Murat Menteş
Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım,
seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana...

Hatice, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Biz geçmişimizden aldığımız güçle, destekle, enerji ile geleceğe sıçrayabiliriz.
Tıpkı Yahya Kemal'in,
"Ne harâbiyim, na harâbatî,
Kökü mâzide bir âtiyim."
beyitinde ifade ettiği gibi...

Ulu Çınarın Gölgesinde, İbrahim Refik (Sayfa 29 - Kaynak)Ulu Çınarın Gölgesinde, İbrahim Refik (Sayfa 29 - Kaynak)
Ebru taş, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

“Kutlayıcı ol.kutla.kutlanacak çok şey var.çiçekler açtı,kuşlar ötüyor,güneş gökyüzünde.bunları kutla.nefes alıyorsun,yaşıyorsunve bilincin var.bunu kutla.o zaman birden gevşersin.o zaman gerginlik,endişe kalmaz.endişeye dönüşmüş olan bütün enerji, minnete dönüşür.bütün kalbin derin bir minnet duygusuyla çarpmaya başlar.işte dua budur.duanın özeti budur:derin bir minnetle çarpan kalp”

Yaratıcılık, Osho (Sayfa 30)Yaratıcılık, Osho (Sayfa 30)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
Dün 12:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

‘Ya Rabbe’l Alemin! Sizin derdiniz nedir güzel insanlar? Daha hayırlı bir meşguliyetiniz yok mu? Bunca zan nedendir? Başkasının ağzından çıkan yanlışları yakalama derdi niçin? Birbirimizin kusurunu bulmaya çalışmakla o kadar meşgulüz ki, güzellikleri paylaşmaya zaman kalmıyor. Herhalde ümmet artık Allah’ın kitabına o kadar aşina ki, sizin, benim ve diğer insanların yaptığı hatalara ayıracak bir sürü vakti var. Bunun için zamanımız yok, harcanan enerji ve efora değmez. Allah kelamının yayılıp neşvünema bulması gerekirken biz hala kendi zanlarımızı doğrulama peşindeyiz.’

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 85 - Timaş Yayınları, 2018.)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 85 - Timaş Yayınları, 2018.)
Gökhan, bir alıntı ekledi.
Dün 00:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Savaşın 500 yıllık evrimi.
1949'da Sovyetler Birliği'nin ilk atom bombası patlattığı haberi duyulunca ve 1950'li yıllarda her iki ülke de yıkım gücü daha fazla olan hidrojen bombasını geliştirmeye başlayınca, endüstriyel dünya kendi kendine yarattığı karabasanın boyutlarını algılayabilmek için durup düşünmeye başladı. 500 yıllık bir süre içinde, uluslararası düşmanlıklarını sergilemek için insan ve hayvan kaslarının gücüyle sınırlı silahların kullanılmasından başlayıp, kimyasal enerji aracılığıyla dünyayı yok edecek bir konuma gelinmişti.

Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 291 - Sabah gazetesi kitapları)Savaş Sanatı Tarihi, John Keegan (Sayfa 291 - Sabah gazetesi kitapları)
Aytaç G., bir alıntı ekledi.
23 May 15:53

Histerik semptomların oluşumu
Freud'a göre patojenik tasarım, ruhsallıkta, kendisinin 'bastırmasıyla' ilişkilendirdiği bir redde maruz kalmıştır. Fakat boşaltılmamış heyecan (emosyon) hastanın tahammül sınırlarını aşarsa, ruhsal enerji bedensel enerjiye dönüşür ve konversiyon mekanizmasına göre histerik bir belirtiye yol açar.

Freud'u Okumak, Jean-Michel Quinodoz (Sayfa 27 - Bağlam)Freud'u Okumak, Jean-Michel Quinodoz (Sayfa 27 - Bağlam)

Güncel meselelere fetvalar:
+Hocam doların yükselmesi orucu etkiler mi?
-İftara kadar kur artışına bağlı olarak kaza edilmesi gerekir yavrum.

