• Türk edebiyatının değerli isimleri arasında yer alan hem siyasi görüşü hem de eserleriyle tarihe damgasını vuran, mavi gözlü dev adam Nazım Hikmet Ran, aslında 20 Kasım 1901’de Selanik’te dünyaya gelmiş fakat doğum tarihi nüfusa 15 Ocak 1902 olarak kayıt ettirilmiş değerli, önemli ve unutulmaz bir şairimizdir. Doğumgünü münasebetiyle saygı, sevgi ve hürmetle anıyorum Nazım Hikmet Ran'ı. Ruhu şad olsun.
  http://melisababy.blogspot.com.tr ~Emire Nişli~

  Nazım Hikmet'i öncelikle memleket ve aşk şiirleri ile biliyor olsak da şiir dışında roman, oyun ve anılar da kaleme almıştır. Kendisi "romantik devrimci" olarak tanımlanmaktadırl.

  Nazım Hikmet yaşadığı dönemde yazdıkları ile büyük ses getirmiş pek çok şiiri bestelenmiş, şarkı haline getirilmiş ilerleyen süreçte ise siyasi içerikli bazı yazıları ve siyasi görüşleri sebebi ile birçok kez tutuklanarak sürgüne gönderilmiş, ne yazık ki hayatının büyük bir kısmını parmaklıklar ardında geçirmek zorunda kalmış, yurt dışına kaçmış, vatandaşlıktan çıkarılmış ve son yolculuğuna da yurt dışında uğurlanmıştır.

  S. Perse, bir Fransız şair şöyle demiş: “Ozan; insanın görünmez yüzü. Nazım bir ozandı. Büyük insanlığın ozanı: İnsanın, emeğin, doğanın değerini bilen bir sanat adamı. Nazım Hikmet, modern çağın çelişkileri, acıları içinde, sınıf çatışmalarının ve savaşların yoğun yaşandığı bir çağın şairiydi. Onu yaşadığı ve hiç durmadan şiirler ürettiği zamanda kendi ülkesi için tehlikeli (!) ve günümüzde ise onu bir “Türk şairi” olarak değerli kılan şey tam da buydu: Çağının şairi olması.

  Memleketim, memleketim, memleketim,
  Ne kasketim kaldı senin ora işi
  Ne yollarını taşımış ayakkabım,
  Son mintanın da sırtımda paralandı çoktan,
  şile bezindendi.
  Sen şimdi yalnız saçımın akında,
  infaktında yüreğimin,
  Alnımın çizgilerindesin memleketim,
  Memleketim,
  Memleketim...

  ~Nazım Hikmet Ran~
  https://www.youtube.com/watch?v=34jWDQGmOe4
  kendi sesinden...

  CEVİZ AĞACI
  Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
  Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda,
  Budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
  Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

  Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda.
  Yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
  Yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
  Koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
  Yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
  Yüz bin elle dokunurum sana, İstanbul'a.
  Yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
  Yüz bin gözle seyrederim seni, İstanbul'u.
  Yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.

  Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda.
  Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

  Veee, dinlerken kendimden geçtiğim, en sevdiğim şiirini de paylaşmak isterim Nazım Hikmet'in. Oyyy, oyyy hep diyorum ama heppp...işte beni bu muhteşem dizeler, bu şiirler mahvetti! ahh ahhhh...Volkan Konak'ın muhteşem yorumu ile dinleyelim.

  https://www.youtube.com/watch?v=Z3FVn0Ajk4U

  Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin.
  Yorulmuşsundur
  Nasıl etsem de yıkasam ayacıklarını,
  Ne gül suyum, ne gümüş leğenim var.

  Susamışsındır
  Buzlu şerbetim yok ki ikram edeyim.
  Acıkmışsındır
  Sana beyaz keten örtülü sofralar kuramam

  Memleket gibi esir ve yoksuldur odam.
  Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin!
  Ayağını bastın odama
  Kırk yıllık beton, çayır çimen şimdi.

  Güldün
  Güller açıldı penceremin demirlerinde.
  Ağladın
  Avuçlarıma döküldü inciler

  Gönlüm gibi zengin
  Hürriyet gibi aydınlık oldu odam.
  Hoş geldin kadınım benim, hoş geldin.

