• AŞK MAHKUMU
  Onu ilk kez gördüğümde kanadı kırık bir kelebeğe benzetmiştim. Uçmaya çalışan ama uçarken de acısını içinde yaşayan bir kelebeğe… Sanki acısını kabullenmiş gibiydi. Güçlü görünmeye çalışıyordu. Ama bu konuda pek de başarılı değildi.
  Ortak bir arkadaşımızın evinde verdiği doğum günü kutlamasında karşılaşmıştık. Dikkat çekici bir güzelliği vardı. 40’lı yaşlarda ve oldukça bakımlı bir kadındı. O da benim gibi davete yalnız gelmişti. Belli etmeden onu izliyordum. En olmadık konulara bile gülüyordu. Gülmek ona çok yakışıyordu ama kahkahaları o kadar sahteydi ki. Sıkılıyordu bu ortamdan, bunu hissediyordum.
  Bir ara sigara içmek için balkona çıktı. Tüm cesaretimi toplayarak peşinden gittim. Kibarca selam verdim. Selamıma karşılık verdi. Bir süre havadan sudan konuştuk.
  --Çok eğleniyor olmalısınız. En çok sizin kahkahalarınızı duyuyorum. Bulunduğunuz ortama neşe katıyorsunuz.
  Bir süre anlamsızca yüzüme baktı. Sonra da soğuk bir ses tonuyla cevap verdi.
  --Çok mu gülüyorum sahiden.
  “Evet, çok gülüyorsunuz. Üstelik de o kadar sahte bir gülüşünüz var ki. Sanki bu ortamdan sıkılıyorsunuz. Sanki kaçıp kurtulmak istiyorsunuz.” demek istedim. Ama diyemedim.
  --Siz gülmeye devam edin. Gülmek size çok yakışıyor.
  Hiçbir tepki vermedi. Sigarasından derin bir nefes alp gökyüzüne doğru üfledi. Bir şeyler söylesin diye bekliyordum. Sohbetin devamı buna bağlıydı. Oysa o sadece yıldızları seyrediyordu. Biraz önce salonda kahkaha atan kadından eser yoktu. Sonra da bir sırrı açıklar gibi fısıltı şeklinde konuştu.
  --Burada boğuluyorum. Nefes alamıyorum.
  Böyle düşündüğünü tahmin ediyordum. Yine de şaşkın bir ifade takınarak konuştum.
  --Oysa sizin çok eğlendiğinizi sanıyordum.
  Bana öyle bir baktı ki o an söylediğim bu cümle için pişman olmuştum. Kendimi hemen toparladım.
  --Gitmek ister misiniz?
  --Anlamadım?
  --Buradan birlikte çıkıp bir başka yere gitmek ister misiniz?
  Bunu nasıl söylediğimi bilemedim. O an öylesine ağzımdan çıkmıştı. Zaten kabul edeceğini de sanmıyordum ya…
  --Olur.
  Sadece olur, dedi. Yüzünde hiçbir duygu belirtisi yoktu. Heyecanımı gizleyerek sordum.
  --Nereye gitmek istersiniz?
  --Buradan götürün beni. Neresi olursa olsun fark etmez.
  Kısa bir zaman sonra kimseye haber vermeden oradan ayrılmış, gecenin karanlığında yol alıyorduk. Arabada ikimiz de konuşmuyorduk. Bir şeyler söyleme ihtiyacı içindeydim.
  --Ben, Adnan…
  O an içinde bulunduğu ortamdan sıyrıldı.
  --Efendim?
  --Benim adım, Adnan.
  --Çok affedersiniz, Adnan Bey. Sanırım oradaki gürültüden başım şişti. Ben de Sibel…
  --Memnun oldum.
  Cevap yerine yarım ağızla gülümsedi.
  Salaş bir meyhaneye geldik. Fazla kalabalık değildi. Boş bir masaya oturduk.
  --Ne içersiniz?
  Hiç düşünmeden cevapladı.
  --Rakı…
  Garsonu çağırıp siparişi verdim.
  Genelde çevremde konuşmayı bilen ve seven biri olarak tanınırım. Ama bu kez hiç de öyle değildi. Konu bulmakta zorlanıyordum. En kolay olanını seçtim.
  --Mehmet benim üniversiteden arkadaşım. Hiç kopmadık. Her kutladığı doğum gününe beni de çağırır.
  --Benim de iş arkadaşımdı. Uzun zaman birlikte çalıştık.
  --Ama ayıp oldu. Hiç haber vermeden oradan ayrıldık. Yarın arar özür dilerim.
  Cevap vermedi.
  Sağ elinin yüzük parmağındaki alyans dikkatimi çekmişti.
  --Sanırım evlisiniz.
  Laf olsun diye söylediğim bir cümleydi. Uzun uzun yüzüğüne baktı. Sonra sol eliyle yüzüğü parmağında çevirmeye başladı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama söze nasıl başlayacağını da bilmiyordu. Bir süre yüzüme baktı. Hüzün dolu bir gülümseme vardı dudaklarında.
  --Nişanlıydım.
  --Şey… Ayrıldınız mı yoksa?
  Hemen cevap vermedi. Yüzüğüyle oynamaya devam ediyordu. Biliyordum, o an aklı bir başka yerdeydi. İçinde değişik şeyler yaşıyordu. Sessizce onu seyrediyordum. Bedeni yanımdaydı ama aklı çok uzaklarda gibiydi. Farkında olmadan bir yarasına dokunmuş, canını yakmıştım. İçinde bir şeylerin kırıldığı o kadar belli oluyordu ki artık saklama gereği bile duymuyordu.
  --Hayır, öldü o.
  En üzgün tavrımı takınarak;
  --İnanın çok üzüldüm. Başınız sağ olsun.
  Başını salladı sadece…
  --Bu konuyu açarak sizin de canınızı sıktım. Gerçekten çok üzgünüm.
  Bir an yaşadığı duygusallıktan sıyrılıp karşılık verdi.
  --Bırakın numara yapmayı. Benim yalnız bir kadın olduğumu öğrendiğinizde içten içe mutlu bile oldunuz. Yalan mı? Kendinizi de beni de kandırmayın.
  Şaşırmıştım. Ondan böylesi bir tepki beklemiyordum.
  --Ama ben…
  O ise kendinden emindi. Cümlemi bitirmeme bile izin vermedi.
  --Bakın, Adnan Bey… Evli ya da nişanlı değilim. Ben 45 yaşında, bekar bir kadınım. Rahat olun. Boşuna da üzgün pozlar takınmayın.
  Sözlerini hiç esirgemeden konuşması garibime gitmişti. Ama haklıydı. Yüzüğünü gördüğümde biraz canım sıkılmıştı. Yalnız olduğunu öğrendiğimde ise içten içe sevinmiştim.
  Yine de konuyu değiştirmeye ihtiyacım vardı.
  --Nasıl öldü? Şey, yani bir hastalık falan mı?
  Cevap vermedi. Bir süre boş gözlerle etrafa baktı. Sonra da gülümsedi.
  --Sizi de eğlencenizden ettim.
  Bir anda değişmişti. Konuyu değiştirmek istiyordu. Haklıydı.
  --Öyle demeyin, Sibel Hanım. Ben de sizin sayenizde o ortamdan kurtuldum.
  --Yalan söylemeyi hiç bilmiyorsunuz. Bence siz orada çok daha fazla eğlenebilirdiniz.
  --Doğrusunu söylemek gerekirse bu gece evde kalmayı çok istiyordum. Mehmet çağırınca mecburen gitmek zorunda kaldım. Bu gece evde yapacak işlerim vardı.
  --Bu gece ben de evde kalmayı düşünüyordum. Balkonumda yemek yemeyi ve bir iki kadeh içki içmeyi hayal ediyordum.
  --Desenize ne kadar plan yapsak da hayatın planlarına karşı koyamıyoruz.
  Bir süre sonra birbirimize iyice ısınmıştık. Bunda içtiğimiz içkinin de payı vardı. Sürekli konuşuyorduk. Üstelik de abartısız kahkahalar atıyorduk. Zaman çok çabuk geçiyordu ve biz çok fazla içki içmiştik. Birbirimize en özelimizi de açmıştık. Yaklaşık 20 sene önce birini çok sevdiğimi, onunla 3 yıl evli kaldığımı ama kısa zaman sonra anlaşamayıp boşandığımı ve bir daha da hiç evlenmediğimi bile anlatmıştım.
  Sadece dinledi. Hiçbir soru sormadan dinledi. Ama yüzünde bir hüzün sezmiştim. Benim durumuma üzüldüğünü sanmıyordum. Bu başka bir şeydi.
  --Trafik kazası…
  --Anlamadım?
  --Hani sormuştunuz ya… Bu yüzüğün sahibi… Trafik kazasında öldü.
  Şaşırmıştım. Bu konuyu açacağını beklemiyordum. Bir süre bekledi ve sonrasında anlatmaya başladı.
  Lise yıllarından beri arkadaşlarmış. Arkadaşlıkları giderek aşka dönüşmüş. Üniversite yıllarında da ilişkileri sürmüş. Sonrasında her ikisi de çalışma hayatına başlamış. Her gün ama her gün birbirlerini görmek için bir sebep yaratıyorlarmış. Derken sevdiği adam Sibel’e evlenme teklif etmiş. Hiç tereddütsüz kabul etmiş. Kısa bir zaman sonra da nişanlanmışlar.
  Düğün günü o kadar heyecanlıymış ki. Sevdiği adamla evlenmek bu hayatın ona verdiği en güzel hediyeymiş. Hayatı boyunca mutlu olacağına inanıyormuş. Gelinliğini giymiş, kuaför, fotoğraf çekimi derken düğün salonuna doğru yola çıkmışlar. İkisi de arabanın içinde sevinç çığlıkları atıyormuş. Mutluluk şarkıları söylüyorlarmış. Görmemişler önlerine çıkan sarhoş adamı…
  Sibel o günleri anlatırken yüzünde değişik ifadeler oluşuyordu. Bazen gülümsüyor, bazen de cümlelerine coşku katıyordu. Tane tane konuşurken bile heyecanını belli ediyordu.
  Son cümleyi söylediğinde gözlerini sımsıkı kapattı. Sanki o anları yeniden yaşıyor gibiydi. Dudakları titriyor, ağlamamak için kendisini zor tutuyordu.
  İçkisinden büyükçe bir yudum daha aldı. Bir süre sessiz kaldı. Onun her hareketini izliyordum. Sonra sesine belli bir ayar verip anlatmaya devam etti.
  Nişanlısı direksiyonu kırmış ama bariyerlere çarpmaktan da kurtulamamışlar. O anlarda ikisi de hafif yaralıymış. Ama arkadan gelen araç fren yapmakta geç kalınca arabanın sürücü tarafına büyük bir hızla çarpmış.
  Bir süre sonra etraftan yetişenler ikisini de araçtan çıkarmışlar. Ama nişanlısının durumu çok kötüymüş. Sürekli kan kaybediyormuş. Ona sarıldığında gelinliği kan içinde kalmış. Kısa bir süre sonra ambulans gelmiş ve ikisini de hastaneye götürmüş. Kendisine ayakta müdahale yapılmış, nişanlısı ise uzun bir ameliyat geçirmiş. Sonrasında günlerce yoğun bakımda kalmış ama kurtulamamış…
  Sibel yaşadığı bu olayı anlatırken sanki o anları yeniden yaşıyordu. Sanki sevdiği adamın kanlar içerisindeki görüntüsü gözlerinin önündeydi. Sesinin titremesi artmıştı. Bir başka kadın olsaydı belki de ağlardı. Ama o metanetini koruyordu. Zaaflarını belli etmek istemiyordu. Güçlü görünmeye çalışıyordu.
  Geçmişte yaşadığı çok acıklı bir hikayesi vardı. Bu durumda onu nasıl teselli edeceğimi bilemiyordum. Aslında ne diyeceğimi de bilemiyordum ya… Konuyu değiştirecek cesaretim bile yoktu.
  --Çok üzüldüm. En azından siz yaşıyorsunuz. Allah sizi sevdiklerinize bağışlamış.
  Gözleri uzaklara bakarken buz gibi bir ses tonuyla konuştu.
  --Keşke o kazada ben de ölseydim.
  Cevap veremedim.
  --Ben iyice sarhoş oldum, Adnan. Artık kalkalım istersen.
  Bana Adnan, demişti. İsmimle hitap etmişti.
  --Tamam, Sibel. Şu hesabı ödeyeyim, kalkarız.
  Kadehimde kalan son içkiyi bir yudumda içip garsonu çağırdım. Hesabı ödedikten sonra Sibel’in oturduğu semte doğru yola çıktık.
  --Umarım polis bizi çevirmez. Yoksa içkili araç kullanmaktan ceza yazar.
  Şanslıydım. Hiçbir çevirme olmadan Sibel’in evine gelmiştik. Arabadan inip kapısını açtım. Onun inmesine yardım ettim. Çok sarhoştu. Yürürken yalpalıyordu.
  Apartmanın kapısında elimi uzattım.
  --Güzel bir gece sayende çok daha güzel geçti. Her şey için çok teşekkür ederim, Sibel.
  Yüzüme huzur dolu bir gülümsemeyle baktı.
  --Ne o…? Hemen gidiyor musun? Bence gitme. İçkilisin.
  Böylesine içten bir teklifi reddedemezdim.
  Asansöre doğru yürürken koluma girdi. Yukarı çıktığımızda çantasından anahtarı çıkarıp bana verdi. Kapıyı açıp içeri girdik.
  --İşte benim sarayım. Ya da tabutum mu demeliyim. Burada yaşıyorum.
  Oldukça mütevazı bir evdi. Ama çok da düzenliydi.
  Salona geçtiğimizde bir kanepeye yığılır gibi oturdu.
  --Kahve içer misin? Hemen yaparım.
  Oysa ayakta duracak gücü bile yoktu. Başını yastığa koyup gözlerini kapattı. Kendinden geçmişti.
  --Deli kadın… Ne vardı bu kadar içecek. Aslında kabahat benim… İzin vermeyecektim.
  Bir süre evin içinde dolaştım. Sonra da Sibel’i kucakladığım gibi yatak odasına götürdüm. Hiçbir tepki vermiyordu. Yatağına uzatıp pantolonunu ve gömleğini çıkarttım. Sonra da pikeyi üzerine örttüm. Çok güzel uyuyordu. Gözlerimi alamıyordum bu manzaradan. Odasından çıkamıyordum bir türlü... Burada saatlerce kalabilirdim. Öylesine huzur dolu bir ortamdı ki...
  Büyülenmiş gibiydim. Yatağın yanındaki sandalyeye ters oturup bir süre seyrettim onu. Saçları yastığın üzerinde dağılmıştı. Gözaltlarında kırışıklıklar vardı. Yüzündeki yorgun ifade hayatın tüm yükünü tek başına üstlendiğini belli ediyordu.
  Uzun zaman kaldım yanında… Sonra istemeye istemeye ayağa kalkıp ışığı kapattım. Son bir kez daha baktım. Onu karanlığa hapsettiğimi düşündüm bir an. Sonra da ağır adımlarla odadan dışarı çıktım.
  Kafamda değişik düşüncelerle balkona yürüdüm. Yaz mevsimini fırsat bilen tüm yıldızlar gökyüzünde kendilerini gösterme yarışındaydı sanki. Aşktan ümidini kesen insanlar gibi yine de hepsi tek başınaydı.
  Sadece içindeki aşktan ümidini kesen insanlar hayatın sunduğu her türlü güzelliğe uzaktır. Daha bir savunmasızdır, onlar. Daha bir kırılgandır. Kaybolmuşluğa yakındır.
  İnsan içindeki aşktan ümidini kestiğinde kendisine daha bir uzaktır. Hareketleri daha bir abartılıdır, daha bir duygusaldır. Bu duygusallık, zayıflığı da beraberinde getirir. Zayıflığını gizlemek için sert bir profil çizme ihtiyacı duyar. En tepkisel cümleleri hiç çekinmeden kullanır. Başkalarını kırmaktan, incitmekten çekinmez. Bu sayede kendisini gizlenmiş sayar. Oysa o kadar belirgin izler bırakır ki geride… Bunları da en çok kendisi gibi aşktan ümidini kesen insanlar farkına varır.
  O yüzden bu tür insanlar birbirlerini çok kolay bulurlar. Kendileri yaralıdır, çünkü. Yaralı insanlar acı çekenleri kolay tanırlar. Bu insanlar yarımdır, çünkü. Eksiktir. Susuz kalmıştır ve çoğunlukla tek başınadır.
  Bir battaniye alıp kanepeye uzandım. Birkaç metre ötemde güzel bir kadın uyurken kendimi evrende tek başıma olduğumu hissediyordum. Bu düşüncelerle uykuya daldım.
  Sabah uyandığımda Sibel’in odasının kapısını açtım. Hala derin bir uykudaydı. Uyandırmaya kıyamadım. Bir süre onu seyrettikten sonra sessizce evden ayrıldım.
  xxx
  Aradan birkaç gün geçmiş ve ben Mehmet’i aramayı unutmuştum. Telefonla beni aradığında yaptığım kabalığı hatırladım.
  --Merhaba, Mehmet. İnan ben de seni arayacaktım. O gece habersizce ayrıldığım için özür dileyecektim.
  --Bunun için özür dilemen gerekmez, Adnan. Sanırım Sibel’le birlikte çıkmışsınız.
  --Evet, beraber ayrıldık. Sonra da bir yerde oturup bir şeyler içtik.
  --Adnan. Ben de seni bunun için aradım. Sibel benim çok değer verdiğim bir arkadaşım. O çok hassas biri…
  Sözünü kestim.
  --Merak etme. Kalabalıktan bunalmıştık. Uzun uzun sohbet ettik.
  Mehmet’in sesinde bir endişe sezmiştim.
  --Aslında o çok zor bir kadındır. Üstelik de özel konulara kolay kolay girmez.
  --Bana anlattı ama…
  --Nasıl yani…?
  --Bana her şeyini anlattı. Çok zor bir dönemden geçmiş. Durumuna çok üzüldüm.
  --Haklısın. Hala da unutmuş değil. Sana bu konuları açmasına şaşırdım. Demek ki güvendi. Aslında insanlara kolay kolay güvenmez. Sen nasıl başardın ki bunu?
  Mehmet’e ikimiz de yaralıyız. Birbirimizin dilinden anlarız, demek isterdim. Ama beni anlamazdı ki. Yıllardan beri mutlu evliliği olan biri aşktan ümidini kesmiş insanların duygularını bilemezdi.
  --Sorunun cevabını sen verdin ya. Bana güvendi.
  Telefonu kapattığımda Sibel’in yataktaki halini düşünüyordum. Nasıl da huzur içinde uyuyordu. Yıllarca yüreğinde acısını saklayarak yaşamıştı. Demek ki çok sevmişti. Ve sadece o kişiyi sevmişti. Yüzüğünü bile parmağından çıkarmamıştı. O ölünce de yüreğini herkese kapatmıştı.
  Acısını benimle paylaştığında dudakları titriyordu. Ne de olsa sevgiliyi kanlar içinde görmek hiç de kolay bir şey değil. Zavallı Sibel… Kim bilir bu acıya nasıl dayandı.
  Kana bulanmış gelinliği içerisinde haykıran bir kadın olarak gözlerimin önündeydi. Cenneti yaşamak için imza atmaya giderken cehennemde tutuklu kalmıştı. Ona sahte kahkahalar attıran da demek ki bu mahkumiyetti.
  Kendimle baş başa kaldığımda Sibel’i düşünüyordum artık. Elimde olmadan yapıyordum bunu. Onu düşünmek bana eskilerden kalma tanıdık bir duyguyu hatırlatmaya başlamıştı. Etkilendim, diyordum. Yatak odasında onu seyretmek içime tatlı bir huzur vermişti. Bu yüzden etkilendiğimi düşünüyordum. Daha doğrusu buna inanmak istiyordum. Ama yüreğimin derinlerinden gelen bir duygu uyanmış ve beni rahatsız etmeye başlamıştı.
  Bir kez daha Sibel’le buluşmak ne iyi olurdu.
  Mehmet’ten Sibel’in telefonunu istedim. Kendisi için bir mahsuru olmadığını ama yine de onun izni olmadan bunu yapamayacağını söyledi.
  --O zaman telefonumu Sibel’e ver. Kendisiyle konuşmak istediğimi söyle.
  Kısa bir süre sonra telefonun diğer ucunda Sibel vardı ve benim hafta sonu randevumu kabul etmişti.
  Cumartesi akşamı belirttiğimiz saatte Sibel’in kapısındaydım.
  --Bu akşam nereye gitmek istersin?
  --Bilmem… Tercihi sen yap ama sakin bir yer olsun.
  Gülümsedim sadece…
  O kadar güzeldi ki. Bu akşam için hazırlandığı belli oluyordu. Benim için hazırlanmıştı. 45 yaşında olduğunu söylemişti ama bu hiç de inandırıcı değildi. İçimden bu gecenin güzel geçmesi için dua ediyordum.
  Yol boyunca fazla konuşmadık. Ben kendi adıma oldukça heyecanlıydım.
  Bir süre sonra müzikli şık bir restorandaydık. Fazla kalabalık değildi. Şef garson bizi iki kişilik bir masaya yönlendirdi. Sonra da siparişi aldı.
  Sibel’i yeniden karşımda görmek beni heyecanlandırmıştı. Hiç konuşmadan yüzüne bakıyordum.
  --Merhaba.
  Gülümseyerek merhaba dedim.
  --Bir daha aramazsın, diye düşünüyordum. Benim için sürpriz oldu.
  --Aslında sürekli aramak istiyordum. Sürekli aklımdaydın. Ama telefonunu bilmiyordum.
  --Tabi o gece ben sızınca telefon numaramı alamadın.
  --O gece biraz fazla içmiştin. Seni engellemeliydim. Kabahat benim…
  Karşımda sürekli gülümseyen hoş bir kadın vardı. Onun bu hali huzur veriyordu bana.
  --O gece içimde bir yangın vardı. İçkiyle söndürmeye kalktım.
  --Neyse ki yalnız değildin. Neyse ki yanında ben vardım.
  Sanki bir şey hatırlamış gibi sordu,
  --Sen beni yatağıma kadar taşıdın mı?
  Oldukça sakin bir ses tonuyla cevap verdim.
  --Evet.
  --Bir şey daha soracağım. Yatağa yatırdığında üzerimdeki elbiselerimi…
  Devam edemedi. Garson gelmiş, siparişlerimizi masaya dizmeye başlamıştı. Sonra da içkilerimizi doldurup ayrıldı.
  Yüzüne bakıyordum.
  --Sorunu sormanı bekliyorum?
  --Sen anladın.
  Anlamıştım ama yine de sormasını istiyordum.
  --Beni sen mi soydun?
  --Evet. Bu sıcakta elbiselerinle yatmanı istemedim.
  Şaşkın bir şekilde yüzüme bakıyordu. Bir şeyler daha soracaktı ama nasıl soracağını bilemiyordu. Yanlış anlaşılmaktan korkuyordu. Ben de onun yüzüne hafifçe gülümseyerek bakıyordum. Sanırım bakışlarımdan soruların cevabını almış görünüyordu ki sormaktan vazgeçti.
  --Ne diyordum? Ha… Bir daha aramazsın sanıyordum?
  --Senin için de uygunsa bundan sonra sürekli olarak aramak istiyorum. Ne dersin?
  --Neden? Yarım bıraktığın işi tamamlamak için mi benimle görüşmek istiyorsun?
  Hınzırca gülümsüyordu. Ama ben bu sorudan hoşlanmamıştım. O da sorduğuna zaten pişman olmuştu.
  --Bozulma hemen. Sadece geleceğe dair planlar yapmayı sevmem. Hem zaman ne gösterir, bilinmez ki.
  Bir şey vardı, Sibel’de… Tam olarak açıklayamadığım bir şey... Bazen övgü dolu sözlerle beni bulutların üzerine çıkartıyor sonra da ters bir cümleyle beni çıkardığı yerden aşağı fırlatıyordu. Bazen de canımı sıkıyor sonra da yüreğimi okşayarak kendini affettiriyordu. Yaramaz bir çocuk gibi davranıyordu.
  Bir ara dansa kaldırdım onu… Orkestra romantik bir müzik çalıyordu. Biz de herkes gibi klasik dansımızı yapıyorduk. Sonra bana daha bir sokuldu. Başını omzuma yasladı. Beni dişiliğiyle etkilemek için yapılmış bir hareket değildi bu. Sanki sığınmak istiyordu. Sanki kaçmak, kurtulmak istiyordu bu hayattan. Tepesindeki kara bulutları dağıtmak için benden yardım istiyordu.
  Kendime iyice bastırdım. Saçlarını hafifçe okşuyordum. O kadar huzurlu bir andı ki, hiç kimse umurumuzda değildi. Zaten o an etrafımızda insanlar bizi ilgilendirmiyordu. Gözlerimiz kimseyi görmüyordu.
  Çok mutluydum. Müzik hiç bitmesin istiyordum.
  Aniden başını kaldırıp yüzme baktı.
  --Oturalım mı?
  Bu sözü emreder gibi söyledi.
  --Elbette.
  Özgürce uçan bir güvercin gibi davranıyordu. Uçtuğu anlarda tüm gökyüzünün sahibiydi sanki. Ürktüğü zamanlarda ise kafese girerek herkesten saklanmaya çalışan bir güvercin…
  Yüreğim belki bir kafes değildi. Ama orada bir fidan açmak üzereydi.
  Sonraki günlerde fırsat buldukça telefonda görüşüyorduk. Çoğunlukla ben arıyordum, o da uygun olduğunda karşılık veriyordu.
  Hafta sonlarını iple çekiyordum. Çünkü hafta sonu Sibel demekti.
  Yine bir restoranda beraberdik. O kadar güzeldi ki. Ve o kadar savunmasız duruyordu ki karşımda. Yine de bunca kırılgan yapısını abartılı saldırganlıkla kapatmaya çalışıyordu. O ne kadar tepkisel davransa da ben olabildiğimce sakin davranıyordum. Gülümsüyordum ona. Benden sana zarar gelmez, dercesine gülümsüyordum.
  Bol bol konuşuyordum onunla. Konuşurken gözlerin içine bakıyordum. Hiç kaçırmıyordu gözlerini. O an iç dünyasında neler yaşadığını bilmiyordum ama ben oldukça heyecanlanıyordum.
  Sonra dudaklarımın arasından istemsizce o iki kelime döküldü.
  --Seni seviyorum.
  Sadece dik dik baktı bana. Sanki yaramazlık yapan bir çocuğu bakışlarıyla cezalandırır gibi baktı. Bakışları rahatsız etmişti beni.
  Bir süre hiç konuşmadı. Tedirgin bir bekleyiş içindeydim. Ağzından çıkacak cümleleri merak ediyordum. O an ters bir cümlesi bile hiç önemli değildi. Yeter ki bir şey söylesin… Yeter ki bu ızdırap bitsin. Oysa o duyarsız davranıyordu. Belki benden böyle bir itiraf beklemiyordu. Belki de harika devam eden bir ilişkiyi böylesine bir duyguyla berbat ettiğimi düşünüyordu, kimbilir. Konuşmuyordu ki… Yüzüme bile bakmıyordu.
  Sonra sinir bozucu bir ses tonuyla konuştu.
  --Bende ne buldun ki? Neyimi sevdin?
  Böyle bir söze nasıl cevap verilirdi. Tam bir şeyler söyleyecektim ki;
  --Üstelik de ben bile kendimi hiç sevmezken sen nasıl oldu da sevdin beni?
  Alay ediyordu sanki. Ama gülmüyordu, gülümsemiyordu bile…
  Canım sıkılmıştı.
  --Bilmem. Sevdim işte…
  Zaten sevgime kayıtsız kalmıştı. Bu sözümle de sevgim onun gözünde tamamen önemsizleşmiş gibi oldu.
  --Bu dünyada en çılgın şey nedir, bilir misin, Adnan?
  Sonra da cevabını kendisi verdi.
  --Sevmek zaten başlı başına bir çılgınlık… Ama en büyük çılgınlık karşılık bulamayacağını bildiğin halde hala sevmeye devam etmek. Ve ısrarla beklemek…
  Sesinde bir hüzün vardı. Bir şeyler daha söyleyecekti ama sonra vazgeçti.
  --Peki, beni ne kadar tanıyorsun?
  Bir an çok kötü hissettim kendimi. Sanki bir boşluğa düşmüş gibi oldum. Bu sorunun içinde o kadar çok birbirine bağlantılı bilinmeyenler vardı ki. Haklıydı. Onu o kadar da iyi tanımıyordum. Sadece bana anlattığıyla tanıyordum. Biraz da gönül gözümle gördüklerimle… Bunlar bir kişiyi tanımak için yeterli değildi. Üstelik de bu soruyu sorarken “sen beni hiç tanımıyorsun” ifadesi, yüzünde net bir şekilde kendisini belli ediyordu. Yine de dik durmalıydım karşısında. Sözlerim esneklik göstermemeliydi.
  --Sende kendimi görüyorum. Sen benim eksik yanlarımı tamamlıyorsun. Sende huzur buluyorum ben. Seni düşündüğümde heyecanlanıyorum.
  Söylediklerim o kadar sıradan cümlelerdi ki. Sanki acemi aşığın bir kadına kompliman yapmak için ezberlediği beylik cümleler gibiydi. Üstelik de dudaklarımdan dökülürken bir o kadar da inandırıcılıktan uzaktı. Daha önce hiç bu kadar aciz duruma düşmemiştim.
  Beni kandıramazsın, der gibi baktı.
  --Adnan. Beni yeterince tanımış olsaydın inan ki hiç sevmezdin.
  Bana hiç yardımcı olmuyordu. Üstelik de alay eder gibi konuşuyordu benimle. Bir an içimden “gönül bu, nereye konacağını bilmiyor ki” demek geçti.
  --Zamanla daha fazla tanırım seni, Sibel. Tanıdıkça daha fazla severim.
  --Ya da daha fazla nefret edersin benden.
  --Bunu bilemezsin ki. Yeter ki sen bana bu fırsatı ver.
  Vermedi.
  Bana kendisini daha fazla tanıtacak o fırsatı vermedi.
  Bir daha görüşmedi benimle. Ne zaman telefonla arasam bir mazeret gösterdi.
  xxxxx
  Aşkın da giriş, gelişme ve sonuç gibi evreleri var. Sonuca, o kalıcı mutluluğa ulaşmak için daha çok yolumun olduğunu biliyordum. Ama henüz yolun başında, daha giriş bölümünde tıkanıp kalacağımı da hiç düşünmemiştim.
  Kendisini tanımadığımı söylüyordu. Bir insan yeterince tanımadan sevilmeyeceğini iddia ediyordu. Kim bilir belki de haklıydı. Kendimi bu düşünceye inandırmaya çalışmaktan başka yapacak bir şeyim yoktu. Nasılsa gitmişti. Nasılsa bir daha görüşmek istemiyordu benimle. Nasılsa bundan sonra uzaktan bakacaktım ona… Kendimi daha fazla küçültmenin anlamı yoktu.
  Her ne kadar böyle düşünsem de ondan uzak duramıyordum. Belki de reddedilmenin verdiği travmayı üzerimden atamamıştım. Bu ilişkinin yürümemesinin nedenini kendimde arıyordum. Onun karşısında yetersiz kalmıştım. Sürekli olarak kendimi hırpalıyordum. Duygularımı tam olarak ifade edememiştim. Onun beklentilerine cevap verememiştim. Acemice davranmış, bunun sonucunda da terkedilmiştim.
  Canım yanıyordu. Hem de hiç olmadığı kadar… Geçmişte de canım yanmıştı. Hem de pek çok kez… Kaburgam kırılmış, uzun zaman istediğim gibi yatamamıştım. Ayak bileğim kırılmış, uzun zaman acısını çekmiştim. Diş ağrım yüzünden sabaha kadar uyuyamadığım günlerim de olmuştu. Şimdi düşünüyorum da bir tanesinin etkisini bile beynimde canlandıramıyordum.
  Ama şimdi yüreğim daralıyor, kendimi hiçbir yere sığdıramıyordum. Alışacaktım.
  Bu acıyla yaşamaya alışacak, zamanla onu unutacaktım.
  Geçmişte bir kez daha yaşamıştım bu duyguyu. Onun da acısını yüreğimin derinlerinde zaman zaman hissederken Sibel’i unutmak hiç de kolay olmayacaktı.
  xxxxx
  Telefon çaldığında evde yalnızdım. Arayan Mehmet’ti. Bir yerde yemek yediğini ve tek başına olduğunu söyledi. Beni davet ediyordu.
  Bu davete hayır diyemezdim. Bir saat sonra yanındaydım.
  Mehmet kolay kolay dışarı çıkamazdı. Daha doğrusu ailesi olmadan bir yerde oturup yemek yiyip içki içmeyi sevmezdi.
  --Sen burada ve tek başına… Demek ki eşini ve çocuğunu kayınvalidene gönderdin?
  --Valla doğru tahmin ettin. Yaz bitmeden bir hafta onunla beraber olsunlar istedim.
  --İyi yapmışsın. Sen de bu fırsatı değerlendirip özgürlüğünü yaşıyorsun.
  Biraz işten, biraz siyasetten bahsettik. Ama konunun bir şekilde Sibel’e gelmesini istiyordum. Mehmet beni fazla bekletmedi. Konuyu kendisi açtı.
  --Sibel’le hala görüşüyor musun?
  Yüzüne dikkatli bir şekilde baktım. Sibel’le aramızda geçenlerin ne kadarını bildiğini merak ediyordum.
  --Biz bir süre arkadaşlık yaptık ama sanırım uyum sağlayamadık. Şu an görüşmüyoruz.
  --Böyle olacağını tahmin etmiştim. Sibel’in zor bir kadın olduğunu sana söylemiştim. Kolay kolay kimseyle anlaşamaz.
  --Zor demeyelim de belki farklı bir kadın demek daha doğru.
  --Amma da yaptın, ha… Her kadın farklıdır.
  --Haklısın. Aslında doğru kelimeyi bulamadım. Sibel sürekli içinde fırtınalar yaşayan bir kadın. Sürekli gel-gitleri olan biri… O yüzden sürekli değişkenlikler gösteriyor. Bir bakıyorsun harika davranışlar… İnsanı mutlu ediyor. Kısa bir zaman sonra da canına okuyor.
  --Öyledir, o… Onun bu huyundan herkes şikayet eder. Ama bana ve eşime karşı çok çok iyidir. Biz onun en yakınındaki dostları sayılırız. Onu bizden daha iyi kimse anlayamaz. Hele de sevdiği adamdan ayrıldığında çok zor günler geçirdi. Bizler o zaman da Sibel’in yanındaydık.
  --Haklısın. Çok zor günler geçirmiş. İnan ben de çok etkilendim. Günlerce onun kanlı gelinliği içindeki görüntüsü gözlerimin önünden gitmedi.
  Mehmet şaşırmıştı.
  --Kanlı gelinlik mi? Ne dediğini anlamadım?
  Şaşırma sırası bana gelmişti.
  --O kazadan bahsediyorum. Sevdiği adamın öldüğü kazadan…
  Mehmet bir süre yüzüme baktı.
  --Bu konuyla ilgili Sibel sana ne anlattı, Adnan?
  Kazayı ayrıntısına kadar anlattım. Mehmet dinledikçe değişik tepkiler veriyordu. Ben de ne olduğunu tam olarak anlayamamıştım.
  --Adnan. Öyle bir kaza olmadı. Sibel’in sevgilisi bir başka kadın için onu terk etti.
  --Ne…!
  Mehmet ciddiyetini koruyordu.
  --Şaka yapmıyorsun?
  --Elbette yapmıyorum.
  Anlamaya çalışıyordum. Sibel’in bu davranışını çözmeye çalışıyordum.
  --Ama nasıl olur. Öyle üzgündü ki… Dudakları titriyordu o kazayı anlatırken.
  --Sibel o adamı yani Ali’yi çok sevdi. Gerçekten sevdi. Birlikteyken kendisini dünyanın en şanslı kadını olarak değerlendiriyordu. Ondan bahsederken bile gözleri ışıldıyordu. O kadar coşku doluydu ki. Yalan yok, Ali de Sibel’i seviyordu. Hatta evlenme teklifinde bulunduğunda hep birlikteydik. Sürpriz bir teklifti. Üstelik de oldukça romantikti. Nişanlarında da yanlarındaydık. İkisi de mutluluktan uçuyordu. Sonra ne oldu, aralarında ne geçti, bilmiyorum. Bir de baktık ki ayrılmışlar. O zamanlar çok şaşırmıştık. Ama kısa süre sonra Ali bir başka kadınla görünmeye başladı. Sonra da onunla evlendi.
  --Aman Tanrım… Bu kadarı da olamaz.
  Mehmet anlattıkça boğazıma bir şeyler düğümleniyordu sanki. Belli etmemeye çalışıyordum ama oldukça huzursuzdum.
  --Haklısın. Ali’nin evlendiğini Sibel’den saklamaya çalıştık ama yine de bir yerlerden öğrendi. Günlerce kendisini evine kapattı. Hiç kimseyle görüşmedi. O dönemlerde ne yedi, ne içti kimse bilmiyor. Üstelik bu konuyla ilgili hala da kimseye tek kelime etmedi. Bir gün kapısını çilingir yardımıyla açtığımızda salonun köşesinde yerde büzülmüş şekilde otururken bulduk. Bize anlamsız gözlerle bakmaya başladı. Çok kötü bir durumdaydı. Ne verdiğimiz suyu içti, ne de yemek yedi. Sonra doktora götürdük. İlaç, serum takviyesi derken biraz olsun kendine geldi. Ama hiç konuşmuyordu. Sadece boş gözlerle bir yerlere bakıyordu. Bu durumu bizi çok korkutmuştu.
  Kendimi bir mengeneye sıkışmış gibi hissediyordum. Mehmet, Sibel’in durumunu anlattıkça içten içe terliyordum. Geçmişimle ilgili bir şeyler gün yüzüne çıkıyor ve beni çok daha fazla rahatsız ediyordu.
  --Keşke profesyonel yardım alsaydınız.
  --Almaz olur muyuz. Bizzat eşim o dönemlerde hiç yanından ayrılmadı. Psikoloğa götürdü. Ama orada da konuşmadı. Psikoloğun sözlerini ne duyuyor, ne de tepki veriyordu. Tepkisiz bir vaziyette boş boş bakıyordu sadece. Uzman; yalnız bırakmayın, sevdiği şeyleri yapmaya çalışın, dedi ama Sibel bize hiç yardımcı olmuyordu ki. Bazı geceler ben de eşimle birlikte Sibel’in evinde kalıyordum. Benim de orada olduğum bir gece ağlama sesleriyle aniden uyandık. Koşarak odasına daldık. Öyle kötü bir durumdaydı ki. Kendisini paralarcasına ağlıyordu. Canım yaa... Onun o an ki halini hiç unutamıyorum. Saatlerce teskin etmeye çalıştık, yüzüne soğuk sular serptik. Güç bela kendine getirdik. Uzun zaman sonra o gece konuştu bizimle.
  --Ne dedi?
  --“Ben yaşamak istemiyorum.” Bunu söyledi. Hem de gözlerimizin içine bakarak… Biliyor musun, Adnan… Umudu tükenen bir insanın ölüme ne kadar yaklaştığını ben Sibel’de gördüm. Ama hiç bırakmadık onu. O da bize güvendi. Bizim samimiyetimize inandı. Sonraki günlerde kendi isteğiyle psikoloğa gittik. Psikolog; istediğiniz gibi yasınızı yaşayın. Ama bunu da sürekli olarak devam ettirmeye çalışmayın, dedi. Bu olayın herkesin başına gelebileceğini, artık bugünü yaşamasını ve geçmişi yaşamaktan kurtulması gerektiğini söyledi. Kolay olmadı. İnan bana Adnan, hiç kolay olmadı eski durumuna geri dönmek… Ama Sibel güçlü kadındır. Bu sorunun da üstesinden geldi.
  --Tam olarak değil.
  --Nasıl yani?
  --Sibel belki o travmadan sizlerin sayesinde kurtulmuş ama kendine de başka bir geçmiş yaratmış. Farklı bir gerçek yaratmış. Bana Ali Bey’in öldüğünü söyledi. Hem de trajik bir şekilde… Ama öyle bir anlatışı vardı ki kendisi de bu yalana inanmıştı. Bunu gözlerinden anlıyordum. Çok inandırıcıydı.
