• 558 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  Merhaba,  uzun zamandan beri okumak istediğim, nedensizce  ertelediğim bir kitapla sizlerleyim.  Halbuki ilk çıktığı zamanlar da almıştım. Okumak anca  bugüne kısmetmiş. Napalım 'geç olsun da güç olmasın' diyelim  hemen kitap hakkındaki yorumuma geçelim. .
  Bir  dönem romanı olan #elvedagüzelvatanım  İttihat ve Terakki Cemiyetine bağlı Sehsuvar Sami adında bir fedainin, vatanı kurtarmak adına savunduğu ideoloji  ve bu uğurda yaşadıkları anlatılmış.
  .
  İttihat ve Terakki Cemiyeti ne katıldığı günden beri bu uğurda herşeyi yapan kitabımızın  kahramanı Şehsuvar Sami artık  yolun sonuna geldiğini hisseder.1926 yılında  Gazi Mustafa Kemal 'e  düzenlenen suikast sonrasında, yıllarca  hizmet ettiği cemiyet yüzünden  zan altında kalmanın ve yakalanıp  öldürülmenin  psikoloji içerisindedir.
  Bir otel odasında  yaşadığı yıkım, korku ve pişmanlıklarıyla "Sahi nedir vatan?" diye  kendine soran #sehsuvarsami  şimdiye kadar yaşadıklarını  düşünür. Yıllar önce,  terkettiği sevgilisi Ester' e mektuplar yazarak içindekileri  dökmeye başlar. Kitabın temelini oluşturan bu mektuplarla biz, Osmanlı'nın son zamanlarında yaşanan bazı  olayları , İttihat ve Terakki Cemiyetinin faaliyetlerini Sehsuvar Sami' nin ağzından dinlerken, İttihat ve Terakki Cemiyeti hakkında bayağı geniş bir bilgi sahibi  oluyoruz. Ben kendi adıma söyleyeyim İttihat ve Terakki Cemiyeti hakkında çok fazla bir bilgim yoktu. Bu kitap bu bilgi eksikliğini giderme de oldukça yararlı olduğunu söyleyebilirim.
  .
  #elvedagüzelvatanım benim okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabıydı. Yazarın kalemini beğendim. Dönem kitaplarını okumayı seviyorum. Bu  kitabın büyük bir araştırma ve tarih bilgisiyle yazıldığı belli. Bu yüzden #elvedagüzelvatanım özellikle tarihe ilgi duyanların seveceği tür de  bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kitap okuyan dostlara selam olsun ‍️ Sevgiyle kalın esen kalın
 • “Ey kudretli Tanrım, ne olur vakit geçirmeden al canımı. Ne olur şu güzel ülkenin dağıldığını gösterme bana”