  ~Nazım Hikmet Ran~

  Tahir olmak da ayıp değil
  Zühre olmak da...
  Hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.
  Bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte.
  Yani yürekte...

  Mesela bir barikatta dövüşerek,
  Mesela kuzey kutbunu keşfe giderken,
  Mesela denerken damarlarında bi serumu;
  Ölmek ayıp olur mu?

  Tahir olmak da ayıp değil
  Zühre olmak da...
  Hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.

  Seversin dünyayı doludizgin,
  Ama o bunun farkında değil.
  Ayrılmak istemezsin dünyadan.
  Ama o senden ayrılacak...
  Yani sen elmayı seviyorsun diye
  Elmanın da seni sevmesi şart mı?

  Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık,
  Yahut hiç sevmeseydi;
  Tahir ne kaybederdi Tahir'liğinden...

  Tahir olmak da ayıp değil
  Zühre olmak da...
  Hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil...

  BÜTÜN İŞ YÜREKTE, YÜREKTE...
 • belki bir ses...
  belki de bir nefes medet etmek senden...
  kim bilir...
  sükutumun en acımasız halindeyim...
  araftayım...
 • belki bir şiir dizesine,
  belki bir romanın ahengine,
  belki bir enstrümanın tellerine,
  belki de muhteşem bir tuvale resmedilmiş
  bir kadın vardır gizemli hüznüyle...
 • hazan olan loş gecelerde,
  ay ışığında tüten sigara dumanı,
  bir yanda kahve buğusu,
  fonda nihavend makamı,
  kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime...
  derken, içlenirsin derinden derinden...
  ahh!!!! çekerken...

  https://www.youtube.com/watch?v=ibQlfUPvOQE
 • Sokak hayvanlarına, başta belediyeler olmak üzere herkesin sahip çıkması gerekir. Ne yazık ki birçok yerde içler acısı can dostlarımızın halleri. Onların da bizler kadar yaşam hakları var oysa hayatta, fakat o kadar çok zalim insanoğlu var ki yaşamımızda insan demeye el vermiyor yüreğim yaptıkları vicdansızlıklar karşısında. Bir canı beslemek ya da şefkat göstermekten çok öte, zalimce, vahşice katliam yapan ve bundan zevk alan zavallılar var.

  Daha vahim olanı ise zoofili sapkınları. Zoofili, kişilik bozuklukları, dürtü kontrol sorunları, özgüven yetersizliği, sapkınlığın bir başka hale bürünmüşlüğü neticesinde o güzelim masum canlara sapmaları ne yazık ki kahretsin! Tabi ki bu derece komik cezalar ve uygulamalar sonucunda caydırıcı oluyor mu diye sorgulamak gerekir değil mi?
  Yoksa günden güne artan bu sapkınlıklar, daha doğrusu sapkınlar, caydırıcı, ağır cezalara maruz kalsaydı devam edebilirler miydi ki?

  En çok da sevgiye ihtiyaçları var masum canların. Biraz sevgi, biraz şefkat, bir kap mama ve bir kap su sokakta yaşayan canlara, bu kadar basit işte hayvanlara karşı duyarlılığımız en azından. O kadar az ki dünyada kapladıkları alanlar ama yine de birçok insanın gözünde gereksiz görülüyorlar.

  Bir gün konuşmayı deneyin derim onlarla inanın bambaşkadır sezgileri ve sevgileri. Sadece sevgi... Ve ne olur sahiplendiğiniz bir canlıyı asla terk etmeyin asla...Ne güzel demiş, Anatole France: İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.
  ( http://melisababy.blogspot.com.tr ) Emire Nişli

  Hayvan severler ilk kez İngiltere'de 1822 yılında bir araya geldiler ve hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Bu hareket daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başladı.
  Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda kenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

  ~HAYVANLARIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDEKİ 8 MUCİZE ROLÜ~
  Uzmanlara göre hayvanlar çocukların sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine önemli katkılar sağlıyor.