  --Belki de böylesi bir son işine gelmiş de olabilir. Ne de olsa terk edilmeyi hazmetmek zordur. Herkes için bu böyledir. Nişanlısının öldüğünü söylemesi egosu açısından daha iyi bir son. Belki de bu şekilde bir son yaratarak ondan intikam almaya çalışıyordu. Sibel gerçekten çok iyi bir kadındır. Onu gerçek anlamda tanısan inan bana çok seversin.
  Mehmet’in bu sözüne karşı gülümsedim. O an Sibel’in; “beni tanımış olsan hiç sevmezdin” sözü aklıma gelmişti.
  Bir süre sonra Mehmet kalkmak istedi. Ben biraz daha oturacağımı söyledim. Çünkü benim içimde bir yangın başlamıştı ve bu yangın sönecek gibi değildi. Huzursuzdum. Hem de çok… Mehmet; Sibel’in gerçek hikayesini anlatmaya başladığında ben de gerçek kimliğimden sıyrılmıştım. Kendimi Ali’nin yerine koymuştum.
  Çünkü Ali’nin Sibel’e yaşattığı dramı ben de yıllar önce bir başka kadına yaşatmıştım.
  Karıma… Dünya tatlısı o güzel insana…
  Leyla’ma…
  3 yıllık evliyken onu aldatmıştım. Hem de kendi evimde…
  Hem de birkaç kez…
  Sonunda yakalanmıştım.
  Leyla bizi uygunsuz vaziyette gördüğünde hiçbir şey söylemeden evden ayrılıp annesine gitti. Üstelik evden tek bir eşyasını bile almadan… Telefonlarıma çıkmıyordu. Kaldığı eve gidip yüz yüze görüşmek ve af dilemek istiyordum. Gerekirse eve dönmesi için yalvaracaktım. Ama benimle konuşmaya bile tenezzül etmedi. Ne kadar konuşsam da cevap vermedi. Karşımda dimdik durdu ve hiçbir tepki göstermedi. İstiyordum ki bağırsın, bana hakaret etsin. Gerekirse yüzümü gözümü parçalasın ama konuşsun benimle. Onun bu sessiz tavrı beni daha fazla delirtiyordu. Kısa zaman sonra da boşanmak için mahkemeye başvurdu.
  Deli gibiydim. Elbette ki yaptığım hatanın farkındaydım. Gençtim, dahası tecrübesizdim. Kendimi frenleyememiştim işte… Pişmandım, hem de çok pişmandım. Annesine, babasına aramızı yeniden düzeltin diye yalvardım ama onların da yuvanızı yıkmayın telkinlerini dinlemedi. Bana bir şans daha vermedi. Üstelik de ayrılma nedenimizi hiç kimseye söylemedi. Şiddetli geçimsizlik yüzünden tek celsede boşandık.
  Yine de Leyla’nın peşini bırakmadım. Her yerde karşısına çıkıyordum. Ne kadar yalvarsam da benimle hiç konuşmuyordu. Hiç aşağılamadı, bana hiç bağırmadı. Vakur tavrını hiç bozmadı. Sadece gözlerinden anlıyordum bana olan tepkisini, nefretini. Çünkü iğrenerek bakıyordu bana.
  Oysa o gözler bir zamanlar bana karşı o kadar sevgi doluydu ki.
  Bir gün; “eğer beni rahatsız etmeye devam edersen karşıma çıkan ilk erkekle evleneceğim. Bana bunu yaptırma” dedi. Gözlerindeki kararlı ifadeyi görmüştüm. Yapardı. Bu yüzden karşısına çıkacak cesaretim hiç olmadı. Sonra bir başka şehre taşındığını öğrendim. Bir daha da ne gördüm, ne de ondan bir haber aldım. Leyla’nın bu durumu nasıl karşıladığını, neler yaşadığını hiç öğrenemedim. Ben çıldırasıya bir pişmanlığı yaşarken o ne halde diye hep merak ettim. Yalnız kaldığında neler düşünüyor, neler yapıyor, hiç bilemedim. Mehmet, Sibel’in çektiklerini anlatırken aklımda Leyla vardı. Sibel’i bir an onun yerine koydum. O an boğulacak gibi oldum. Sanki bir bataklığın içerisindeydim ve debelendikçe dibe doğru çekiliyordum. Üstelik de karşı koyamıyordum. Yirmi yıl önce yaşadığım ve neredeyse unuttuğumu sandığım bu olay yeniden gün yüzüne çıkmıştı.
  Masada tek başımaydım ama iç dünyamda o kadar kalabalıktım ki. Sanki bir başka boyutta gibiydim. Bir an Leyla’yı gördüm karşımda. Bana gülümsediğini… O an öyle tuhaf bir duygu yaşadım ki içimde. Sanki yüreğimi tatlı bir esinti okşamıştı.
  Her akşam işten benden önce gelirdi. Sürekli kapıda karşılardı beni. Sanki uzun bir yoldan gelmişim gibi bana hararetle sarılırdı. Beni mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapardı. Çok da duygusaldı. Beni başkalarının yanında her zaman yüceltirdi. Canım benim… Ne kadar da sevgi doluydu.
  Peşpeşe içiyordum. İçimde öyle büyük bir yangın vardı ki, dayanamıyordum. Geçmiş sürekli karşımdaydı.
  Beynim bana sürekli oyunlar oynuyordu. Bu sefer de Leyla’yı ağlarken görmeye başladım. Hem de hıçkıra hıçkıra… Üstünü paralarcasına ağlıyordu. Sanki günlerce yemek yememiş, uyumamış gibiydi. Üstelik de zayıflamıştı. O güzel gülümsemesinden eser kalmamıştı. Sonra Sibel göründü. Leyla’yı oturduğu yerden kaldırdı ve bana doğru dönerek “hepsi senin suçun” diye bağırdı. İkisi birden üzerime yürüyorlardı. Sanki karanlık bir yola girmiştim. Sanki içimde yıllardır uyuyan kabusum kendine gelmiş, benden hesap soruyordu.
  --Affedersiniz beyefendi. Geç oldu artık kapatmak zorundayız. Hesabı alabilir miyim?
  Garsonun sesiyle kendime geldim.
  Bir de gece tüm günahların üzerini örter, derler. Oysa benim günahlarım o kadar net bir şekilde ortadaydı ki. Yalpalıyordum. Doğru düzgün bile yürüyemiyordum. Ne kadar içtiğimi bilmiyordum. İçim yangın yeriydi ama aldığım alkol beni daha da yakmıştı. Ağlamak istiyordum. Hem de hıçkıra hıçkıra ağlamak…
  Arabaya bindiğimde bir süre gözlerimi kapatıp arkama yaslandım. Aklımda sadece Leyla vardı. Onunla ilgili anılar… Balayındaydık. Sahilde yürüyorduk. Birden uzakta mavi bir cisim gördü. O kadar neşeliydi ki, o kadar da coşku doluydu. Birden oraya doğru koşmaya başladı. Gördüğü şey onu şok etmişti. Bağırarak beni yanına çağırdı. Merak etmiştim. Öylesine aşırı tepki gösteriyordu ki. “Ölüyor. Ölüyor. Lütfen bir şey yap, ne olur kurtar onu” diye haykırıyordu. Kurtulmasını istediği şey, sahile vurmuş mavi bir deniz anasıydı. “Ölüyor Adnan… Kurtaralım bunu, ne olur ölmesin” diye telaşlı bir şekilde söyleniyordu. Kahkahalarla gülmüştüm onun bu haline. “Bence sen buna suni teneffüs yap” dediğimde bozulmuştu bana. Oysa o; “her canlının yaşamaya hakkı var” demişti.
  “Her canlının yaşamaya hakkı var”. Bu sözü şimdi kulaklarımda çınlıyordu.
  Dudaklarımda acı bir gülümseme vardı.
  --Leyla. Özür dilerim.
  Sanki karşımdaydı. Sanki vicdanım dile gelmişti.
  Arabanın içinde boğuluyordum. Kendimi dışarı atıp yürümeye başladım. Temiz hava biraz olsun beni kendime getirir diye düşünüyordum ama o kadar kaybolmuştum ki bu çok zor olacaktı.
  Xxx
  Birkaç gecedir Sibel’in oturduğu evin çevresinde dolaştım. Ama onunla karşılaşacak cesareti bir türlü kendimde bulamadım. Sürekli olarak oturduğu eve bakıyordum. En azından balkona çıktığında görmek istiyordum onu… Evinin tüm ışıklarını kapattığında ise oradan ayrılıyordum.
  Sibel’i görmek ve onunla konuşmak istiyordum. Bu benim için çok önemliydi.
  Bir hafta sonu akşamı telefon açtım kendisine… Aşağıda, arabada olduğumu söyledim. Biraz sonra elinde telefonuyla balkona çıktı. Bir müddet hiç konuşmadı. Sonra yukarı gelmek ister misin, dedi. Nasıl hayır diyebilirdim ki…
  Yukarı çıktığımda hiç beklemediğim kadar sıcak karşıladı beni. Sımsıkı sarıldı.
  --İyi ki geldin. Seni çok özledim.
  --Buradan geçiyordum. Sana uğramadan gitmek istemedim.
  Kime neyi ispat etmeye çalıştığımı bilmiyordum.
  --Saçmalama. Kaç gecedir burada beklediğini bilmiyor muyum sanıyorsun. Hatta bir gece arabanın yanından geçtim, beni fark etmedin bile… O kadar dalmıştın ki. Kim bilir, o an ne düşünüyordun.
  Her zaman ki gibi lafını hiç esirgemiyordu. Ne düşünüyorsa anında söylüyordu.
  --Aç mısın? Kendime bir şeyler hazırlıyordum. Birlikte yeriz.
  --Ben de seni alıp dışarıda yeriz diye düşünmüştüm.
  --Hiç kusura bakma. Bu gece evimde kalmak istiyorum.
  Muzır bir şekilde yüzüme baktı.
  --Yoksa sen benim yemeklerimi yemekten mi korkuyorsun? Ben iyi bir aşçıyımdır. Sana bir masa hazırlayacağım şimdi, ne demek istediğimi anlarsın. Hem içkim de var.
  Çok doğaldı. Oldukça rahat davranıyordu. Sanki bunca zaman ayrılığı yaşayan biz değildik. O kadar huzur dolu bir yüzü vardı ki. Sanki bunca acıları yaşayan o değildi.
  --Mutfakta sana yardım etmek isterim. İzin verirsen tabii…
  --Bak buna sevinirim işte.
  Mutfakta ikimiz de mutluyduk. Çocukça espriler yapıyor, neşeli kahkahalar atıyorduk. Sanki farklı bir dünyaya adım atmıştık. En basit espriye bile gözlerimizden yaş gelinceye kadar gülüyorduk. Geçmişin tüm acılarından kurtulmuştuk sanki. Bize eskiyi hatırlatan her şeyden arınmış gibiydik.
  Kısa süre içerisinde harika bir masa hazırladı. Çok becerikliydi. Her şeye aşırı özen gösteriyordu. Masaya mum koymayı bile ihmal etmedi.
  --Bu güzel masa müziksiz olmaz.
  Ben sadece onu izliyordum. Çok seri hareket ediyordu. Biraz sonra hafif bir müzik tüm salonu doldurdu.
  --Ne dersin? Hala dışarıda yemek yemeyi düşünüyor musun?
  --Bu masayı gördükten sonra mı? Elbette ki hayır... Ama hemen oturalım, çünkü çok acıktım.
  --Tamam, sen otur. Ben şimdi geliyorum.
  Yaklaşık 10 dakika sonra geldi. Hafif bir makyaj yapmış ve elbisesini değiştirmişti. Sibel’i hayranlıkla seyrediyordum. Kendisi de oluşturduğu etkiden dolayı mutluydu.
  Yemek oldukça neşeli geçiyordu. Bol bol konuşuyorduk. Sanki aramızdaki o görünmez duvar kalkmıştı.
  Bir ara geriye yaslanıp yüzüme baktı.
  --Neden aşağıda bekliyordun? Neden haber vermiyordun bana?
  Gülümseyerek cevap verdim.
  --Bilmem. Belki de senden çekindim.
  --Benden mi çekindin? Ben adam yemem ki.
  --Şey… Uzun zaman senden bir randevu koparmak için aradım. Ama bana hiç olumlu cevap vermedin. Hep bir mazeret gösterdin. Benimle görüşmek istemediğini düşündüm.
  --Seninle görüşmeyi inan ki ben de çok istedim. Çünkü sen beni çok eğlendiriyorsun, çok güldürüyorsun.
  --O zaman sorun ne? Neden uzak duruyorsun benden?
  --Korkuyorum.
  Şaşırmıştım.
  --Korkuyor musun? Benden mi?
  Ne söyleyeceğini bilemedi. İçkisinden bir yudum aldı. Zorlandığı belli oluyordu.
  -- Ben sana asla zarar vermem. Ben seni…
  Sustum. Sözlerimin devamını getiremedim. Tekrar cesaret edemedim sevgi sözcüğünü söylemeye. Sonra gözlerinin içine baktım.
  --Sibel, sen benim için çok değerlisin. Ne olur, benimle alakalı olumsuz düşüncelerinden vazgeç.
  --Korkumun nedeni sen değilsin. Bunu sana nasıl anlatabilirim ki. Hem anlatsam da anlamazsın ki.
  --Dene. Anlatmayı dene, Sibel.
  Bir süre gözlerini kapattı. Sanki kendi kabuğuna çekilmiş gibiydi. Sessizce onu izliyordum.
  --Bana çok benziyorsun. Ben kendimden kaçtıkça sen bana o eski beni hatırlatıyorsun. Senden korkmamın nedeni bu. Senden uzaklaşmamın nedeni bu. Sen benim unutmak istediğim yıkıntılar içindeki gölgem gibisin.
  --Söylediklerinden hiç bir şey anlamadım.
  --Sana demiştim. Beni anlamayacağını söylemiştim.
  Bir anda ciddiyeti bir yana bırakıp işi şakaya vurmaya başladı. Ayağa kalktı.
  --Bu dansı bana lütfeder misiniz beyefendi?
  Sonra da gülmeye başladı.
  --“Lütfeder misin”. Lafa bak. Amma da komik… Tıpkı Yeşilçam Filmleri’ndeki gibi oldu.
  Sonra gözlerimin içine baktı.
  --Benimle dans eder misin, Adnan?
  Gülümsedim.
  --Sana hayır demesini bilmiyorum ki.
  Uzattığı eli tutup ayağa kalktım. Salonun ortasına geldiğimizde iki kolumla bedenini sardım. O da kendisini bana yaslayarak kollarını bana dolamıştı. Bir süre birbirimize bakıp gülümsedik. Müziğin ritmine göre hafifçe hareket ediyorduk. Sonra başını omzuma koydu. Sımsıkı sarıldım ona. Kollarımla daha bir sıkı sardım. Öyle huzurluydu ki. Öyle mutluydum ki.
  Sibel kendisini anlamadığımı düşünüyordu. Oysa yanılıyordu. Mehmet’in bana verdiği bilgiler sayesinde onu daha iyi gözlemliyordum. Sanki ikiye bölünmüştü. Bir yanıyla acılarını benimle dindirmek istiyordu. Bunu hissediyordum. Kanayan duygularını benimle sarmak istiyordu. Ama diğer yanı korkuyordu. Tekrar sevmekten, tekrar sevilmekten korkuyordu. Tekrar acı çekmekten, tekrar terkedilmekten korkuyordu. O yüzden elinde kalan son sevgiyle de kendine çizdiği sınırlar içinde yaşamak istiyordu.
  Beni seviyordu, bunu biliyordum. O kadar güzel bakıyordu ki bana. Gözlerdeki bakışın anlamını biliyordum. Bazen sesinin tınısını yumuşatıyordu. Ruhumu okşayan bir müzik nağmesi dinler gibi etkileniyordum. Hele de dans edişimiz… Başını omzuma yaslayıp bana sarılışı…
  Beni gökyüzüne çıkartıp sonra da acımasızca aşağı bırakışını izledim şimdiye kadar. Bütün bunlar beni kendisinden uzak tutmak içindi. Belki de kendisini benden uzak tutmaya çalışıyordu. Kendisine olan tüm güveni kaybolmuştu. O yüzden bana olan duygularını saklıyordu. Sevgisini bir kez açığa çıkardığında bir daha da geriye dönemeyeceğini düşünüyordu. Gökyüzünden beni aşağı bırakmasının nedeni buydu. Yeniden sevmek korkutuyordu, Sibel’i. Geçmişte yaşadığı acıları düşündükçe benden uzaklaşmasının nedeni buydu. Sonrasında beni düşman olarak görmesinin nedeni de buydu.
  Oysa benim Sibel’in dostluğuna ihtiyacım vardı. Yaşama biraz olsun tutunabilmem için Sibel’in sevgisine ihtiyacım vardı.
  Geçmişimdeki o büyük günahtan kurtulabilmem için Sibel’in gözündeki düşman imajını silmem lazımdı.
  --Biliyor musun, şimdiye kadar göğsüne yaslanıp da dans ettiğim ikinci erkek sensin.
  Bu sözleri başı omzumdayken söylemişti. Yumuşak bir dille… Eminim, gözleri de kapalıydı. Sanki istemsizce dökülmüştü dudaklarından.
  --Birincisi kimdi?
  Biliyordum, kim olduğunu. Derinlerden gelen bir ses tonuyla cevapladı.
  --Ali.
  --Ali…?
  --Nişanlım. Sana bahsetmiştim.
  --Evet, hatırlıyorum. Birlikte kaza geçirdiğinizi söylemiştin.
  Başını kaldırıp yüzüme baktı. Öfkeyle bağırdı.
  --Öldü, o… Öldü.
  Saçlarını okşadım.
  --Sibel. Ben buradayım, senin yanında…
  Kollarımdan kurtulup kendini birkaç adım geriye attı. Yüksek bir ses tonuyla konuştu.
  --Bir gün sen de gideceksin. Sen de beni terk edeceksin!
  Avucumun içiyle yanağını okşadım.
  --Ben seni hiç bırakmayacağım, Sibel. Ben her zaman yanında olacağım.
  --O da öyle söylemişti. O da bırakmayacağım, demişti.
  --Ama ölüme çare yok ki, Sibel. Eminim şu an gökyüzünde seni izliyor.
  --Sus, Adnan. Yeter, konuşma!
  Tekrar masaya oturdu. Kadehinde kalan içkiyi tek yudumda içip yeniden doldurmam için bana uzattı.
  --Özür dilerim. Sana bağırmak istememiştim.
  Sesi yumuşamıştı. Üstelik de titriyordu. Benim canımı yaktığında, biraz olsun sesini yükselttiğinde hemen özür diliyor, gönlümü alıyordu. Bakışlarıyla ben seni incitmek istemiyorum, ben seni asla kırmak istemiyorum, diyordu. İçindeki duygusallığı öfke maskesiyle kapatacağını sanıyordu.
  İnsanlarla yüzleşmekten hep korkmuştu. Kendisiyle yüzleşmek bile istemiyordu. Öylesine korunaksız bir hayatı vardı ki, evinde bile kendisini savunmasız hissediyordu.
  Sadece bana gösteriyordu tepkisini. Sadece bana sesini yükseltebiliyordu. Sadece benden korkuyordu. Çünkü sadece beni seviyordu. Bunu hissediyordum.
  --Biraz yavaş iç. Sarhoş olmanı istemiyorum.
  --Neden? Sarhoş olunca çirkinleşiyor muyum? Yoksa sarhoş olduğumda beni beğenmiyor musun?
  Sibel’in duyguları yeniden kanamaya başlamıştı. Yaşadığımız birazcık duygusallık bile onu geçmişine sürüklemeye yetmişti.
  --Sadece seni yeniden yatak odana taşımak istemiyorum, o kadar.
  Hafifçe gülümsedim. Bir süre yüzüme baktı. İçindeki fırtınalarla başa çıkamıyordu. Sınırlarını zorladığı belli oluyordu. Bir yanında ben vardım, diğer yanında geçmişi. İçkisini doldurdum ve kendisine uzattım. Kadehi eline aldı ama içmedi. Dalgın gözlerle kadehin içine bakıyordu. Sonra başını kaldırıp gözlerini bana dikti.
  --Ali ölmedi. O bir başka kadın için beni terk etti.
  Abartılı bir tepki verdim.
  --Ama nasıl olur? Sen daha önce…
  --Daha önce onun öldüğünü söylemiştim, değil mi. Ölmedi. Ama ölmesini çok istedim. Bana çok acılar çektirdi, o. Çok canımı yaktı.
  Sandalyesine sırtını iyice yaslayıp elindeki kadehi dalgın gözlerle çevirmeye başladı. Dudaklarında acı bir gülümseme vardı.
  -- Neden sevgiyi özgür bir şekilde yaşamak isteyen insanlar en fazla zarar görenler oluyor? Neden en büyük acıları onlar çekiyor? Sence başkalarının sevgisini ezerek, yok ederek yeni sevgilere koşanlar gerçekten mutlu olabilirler mi?
  Yüzüme o kadar dikkatli baktı ki bir an ne söyleyeceğimi bilemedim. İçkimden bir yudum aldım ve cevap verdim.
  --Sanmıyorum. Çünkü bir sevgiyi yok ettiğinde kendini de yok etmiş sayılırsın. Yok olan insanların mutlu olmaya hakları yoktur.
  Verdiğim cevap hoşuna gitti.
  --Sen iyi bir insansın, Adnan. Ama bazen iyi olmak yetmiyor. Sen beni kolaylıkla çözdün, değil mi. Çünkü ben her şeyimi anlatıyorum. Ağlıyorum, sızlıyorum ve içimdeki nefreti, kini boşaltabiliyorum. Sen ne kadar da konuşmasan, her şeyini içine atsan, gizlemeye çalışsan; ben de seni görüyorum. Ben senin içindeki karanlığı görüyorum, Adnan. O karanlık dünyada yaşadığın gerçekleri görüyorum. Bana anlattıklarınla, anlatamadıklarınla görüyorum seni.
  Bir anda panikledim. Ne diyeceğimi bilemedim. Elime çatalı alıp masadaki mezelerden ağzıma attım.
  --Demek benim içimde de bir karanlık var, ha?
  Kendinden oldukça emindi.
  --Evet, var. Senin karanlık dünyanın aynısı kendi içimde de var. Ben ne kadar tutsaksam senin de tutsaklığın var.
  İkimiz de geçmişimizle ilgili birbirimize yalan söylemiştik. İkimizin de zamanla kendimize bir gerçek yaratmıştık. Etrafımızda kim varsa bu yalana inandırmıştık. Ama her ne kadar da başlangıçta itiraf etmesek de ikimiz de birbirimize yalan söylediğimizi biliyorduk. İkimiz de yaralıydık çünkü. İkimizin de sakladığı acıları vardı. Birbirimizin dilinden anlıyorduk.
  Sibel’in benim hakkımda bu kadar isabetli tespitlerde bulunması şaşırtmıştı beni. Yine de konuyu değiştirmeyi istiyordum. Sigara yakarken söylendim.
  --Çok sigara içiyorsun.
  Gülümsedi.
  --En iyi dostum… Bir diğeri de bu...
  Kadehi eline aldı ve havaya kaldırdı.
  --Haydi, aşka içelim. Sonra da ihanete içeriz.
  --Aşka içelim sadece. Bu gece masamızda ihanet olmasın.
  --Aşk varsa ihanet de vardır. Her ikisi de insanlar içindir.
  --Anlatsana, Sibel. O anları anlatsana bana. Neler yaşadığını…
  Hiç nazlanmadı. Hafifçe gülümseyerek anlatmaya başladı.
  --Benim hayatta hiç kimsem yok sayılır. Babam öldüğünde lisedeydim. Birkaç yıl sonra da annem öldü. Bir erkek kardeşim var. Üniversite okumak için yurtdışına gitti ve orada birini bulup evlendi. Şimdi orada yaşıyor. O yüzden Ali’ye dört elle sarılıyordum. O da gitmesin istiyordum. Üzerine titriyordum. Tüm sevgimi, tüm ilgimi ona veriyordum. Ali benim her şeyimdi. Onsuz yaşayamam, diyordum.
  --Yaşadın ama…
  Yüzüme öyle bir baktı ki, gözlerinden ne demek istediği anlaşılıyordu.
  --Neler yaşadığımı sen bilemezsin. Hiç kimse de bilemez.
  İçkisinden büyükçe bir yudum aldı. Sonra da sigarasından derin bir nefes çekip dumanını yukarı doğru üfledi.
  --Sen hayatındaki en özel kişiyle yaşadığın tüm güzel anların gereksiz bir kağıt parçası gibi çöpe atılmasının ne demek olduğunu biliyor musun? Tüm o mutlu anların hiç yaşanmamış gibi yok sayılmasının ne demek olduğunu? Ben bunları yaşadım işte.
  Sibel sadece kendine sakladığı gerçekleri uzun zaman sonra ilk kez açığa çıkarma cesaretini gösteriyordu.
  --Terk edilmek çok kötü bir şey, Adnan. Hele de canın kadar sevdiğin birinin bir anda hayatından çıkması… Ölümden bile daha korkunç bir şey. Oysa her şey çok güzel başlamıştı. Çok mutluyduk. Aynı yöne bakan, aynı şeylerden tat alan iki sevgiliydik. Onun yanında kendimi çok güvende hissediyordum. Hele de nişanlandığımız gün… Dünyanın en mutlu, en şanslı kadını bendim.
  Oldukça rahat görünüyordu. Sakindi. Ama bu sakinlik birazdan bir fırtına çıkacağının da habercisiydi.
  --Anlaşamıyoruz, dedi. Bir şey eksik hayatımızda, dedi. Ne kadar uyumsuz bir çiftiz, değil mi, dedi. Şaşırmıştım. Oysa eskiden çok daha neşeliydik, dediğinde hala şaka yaptığını düşünüyordum. Sonra “Hayatımın geri kalanını seninle birlikte geçirmek istediğimden pek emin değilim” dedi. Yüzüne baktım, ciddiydi. Sen ne demek istiyorsun, dedim. “Lütfen böyle konuşma. Şakanın hiç sırası değil”. Şaka yapmıyordu. Galiba sana olan aşkım bitti, dedi. Kekeliyordu. Sonra da o cümleyi söyledi. “Ben bu ilişkiyi bitirmek istiyorum. Birbirimizi daha fazla tüketmeden dostça ayrılalım.” Bir şey söyleyemedim ki. Hem öyle bir durumda ne söyleneceğini bilmiyordum. Sadece yüzüne bakıyordum. Bir umut arıyordum gözlerinde. Sonra parmağına baktım. Yüzük yoktu. Nişan yüzüğümüzü çıkartmıştı. Gururla, büyük bir neşe ve mutlulukla parmaklarımıza taktığımız yüzüğü benden habersiz çıkartmıştı. O zaten benden çok önce ayrılmış ve benim bundan haberim bile olmamıştı. Nefes alamıyordum. Dahası konuşamıyordum. Dudaklarım kilitlenmiş gibiydi. O da bu sözlerinden sonra ayağa kalktı ve sessizce arabasına doğru yürüyüp gitti. Beni orada tek başıma bıraktı. Sanki herkes bana bakıyordu. Sanki dünya üzerime yıkılmış gibiydi. Yüzüstü bırakılmıştım. Düne kadar el üstünde tutulan ben, istenmeyen kişi ilan edilmiştim. Gururum kırılmıştı. Sanki büyük bir trafik kazası geçirmiş gibi hissediyordum kendimi.
  Çaresizce dinliyordum. Acılarını beynimde resmediyordum. Fırtına çıkmıştı artık. Pek çok şeyi yıkıp, parçalamadan da dinmeyecekti.
  --Sana anlattığım gibi bir kaza yaşamayı o zamanlar o kadar çok istemiştim ki. Ama o kazada ikimiz de ölmeliydik. İkimiz de yok olmalıydık bu hayattan.
  --Senin ne günahın var ki.
  --Sonra koşarak eve geldim. Paramparçaydım. Sanki hayatımdaki her şey bir anda anlamsızlaşmış gibiydi. Kendimi o kadar değersiz görüyordum ki… Saklanmak istiyordum. Bir mezar bulup içine girmek istiyordum. Cesedimi bile kimsenin bulmasını istemiyordum. Onun adını söyleye söyleye ölmeyi istiyordum. Kimse bilmeyecekti ayrıldığımızı, kimse bilmeyecekti terk edildiğimi. Kullanılmış kağıt mendil gibi bir kenara atıldığımdan kimsenin haberi olmayacaktı. Ama yapamadım. Belki geri dönerdi. Tabii ya, dönecekti. Bensiz yapamazdı, o. Beni seviyordu. Ortak o kadar çok hayalimiz vardı ki. Kısa bir zaman sonra pişman olup benden özür bile dileyecekti. Beni çok seviyordu. Öyle söylüyordu.
  Sessizce dinliyordum. Kendini kaybetmişti. Gözlerindeki yaşları silmesi bir şeyi değiştirmiyordu, çünkü göz pınarları sonuna kadar açılmıştı. Kesik kesik ağlıyordu. Donup kalmıştım. Teselli edecek tek bir cümle çıkmıyordu ağzımdan. Sadece seyrediyordum, Sibel’i. Salonun bir kenarında da Leyla vardı. Leyla’yı da acı çekerken görüyordum.
  --Ama gelmedi. Günlerce bekledim, gelmedi. Evde tek başımaydım ama evin her yerinde Ali vardı. Onun eşyaları, onun nefesi, kokusu… Hayali vardı. Delirecek gibiydim. Günlerce evden dışarı adım atmadım. Günlerce hiçbir şey geçmedi boğazımdan. Uyuyamadım. Her şeyden korkmaya başladım. Sesten, sessizlikten… Karanlıktan, aydınlıktan… Hatta aynadaki görüntümden bile korkuyordum.
  Sonra ayağa kalktı. Bir an düşecek gibi oldu. Masaya tutundu. Sonra da kanepeye yığılırcasına kendini bıraktı.
  --Neden, ha… Neden tüm sevdiklerim beni terk ediyor? Annem, babam, kardeşim… Ali… Ya da neden kimi seversem benden gidiyor?
  Hıçkırarak ağlamaya başladı. Kendini tamamen bırakmıştı. Gözlerinden akan yaşlara aldırış etmiyordu artık. İçim parçalanıyordu ama oturduğum sandalyeye yapışmış gibiydim. Yerimden kımıldayamıyordum.
  --Ben günlerce anne diye ağladım. Yanımda yoktu. Herkesin annesi babası yanındayken, benim sesimi duyacak kimsem yoktu.
  --Özür dilerim Sibel.
  Ama özür dilediğim kişi Sibel değildi.
  Ben de ağlamamak için zor tutuyordum kendimi. Yine de gözyaşlarım çoktan yüreğime akmaya başlamıştı bile. Yavaşça yerimden kalkıp Sibel’in yanına oturdum. Onu kollarımla sardım. Birden kollarını boynuma dolayıp hıçkırığa boğuldu. Yüzüm boynum gözyaşlarıyla ıslanmıştı. Sus, diyemedim, ağlama diyemedim. Sadece sarıldım. Sadece saçlarını okşadım.
  Leyla’nın beni bu durumda görmesini o kadar çok isterdim ki… Neler çektiğimi, ne kadar pişman olduğumu ancak bu görüntüyle inanabilirdi.
  Sibel uzun zaman ağladı. Hiç kıpırdamadım. Sadece hafifçe saçlarını okşadım. Sonra kesik kesik ağlamaya başladı. Sonra da sustu. Uzunca bir süre sustu. Yüzünü boynuma yaslamış bir vaziyette kollarıma bırakmıştı kendini. Hiç kımıldamadım. Rahatsız olsun istemedim. Uzun zaman sonra kollarını boynumdan çözdü.
  --Yatağına uzanmak ister misin?
  Sesini çıkarmadı.
  Biraz yüzünü seyrettim. Islak olan yerlerini elimle okşarcasına silip yanağına hafif bir öpücük kondurdum. Sonra da kucaklayıp yatak odasına götürdüm. Sımsıkı sarıldı boynuma. O an ikimiz de konuşmadık ama ikimiz de sessizliğimizle birbirimize pek çok şey söyledik.
  Yavaşça yatağına yatırıp üzerini örttüm. Bir süre seyrettim. Sonra rahat uyusun diye ışığı kapatmak istedim.
  --Lütfen ışığı kapatma. Bu gecenin karanlığından korkuyorum.
  --Peki.
  Korkma, diyemedim. Ben yanındayım, diyemedim. Sadece duvara yaslanarak bir süre ayakta bekledim. Sibel yataktaydı, gözleri kapalıydı ama uyumuyordu. O da geçmişiyle hesaplaşıyordu. Yine de şanslıydı. Yaşadığı aşkın bedelini fazlasıyla ödemişti. Oysa benim için her şey daha yeni başlıyordu.
  Yeniden sandalyeye oturdum. Sibel’i seyrediyordum. Belki de yataktaki kadın Leyla’ydı. Her şey o kadar değişmişti ki. Oda aydınlıktı ama benim dünyam zifiri karanlıktı. Camlar açıktı ama havasızlıktan boğuluyordum. Kimse yoktu yanımızda ama kalabalığı hissedebiliyordum. Çok sessizdi ama ben gürültüden kendi iç sesimi bile duyamıyordum. O kadar duygusal bir ortam vardı ki, yine de ihanet tüm güzelliklerin üzerini örtmüş gibiydi. Hıçkırıklar yüzünden aşk sözcükleri duyulmuyordu.
  En masum ile en günahkar bir aradaydı. İkimiz de o eski yitik aşklarımızı özlüyorduk.
  Uzun zaman sonra ilk kez kendimi bu kadar kirlenmiş hissediyordum. Bunca zaman sonra kendimi acımasız biri olarak görüyordum. Sanki sevgiye karşı işlenmiş tüm kötülüklerin sebebi bendim. Biraz olsun iyilik arıyordum yüreğimde. Biraz olsun günah çıkartabileceğim, beni teselli edebilecek, geçmişimdeki herhangi bir kişiye yaptığım herhangi bir iyilik… Aklıma hiç biri gelmiyordu. Ben yine saklanacaktım herkesten, her şeyden. Yine her zaman ki gibi iyiyi, güzeli oynayacaktım. Ama bir daha asla kendimden saklanamayacaktım. Her yalnız kaldığımda Leyla’nın o canhıraş feryatlarını duyacaktım.
  En kötüsü de, Sibel’i her gördüğümde aklıma Leyla gelecekti. Geçmiş peşimi asla bırakmayacaktı.
  --Benim dünyamda bir daha aşk olmayacak. Çünkü ben bir günahkarım. Oysa sen o kadar masumsun ki. Yeniden sevebilirsin.
  Bu sözler dudaklarımdan fısıltı şeklinde çıkmıştı. Kendiliğinden, öylesine…
  Bir suçluydum. Hem de sevgiye, aşka ihanet etmiş bir suçlu… Yıllarca kaçmıştım. Herkesten, her şeyden, hatta kendimden bile saklamıştım kendimi. Alışıyor insan… Her şeye alışıyor. Zamanla bir suçlu gibi yaşamaya da alışmıştım. Sonrasında unutmuştum tüm günahlarımı.
  Sibel’i karşıma çıkaran tesadüf müydü, yoksa geçmişimde bir türlü hesabını vermediğim o günahım mı?
  Leyla’ya ne kadar büyük acılar çektirdiğimin farkına ancak yirmi yıl sonra gerçek anlamda varıyordum. Benden sonra birini sevdi mi, ona aşık oldu mu, dahası beni unuttu mu, hiç bilemedim. Hiçbir zaman çığlıklarını duymadım. Eğer duygularının kanı aktıysa o kan elime hiç bulaşmadı. Ama şimdi kan gölünün tam da ortasında hissediyordum kendimi.
  Daha fazla kalamazdım. Kendimi dışarı atmak istiyordum. Gecenin karanlığıyla bütünleşmek istiyordum. Ne de olsa dışarıda akıp giden bir hayat vardı. Benim için kirli de olsa, eksik de olsa bir hayat vardı.
  Üstelik de bu kirli hayat bizim gibilerin yüzündendi. En güzelini, en kolayını yaşamak varken kendimiz zorlaştırıyorduk bu hayatı.
  Sandalyeden yavaşça kalktım. Her yerim uyuşmuştu. Son bir kez Sibel’e baktım. Kapıya doğru yönelmiştim ki yattığı yerden doğruldu.
  --Gitme. Lütfen gitme. Lütfen biraz daha kal.
  --Tamam. Merak etme, buradayım. Hemen yanındayım.
  Yatağının yanına oturdum. Yüzünde hafif bir gülümseme vardı. Sanki fırtına sona ermiş, yerini hafif bir dinginlik almıştı. Gözlerini gözlerime dikerek ani bir hareketle parmağındaki yüzüğü çıkarıp komidinin üzerine koydu.
  Yıllardır parmağından çıkarmadığı yüzüktü bu.
  Şaşkınlıkla Sibel’in yüzüne bakıyordum. O ise gururluydu. Üstelik de daha bir rahatlamış gibi duruyordu. Dudaklarındaki gülümseme artmış, yıllardır çektiği azap son bulmuş gibiydi.
  --Sibel…?
  O kadar güzel baktı ki bana. İlk kez onu bu denli huzurlu görüyordum. Sanki yüzü aydınlanmıştı.
  --Sibel…
  --Senin içindeki karanlık, benim geçmişimi aydınlattı, Adnan. Umarım sen de kendi karanlığından kurtulursun.
  Gözlerimdeki yaşları durduramıyordum. Kendi umutsuzluğum en azından değer verdiğim birine can olmuştu. Ben kendimden uzaklaşırken, bir başkası kendine dönüyordu. Sibel’in içindeki savaş nihayet sona ermişti. Prangasından kurtulmuştu.
  --Haydi git.
  --Efendim…?
  --Git, Adnan. Kendini bulmak istiyorsan gitmelisin. İçindeki karanlıktan kurtulmak için gitmelisin. Ben sana sadece ızdırap verebilirim.
  Bana sevgiyle bakıyordu. Elimi tuttu.
  --Merak etme. Eğer seveceğim gibi biri karşıma çıktığında kapılarımı hemen yüzüne kapatmayacağım.
  Elini iki elimin arasına alıp öptüm. Sarılmak istiyordum aslında. Son bir kez sarılmak… Ama gidemem diye korktum. Bir daha ayrılamam, bırakamam korkusuyla sarılmaktan vazgeçtim.
  --Sen harika bir kadınsın. İyi ki seni tanıdım.
  Dilim kurumuştu. Sözler güçlükle çıkıyordu dudaklarımın arasından.
  Yavaşça ayağa kalkıp kapıya doğru yöneldim. Son bir kez baktım ona.
  --Hoşça kal.
  --Güle güle.
  Işığını kapatıp yatak odasından dışarı çıktım. Bir süre salona, yemek masasına baktım. Gecenin tüm izleri görünüyordu. Sonra evden ayrıldım.
  Asansörü bekleyemedim. Yavaş adımlarla merdivenlerden inmeye başladım. Bir ara sanki tüm gücümün tükendiğini hissettim. Bir merdivene oturdum. Bir daha bu eve asla giremeyecektim. Bir daha asla Sibel’i göremeyecektim.
  Apartmandan dışarı çıkıp gecenin karanlığında ilerlerken son günlerdeki yaşadıklarımı düşünüyordum. Büyük bir suç işlemiştim. Hayatımdaki en özel kadına çok büyük acılar çektirmiştim. Ama bunun bedelini biraz geç de olsa ödemeye başlamıştım. Üstelik de vicdanım vardı. Yaptığım bir hatanın bedelini ödeyecek cesaretim vardı.
  Yine de düşünmeden edemiyordum;
  Yeniden sevebilecek miyim acaba. Yeniden insanların içine özgürce, saklanmadan çıkabilecek miyim. Aynaya baktığımda kendimden utanmadan yaşayabilecek miyim. Ben, o eski ben olabilecek miydim her şeyden önce.
  Bunu zaman gösterecekti.
  Sibel’e söylediğim o söz kulaklarımda çınlıyordu.
  “Bir sevgiyi yok ettiğinde kendini de yok etmiş sayılırsın. Yok olan insanların mutlu olmaya hakları yoktur”.