+Hocam yolda giderken yanlışlıkla Şaziye'nin elini tuttum. Orucum bozuldu mu?
-Aranızda oluşan doğal elektriklenmeden ötürü niyetinizin sigortası atmış bu durumda Şaziye'nin orucu şaz oldu evladım. Tedaş'a enerji kaçağı fidyesini vermeniz gerekir.

+Hocam açlık grevi oruç yerine geçer mi?
-Şatafatlı lokantalarda, şatafatlı sofralarda tutulan ve açılan oruçlardan daha sağlıklı ve daha makbuldür evladım.

Yaren Bilici, bir alıntı ekledi.
23 May 14:00 · Kitabı okuyor · Beğendi

Hepimizin içinde mantıktan esinlenmeyen eylemlerle tüketilmesi gereken bir miktar enerji olduğuna inanıyorum; bu, çıkış yolunu, koşullara göre sanatta, tutkulu aşkta veya tutkulu nefrette bulur. Saygınlık, düzen ve rutin -yani modern endüstri toplumunun demir gibi katı disiplini- sanatsal dürtüyü köreltmiş ve aşkı verimli, özgür ve yaratıcı olmak yerine bunalıma veya gizliliğe mahkum etmiştir.

Haset, gaddarlık ve nefret hemen bütün piskoposlar sınıfı tarafından takdis edilirken, özellikle özgür olmaları gereken şeyler baskı altında tutulmuştur. İçgüdüsel yapımız iki bölümden oluşur; birisi kendimizin ve çocuklarımızın yaşamını geliştirmeye, diğeri ise rakip gördüğümüz kişilerin yaşamını engellemeye yönelir.

Birincisi yaşama aşkını, sevgiyi ve psikolojik olarak sevginin bir kolu olan sanatı içerir; ikincisi de rekabeti, milliyetçiliği ve savaşı. Geleneksel ahlak birincisini bastırmak, ikincisini yüreklendirmek için her şeyi yapar. Gerçek ahlak bunun tam tersini gerektirirdi. Sevdiklerimizle ilgili davranışlar içgüdüye güvenle bırakılabilir. Akıl kapsamına alınması gerekli olan ise nefret duyduğumuz kişilere karşı olan davranışlardır.

Günümüz dünyasında etkin olarak nefret ettiklerimiz bizden uzak olan gruplar, özellikle de yabancı uluslardır. Onları soyut olarak algılarız ve gerçekte nefretin ta kendisi olan eylemleri, adalete olan aşkımız ve benzeri yüce amaçlar için yaptığımızı ileri sürerek kendimizi kandırırız. Bu gerçeği bizden saklayan perdeyi ancak, büyük ölçüde kuşkuculukla kaldırabiliriz. Bunu ve kıskançlık çılgınlığının tedavisini gerçekleştirdikten sonra, kıskançlıklara ve sınırlamalara dayalı olmayan, dopdolu bir yaşam arzusuna ve başka insanların birer engel değil, birer yardımcı olacağının idrakine dayalı yeni bir ahlak oluşturmaya başlayabiliriz.

Bu ütopik bir beklenti değildir; Elizabeth İngilteresinde kısmen gerçekleşmişti. Eğer insanlar bir başkasının mutsuzluğu peşinde koşmak yerine kendi mutluluklarının peşine düşmeyi öğrenirlerse, bu beklenti hemen yarın gerçekleşebilir. Bu, hiç de uygulanmayacak kadar sert bir ahlak töresi değildir; ama benimsenmesi dünyayı cennete dönüştürebilir.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand RussellSorgulayan Denemeler, Bertrand Russell
Soul, bir alıntı ekledi.
22 May 23:02

Yapabileceğin en iyi şey kendini değiştirmek... Senin gönlün değişirse dünya da değişir. Düşüncen değişirse, eylemlerin de değişir, verdiğin enerji de... Böylece hayatını da değiştirmeye başlamış olursun.

Ben Ney’im, Hakan MengüçBen Ney’im, Hakan Mengüç
Oğulcan Döğer, bir alıntı ekledi.
22 May 01:31

Bazı insanların sırf normal olabilmek için olağanüstü enerji sarf ettiklerini kimse bilmez.

Denemeler, Albert CamusDenemeler, Albert Camus