umarım siz seversiniz. İyi okumalar dilerim.

Elif Naz Yıldız, Wonder'i inceledi.
 04 Mar 16:42 · Beğendi · 10/10 puan

Goodreads üzerinden okumak isterseniz:
https://www.goodreads.com/...ok_show_action=false

Türkçe yorumu okumak için sayfayı aşağı kaydırın. ↓ ↓

'When given the choice between being right or being kind. Choose kind.'

Wonder. This book was wonderful! I loved it so much! Auggie was so amazing! Seriously, how have I not read this until now? August was so beatiful! His heart was so wonderful. His parents were really cool. Also, the other kids in the book were amazing.

'Everyone in the world should get a standing ovation at least once in their life because we all overcometh the world.'

This is a book about a boy who was born with a severe facial deformity and, despite years of surgery, is still left with a face that scares small children and shocks adults. This short book that doesn’t waste a single page in squeezing your emotions so tightly you feel like you can't breathe.
We all go through hell that cycle doesn't end.

I cried during pretty much every chapter of this book. You can remember what life was like in junior high. I cried in anguish at the particular hell that Auggie went through but also at the love and support that seems to manifest itself more often than usual when challenges and differences are present. I appreciated that Palacio seemed to find a balance between these themes.
Thanks R. J. Palacio!

--------------------------------

Wonder hayatıma o kadar iyi bir noktada girdi ki benim bu kitabı sevmemem imkansız gibiydi. O kadar iyi hissettirdi ki bana. Okurken her sayfasında ağladım. O kadar canım yandı ki okurken. İnsanlar tarafından dışlanmanın ne olduğunu çok iyi bildiğimden August ben gibiydi. Evet benim fiziksel bir görüntü farklılığım yok ama geri kalan tüm kısımlar bana kendimi okuyormuşum gibi hissettirdi.
Kitaptan hemen sonra filmini izledim ve orada da ağladım. August'un neler hissettiğini çok iyi anlayabiliyorum ve bu kitap benim için kesinlikle 2018'in favorileri arasında yer alacak. Sizlerinde en kısa zamanda temin edip okumasını dilerim.

Elif Naz Yıldız, Anna Karenina'yı inceledi.
04 Mar 16:41 · Puan vermedi

Anna Karenina için detaylı olarak yazdığım inceleme linktedir.
https://www.goodreads.com/...ok_show_action=false

'İnsanın sağlığı yerinde, vicdanı da rahat olsun yeter.'

İlk olarak belirtmeliyim ki ben bu kitabı puanlama hakkına sahip değilim. O sebeple herhangi bir puanlama girişiminde bulunmayacağım.
Bu kalınca kitabı Tolstoy tabi ki biz okurlara bir şeyler anlatmak için yazmıştır, değil mi? Her kitap bir mesaj vermek için yazılır mı bilmiyorum ama Anna Karenina öyle olmalı. Ancak acı bir taraf var ki, bu adam 1000 sayfalık kitabında ne anlatmaya çalıştıysa ben anlamadım.

'Ruhumuzu kurcaladığımızda orada fark edilmeden yatan bir şey bulup çıkarırız.'

Anna Karenina bize temeli sevgi olmayan hiçbir evlilik veya hiçbir birliktelikten mutlu bir sona ulaşamayacağımızı gösteriyor. Evlilik dediğimiz şey makam ve çıkar ilişkilerine dayalı olmamalıdır. Sosyete dedikleri kabuğun içinde neler olduğunu güzel incelemeler ile görmemize olanak sağlıyor bu roman.

'İnsanoğlunun alışamayacağı koşul yoktur, hele de çevresindeki herkesin aynı koşullarda yaşadığını görüyorsa.'

İncelemenin tamamını okumak için: https://www.goodreads.com/...ok_show_action=false

'Tek gözlü biri bir körden daha kusurludur. Neyinin eksik olduğunu bilir.'

Notre Dame'in Kamburu vesilesiyle tanıştım Victor Hugo ile. Görünen o ki kendisinin kitaplarını okumayı biraz daha erteleyeceğim.
Notre Dame'ın Kamburu, Victor Hugo'nun 1831 yılında yayınlanan ve Fransa’da krallık döneminin karanlık günlerinden kesitler sunan romanıdır. Türünün ilk ve en iyi örneklerindendir bu kitap. Romanın tamamlanmasını 6 ay sürdüren Hugo bu romanda insanların yaşamında kaderin yerini ve yoksulluğun insanı köreltmediğini ortaya çıkarmıştır.

'Zamanın gözü kördür, insan ahmaktır.'

'Halk söküp almadıkça kral ayrıcalıklarından vazgeçmez.'

Elif Naz Yıldız, bir alıntı ekledi.
 18 Şub 13:26 · İnceledi · Puan vermedi

Tanrı'ya dua
Tanrı bağışlayıcıdır, Tanrı'ya dua edin efendim, Tanrı'ya dua edin.

Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - undefined)Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 9 - undefined)
Elif Naz Yıldız, Martin Eden'i inceledi.
01 Şub 22:06 · 8/10 puan

Detaylı yorum için: https://www.goodreads.com/review/show/2174519742


'Nasıl olur da kitaplardan bir şey öğrenmezlerdi?'

'Umacak hiçbir şey kalmamışken bile umudunu yitirmiyenleri; çılgın aşıkları; baskı ve gerilim altında; her türlü dehşet ve facia arasında mücadelesini sürdürenleri; gayretlerinin gücüyle hayatın kabuğunu çatlatan devleri yüceltmek istiyordu.'

Teşekkürler Jack LONDON.

Elif Naz Yıldız, Momo'yu inceledi.
27 Oca 18:52 · 9/10 puan

Goodreads üzerinde okumak için: https://www.goodreads.com/...ok_show_action=false

'Çocuklar bizim doğal düşmanlarımızdır. Onlay olmasaydı insanlik peşimize çoktan pençemize düşmüş olacaktı. Çocukları zaman tasarrufuna alıştırmak yetişkin insanları alıştırmaktan çok daha güçtür. Bu yüzden en sert yasalarımızdan biri şudur: Er geç sıra çocuklara gelir. Bu yasadan haberiniz var mıydı?'
-
'Zaman yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.'