A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
19 May 22:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evren’in şaşmaz bir düzende işlediğini düşünen ilk pagan toplumlar için Evren’in düzeninin kurulması çok büyük önem taşımaktadır. Bu düzen tanrısaldır ve genelde bir Tanrı tarafından kurulmuştur. Mısır mitolojisinde tanrıça Maat ile sembolize edilen düzen aynı zamanda Gökyüzü’nden Yeryüzü’ne yansıyarak buradaki düzeni de yaratır.

Paganizm 2, Erhan AltunayPaganizm 2, Erhan Altunay
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
19 May 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sümer paganizminin tapınakta yapılan ritüeller kadar önemli diğer unsurları da kuşkusuz Tanrı ve Tanrıça kültleridir.

Tanrılar tapınaklarda insanlar gibi dinlenmekte, yemek yemekte ve ziyaretçi kabul etmektedir. Tapınaklarda Tanrı ya da Tanrıçalar için yemek pişer, Tanrı ve Tanrıçalar güzel giysilerle süslenir ve gerektiğinde gezdirilir. Bu uygulamaların birçoğu dinsel takvime bağlı olarak gerçekleştirilir.

Paganizm 2, Erhan AltunayPaganizm 2, Erhan Altunay
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
19 May 22:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüzüğün bulunduğu yüzük parmağı önemli bir anlam taşımaktadır. Eski inanışa göre bu parmaktan kalbe direk bir damar gitmektedir; böylece bu parmağa takılan yüzük kalbe giden yolu kapamakta ve artık bu yüzük bir akit sembolü olarak bu parmakta durmaktadır. Evlilik yüzüğünün bu anlam gelmesinin yanı sıra Hıristiyan ikonografısinde İsa'nın başparmağı ile yüzük parmağını kapaması da aslında "kalbinden gelenleri değil, Baba'nın bildirdiğini" söylediğinin bir sembolüdür.

Paganizm 1, Erhan AltunayPaganizm 1, Erhan Altunay
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
19 May 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüzük paganizm içinde önemli bir yer tutar. Günümüzde ''Yüzüklerin Efendisi" serisinin sinema fenarneni olması sayesinde çok tartışılan yüzük sembolizmi eski kültürde de önemli bir yer tu tutmaktaydı. Yüzük formu gereği bir çember olarak sonsuzluğu sembolize etmektedir. Kuyruğunu ısıran yılan gibi yüzük de tamamlanan bir
döngüdür.

Paganizm 1, Erhan AltunayPaganizm 1, Erhan Altunay
Halise, bir alıntı ekledi.
09 May 13:05 · Kitabı okuyor

Fatih'in Ayasofya'yı kılıç hakkıyla almasının ötesinde onun tarihine ve kutsalına olan ilgisinin altını çizmek gerekir. Fatih Sultan Mehmed, bilginin büyük güç olduğunun farkındadır.

Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 45 - Destek Yayınları)Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 45 - Destek Yayınları)
Halise, bir alıntı ekledi.
09 May 13:03 · Kitabı okuyor

Ayasofya'daki gizem ve etki, insanoğlunun ibadet etmek için inşa ettiği yapıların çok azında vardır.

Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 44 - Destek Yayınları)Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 44 - Destek Yayınları)
Halise, bir alıntı ekledi.
09 May 09:38 · Kitabı okuyor

İstanbul'daki kutsal izler insan eliyle dejenere edilmiş olsa da, gören gözler ve hisseden kalpler için hâlâ taze ve etkileyici.

Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 18 - Destek Yayınları)Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 18 - Destek Yayınları)
Hicran D., bir alıntı ekledi.
07 May 16:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ayasofya tıpkı Kudüs'te ki Süleyman mabedi gibi kutsal kaya üzerindedir ve oradaki kutsallık anlayışının bir devamıdır.

Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan AltunayAyasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay
Hilal Özen, bir alıntı ekledi.
07 May 11:04

Hissiz bir sistem ordusu yetişiyor artık. Keloğlan'ın keskin zekası, ince esprileri, çözümcülüğü, iyi niyeti, sevgi dolu kalbi ve neşesi kimsenin umrunda değil artık. Hisler para etmiyor bu devirde. Hatta bilgi bile yetmiyor. Çok bilen değil, strateji yapabilen kazanıyor.

Masalcı, Erhan Altunay (Sayfa 29 - Destek Yayınları)Masalcı, Erhan Altunay (Sayfa 29 - Destek Yayınları)
Muammer, bir alıntı ekledi.
06 May 14:53 · Kitabı okudu

Anlaşılan o ki, küresel güçlerin en büyük korkusu Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması...Mabedin üzerindeki hilal alemi birilerini hala rahatsız ediyor.Sizin de belirttiğiniz gibi,uyanık olmalıyız.Tuzağa düşmemek adına saklı olanı görmemiz gerekiyor.

Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 246)Ayasofya'nın Gizli Tarihi, Erhan Altunay (Sayfa 246)