Giriş Yap
Osmanlı İmparatorluğu’nun Kürdistan Eyaleti'nde kurulan bu alayların en büyük hüneri, kendileri gibi Osmanlı'nın baskısı ve zulmü altında olan öteki mazlumları ezmek ve asla unutulmaması gereken en büyük insani cürümleri ise hak ve hukuklarını arayan mazlum Ermenileri öldürmek. İbram Bege Mili de kendi güçlü alayıyla Ermeni avına çıkıyor ve pek çok Ermeni öldürüyor. Bu hünerlerinin karşılığı olarak da Sultan tarafından ödüllendiriliyor; İstanbul’a çağrılıyor, orada saygı ve sevgi görüyor, "Sultan Abdülhamit’in manevi oğlu" oluyor ve "Mirliva" yani paşalık unvanı alıyor. Mızrak ucu olmanın ödülü işte bu; tüm tarih boyunca uyguladıkları korkunç zulüm ve baskıyla anılan, isimleri insanların yüreğinde dehşet uyandıran, devletin mekanizmasından başka hiçbir kökleri, yerleri, yurtları olmayan ve neredeyse hepsi de devşirme paşalar silsilesinin bir mensubu olmak.
Sayfa 58 - İthaki Yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
77 syf.
·
4 günde okudu
·
7/10 puan
Şükrü Erbaş okumayı seven biri olarak kitaptan genel anlamda memnun kaldım. Ancak şairin arka arkaya okuduğum iki kitabında da Ermeni Tehciri ile ilgili yazdıkları beni rahatsız etti. Onun dışında sevdiğim bir kitap oldu. Okuyacak olanlara iyi okumalar.
Otların Uğultusu Altında
8.7/10 · 2.812 okunma
Cengiz Han, zulmet devrinin engellerini kırmıştı. Yollar açmıştı. Avrupa, Çin'in sanatlarıyla temas etti. Oğlunun sarayında Ermeni prensleri ve İran uleması, Rus prensleriyle temas ediyordu.
Sayfa 170 - İlgi Kültür Sanat Yayınları
320 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Osmanlı imparatorluğun son dönemine ışık olmuş bir eser. Taha Akyol farkı ile. Objektif bakış açısı ön planda. Ermeni sorunu ile ilgili bir kitap olması da ilgi çekici. Sıkıntı ve tartışmalı konularda yazılan kitaplar ayrı bir saygıyı hak ediyor. Okumanız tavsiye ile.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Hınçak lideri gayet soğukkanlı bir şekilde, planlarında doğudaki Müslüman köylerini basmak olduğunu, kadın çocuk demeden herkesi katledeceklerini söylemekte ve eklemektedir: "Biz bunu yaptığımız zaman onlar da bizim Ermeni köylerimizi basacaklar. Böylece biz Avrupa devletleri nezdinde mazlum durumunda görüneceğiz. Bulgarlar gibi bağımsızlığımızı elde edeceğiz."
Sayfa 209 - Timaş Yayınları/PDF
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14