  Özcan KIYICI
 • 120 syf.
  ·Puan vermedi
  İş Bankası sağ olsun müthiş bir olaya imza attı bu çocuk serisiyle. Hem orijinal metinden tam ve güvenilir çevirilerle hem de muazzam bir fiyatla sundu bu kitapları okuyucuya. Ben de bu çocuk serisinden benim için önemli olan 5 6 kitabı aldım ancak Pinokyo'yu almak aklımda yoktu. Ne zaman ki bir vesileyle orijinal hikayede Pinokyo' nun asılarak öldürüldüğünü öğrendim, ''lan'' dedim, ''benim bunu alıp okumam lazım'' ve aldım kitabı. Harika bir önsöz, Pinokyo üzerine ön sözden bile daha güzel bir inceleme yazısı ve Collodi'nin hayat hikayesini okuyup sonra hikayeye başladım, haliyle farklı bir gözle okudum kitabı. Çok detaya girmeye gerek yok, nihayetinde hepimizin bildiği bir çocuk kitabı. Her çocuk kitabı gibi ders verici olaylar vs. Ama enteresan gelen bir iki detay vardı, onları paylaşacağım şimdi izninizle.

  Sayfa 55:
  - Başkaları çıkarsa ben de çıkmak istiyorum hapishaneden, dedi Pinokyo, gardiyana.
  - Olmaz. Siz çıkamazsınız, dedi gardiyan. Çünkü siz malın gözü değilsiniz.
  - Özür dilerim, diye karşılık verdi Pinokyo, ama ben de bir dolandırıcıyım.
  - Öyleyse yerden göğe kadar haklısınız, dedi gardiyan, beresini saygıyla çıkarıp selamlayarak, Pinokyo'ya hapisanenin kapılarını açtı, onu dışarı bıraktı. (Dönemim İtalyası'na, yargı sistemine bir Tyson kroşesi gömmüş Collodi)

  Sayfa 67: (Pinokyo denizde dalgaların arasında kaybolurken)
  - Zavallı çocuk! dediler o zaman kıyıya toplanmış balıkçılar, alçak sesle dualar mırıldanarak evlerine gittiler. (Yine döneme bir gönderme var bana kalırsa. Herkes olan biteni seyredip sonra da duasını edip evine gidiyor, kimse zorda kalan biri için yardım etmeye çalışmıyor)

  Şimdi sayfa 55'in gönderme olduğu açık da sayfa 67'den yaptığım alıntı için sana öyle gelmiş diyebilirsiniz. Peki buna ne diyeceksiniz o halde?

  Sayfa 68: (Pinokyo'yu dev balina yutar, onun midesinde bir balıkla karşılaşır Pinokyo ve ona buradan kurtulmaları gerektiğini söylediğinde balık, mantıksız bir fikir ileri sürer ve orada kalmaları gerektiğini, kurtulma imkanı bulunmadığını söyler.)
  - Budalalık bu! diye haykırdı Pinokyo.
  - Ben böyle düşünüyorum, dedi Tonbalığı. Politikacı tonların söylediği gibi, düşüncelere saygı gösterilmelidir.

  Ne alaka bir çocuk hikayesinde politikacılar? Ve neye saygı duymasını istediğine de bakın lütfen; içinde bulunduğun duruma saygı duy, bunun için bir şeyler yapmaya çalışma.
  Collodi aslında bir çocuk yazarı değil, zaten adı da Collodi değilmiş ki bunu kitabın sonunda kendisiyle ilgili yazılan biyografiden öğrendim. Aslında Collodi'nin asıl ilgi alanı siyaset. Tabii her dürüst ve muhalif yazar gibi pek çok sorunla karşılaşıyor hayatı boyunca. Her şeyi anlatamam gidin okuyun bir yerlerden ama hikayede kesinlikle çok ciddi göndermeler var. En başta Pinokyo ve Gepetto'nun çok zor ve yoluk içinde bir hayatları var ki bu dönemin Floransası'nın bir özeti aslında. Kitaptaki göndermeler içerisinde benim fark ettiklerim yukarıda, bir de fark edemeyip kitabın sonundaki inceleme yazısında belirtilen bir örnek vereyim. ''Dört altını hemen ek Pinokyo, çünkü tarlayı zengin bir bey aldı... bundan sonra altınları o ekecek.'' Bu cümle ile Floransa'ya yabancı sermayenin gelişinden bahsediyormuş Collodi.

  Collodi pek istekli değilmiş aslında böyle bir hikaye yazmaya, zaten orijinal metinde de 15. bölümün sonunda Pinokyo' yu öldürmüş. Hem de ne öldürmek. Ölüm tasviri muazzam ki kitabın sonunda buna da ayrıca değinilmiş ve sanki İncil'den alınma gibi denerek nitelendirilmiş o paragraf. Sonrasında hikayenin devamı istenince de devreye Gece Mavisi Saçlı Peri(Collodi fazlasıyla annesinden öykünmüş bu karakter için) giriyor ve Pinokyo'yu kurtarıp en son olarak da onu gerçek bir çocuk yapıyor son bölümde.

  1- Collodi babasız büyümüş daha doğrusu sanırım üvey babayla büyümüş ama adam ona iyi davranmış. Bizim Pinokyo'nun yapıldığı odunu bulan da Gepetto değil, başka biri. Gepetto, ondan sonradan alıyor odunu. Buradan yola çıkarak da Gepetto'nun, Collodi'nin üvey babasından öykünerek yarattığı bir karakter olduğu düşünülebilirmiş ama bana biraz zorlama geldi bu.

  2- Ben, kitabı bu çevirisiyle hiçbir çocuğa okutmam. Sansürü destekleyecek değilim ama bu çeviri, yani hikayenin orijinal hali bir çocuk için uygun sayılmaz. 10 yaşında bir çocuğun bu kadar ölüm içeren, yer yer vahşet sayılabilecek (ısırarak kedinin pençesini-bence pati de yazar ya da çevirmen pençe demiş- koparıyor mesela Pinokyo ve sonra da bunu tükürüyor) sahneler barındıran bir kitabı okuması bana doğru gelmiyor. İş Bankası bir yaş aralığı yazmış mıydı kitaba hatırlamıyorum şu an.

  3- Dünyada pek çok yazar Pinokyo hikayesi yazmış sonrasında. Olabilir tabii de Tolstoy'un da yazmış olduğunu öğrenince ben şaşırdım belki siz de şaşırırsınız diye paylaşıyorum. (Buratino isimli karakter bir Pinokyo uyarlaması)

  4- Ölüm paragrafı:

  Şiddetli bir günbatısı esmeye başlamıştı bu arada; öfkeyle uğuldayan rüzgar, zavallı kuklayı bayram çanı gibi döndürerek oraya buraya çarpıp duruyordu. Bu sallanma yüzünden şiddetli titremeler geliyor, boğazına gittikçe sıkışan ilmik soluğunu kesiyordu.
  Gözleri yavaş yavaş sislenmeye başlamıştı; ölümün yaklaştığını duyumsamakla birlikte, her an için iyi yürekli birinin çıkıp geleceğinden ve kendisine yardım edeceğinden umudunu kesmiyordu. Ama bekle bekle, kimse gelmiyordu, hiç kimse. Zavallı babasını anımsadı o zaman, ölmek üzere, kekeledi:
  - Ah babacığım! Sen burada olsaydın!
  Başka bir şey söylemeye soluğu yetmedi. Gözlerini yumdu, ağzını açtı, bacaklarını gerdi, şiddetli bir sarsılmadan sonra, donmuş gibi sallandı kaldı.
 • Zümrüt rengi bir ormandan arta kalan, gri ve lanetli bir mezarın kurşuni kucağına sığınmış, eski bir evden anlatıyorum hikayemi. Bu ıslak tahtaların arasına sıkışmış, birbirinden korkunç fısıltıları duymamaya çalışarak, titreyen mumun gölgesine saklanarak yüzleşiyorum o elem dolu geçmişle.
  Sevgili dostum, asla iyi bir adam olmadım. Kumar oynar, karımı döver, çocuklarıma kötü davranırdım. Kazandığım üç beş kuruşu, ucuz ve sahte tenlerin terinde kaybolurken harcar, kendime geldiğimde ise boyumdan büyük bir nefret ile dolardım. Geceyi geçirdiğim kadına bakarken midem kalkar, dudaklarında ki yabancı ve riyakar gülümsemeye katlanamazdım. Bazısı rolünü çok iyi onar, gözlerinde ki o iğrençliği saklamayı başarırdı. Lakin çoğu kuzgun gece yerini sedefli sabahlara bırakırken yatağımdaki yabancı kadın, bana tıpkı ‘’onun’’ gibi bakardı.
  Annem sahip olabileceğiniz en kötü anneydi. Her zaman başarısızlıklarımı yüzüme vurur ve bana o kadınlar gibi bakardı. Bir hiç’mişim gibi. Ezik bir silüet, var olmaması gereken bir et torbası. Benden utanç duyan annem, eminim ki benim yerime bir yaratık doğurmayı yeğlerdi. Hoş onun gözünde pek farkım yoktu. Ancak bu kadar uzaktan o zamanlara bakınca bugün bunların hiç bir önemi yok…
  Karımın bitmeyen dırdırından kaçıp, her zaman gittiğim o renksiz ve is kaplı evlerden birinin kapısına vardım. Amacım kalitesiz parfüm, ağır sigara kokusu ve ucuz alkol ile yitirilmiş hastalıklı bir bedenin sıcaklığında uyumaktı. Ancak bu gece farklı birini istiyordum. İçeri girdiğimde odada ki koku, aldığım nefes ile ciğerlerime doldu. Çürüdüğümü hissediyordum. İkinci nefesle kendime geldim. Dumandan kısılan gözlerim kendiliğinden aralandı ve yaşlı ellerim hafifçe titredi.
  Odanın sağ tarafında ki masanın ucunda oturuyordu.
  Kızıl uzun dalgalı saçları vardı. Amber gibi yakıyordu yüreğimi. Tüm bedenim aniden patlayan bir volkanın lavları ile dolmuştu sanki. Damarlarım genişleyip daralıyor, yakıcı alevler tüm hücrelerime doluyordu. Bir adım attım. Kapıya doğru bir bakış attı. Acaba hangi okyanusun rengini çalmıştı. Kimlerin gökyüzünü ıssız bırakmıştı. Kar beyazı teni, yüce dağların zirvesinden olmalıydı. Öyle ya başka hangi beyaz ten bu kadar pürüzsüz ve temiz kalırdı. Yanıma gelen, yüzü siğiller ile kaplı kadına ‘’o’’ diye bildim. Kadın hemen bir kahkaha patlattı. Dönüp hemen orada o iğrenç ağzını kulaklarına kadar yırtmak isterdim ama yapamadım. G özlerimi kızdan ayıramıyordum.
  Kadın geçmeyen saniyelerin sonunda bana doğru eğilip kızın fiyatını söyledi. Orada çalışanların nerdeyse 5 katı bir fiyattı ama elimi cebime sokup daha fazlasını vermem birkaç salise aldı sanırım.
  Kadın kızın yanına gidip bir şeyler fısıldadı. Yerinden nazikçe kalkıp bir kuğu gibi merdivenlerden yukarıya doğru adeta süzüldü. İfrit cadı yanıma yaklaşıp, nazik ol dedi.İsmi Aingeal’dır.
  Merdivenleri hızla çıktım. Sağdan ikinci oda’ya girdiğimde kız pencerenin önünde, kadife geceyi seyrediyordu. Hafif aralık pencerenin pervazlarına sürünen rüzgar,narince kızıl dalgaları okşuyordu. Geldiğimi duyunca arkasını döndü ve gülümsedi Aingeal.
  Yüreğim bir sinek kuşunun kanat çırpışı gibi çarpıyordu. Yanıma yaklaştı. Ellerini ellerime aldı. İstemsizce titredim. Nefes alamıyordum, bir anlığına öldüğümü zannetmiştim. Masmavi gözleri, benim koyu kahverengi çukurlarımı doldurdu adeta. İnce ve kalkık burnu, dolgun ve pespembe dudaklarını çevreleyen o minicik yüzü o kadar güzeldi ki…
  İnanın zaman nasıl aktı hiç bilmiyorum. Kollarımda önce Aingeal uykuya daldı. Çok geçmeden demir birer ökçeye dönüşen göz kapaklarım beni ayırdı seyre daldığım o güzellikten…
  Rüyamda bir gemideydim. Büyük bir gemiydi. İçerisinde sayamadığım kadar çok insan sağa sola koşturuyordu. Yerimden kalkmaya çalışıyor ama bir türlü hareket edemiyordum. Sağ kolumun altında bir çocuk sıkıştırmıştım. Lakin ne yüzünü görebiliyor ne de kim olduğunu biliyordum. Yanımdan geçen bir kadına seslendim. Ama yüzüme bile bakmadı. Çan sesleri duyuyordum. Son bir gayretle yerimden fırladım. Çocuk yine sağ kolumun altındaydı. İnsanları yararak güverteye doğru koşmaya başladım. Dışarısı korkunçtu. Azgın dalgalar gemiyi hoyratça sarsarken, tunç gökyüzü ise denizi korkunç bir akisle parlatıyordu. Herkes korkuyla bağırıp, amaçsızca koşarken bir adam gördüm. Güvertede bir sandalyeye oturmuş, kitap okuyordu. Zifiri siyah saçları, yumuşacık bir ahenkle omuzlarına salınmıştı. Keçi sakalı ve bıyıkları beyaz yüzünü daha da belirgin bir hale getirmişti. Kirpikleri o kadar uzundu ki, ister istemez dikkatimi çekti. Yüzünü kaldırdı ve hafifçe tebessüm etti. Gözleri uçsuz bucaksız karanlık birer dehliz gibiydi. Sanki ona bakanları yakalayana kadar peşlerini bırakmayan bir jaguar gibi kovalıyordu. Kesinlikle hızlı ve ölümcüldü o bakışlar. İçim bir tuhaf olmuştu. Adam hiç istifini bozmadan kitabına geri döndü. Çok geçmeden gemi yanmaya başladı. Her yerden alevler geliyor ve haykırışlar dumanın acı ile alacalı isine karışıyordu. Sağ koltuk altımda ki çocuk debelenmeye başladı. Onu sakinleştirmeye çalışırken bir adam gördüm. Bu adam yeşil bir palto giymişti. Sakince yanıma yürüdü ve bana suya atla dedi. Yapamam dedim ama beni nazikçe korkuluklara doğru itti ve korkma dedi. Tunç akisli dalgalara düşerken sırtüstü, cayır cayır yanan gemiyi izliyordum. Siyah saçlı adamı gördüm. Oturduğu yerde kitap okumaya devam ediyordu.
  Dalgalar beni pamuk bir yatak gibi nazikçe kucakladı. Gözlerimi sımsıkı yummuştum. Açtığımda daha önce gitmediğim bir sokaktaydım. Kolumun altında ki çocuk artık yoktu. Boğulduğunu düşünmüştüm sanırım. Son bahara yeni girmiş olmalıydı mevsim, çünkü zehirli kara ardıç ağaçlarının meyveleri dallarındaydı henüz. Hafif bir rüzgar esti önce ıssız sokakta. Sonra sarı saçlı bir kız çocuğu gördüm. Kırmızı kadifeden bir elbise vardı üzerinde. Kırmızı kurdeleleri uçuşuyordu saçlarında. 3 tekerlekli bir bisiklet sürüyordu. 4 veya 5 yaşında olmalıydı en fazla. Birden ıssız yolda gökyüzüne uzanan bacaklar gördüm. Kızın bisiklet sürdüğü yola doğru hızlı adımlar ile yaklaşıyordu bu kadın bacakları ve devasa topukları. Korkuyla ileriye atıldım ve bisikleti kaptığım gibi kaldırıma çıkardım. Küçük kızın yüzü inanılmaz derecede korkunç bir hal aldı. Kaşlarını çatmış bana bakıyordu. Birden bu bakışları tanıdım. Gemide ki adamın bakışlarıyla aynı derinlikteydi. Bana o kadar kızgın bakıyordu ki kız, ona ne yaptığımı anlayamamıştım bile. Çok geçmeden kırmızı kadife elbisesi uçuşa uçuşa uzaklaştı kız bisikleti ile.
  Uyandığımda yapış yapış bir halde buldum kendimi. Başucumda ki gaz lambasının düğmesini hafifçe açtım. Oda ya yayılan parlaklık duvarlara çaptı önce. Her yer kıpkırmızıydı. Sanki odanın içerisinde kocaman bir hayvan boğazlanmış, litrelerce kanı duvarlara gelişigüzel serpilmişti. Sağ tarafıma dönmeye cesaret edebildiğimde, çığlığım boğazıma bir daha çözülmemecesine düğümlendi resmen.
  Beyaz çarşaflara damar damar işleyen kan, bir pelteyi sarmalıyordu. Yanımdaki her kimse artık yüzü yerine kimliksiz, çiğ bir et öbeği ile bana bakıyordu. Bakıyordu diyorum ama o iğrenç şeyin gözleri yoktu artık. Midem inanılmaz bir şekilde bulanıyordu. Kusmak istiyordum ama onu bile yapacak gücüm kalmamıştı. Yastıkta kızıl dalgalı, yer yer koyu kırmızı lekeler ile gölgelenmiş uzun çalı benzeri bir şeyler vardı. Sol elimde de bir tutam vardı. Yanımda yatanın ne olduğunu anlamam olanaksızdı. Beynim bin bir türlü oyunlar oynuyordu. Sakince doğruldum ve derin bir nefes aldım. Keskin koku bir kez Daha ciğerlerime doldu.
  Yanımda yatanın Aingeal’dan arta kalanlar olduğunu anladığımda kusmaya başladım. Midemde ne varsa hepsini yatağın yanına çıkardım. Yeşil ve sarı kalıntılar yerde ki ucuz kilimin üzerine yapışıp, alakasız bir desen yarattı. Ağlamaya başladım. Neler olduğunu bilmiyordum. Biri gelip geceyi koynunda geçirdiğim güzel Aingeal’ımı parçalamıştı. Onu dilim dilim doğramış, bir kasap satırıyla yer yer kıymışken, soğuk demirden bir et döveceği ile dümdüz etmişti. Ah kör talihim, kim bilir nasılda haykırmıştı güzeller güzeli Aingeal. Sahi benden yardım istemiş miydi??
  Ben neredeydim tüm bunlar olurken??
  Nasıl duymamıştım olanları??.. Peki bu köhne çöplükte ikimizden başkası yokken, ona zarar verenin ben olmadığına kim inanırdı ki?
  Çocuklarım ne derdi?.. Karım..Ah tanrım o yağ tulumu, geceyi bu kadar güzel ve genç bir kadın ile geçirdiğimi duysa kıskançlıktan ve bedbahtlığından çok sürmez ölüverirdi.
  Kim yapmıştı bunu ona??
  Sevgili dostum, o odadan ve bir gecelik te olsa sevgilim olan Aingeal’ın yanından kaçıp bu eve saklandım. Çünkü kimse bana inanmazdı. O körpe bedene yapılan tüm kötülükleri ben yaptım sanırlardı. Suçsuzluğumu kanıtlayamazdım. Ve en önemlisi o tekinsiz rüyamın anlamını asla öğrenemezdim.
  Orman dinlemeyi bilenler için fısıldar geceleri. Bende burada yeterince yalnız kalınca öğrendim fısıltıları dinlemeyi. Ve kapkaranlık ormanın lanetli perileri bana, rüyamda gördüğüm o siyah saçlı adamın Şeytan olduğunu söylediler. O gösterişli ve kalabalık gemi cehennemmiş. Benim yaptığım bir iyilik sayesinde oradan kurtulduğumu söylediler. Ve elbette bu iyilik, o kırmızı elbiseli şeytanı da öfkelendirdiği için bana öyle bakıyormuş…
  Nasıl korktuğumu tahmin edersiniz elbette. Hala kabuslar görüyorum zaman zaman. Rüyamda sırça bir cam da o geceye gidiyor ve sevgilimi nasıl öldürdüğümü izliyorum. Bana gülümsemiyor, onu istediğim için alay ediyor. Yaşlı bir adamın ona dokunamayacağını söylüyor. Bana tıpkı ‘’onun’’ gibi bakıyor. Kahkahaları ile gecenin sağır edici sessizliğini yırtıyor. Yalvarıyorum ona. Yapma diye. Ama gelip karşıma dikilip gözlerimin içine bakıyor. Seni pis bunak, bana dokunamazsın diyor. Sol elim ile saçlarına yapışıyorum. Amber saçları avuçlarımın arasından ipek gibi kayıyor. Çığlık atmasına izin vermeden çok sert bir yumruk atıyorum. Kendine geldiğinde elleri karyolanın pirinç köşelerine sımsıkı bağlı. Şimdi anlayamadığım bir şeyler söylüyorum. Kız çırpınıyor. Ama sesi çıkmıyor ,çünkü dili yatağın solundaki komedinin hemen üstünde kıpkırmızı parlıyor…
  Gerisi mi?
  Ahh o şeytana inanacak değilim. Beni kandırmak için yapıyor bunu..suçlu benmişim gibi.. Kızla işim bittikten sonra yanına nasıl kıvrıldığımı bile izlettiriyor bana.
  Oysaki siz ve ben tüm gerçeği biliyoruz … öyle değil mi???
 • Annem, evi, babamı ve bizi terk ettiğinde ben altı yaşında, abim sekiz yaşındaydı. Annemin babamı terk etmesini o yaşta bile anlamıştım da, bizi terk etmesini anlamamıştım. Anne çocuklarını terk eder miydi?
  Babam, annemi döverdi. Babam beni, abimi döverdi. Ben o yaşlarda babalar döver diye biliyordum. Babalar döver…
  Anneler olmayınca, evlerin yalnız dört duvardan ibaret olacağını da, annem gidince öğrenmiştim. Sabahları “Elinizi, yüzünüzü yıkayın, kahvaltı hazır” diyen olmadığı gibi, günlerce aç kalsan, “Aç mısın?” diye soranında olmadığını öğrendim.Öğrendiklerim içinde canımı en çok yakan şey ise, anne kokusu olmayınca, çocuklar kaç yaşında olursa olsun, büyüdüğüydü.
  Ben altı yaşında büyüdüm.
  Annem evi terk ettiğinden sanırım on gün sonra evimize polisler geldi. Söylediklerine göre, annem intihar etmiş. Elinde sıkı sıkı tuttuğu bir zarf varmış.
  Zarfın üzerinde, kızım ve oğluma verilsin, yazıyormuş.
  Ben o zamanlar okumayı bilmiyorum, nasıl okuyacağım? Abim okudu, mektubu dinlerken, ağladım. Abim de ağladı. Biliyor musunuz, ben en son o gün ağlamıştım ve şimdi bunları yazarken. Elimde o mektup, yeni bir mektup yazmama gerek yok. Annemin yazdıkları ile benim hayatım arasında fark yok. O genç yaşta intihar etmekten başka çare bırakılmayan kadın, ben yaşarken ölüme mahkûm kadın.
  Annem, bizi terk edince, baba evine gitmiş. Babası sinirlenmiş. Kadın dediğin evinde otururmuş. Kadın dediğin, ağzı dolu kan olsa, kızılcık şerbeti içtim, demeliymiş. Ona o evde yer yokmuş. Annem dedeme yalvarmış. “Bir ay kadar kalayım, sonra bir çare bulurum, çocuklarımı yanıma alır, yeni bir hayata başlarım” demiş.
  Vay! Vay! Vay! Kadın tek başına yaşayacakmış. Dedemin namusunu beş paralık edecekmiş, kahveye bile gidemez edecekmiş, ölsün daha iyiymiş.
  Annem o akşam, çamaşır ipini hiç düşünmeden boynuna geçirmiş. Bunları yıllar sonra anneannem ölüm döşeğinde, ben on dokuz yaşında iken anlattı. Babam, annemin ölüm haberini alınca, hiç üzülmedi. Bizi yetiştirme yurduna vereceğini söyledi. Abim sekiz yaşındaydı ama her şeyi biliyordu. Biz artık orada yaşayacakmışız. Orası bizim evimiz olacakmış. Birbirimizden ayrılabilirmişiz, Kardeşler birbirini unutuyormuş. Biz unutmazmışız ama çok yıllar sonra birbirimizi tanımayabilirmişiz, onun için ikimizde annemin mektubunu saklamalıymışız.
  Saklarız da tek mektup var, nasıl ikimizde saklayacağız, diye sormama gerek kalmadan, abim makasla mektubu boyundan tam ortadan kesti. Cümlelerin baş tarafı olan kısmını bana verdi. Cümlelerin baş kısmı bende olunca, ben okumayı öğrenince devamını tahmin edermişim. O zaten ezberlemiş.
  Halam bizim yurda gönderileceğimizi öğrenince, bize geldi. Babama “Kız çocuğu yurda verilmez. ”Ben alayım hayatı” dedi. Kız çocuğunun yurda neden verilmeyeceğini de, halamla yaşamaya başladığımda anladım. Kız çocuğu demek, evde iş yaptırılacak bedava hizmetçi demekti. Halam, bir gün olsun ismimi söylemedi. İsmim, Uyuşuk olmuştu. Uyuşuk su getir… Uyuşuk şu tabakları yıka… Uyuşuk şu çoraplarımı bir güzel sabunla…
  Abim ayda bir kez halama beni ziyarete geliyordu. Yurtta rahat olduğunu söylüyordu. Bende rahat olduğumu söylüyordum. Abim üzülsün istemiyordum. Acaba abim de, ben üzülmeyeyim diye mi, rahatım diyordu? Bunu sormaya hiç cesaret edemedim.
  Okula başlamıştım. Sınıfta okumayı ilk öğrenen bendim. Nasıl öğrenmeyeyim, annemin mektubunu okuyacaktım. Mektupta, “Hayat güzel kızım, ben seni…” yazan cümlenin bu kısmından kesilmişti. Ben her gece yatağımda, o cümleyi farklı tamamlıyordum.
  “Hayat kızım ben seni ÇOK SEVİYORUM.”
  “Hayat kızım ben seni ÇOK ÖZLEDİM.”
  “Hayat kızım ben seni BEKLİYORUM.” Cümleye eklediğim sözcüğe göre hayal kuruyordum. Hayallerimde hep mutluydum. İnsan mutsuz hayal kurar mı?
  Ortaokulu bitirdiğimde, halam artık okula gitmeyeceğimi söyledi. Oysa ben okumak istiyordum. Okuyup, ayaklarımın üzerinde durabilmek ve abimle bir evde yaşamak…
  O yaz mahalle bakkalı üç çocuklu Hasan Amca’nın karısı kanserden öldü. Çok üzüldüm. Üç çocuk ne yapacaktı, annelerinin kokusunu ne çok özleyeceklerdi. Anneler neden ölüyordu? O üç çocukta benim gibi isimlerini unutacak, uyuşuk mu olacaklardı?
  Ben Hasan amcanın çocuklarına üzülürken, meğerse Hasan amcanın sözlüsü olmuşum. Sekiz bileziğe, üç bin liraya satılmışım. Yaşım resmi nikâh için küçük olduğundan, kırk gün sonra, imam nikâhı ile Hasan Amcanın karısı oldum.
  On beş yaşındaydım. Hasan amcanın karısıydım. İki, beş, altı yaşında üç çocuğum vardı. Birde bir çocuğum olmasını öğütleyen halam… Benimde bir çocuğum olmalıymış ki, yerim sağlam olsun. Hasan amca başka kadınlara gitmesin.
  Hasan amcadan ilk tokadı, Hasan amca dediğim için yedim. Bir kadın kocasına, “amca” der miymiş… Ben altı yaşında annem gittiğinde susmayı öğrenmiştim. Hiç der miydim, İnsan on beş yaşında bir kıza karım der mi, diye…
  Hasan amca bana tokat attığında, üç çocuk babasının ayaklarına sarıldı. “Hayat ablamı dövme, o bizimle oyun oynuyor. Masal anlatıyor” diye yalvardılar. Ben, o çocukların ablasıydım. Masal diye anlattıklarım ise hayallerimdi.
  Hasan amca evden gidince, aynanın karşısına geçtim. Hasan demeyi öğrenecektim. Her Hasan, deyişimde aynada, Hasan amcanın, tepeden saçları dökülmüş başı, burnunun üzerine düşmüş gözlüğü, göbeğiyle görüntüsü belirliyordu. Ben her Hasan dediğimde suç işlemiş gibi utanıyordum. Hasan amcaya, Hasan diyemiyordum.
  Aynanın karşısında deneme yaparken, Hasan amcanın altı yaşındaki oğlu yanıma geldi. “Hayat abla” dedi “Annem, babama bey derdi. Sende bey de.”
  Bey, evet, evet bey iyiydi. Eğilip kara gözlü, hayallerimi masal diye dinleyen, Sami’yi öptüm. Beş yaşındaki Elif’i, iki yaşındaki Zehra’yı da çağırıp, onlara masal anlatmaya başladım. O gün masalıma; Tatlımı tatlı, güzel mi güzel altı yaşında, ismi Masal olan bir kız çocuğu varmış. Masal annesini kaybetmiş. Her yerde annesini aramış, bulamayınca hayaller ülkesine gitmiş. Masal, hayaller ülkesinde o kadar mutluymuş ki, bir daha gerçek dünyaya gelmemiş, diye başladım.
  Masal, masalımda hep mutluydu. Hep gülümsüyordu. Her gün çocuklara Masal’ın masalını anlatıyordum. Çok mutluyduk.
  Hasan amcada iyiydi. Artık, Bey diyordum. Zaman zaman öfkeleniyordu ama ben onun neden öfkelendiğini anlıyordum. O sekiz bilezik ile üç bin liraya bir masal abla satın almıştı. Oysa o, bir kadın almak istemişti.
  Abim ziyaretime geliyordu. Her geldiğinde, annemin mektubunun yarısını vermek istediğini söylüyordu. Kabul etmiyordum. Mektubun diğer yarısını okursam, Masal hayal ülkesinden, acımasız dünyaya dönecek, mutsuz olacak gibime geliyordu. Benim tüm hayalim, mektubun diğer yarısı üzerine kurulmuştu.
  Kırk yaşına geldiğimde, masalımı dinleyen çocuklarım büyümüştü. Sami doktor olmuş, tayini bir başka şehre çıkmıştı. Ne zaman mutsuz olsa, beni telefonla arayıp, “Hayat abla” diyordu “Bana masal anlat” Ben hemen Masal’ın hayaller ülkesindeki serüvenlerini anlatmaya başlıyordum.
  Elif öğretmen olmuş, evlenmişti. Bir kız torunum olmuştu. İsmini Hayat koymayı çok istemişlerdi. İzin vermedim. Elif, “O zaman torunun ismi Masal, olacak” dedi. Torunumun ismi, Masal.
  Zehra’m benim küçük kızım, veteriner olmuştu. “Hayat abla, hangi hayvan huzursuzluk yapsa, masal anlatıyorum, sakinleşiyor” diyordu. Zehra da evlenmişti. Bir erkek torunum olmuştu. Torunuma masallarımda ki, Masal’ın arkadaşının ismini koymuştu. Kahraman.
  Kırk beş yaşımda iken, Hasan Amca yani Bey’im öldüğünde çok üzüldüm. Son sözü, “Hakkını helal et” olmuştu. “Hakkını helal et”
  Tüm içtenliğimle hakkımı helal ettim. O iyi bir insandı.
  Hakkımı, on beş yaşında kız çocuklarının evlenmesinde bir beis görmeyen zihniyete ve bu zihniyeti destekleyenlere helal etmiyorum.
  Hakkımı her gün şiddete maruz kaldığını bildikleri kızlarının boşanmasını namussuzluk sayan, kör zihniyete ve bunu destekleyenlere helal etmiyorum.
  Hakkımı yaralı bir kuş gibi, çaresizce umutlarına düşmüş çocuklara merhametsiz davranan yüreklere helal etmiyorum... ALINTI..(Gerçek bir hayat hikayesi )
 • "Ölü bir yılan gibi yatıyordu aramızda,
  Yorgun, kirli ve umutsuz geçmişim.
  Oysa bilmediğin bir şey vardı sevgilim,
  Ben sende bütün aşklarımı temize çektim.

  İmrendiğin, öfkelendiğin,
  Kızdığın ya da kıskandığın diyelim,
  Yani yaşamışlık sandığın,
  Geçmişim...
  Dile dökülmeyenin tenhalığında,
  Kaçırılan bakışlarda,
  Gündeliğin başıboş ayrıntılarında,
  Zaman zaman geri tepip duruyordu
  Ve elbet üzerinde durulmuyordu.
  Sense kendini hala hayatımdaki herhangi biri sanıyordun,
  Biraz daha fazla sevdiğim, biraz daha önem verdiğim.

  Başlangıçta doğruydu belki...
  Sıradan bir serüven,
  Rastgele bir ilişki gibi başlayıp,
  Gün günden hayatıma yayılan, büyüyüp kök salan,
  Benliğimi kavrayıp, varlığımı ele geçiren bir aşka bedellendin.
  Ve hala bilmiyordun sevgilim,
  Ben sende bütün aşklarımı temize çektim.
  Anladığındaysa yapacak tek şey kalmıştı sana,
  Bütün kazananlar gibi,
  Terk ettin...

  Yaz başıydı gittiğinde.
  Ardından, senin için üç lirik parça yazmaya karar vermiştim.
  Kimsesiz bir yazdı.
  Yoktun.
  Kimsesizdim...
  Çıkılmış bir yolun ilk durağında bir mevsim bekledim durdum
  Çünkü ben aşkın bütün çağlarından geliyordum.

  Sanırım lirik sözcüğü en çok yüzüne yakışıyordu.
  Yüzündeki kuşkun kedere,
  Gür kirpiklerinin altından kısık lambalar gibi ışıyan gözlerine,
  Çerçevesine sığmayan munis, sokulgan, hüzünlü resimlerine,
  Lirik sözcüğü en çok yüzüne yakışıyordu.

  Yaz başıydı gittiğinde...
  Sersemletici bir rüzgar gibi geçmişti Mayıs.
  Seni bir şiire düşündükçe kanat gibi, tüy gibi, dokunmak gibi
  uçucu ve yumuşak şeyler geliyordu aklıma.
  Önceki şiirlerimde hiç kullanmadığım bu sözcük usulca düşüyordu bir kağıt aklığına,
  Belki de ilk kez giriyordu yazdıklarıma, hayatıma...

  Yaz başıydı gittiğinde...
  Bir aşkın ilk günleriydi daha.
  Aşk mıydı, değil miydi? Bunu o günler kim bilebilirdi?
  "Eylül'de aynı yerde ve aynı insan olmamı isteyen" notunu buldum kapımda.
  Altına saat: 16.00 diye yazmıştın, ve saat 16.04'tü onu bulduğumda.

  Daha o gün anlamalıydım bu ilişkinin yazgısını,
  Takvim tutmazlığını,
  Aramızda bir düşman gibi duran
  Zaman'ı...
  Daha o gün anlamalıydım;
  Benim sana erken,
  Senin bana geç kaldığını...

  Gittin...
  Koca bir yaz girdi aramıza.
  Yaz ve getirdikleri...
  Döndüğünde eksik, noksan bir şeyler başlamıştı.
  Sanki yaz, birbirimizi görmediğimiz o üç ay, alıp götürmüştü bir şeyleri hayatımızdan,
  Olmamıştı, eksik kalmıştı...

  Kırılmış bir şeyi onarır gibi başladık, yarım kalmış arkadaşlığımıza. Adımlarımız tutuk, yüreğimiz çekingen, körler gibi tutunuyor, Dilsizler gibi bakışıyorduk.
  Sanki ufacık bir şey olsa birbirimizden kaçacaktık.

  Fotoromansız, trüksüz, hilesiz, klişesiz bir beraberlikti bizimki.
  Zamanla gözlerimiz açıldı,
  Dilimiz çözüldü,
  Güvenle ilerledik birbirimize.

  Gittin...
  Şimdi bir mevsim değil,
  Koca bir hayat girdi aramıza.
  Biliyorum...
  Ne sen dönebilirsin artık,
  Ne de ben kapıyı açabilirim sana.

  Şimdi biz neyiz biliyor musun?
  Akıp giden zamana göz kırpan yorgun yıldızlar gibiyiz.
  Birbirine uzanamayan,
  Boşlukta iki yalnız yıldız gibi,
  Acı çekiyor ve kendimize gömülüyoruz.
  Bir zaman sonra batık bir aşktan geriye kalan iki enkaz olacağız yalnızca...
  Kendi denizlerimizde sessiz sedasız boğulacağız.
  Ne kalacak bizden?
  Bir mektup, bir kart, birkaç satır ve benim su kırık dökük şiirim,
  Sessizce alacak yerini nesnelerin dünyasında.
  Ne kalacak geriye savrulmuş günlerimizden?
  Bizden diyorum, ikimizden
  Ne kalacak?

  Şimdi biz neyiz biliyor musun?
  Yıkıntılar arasında, yakınlarını arayan öksüz savaş çocukları
  gibiyiz.
  Umut ve korkunun hiçbir anlam taşımadığı bir dünyada,
  Bir şey bulduğunda; neyi, ne yapacağını bilemeyen çocuklar gibi,
  Artık hiçbir duygusunu anlamayan çocuklar gibi...
  Ve elbet biz de bu aşkla büyüyecek,
  Her şeyi bir başka aşka erteleyeceğiz.

  Kış başlıyor sevgilim,
  Hoşnutsuzluğumun kışı başlıyor.
  Bir yaz daha geçti, hiçbir şey anlamadan,
  Oysa yapacak ne çok şey vardı
  Ve ne kadar az zaman...
  Kış başlıyor sevgilim,
  İyi bak kendine.
  Gözlerindeki usul şefkati;
  Teslim etme kimseye, hiçbir şeye.
  Upuzun bir kış başlıyor sevgilim,
  Ayrılığımızın kışı başlıyor,
  Giriyoruz kara ve soğuk bir mevsime.

  Kitaplara sarılmak, dostlarla konuşmak, yazıya oturup sonu
  gelmeyen cümleler kurmak, camdan dışarı bakıp puslu şarkılar mırıldanmak...

  Böyle zamanlarda her şey birbirinin yerini alır
  Çünkü her şey bir o kadar anlamsızdır,
  İçinizdeki ıssızlığı doldurmaz hiçbir oyun.
  Para etmez, kendinizi avutmak için bulduğunuz numaralar...
  Bir aşkı yaşatan ayrıntıları, nereye saklayacağınızı bilemezsiniz.
  Çıplak bir yara gibi sızlar,
  Paylaştığınız anlar, eşyalar...
  Gözünüzün önünde durur, birlikte yarattığınız alışkanlıklar.
  Korkarsınız sözcüklerden, sessizlikten de.
  Bakamazsınız aynalara,
  Çağrışımlarla ödeşemezsiniz.
  Dışarıda hayat düşmandır size.
  İçeride odalara sığamazken siz, kendiniz,
  Bir ayrılığın ilk günleridir daha...
  Her şey asılı kalmıştır bitkisel bir yalnızlıkla.

  Gün boyu hiçbir şey yapmadan oturup,
  Kulak verdiğiniz saatin tik takları,
  Kaplar tekin olmayan göğünüzü.
  Geçici bir dinginlik, düzmece bir erinç, suyu boşalmış bir havuz, fişten çekilmiş bir alet kadar tehlikesiz,
  Bakınıp dururken duvarlara;
  Boş bir çuval gibi, çalmayan bir org gibi, plastik bir çiçek, unutulmuş bir oyuncak gibi, eski bir çerçeve gibi, hani, unutsam eşyanın gürültüsünü, nesnelerin dünyasında kendime bir yer bulsam, dediğimiz zamanlar gibi,
  Kendimizin içinden yeni bir kendimiz çıkarmaya zorlandığımız anlar
  gibi,
  Yeni bir iklime, yeni bir kente, bir tutukluluk haline, bir trafik
  kazasına, başımıza gelmiş bir felakete, işkenceye çekilmeye, ameliyata alınmaya kendimizi hazırlar gibi...
  Yani dayanmak ve katlanmak için silkelerken bütün benliğimizi,
  Ama öyle sessiz baktığımız duvarlar gibi olmaya çalışırken
  Ve kazanmış görünürken derinliğimizi,
  Ne zaman ki yeniden canlanır bağışlamasız belleğimizde,
  Bir anın, yalnızca bir anın,
  Bütün bir hayatı kapladığı anlar...
  O tik taklar kadar önemsiz kalır şimdi,
  Hayatımıza verdiğimiz bütün anlamlar.

  Denemeseniz de, bilirsiniz,
  Hiç yakın olmamışsınızdır intihara bu kadar.

  Bana zamandan söz ediyorlar.
  Gelip size zamandan söz ederler,
  Yaraları nasıl sardığından ya da her şeye nasıl iyi geldiğinden... Zamanla ilgili bütün atasözleri, gündeme gelir yeniden.
  Hepsini bilirsiniz zaten, bir işe yaramadığını bildiğiniz gibi...
  Dahası onlar da bilirler ama yine de güç verir,
  Bazı sözler, sözcükler...
  Öyle düşünürler.
  Bittiğine kendini inandırmak, ayrılığın gerçeğine katlanmak, sırtınızdaki hançeri çıkartmak, yüreğinizin unuttuğunuz yerleriyle yeniden karşılaşmak...
  Kolay değildir elbet.
  Kolay değildir bunlarla baş etmek uğruna, içinizi öldürmek.
  Zaman alır.
  Zaman...
  Alır sizden bunların yükünü.
  O boşluk dolar elbet, yaralar kabuk bağlar, sızılar diner, acılar
  dibe çöker.
  Hayatta sevinilecek şeyler yeniden fark edilir,
  Bir yerlerden bulunup yeni mutluluklar edinilir.
  O boşluk doldu sanırsınız,
  Oysa o boşluğu dolduran eksilmenizdir...

  Gün gelir, bir gün,
  Başka bir mevsim, başka bir takvim, başka bir ilişkide,
  O eski ağrı,
  Ansızın geri teper.
  Dilerim geri teper...
  Yoksa gerçekten,
  Bitmişsinizdir.

  Zamanla yerleşir yaşadıkların, yeniden konumlanır, çoğalır, anlamları, önemi kavranır.
  Bir zamanlar anlamadan yaşadığın şey,
  Çok sonra değerini kazanır.
  Yokluğu, derin ve sürekli bir sızı halini alır.

  Oysa yapacak hiçbir şey kalmamıştır artık,
  Mutluluk geçip gitmiştir yanınızdan,
  Her şeye iyi gelen zaman sizi kanatır.

  Ölmüş saadeti karşılaştır, yaşayan mutsuzlukla.
  Günlerin dökümünü yap.
  Benim senden, senin benden habersiz alıp verdiklerini,
  Kim bilebilir ikimizden başka?
  Sözcüklerin ve sessizliklerin yeri iyi ayarlanmış bir ilişkiyi, duyguların birliğini, bir aşkı beraberlik haline getiren kendiliğindenliği yani günlerimiz aydınlıkken kaçırdığımız her şeyi...
  Bir düşün...
  Emek ve aşkla güzelleştirilmiş bir dünya,
  Şimdi ağır ağır batıyor ve yokluğa karışıyor orada.
  Ölmüş saadeti karşılaştır, yaşayan mutsuzlukla.
  Bunlar da bir işe yaramadıysa,
  Demek, yangında kurtarılacak hiçbir şey kalmamış aramızda.

  Bu şiire başladığımda nerede?
  Şimdi neredeyim?
  Olgun yollardan geçtim.
  Bakışımlı mevsimlerden,
  İkindi yağmurlarını bekleyen, yaz sonu hüzünlerinden,
  Gün günden puslu pencerelere benzeyen gözlerim geçti, her çağın bitki örtüsünden...
  Oysa şimdi içimin yıkanmış taşlığından
  Bakarken dünyaya,
  Yangınlarda bayındır kentler gibiyim:
  Çiçek adlarını ezberlemekten geldim.
  Eski şarkıları, sarhoşların ve suçluların
  Unuttuklarını hatırlamaktan,
  Uzak uzak yolları tarif etmekten,
  Haydutluktan ve melankoliden
  Giderken ya da dönerken atlanan eşiklerden,
  Duyarlığın gece mekteplerinden geldim.
  Bütünlemeli çocuklarla geçti,
  Gençliğimin rüzgara verdiğim yılları.
  Dokunmaların ve iç dökmelerin vaktinden geldim.

  Bu şiire başladığımda nerede?
  Şimdi nerdeyim?
  Yaram vardı.
  Bir de sözcükler, sonra vaat edilmiş topraklar gibi...
  Sayfalar ve günler...
  Işık istiyordu yalnızlığım.
  Kötülükler imparatorluğunda bir tek şiir yazmayı biliyordum.
  İlerledikçe...
  Kaybolup gittin bu şiirin derinliklerinde.
  Aşk ve acı, usul usul eriyen bir kandil gibi söndü.
  Daha şiir bitmeden,
  Karardı dizeler.
  Aşk...
  Bitti.
  Soldu şiir.
  Büyük bir şaşkınlık kaldı, o fırtınalı günlerden...

  Daha önce de başka şiirlerde konaklamıştım.
  Ağır sınavlar vermiştim, değişen ruh iklimlerinde.
  Aşk yalnız bir operadır, biliyordum.
  Operada bir gece uyudum, hiç uyanmadım...
  Barbarların seyrettiği trapezlerden geçtim.
  Her adımda boynumdan bir fular düşüyordu.
  El kadar gökyüzü, mendil kadar ufuk...
  Birlikte çıkılan yolların yazgısıdır:
  Eksiliyorduk...
  Mataramda tuzlu suyla, oteller kentinden geldim.
  Her otelde biraz eksilip, biraz artarak
  Yani çoğalarak;
  Tahvil ve senetlerini intiharla değiştirenlerin
  Birahaneler ve bankalar üzerine kurulu hayatlarında,
  Ağır ve acı tanıklıklardan geçerek geldim.
  Terli ve kirliydim.
  Sonra tımarhanelerde tımar edilen ruhum,
  Maskeler ve çiçekler biriktiriyordu.
  Linç edilerek öldürülenlerin hayat hikayelerini de...
  Korsan yazıları, kara şiirleri, gizli kitapları
  Ve açık hayatları seviyordu.
  Buraya gelirken
  Uzun, uzak yollar için her menzilde at değiştirdim.
  Atlarla birlikte terledim, yolları ve geceleri.
  Ödünç almadım, hiç kimseden hiçbir şeyi;
  Çıplak ve sahici yaşayıp, çıplak ve sahici ölmek için.
  Panayır yerleri... Panayır yerleri...
  Ölü kelebekler... Ölü kelebekler...
  Sonra dünyanın bütün sinemalarında, bütün filmleri seyrettim.
  Adım onların adının yanına yazılmasın diye,
  Acı çekecek yerlerimi yok etmeden
  Acıyla baş etmeyi öğrendim.
  Yoksa bu kadar konuşabilir miydim?
  İpek yollarında kuzey yıldızı,
  Aşkın kuzey yıldızı,
  Sanırsın durduğun yerde
  Ya da yol üstündedir.
  Oysa çocukluktan kalma gökyüzünde hileli zar,
  Ölü yanardağlar, ölü yıldızlar
  Ve toy yaşın bilmediği hesap: Işık hızı...

  AŞKIN BİR YOLU VARDIR,
  HER YAŞTA BAŞKA TÜRLÜ GEÇİLEN.
  AŞKIN BİR YOLU VARDIR,
  HER YAŞTA BİRAZ GECİKİLEN.
  Gökyüzünde yalnız bir yıldız arar, gözler.
  Gözlerim...
  Aşkın kuzey yıldızıdır bu,
  Yazları daha iyi görülen.
  Ben, öteki, bir diğeri, ona doğru ilerler.
  İlerlerim...
  Zamanla anlarsın, bu bir yanılsama.
  Ölü şairlerin imgelerinden kalma...
  Sen de değilsin. O da değil.
  Kuzey yıldızı daha uzakta...
  Yeniden yollara düşerler.
  Düşerim...
  Bir şiir yaşatır her şeyi, yaşamın anlamı solduğunda.
  Ben yoluma devam ederim.
  Bitmemiş bir şiirin ortasında;
  Darmadağınık imgeler, sözcükler ve kafiyeler...
  Yaşamsa yerli yerinde.
  Yerli yerinde her şey...

  Şimdi her şey, doludizgin ve çoğul.
  Şimdi her şey, kesintisiz ve sürekli bir devrim gibi.
  Şimdi her şey yeniden...
  Yüreğim, o eski aşk kalesi,
  Yepyeni bir mazi yarattı, sözcüklerin gücünden.

  Dönüp ardıma bakıyorum,
  Yoksun sen...
  Ey sanat! Her şeyi hayata dönüştüren."
  - Murathan Mungan