  1-GÜÇLERİNİ ADİL KULLANMAYI ÖĞRENİRLER: Konuşamayan, üzüntüsünü, sevincini derdini anlatamayan bir hayvan sadece çocuklara değil hepimize güçsüz canlıyı temsil eder. Çocuklar hayvanlarla birlikte gücünü adil ve dengeli kullanmak gibi önemli temel nitelikler edinir.

  2-EMPATİ YAPMA BECERİLERİ GELİŞİR: Kendinden farklı olan ve derdini anlatamayan bir canlıyı anlamaya çalışan çocuğun çoğu çocukta rastlayabildiğimiz ben merkezci anlayışı yerini, kendini diğerinin yerine koyan bir bakış açısına, hoşgörüye ve empatiye bırakır. Kendinden farklı inanç, görüş ve fikirdeki insanlara karşı daha anlayışlı olur.

  3-KENDİNE YETEREK BAĞIMSIZ BİR KİŞİ OLMAYI ÖĞRENİRLER VE SORUMLULUK DUYGULARI GELİŞİR: Bir canlının O’na ihtiyacı olduğunu bilmesi ve o hayvanın sorumluluğunu taşıması sebebiyle çocuklardaki sorumluluk duygusu yaşıtlarından daha ileri seviyede olur. Bu çocuklar düzenli olma, insiyatif kullanma ve güvenilir olma konularında hep bir adım önde yer alırlar.

  4-İNSAN İLİŞKİLERİNİN TEMELİ OLAN SEVGİNİN GÜCÜNÜ KEŞFEDERLER: Bir canlıyı beslemek, sevmek, Onun iyiliğini düşünmek bir çocuğa, başkalarının varlığının da kendisininki kadar değerli olduğunu öğretir. Sevgisini ve ilgisini baktığı bir hayvana veren, Onunla konuşan, dertleşen, mutluluğunu üzünütülerini Onunla paylaşan çocuk özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan bir canlının ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini gördükçe sevginin karşılıklı olunca anlamlı olan güçlü bir ilişki olduğunu keşfeder.

  5-BAĞLILIK DUYGUSUNU TANIRLAR: Beslemek, dışarı çıkarmak, dışarıda Ona yol gösterip refakat etmek, hastalandığında çözüm bulmaya çalışmak, rutin aşılarını takip etmek gibi bakımla ilgili işleri üstlendiğinde hayvanın gittikçe artan ilgi ve sevgisine sahip olacak olan çocuk bağlılık duygusuyla tanışır.

  6-ÖZGÜVENLERİ ARTAR: Hayvanın kendine bakan bir insana ihtiyacı vardır. Bir canlının kendine ihtiyacı olduğunu ve bu bağ ile yaşamını sürdürebildiğini bilmek çocuğun kendine güvenini besleyip pekiştiren eşi bulunmaz bir durumdur.

  7-İLETİŞİM BECERİLERİ ARTAR: Sosyal bir ortamda eğer evcil hayvanlar varsa, çocuklar daha konuşkan ve birbirlerine karşı iletişime daha açık olurlar. Evcil hayvan besleyen çocuğun onunla yaşadıklarını anlatması çocuk için en eğlenceli işlerden biridir. Bu vesileyle konuşma becerisini ve kelime dağarcığını da geliştiren çocuk daha kolay arkadaş edinir ve sosyalleşir. Engelli ya da otizmli çocuklar iletişime kapalıdır ve bunun için çoğu otizmli çocuk eğitim almaktadır. Fakat eğer evde çocuğun bağlılık duyduğu bir evcil hayvan varsa, yanına gelen kişi evcil hayvan hakkında sorular sormaya başladığında çocuk cevap vermeye daha açık bir hale gelir.

  8-KOŞULSUZ DOSTLUĞUN GÜZELLİĞİYLE TANIŞIRLAR: Evcil hayvanların çocuklar için zamanları hep vardır. Bu yüzden bu küçük sevimli dostlar kendini yalnız hisseden çocuklar için en iyi yoldaştır. Hayvanlar çocukları sorgusuz sualsiz oldukları gibi de kabul ettiklerinden aralarında çok özel ve çok farklı bir bağ oluşur.