• 'Hayat, ölecek olanların, ölenlere ağlamasından ibarettir. "
  İbrahim Tenekeci
  Sayfa 74 - Hasan Kaçan
 • 200 syf.
  ·28 günde·9/10
  Hayat, türlü türlü gelir karşına.
  Sevdayla gelir.
  Acıyla...
  Mutluluk ve yalnızlıkla çalar kapını.
  Bir tarafta sonsuz huzur penceresi açılır, diğerinde seni alıp götüren arzular serilir önüne.
  Gül gibi olabilmektir esas olan. Gül gibi kalabilmek...
  Dikenlerin ardından yaşadığın onca acının içinde kalan her duyguya "hayat" deniyordu. Bir miktar ellerinde gül kokusu kaldığı gibi bir parçada sine de diken yarası kalır. Biraz acı biraz tebessüm, bunların karışımına “Yaşamak” Deniyor.
  Nerden geldiğini biliyorsanız acının ve mutluluğun, gideceğiniz yer sizi doğru noktaya götüreceğinden eminsiniz demektir. Karanlıkta kalmış her gönül bir ışık arar kendine. Kimi sokak lambası altında bulur bu ışığı kimi bir dolunay şafağında. Kiminin ise yüzü de gönlüde tek bir tarafa dönüktür. Karanlığın geldiği yöne…
  Yüzünü dönebildiğin yere gönlünü bırakıp gözyaşlarınla temizleyebiliyorsan eğer Aşıksındır. Aşkı kapıların ardına saklayana değil ,Göklere çıkartana aşıksın demektir. Kelime Kelime şiirler yazıp haykırabildiğine değil. Hiçbir kelime olmaksızın içinden geçen herşeyi duyana aşıksındır demektir.

  Kapılmayın diyor üstad kitabında dünya heva ve heveslerine kapılıpta yolunuzu kaybetmeyin. Aşk diye dolandığınız yollarda size verilecek olan bir sevgi yoksa ve yarını size dünden getirmiyorsa Aşk diye gezmeyin tozlu yollarda.

  Ayağınız taşa takıldığında Hamd olsun Ayağım var demeyi adet edinin kendinize çünkü öyle bir zaman gelecek ki, kalbiniz kırıklarla dolu olduğunda da hamd olsun bir kalbim var kırık olsada diyeceğiniz günler olacak.
  İbrahimi Bir sevdanın koynunda iseniz Düştüğünüz yer Ateşte olsa Güle dönüşür yeter ki umudunuzu ve güveninizi kaybetmeyin. İnsan kaybetmeye Güvenden başladımı geriye kalan hiç birşeyin önemi kalmıyor.
  Bir kitabın en güzel yanı nedir diye sorsalardı eğer, yazarın o an ki ruh halimi anlayıp gidişatı ona göre ayarlamasıdır derdim sanırım. Bu kitapta da onu yaşamak kitabı daha mükemmel bir hale getirdi. Yolculuğa daha yeni çıktığım esnada Gökyüzünden Geçtiğimiz şehirleri yukardan izlemek yerine, yazarın sözlerini okumak daha büyük bir anlam kattı bana. “ Bulutların üstündeyim bugün. Kanatlarım dokunmadı yağmurlara, Bineğimin saydam pencerelerini ıslatmıyor bulutlar.”
  Onca hikaye onca şiir ve onca yazıdan ortaya çıkan sonuç sadece şudur benim anladığım kadarıyla yazarın dilinden “ Öyle zaman geliyor ki ağladığınıza da ağladığınız oluyor. Sevinmekten kendinizi sevinmeye kaybettiğiniz zaman. Ve yaşamak için de yaşamak zorunda olduğunuzu fark ediyorsunuz. Bitmeyen bir döngünün içinde yarına çıkacak olan sizle, yarını görmeyecek siz arasında bir bağ kurduğunuzda, hayatın anlamını o anda fark etmiş oluyorsunuz. Üzülmek anlamsız, kırılmak yersiz, ve kaybetmek gereksiz geliyor. Yarını olmayan bir bugün yaşamak, Ve dün hiç olmayan bir yarının içinde kendini bulmak, işte bu hayatın en büyük özetlerinden bir tanesi.
  Yazar belki söylemedi ama eğer eklemek zorunda kalsaydı şunları söylerdi.
  DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR HAYATIN İÇİNDE GİRDİYSENİZ EĞER, YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZU BİLİN. VE NE OLURSA OLSUN ARDINIZA DÖNÜP BAKMAYIN, VE HAYATINIZDA BAŞKALARIN YAŞADIKLARINDAN DERS ÇIKARTIN. BÜTÜN DERSLERİ BİR ANDA GÖRÜP YAŞAYIP DERS ÇIKARTACAK KADAR ZAMANINIZ OLMAYABİLİR. VE ERTELEMEYİN YARIN DOĞACAK OLAN GÜNEŞ SİZİN HAYATINIZA BİR KERE DOĞACAK VE SONRA BİR DAHA O GÜNEŞ HİÇ O GÜNKÜ KADAR PARLAK DOĞMAYACAK.YAŞAYIN SİZ HAYATTAN DEĞİL HAYAT SİZDEN VAZGEÇENE KADAR YAŞAYIN. TOPRAĞIN ÜSTÜNDE KALDIĞINIZ ZAMAN TOPRAĞIN ALTINA GİRECEĞİNİZİ UNUTMAYARAK YAŞAYIN VE SEVİN, SİZİ SEVMEK ÜZERE YARATANIN HATRINA SEVİN, SİZE, SEVME DUYGUSUNU YÜREĞİNİZE İLK İNSANDAN İTİBAREN AŞK DİYE YERLEŞTİRENİ AŞK İLE SEVİN.

  İyi okumalar…