Nihal, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Nerede tükettin ömrünü? Bir hareketin hatırası, bir tutkunun işareti, bir maceranın parıltısı, güzel ve firari bir cinnet...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 161 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 161 - Metis Yayınları)
Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Hareketten ve rüyalarımdan istifa ediyorum. Nâmevcudiyet! Tek zaferim sen olacaksın...

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis yayınları)
Nihal, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi kendine "bildiklerim hüzün verici," diyebilen kişi ne mutludur.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 152 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 152 - Metis Yayınları)
Nihal, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatı nezaketen kabul ederim: Sürekli başkaldırı tıpkı intiharın yüceliği gibi zevksizdir. Yirmi yaşındayken semaya ve onun örttüğü pisliğe karşı verip veriştirilir, sonra bundan bezilir.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 115 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 115 - Metis Yayınları)
Berns K., Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine'yi inceledi.
Dün 01:15 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Yazarın Metis’ten çıkan ve genel olarak “doğmak bir felakettir” temalı kitabı. Kitap sizi derin düşüncelere sevk edecek çeşitli uzunluklarda aforizmalardan oluşuyor. Elinizin altında bir kağıt ve kalem bulundurun; muhtemelen birçok anlamlı sözü not almak isteyeceksiniz. Bu kadar imce işlenmiş bir kitap benim çok hoşuma gitti. Umarım siz de beğenirsiniz. İyi okumalar!

"Vaktiyle, bir ölü gördüm mü şöyle düşünüyordum; "Doğmak ne işine yaradı onun?" Artık bunu her canlı için düşünüyorum..."

Emil Michel Cioran, Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine

Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
20 Oca 15:36 · Kitabı okuyor

Vaktiyle bir "benliğim" vardı, artık sadece bir nesneyim...Yalnızlığın bütün uyuşturucularını tıka basa alıyorum.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 11 - Metis yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 11 - Metis yayınları)
Nihal, bir alıntı ekledi.
20 Oca 13:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bilinçdışı Dogmalar
Şüphelerine aşık olan kuşkucunun bile, kuşkuculuğun fanatiği olduğu ortaya çıkar. İnsan, tam anlamıyla dogmatik varlıktır; dogmaları da, onları dile getirmediği, bilmediği ve takip ettiği ölçüde derindir.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 68 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 68 - Metis Yayınları)
Nihal, bir alıntı ekledi.
20 Oca 13:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğer bir insanı ya da bir kurumu yermezseniz hiçbir riske girmemiş olursunuz; Gerçek'i hiç bir yasa savunmaz, ama Gerçek'in görünümlerine verilen en ufak bir zarardan dolayı büyün yasalar sizi cezalandırır.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 66 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 66 - Metis Yayınları)
Nuran DEMİRCİ, bir alıntı ekledi.
20 Oca 00:40 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendimizinki hariç her acı, bize meşru ya da gülünçlük derecesinde anlaşılır görünür; böyle olmasa, duygularımızın değişkenliği içinde tek sabit şey matem olurdu. Fakat yalnızca kendimizin matemini tutarız. Eğer etrafımızda sürünen sonsuz sayıdaki can çekişmeyi, birer gizli ölüm olan bütün hayatları sevip anlayabilseydik, acı çeken varlık sayısında kalp gerekirdi bize. Ve geçmiş üzüntülerimizin tamamını mevcudunda bulunduran, mucizevi bir şekilde güncel bir hafızamız olsaydı, böyle bir yükün altında çökerdik. Hayat, ancak muhayyilemizin ve hafızamızın zayıflıklarıyla mümkündür.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran